Skocz do zawartości

Moja w(ó)da :) (deszczowka)


Pado

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 28.09.2020 o 10:53, Pado napisał:

Woda się już leje do zbiornika. Możecie polecić jakąś pompę automatyczną? (jak odkręcę kranik, żeby się automatycznie włączała po "spadku" ciśnienia w rurce)

Są takie sterowniki hydroforu, zwą się chyba bez zbiornikowe.

 

https://www.dostudni.pl/zestawy-hydroforowe-bezzbiornikowe,c51.html

 

https://www.dostudni.pl/pc-10p-wylacznik,id1054.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

myślicie, żeby pompę wyciągnąć na zimę ze zbiornika, czy nic jej nie będzie i niech sobie tam lezy do wiosny?

oczywiście mogę ja wtedy co jakiś czas włączać, żeby się nie "zastała", chyba, że będzie mróz......

 

trochę mi się nie chce jej odłączać i wyciągać itd...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Pado napisał:

myślicie, żeby pompę wyciągnąć na zimę ze zbiornika, czy nic jej nie będzie i niech sobie tam lezy do wiosny?

oczywiście mogę ja wtedy co jakiś czas włączać, żeby się nie "zastała", chyba, że będzie mróz......

 

trochę mi się nie chce jej odłączać i wyciągać itd...

 

 

Na pewno zależy od głębokości zbiornika i ilości ziemi na nim. Gość z sąsiedniej wsi pisze, że nie wyciąga i nic się nie dzieje, ale ma ze 2m głębokości zbiornika i z pół metra ziemi na nim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Lucyfer napisał:

 

Na pewno zależy od głębokości zbiornika i ilości ziemi na nim. Gość z sąsiedniej wsi pisze, że nie wyciąga i nic się nie dzieje, ale ma ze 2m głębokości zbiornika i z pół metra ziemi na nim.

1.85m zbiornik plus 40cm zmieni na nim...chyba zostawię. 40 miesięcy gwary jest na pompę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to zaczynamy korzystanie z deszczówki - umyłem auta deszczówką (oczywiście z podpiętą myjką) -różnica zasadnicza, brak zacieków od twardej wody (wodociągowej)

Edytowane przez Pado
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Pado napisał:

No to zaczynamy korzystanie z deszczówki - umyłem auta deszczówką (oczywiście z podpiętą myjką) -różnica zasadnicza, brak zacieków od twardej wody (wodociągowej)

Czysta?

Masz jakiś filtr do tej wody?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, rwIcIk napisał:

Czysta?

Masz jakiś filtr do tej wody?

Generalnie do zbiornika woda leci i napotyka filtr z duzymi oczkami, taki na"liscie". Co do mycia auta to myjka ma swój filtr.

Ale nalewana woda ze zbiornika do wiadra jest" czysta". dodatkowo pompa ma też filtr drobno oczkowy

 

 

Edytowane przez Pado
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, rwIcIk napisał:

Czysta?

Masz jakiś filtr do tej wody?

 

Prawdopodobnie @Pado ma nowy zbiornik i jeszcze życie biologiczne w środku nie zakwitło. Przyjdą pory suche, następnie opady i cały brud/kurz/pyłki z dachu spłyną do zbiornika to wówczas woda już nie będzie już czystą deszczówką ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, Pado napisał:

Generalnie do zbiornika woda leci i napotyka filtr z duzymi oczkami, taki na"liscie". Co do mycia auta to myjka ma swój filtr.

Ale nalewana woda ze zbiornika do wiadra jest" czysta". dodatkowo pompa ma też filtr drobno oczkowy

 

Ja mam sitka na każdym z odpływów z rynien. Często trzeba je czyścić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak macie rozwiązane filtrowanie? Właśnie wkopałem zbiornik 5m3, rury położone, zostaje kwestia filtrowania. W czyszczakach rynien mam sitka i grubych oczkach, w kominku zbiornika planuje powiesić filtr siatkowy ale co z piaskiem? Nie zamula się szybko? Myślałem żeby przed szambem zrobić prosty separator piasku własnej konstrukcji (mała studzienka z przelewem zbierający wodę powierzchniowo), łatwiej będzie wybrać piasek w razie czego z tej płytkiej studzienki niż z szamba ponad 2m w ziemi. Co myślicie o takim rozwiązaniu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.10.2020 o 00:16, krecha napisał:

