Skocz do zawartości

Moja w(ó)da :) (deszczowka)


Pado

Rekomendowane odpowiedzi

Nie było chyba tematu to zakładam.

Papiery złożone ok miesiąc temu (moja woda) , co prawda nie mam jeszcze akceptacji wniosku, ale zbiornik już zakupiłem- 4000l, w zestawie jest jeszcze komin(nadbudowa)... Czas załatwiać koparkę.

IMG_20200901_182839.jpg

Edytowane przez Pado
  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szacuje na 3-4m, przynajmniej tak jest w studni listro wody. Pod oczyszczalnie kopałem ok 2.5 m i nic nie było

4 minuty temu, K3 napisał:

Jak wysoko masz wody gruntowe?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Pado napisał:

Nie było chyba tematu to zakładam.

Papiery złożone ok miesiąc temu (moja woda) , co prawda nie mam jeszcze akceptacji wniosku, ale zbiornik już zakupiłem- 4000l, w zestawie jest jeszcze komin(nadbudowa)... Czas załatwiać koparkę.

 

No niezły pierdzielnik będzie ;]

Ja od razu po budowie zrobiłem odpływy z rynien i dwa zbiorniki z kręgów. Deszczówka gromadzi się i powoli wsiąka. Nie mam pomysłu jak ją wykorzystać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, rwIcIk napisał:

No niezły pierdzielnik będzie ;]

Ja od razu po budowie zrobiłem odpływy z rynien i dwa zbiorniki z kręgów. Deszczówka gromadzi się i powoli wsiąka. Nie mam pomysłu jak ją wykorzystać.

U mnie podobnie a deko dalej i deko głębiej pompa pobiera wodę m.in do podlewania :).

  • Lubię to 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, sherif napisał:

U mnie podobnie a deko dalej i deko głębiej pompa pobiera wodę m.in do podlewania :).

Problem w tym, że studnie nie są szczelne.

Musiałbym najpierw chyba zabetonować dna, uszczelnić połączenia kręgów - tylko jak?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Pado napisał:

Nie było chyba tematu to zakładam.

Papiery złożone ok miesiąc temu (moja woda) , co prawda nie mam jeszcze akceptacji wniosku, ale zbiornik już zakupiłem- 4000l, w zestawie jest jeszcze komin(nadbudowa)... Czas załatwiać koparkę.

IMG_20200901_182839.jpg

Ile $?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, zinger napisał:

Ile $?

2980 z przywozem za 4m3, oczywiście to nie koniec wydatków-jeszcze tanker, pompa auto i rury pcv

Edytowane przez Pado
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, PawelWaw napisał:

 

i jak sie to wykorzystuje ?

podlewanie kwiatkow tylko czy tez kibelki ?

Ja do ogródka wykorzystam, kilkanaście krzaków borówek, maliny, truskawki i inne smakołyki :)

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na razie zbieram z rynny, zarówno z domu jak i drewutni, do 2-ch beczek.

Obliczyłem, że żeby zwrócił się ten łapacz co z domowego dachu zbiera to muszę nałapać prawie 80 takich beczek (180 litrów jakoś). Także szału nie ma.

 

Mam te zbieracze:

https://www.leroymerlin.pl/nawadnianie/konewki-zbiorniki-na-deszczowke/zbiorniki-na-deszczowke/kolektor-rynnowy-icanset-zbieracz-wody-deszczowej-prosperplast,p357632,l299.html

https://www.castorama.pl/odzysk-wody-deszcz-63-mm-braz-id-1092668.html

 

obraz.png.a901adc401259ba7de347e65b385933b.png

 

 

obraz.png.f54a9cd3bd075bfae399cefb7107a86f.png

 

obraz.png.e222d5a1722d0b95d2bfdd6da47c30a3.png

 

 

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, exor napisał:

Ja na razie zbieram z rynny, zarówno z domu jak i drewutni, do 2-ch beczek.

Obliczyłem, że żeby zwrócił się ten łapacz co z domowego dachu zbiera to muszę nałapać prawie 80 takich beczek (180 litrów jakoś). Także szału nie ma.

