Skocz do zawartości

Indeks nośności a przyczepność


camel00

Rekomendowane odpowiedzi

Mamy dwie z pozoru identyczne opony całoroczne:

General GRABBER AT3 205/70 R15 96T (710 kg na oponę, do 190km/h)

General GRABBER AT3 205/70 R15 106/104S (950 kg na oponę, do 180 km/h)

 

Opory tocznia w obu przypadkach to klasa F

Przyczepność w 96T to klasa E, w 106/104S to B

 

Wg opisu na jednej ze stron:

Przyczepność na mokrej nawierzchni - droga hamowania

Klasy od A (najlepsza) do G (najgorsza) oznaczają długość hamowania pojazdu jadącego na mokrej nawierzchni z prędkością 80 km/h. Opona o jedną klasę wyższa to skrócenie długości hamowania o ok. 3-6 metrów. Najlepsza klasa opony (A) oznacza krótszą drogę hamowania o ponad 18 metrów w stosunku do najgorszej (F).

 

Chcę je wstawić do samochodu któremu żadna opona nie pomoże w zachowaniu na drodze i z uwagi na niemal identyczną cenę wezmę te 106/104S, ale ciekami mnie z czego może wynikać aż tak duża różnica w klasie przyczepności. Zakładam, że nie jest to magia marketingu, bo te oceny na podstawie czegoś wymiernego są chyba przyznawane.

Druga sprawa - czy można przefajnować z maks. obciążeniem na oponę. Auto jest lekkie i sztywniejsza(?) opona nie powinna paradoksalnie pogorszyć zachowania na drodze? :hmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, camel00 napisał:

Mamy dwie z pozoru identyczne opony całoroczne:

General GRABBER AT3 205/70 R15 96T (710 kg na oponę, do 190km/h)

General GRABBER AT3 205/70 R15 106/104S (950 kg na oponę, do 180 km/h)

 

Opory tocznia w obu przypadkach to klasa F

Przyczepność w 96T to klasa E, w 106/104S to B

 

Wg opisu na jednej ze stron:

Przyczepność na mokrej nawierzchni - droga hamowania

Klasy od A (najlepsza) do G (najgorsza) oznaczają długość hamowania pojazdu jadącego na mokrej nawierzchni z prędkością 80 km/h. Opona o jedną klasę wyższa to skrócenie długości hamowania o ok. 3-6 metrów. Najlepsza klasa opony (A) oznacza krótszą drogę hamowania o ponad 18 metrów w stosunku do najgorszej (F).

 

Chcę je wstawić do samochodu któremu żadna opona nie pomoże w zachowaniu na drodze i z uwagi na niemal identyczną cenę wezmę te 106/104S, ale ciekami mnie z czego może wynikać aż tak duża różnica w klasie przyczepności. Zakładam, że nie jest to magia marketingu, bo te oceny na podstawie czegoś wymiernego są chyba przyznawane.

Druga sprawa - czy można przefajnować z maks. obciążeniem na oponę. Auto jest lekkie i sztywniejsza(?) opona nie powinna paradoksalnie pogorszyć zachowania na drodze? :hmm:

Tzn . do ostatniego zdania, bark opony będzie tak sztywny, że będzie się pojazd zachowywać jak piłeczka do pingponga... Inaczej, jakbyś powietrza nabił że 3.5 bar w takim maluchu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Całoroczne od jakiegoś czasu zawsze kupuję o zwiększonej nośności, bo wydaje mi się, że zdecydowanie lepiej zachowują się latem. Nie mam bezpośredniego porównania pomiędzy tymi samymi oponami z różną nośnością, ale porównując Uniroyal 205/55/16 V niewzmocnione z Goodyearami V XL (XL to po prostu nośność o oczko wyższa - zamiast 91 V było 94 V) Uniroyale miały nieporównanie większą skłonność do "przewalania" się na boki - miało to jedną zaletę: natychmiast wiedziałem, że w kole jest troszkę za mało powietrza, zwłaszcza z przodu. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.