Jak macie rozwiązane filtrowanie? Właśnie wkopałem zbiornik 5m3, rury położone, zostaje kwestia filtrowania. W czyszczakach rynien mam sitka i grubych oczkach, w kominku zbiornika planuje powiesić filtr siatkowy ale co z piaskiem? Nie zamula się szybko? Myślałem żeby przed szambem zrobić prosty separator piasku własnej konstrukcji (mała studzienka z przelewem zbierający wodę powierzchniowo), łatwiej będzie wybrać piasek w razie czego z tej płytkiej studzienki niż z szamba ponad 2m w ziemi. Co myślicie o takim rozwiązaniu?

 

ja zrobiłem sobie filtr sam, z czwórnika PCV 110, zakładam na koniec rury w zbiorniku, piasek powinien osiadać w zaślepionej korkiem jednej końcówce, druga zakończona drobną siatką jako filtr przeciw liściom , trzeci otwór (od góry) to rewizja- widzę co jest w środku...taka prowizorka, ale na profesjonalny filtr nie miałem po prostu miejsca (nie mówiąc już o tym, że za sam koszo-filtr do zbiornika podwieszany pod rurą chcą na allegro ponad 200PLN 🤣- ja sobie zrobiłem za 20PLN)

 

 

IMG_20201027_150537.jpg

Edytowane przez Pado
  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Złożyłem wniosek, który został zaakceptowany.
Żona wpisała termin realizacji wiosna 2021.

 

Plan mam taki, że kupuję szambo. Jakiej pojemności ? Tego docelowo nie wiem. We wniosku wpisane 8m3, bo ponoć powyżej to już inne kryteria.
Powierzchnia dachu wpisana ok. 180m2 (możliwe, że będzie zbiór tylko z jednej połowy ew. od sąsiada ze stodoły) Myślałem nad zbiornikiem ok. 10-12m3.

Pytanie brzmi czy wyrobię się w ok. 7k budżetu z zakupem zbiornika rur i robocizną typu koparka i co najważniejsze wywóz ziemi ??
Ktoś zlecał to kompleksowo ?

 

 

PS. Czy się da i jak przygotować obsadzenie zbiornika, żeby można było nad nim wylać np. płytę pod garaż ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.11.2020 o 17:49, ANalfabeta napisał:

 

 

Plan mam taki, że kupuję szambo. Jakiej pojemności ? Tego docelowo nie wiem. We wniosku wpisane 8m3, bo ponoć powyżej to już inne kryteria.
Powierzchnia dachu wpisana ok. 180m2 (możliwe, że będzie zbiór tylko z jednej połowy ew. od sąsiada ze stodoły) Myślałem nad zbiornikiem ok. 10-12m3.

Pytanie brzmi czy wyrobię się w ok. 7k budżetu z zakupem zbiornika rur i robocizną typu koparka i co najważniejsze wywóz ziemi ??

 7kPLN...obawiam się, że nie wystarczy na zrobienie zbiornika 8m3 ...(na gotowo), ale mogę się mylić- ja jak pisałem na gotowo 5600PLN, zbiornik 4m3

 

 

Edytowane przez Pado
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Pado napisał:

 7kPLN...obawiam się, że nie wystarczy na zrobienie zbiornika 8m3 przez firmę...

Ale po co firma? Zamawiasz zbiornik u producenta, koparke i działasz. Wykopuje sie dół, zbiornik przywożą i wstawiają hds-em, potem obsypać, ewentualny nadmiar ziemi wywieźć, podłączyć rury i po robocie. 

Jeżdżę często na takie roboty i wiem, że jest realne zrobić to taniej. Trzeba sie dobrze rozejrzeć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, blue_ napisał:

Ale po co firma? Zamawiasz zbiornik u producenta, koparke i działasz. Wykopuje sie dół, zbiornik przywożą i wstawiają hds-em, potem obsypać, ewentualny nadmiar ziemi wywieźć, podłączyć rury i po robocie. 

Jeżdżę często na takie roboty i wiem, że jest realne zrobić to taniej. Trzeba sie dobrze rozejrzeć

ok, poprawiłem...ale i tak uważam, że to na styk...nie wiem ile rzeczy i akcesoriów potrzebuje autor pytania. 