 

Mam te zbieracze:

https://www.leroymerlin.pl/nawadnianie/konewki-zbiorniki-na-deszczowke/zbiorniki-na-deszczowke/kolektor-rynnowy-icanset-zbieracz-wody-deszczowej-prosperplast,p357632,l299.html

https://www.castorama.pl/odzysk-wody-deszcz-63-mm-braz-id-1092668.html

 

obraz.png.a901adc401259ba7de347e65b385933b.png

 

 

 

 

 

 

 

I potem z tych beczek do konewki? Taka troche sztuka dla sztuki ;)

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 2.09.2020 o 10:43, exor napisał:

Jak nie? Tam się deszczówka zbiera. Ale wsiąka po jakimś czasie - przynajmniej ja to tak rozumiem.

Chodziło o studnie do pobierania wody.

 

4 godziny temu, exor napisał:

Ja na razie zbieram z rynny, zarówno z domu jak i drewutni, do 2-ch beczek.

Przy takich deszczach jak bywały ostatnio to chyba co max kilka dni trzeba wylewać :) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 1.09.2020 o 22:50, PawelWaw napisał:

 

i jak sie to wykorzystuje ?

podlewanie kwiatkow tylko czy tez kibelki ?

 

Do kibelków musisz mieć dodatkowa instalacje plus specjalne urządzenie które zapewni dopływ wody deszczowej lub w przypadku braku wody wodociągowej jednak z zachowanie bezpiecznej przerwy powietrznej pomiędzy nimi (woda deszczowa nie może "stykać " się z wodą wodociągowa)

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, exor napisał:

 

e nie, stoi se woda w nich.

właśnie sadziliśmy tuje to się wykorzystało tę wodę.

 

 

Nie masz problemu z jakością wody?

Z tego co wiem woda stojąca na "powietrzu" dużo szybciej się psuje mówiąc w skrócie. 

 

Ile u Ciebie wytrzymuje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam zakopany zbiornik 6 m3, betonowy (normalne szambo); jest ciągle pełny (dużo padało tego lata) nie mamy dużo do podlewania, ale nie zauważyłem żeby woda śmierdziała. Pompa ssie z dna. Choć wydaje mi się, że się pieni jak np myje wiaderka po kleju i szapchelki. Może to jest objaw psującej się wody.

Generalnie woda w tej studni ma "rok" bo we wrześniu zeszłego roku został założony zbiornik, a pobierać dopiero zacząłem wiosną tego roku.

nie montowałem do instalacji domowej, bo wydaje mi się, że to za dużo zachodu w stosunku do korzyści finansowych (nie analizuję korzyści dla środowiska).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, KotLarry napisał:

 

Nie masz problemu z jakością wody?

Z tego co wiem woda stojąca na "powietrzu" dużo szybciej się psuje mówiąc w skrócie. 

 

Ile u Ciebie wytrzymuje?

 

nie wiem jak z jakością, nie śmierdzi.

ile wytrzymuje - też nie umiem odp. - po prostu zwykle szybko się kończyła przy podlewaniu warzyw.

teraz likwidujemy już grządki podwyższone i nie ma czego podlewać.

ewentualnie jakieś nowe nasadzenia będą lane z tych beczek.

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, KotLarry napisał:

 

Nie masz problemu z jakością wody?

Z tego co wiem woda stojąca na "powietrzu" dużo szybciej się psuje mówiąc w skrócie. 

 

Ile u Ciebie wytrzymuje?

Kiedyś były opinie, że taka woda jest lepsza.

Pamiętam jak ludzie jak mój dziadek mieli w ogródkach beczki które zalewali raz na jakiś czas wodą. Potem, po kilku dniach podlewali z beczki (krótki wąż lub konewka).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 1.09.2020 o 18:47, Pado napisał:

Nie, nie. Zbiornik na deszczówkę- mam nadzieję, że ostatecznie sfinansowany z waszych i moich pieniędzy :)

 

Na razie olałem wniosek, zbiornik mam 10kl, a przez czas stracony na użeranie się z nfośiem zarobię te kilka stów na rury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 4.09.2020 o 10:10, Wojtas_BB napisał:

Ja mam zakopany zbiornik 6 m3, betonowy (normalne szambo); jest ciągle pełny (dużo padało tego lata) nie mamy dużo do podlewania, ale nie zauważyłem żeby woda śmierdziała. Pompa ssie z dna. Choć wydaje mi się, że się pieni jak np myje wiaderka po kleju i szapchelki. Może to jest objaw psującej się wody.

Generalnie woda w tej studni ma "rok" bo we wrześniu zeszłego roku został założony zbiornik, a pobierać dopiero zacząłem wiosną tego roku.

nie montowałem do instalacji domowej, bo wydaje mi się, że to za dużo zachodu w stosunku do korzyści finansowych (nie analizuję korzyści dla środowiska).

 

Jesli zbiornik jest zakopany to z woda w nim raczej nic sie nie dzieje bo nie dzialaja na nia warunki atmosferyczne ani jakies dziady (pod warunkiem, ze zbiornik jest szczelny). Tak mi powiedzial gosc co sie zajmuje ogrodnictwem.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 4.09.2020 o 10:10, Wojtas_BB napisał:

Choć wydaje mi się, że się pieni jak np myje wiaderka po kleju i szapchelki. Może to jest objaw psującej się wody.

 

Klej podczas zmywania go się spienia, to normalne, nie dalej jak wczoraj myłem czystą kranówką i tak miałem. To samo z farbami emulsyjnymi/akrylowymi.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja nie mam zbiornika na wodę. Wszystkie rynny są odprowadzone na trawnik, w którym jest studnia cembrowana o głębokości tak z 12 m. W tej studni jest druga studnia rurowa, 15 m i w niej jest pompa. Kiedyś rynny były odprowadzone bezpośrednio do tej studni cembrowanej, ale zlikwidowałem to, bo wolę wodę filtrowaną przez 15 m gruntu niż 3 m gruntu.

Woda sobie wsiąka w trawnik, a ja obserwuję w studni zmianę poziomu wód gruntowych.

Nie tylko moja woda wsiąka w grunt, bo obok są studnie chłonne do odprowadzania wody z ulic. Oczywiście te studnie starczają na normalny deszcz, ale większa ulewa, jak parę dni temu przepełnia je i parę godzin mija, aby woda z ulic odpłynęła. Przy okazji zalewa garaże i piwnice w okolicy.

 

W tym roku poziom wody w studni podniósł się o 130 cm i pogłoski o suszy, jakie krążyły wczesną wiosną okazały się dość mocno przesadzone. :ok:

 

Reasumując - nie widzę sensu budowania takich szczelnych zbiorników na deszczówkę, bo można ją magazynować po prostu w gruncie,

 

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

 

 

Reasumując - nie widzę sensu budowania takich szczelnych zbiorników na deszczówkę, bo można ją magazynować po prostu w gruncie,

 

 

 

Pod warunkiem że masz takie warstwy gruntu że pod spodem znajduje się warstwa nieprzepuszczalna i woda jest w tej studni. U mnie jest piach i ile metrów bym nie kopał to wody nie ma. Z każdej rynny mam wkopana 1m rurę 400 i jeszcze nie było ulewy żeby się przelało przez nią.

 

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

 

 

 

  • Lubię to 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja od sześciu lat zbieram wodę zanim to się zrobiło modne.

Na etapie budowy rynny mam spięte zwykłą rurą, wszystkie rynny pospinane i ta żółta leci ze spadkiem terenu, obecnie wszystko schowane pod kostką i tarasem.

W rogu domu zakopane zbiorniki, woda z dachu zbiera się w zbiornikach a jak się zapełni to przelewem wypływa i leci po trawniku.

Zbiorniki zakopane metr pod ziemią (tyle akurat wyszło przy niwelowaniu terenu po budowie.

Żeby był dostęp to dziura do jednego zbiornika obudowana żeby był dostęp i zasłonięte krawężnikami betonowymi po budowie oraz zasłonięte kamykami 

 

Zapodana pompa i wypuszczony wąż oraz podłączone do systemu nawadniania ogrodu.

Działa to rewelacyjnie.

Żadnych zapachów nie ma, raz tylko pompa dostała jakiegoś zwarcia i wywalało różnicówkę,

 

Mam dokładnie tą pompę z Castoramy: "Pompa membranowa zanurzeniowa VMP280 280 W"

 

Może i nie jest to profesjonalne rozwiązanie ale tanie, proste i działa!

20140327_142601.jpg

20140831_160328.jpg

20140831_160335.jpg

20160804_093651.jpg

20170507_183116.jpg

20170514_190748.jpg

20170530_173845.jpg

20170701_192854.jpg

20180606_172256.jpg

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, bengamin napisał:

Ja od sześciu lat zbieram wodę zanim to się zrobiło modne.

Na etapie budowy rynny mam spięte zwykłą rurą, wszystkie rynny pospinane i ta żółta leci ze spadkiem terenu, obecnie wszystko schowane pod kostką i tarasem.

W rogu domu zakopane zbiorniki, woda z dachu zbiera się w zbiornikach a jak się zapełni to przelewem wypływa i leci po trawniku.

Zbiorniki zakopane metr pod ziemią (tyle akurat wyszło przy niwelowaniu terenu po budowie

 

Mam podobną instalacje zrobioną 8 lat temu. Zbiorniki duże z kręgów. Tyle że na razie nie wykorzystuje tej wody. Dna studni nie są zabetonowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 4.09.2020 o 10:10, Wojtas_BB napisał:

Ja mam zakopany zbiornik 6 m3, betonowy (normalne szambo); jest ciągle pełny (dużo padało tego lata) nie mamy dużo do podlewania, ale nie zauważyłem żeby woda śmierdziała. Pompa ssie z dna. Choć wydaje mi się, że się pieni jak np myje wiaderka po kleju i szapchelki. Może to jest objaw psującej się wody.

Generalnie woda w tej studni ma "rok" bo we wrześniu zeszłego roku został założony zbiornik, a pobierać dopiero zacząłem wiosną tego roku.

nie montowałem do instalacji domowej, bo wydaje mi się, że to za dużo zachodu w stosunku do korzyści finansowych (nie analizuję korzyści dla środowiska).

 

Taki betonowy mam ze 40 lat, już częściowo nieszczelny. I dlatego złożyłem też ten wniosek 4 lipca. Odpowiedź miała być do miesiąca na Tak lub Nie, do dziś cisza. Mailowo nie odpowiedzieli, telefon także głuchy (3 numery). A woda w takim betonowym, zakopanym się nie psuje. Acha, oddział krakowski, na Kanoniczej.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez mam taki zbiornik, 6m3.
Ogródek mam mały, 400m, wiec starcza to na dwa-trzy podlania. Dlatego podłączyłem tam automat do dewania wody z wodociągu, jak zaczyna jej brakować.
Kilka zloty się oszczedza, bo z 1mm deszczu przy dachu 100m2 mamy 100l wody (w teorii:-)

Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.09.2020 o 13:36, Kiwal napisał:

Ibo ola 100 auto.
Ciągnie 10 zraszaczy bez problemu...

Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka
 

 

nigdzie nie ma, wykupione...🤬 - przynajmniej w sklepach online z googla...

 

nie wiadomo kiedy będą...

 

kupiłem więc taką:

 

https://www.gardena.com/pl/produkty/nawadnianie/pompa/pompa-zanurzeniowo---cisnieniowa-6000-5-inox-auto/967975601/

 

 

 

 

Edytowane przez Pado
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 28.09.2020 o 10:53, Pado napisał:

Woda się już leje do zbiornika.

 

Ja na razie kupiłem rur za całe 100 zł i mi się chwilowo odechciało kopać ;] Ale pomysły z podatkiem od deszczu może mnie zmotywują. Choć z drugiej strony, to nie bardzo widzę podstawę prawną, na jakiej by mi taki podatek mieli przysolić, bo obecnie woda jest z rynien odprowadzana do czterech studni na rogach domu, które są ze sobą połączone rurami drenarskimi, więc cała woda zostaje i tak na mojej działce.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Lucyfer napisał:

 

Ja na razie kupiłem rur za całe 100 zł i mi się chwilowo odechciało kopać ;] Ale pomysły z podatkiem od deszczu może mnie zmotywują. Choć z drugiej strony, to nie bardzo widzę podstawę prawną, na jakiej by mi taki podatek mieli przysolić, bo obecnie woda jest z rynien odprowadzana do czterech studni na rogach domu, które są ze sobą połączone rurami drenarskimi, więc cała woda zostaje i tak na mojej działce.

To podobnie, jak u mnie :ok:

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, kinias napisał:

Jak wygląda krok po kroku uzyskanie dotacji? Trzeba wykonać projekt takiej instalacji?

 

3 godziny temu, kinias napisał:

 

Zakladasz konto beneficjenta na stronie wfosigw, pobierasz wniosek pdf - wypelniasz go, wysyłasz przez portal beneficjenta na swoim koncie  oraz podpisany oryginał poczta tradycyjna... I czekasz. W między czasie orientujesz się w starostwie czy wystarczy zgłoszenie - u mnie tak, bo traktowane jest jak oczyszczalnia ścieków. Możesz działać, zbierać faktury, a możesz czekać, aż dostaniesz potwierdzenie pocztą, że przyznali. Ale to trwa jak widać ponad 2 miesiące.

Ps u nas w śląskim w tym roku już wniosków nie przyjmują

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.