"plastikowy" zbiornik 8m3 widzę to 5000pln, pompa, koparka , wywóz ziemi, akcesoria (rury itd)...wg mnie nie zmieści się w 7KPLN...

 

no chyba, że mówimy o betonowym szambie...

 

 

 

 

Edytowane przez Pado
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Pado napisał:

no chyba, że mówimy o betonowym szambie...

Oczywiście. Takie jest najtańsze. Nie dalej jak tydzień temu widziałem jak gość płacił po ustawieniu w wykopie 3tys. Tyle, że to było akurat na ścieki, ale to nie ma znaczenia

Koparka za cały dzień 1000zł, wywrotka 24tony 200zł od kursu + 200 wysyp. Z wykopu pod szambo 10m3 nie powinno być więcej jak dwa takie auta, a często inwestor ma to gdzie rozsypać. Rury to wiadomo... zależy od odległości od budynku

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
22 godziny temu, marcinur napisał:

I zapłacili?

 

Nie, wniosek o płatność wysłałem niecały miesiac temu,
Maja czas - nie pamiętam ile, ale chyba do pół roku... Wiem, że pracują co drugi dzień (nawet księgowość) i są opóźnienia. Np kase z czystego powietrza z wniosku wysłanego w sierpniu, dostałem kilka dni temu.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie wiecie czy z programu można skorzystać dla nowobudowanych czy tylko istniejących budynków?

W głowie mam zrobienie systemu odzysku deszczówki z podłączeniem do spłukiwania kibelków, ewentualnie pralki. Trzeba zrobić 2 instalacje w domu, ale przy nowej budowie to żaden problem a koszt niewielki. 

 

Edytowane przez marcinur
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...
W dniu 30.10.2020 o 11:24, Pado napisał:

Dziś wysyłam wniosek o płatność...ciekawe czy zwrócą prawie 4500PLN...

Mojej koszty to ok 5600PLN...

 

Melduje, że dziś kasa wpłynęła na konto,
Urwali 200pln,pewnie za tanker mojej roboty-nie uznali składaka :)

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Hit....

 

zasiałem trawę i chciałem podlać...nic nie leci....

zaglądam, a ktoś ukradł 4000l wody....

zajebi@#$#%^cie... musiało coś pęknąć, albo jakiś kamień podejść i zrobić dziurę :facepalm:

Przy montażu staranność podłoża zachowana, ale...kto wie co się stało- producent postara się pomóc...ale co się nawkuffiam to moje

wody zostało pare cm na dnie w "żeberkach" więc dziura musi być na dnie...

a jeszcze ze 3 tyg temu zaglądałem i było full

 

Edit- jest dziwne pęknięcie, dokładnie na środku na wewnętrznym żeberku...

IMG_20210326_140554_compress93.jpg

Edytowane przez Pado
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Pado napisał:

Hit....

Jak cały ten program-zbiornik za ileś tysiaków, pompa za 1300-liczyłeś choć ile lat ta pompa musiałaby działać by zwróciły się koszty jej zakupu (o zuzyciu energii już nie wspominam)?;]

Na pewno zarobieni są producenci zbiorników-masz na to jakąś gwarancję czy raczej uszkodzenie mechaniczne i po herbacie?

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

?

Normalna gwarancja.  Zgłoszenie zrobione,
Czekam na przyjazd producenta. A zakup juz mi się zwrócił w 80% więc nie wiem o czym piszesz. Ot peszek.. .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam zbiornik 4000l i żałuję, że tak mało. Mam duzy ogród i nie rosną w nim  tuje jak to teraz u większości nowo wybudowanych :)

Edytowane przez Pado
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo nie mam licznika przy wężu i nie widzę sensu liczenia, jak w wielu innych dziedzinach życia . I nadal nie rozumiem co się tak uparłeś na sens ekonomiczny-szczególnie przy dotacji...

Spytaj innych co mają zbiorniki na deszczówkę, może są bardziej drobiazgowi...

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasem lepiej dołożyć do inwestycji ze zbiornikiem i mieć wodę. Moja córka mieszka pod Krakowem i zdarza się że na wiosce nie ma wody nawet tydzień, tak było dwa lata temu. Dla tego teraz też zakładają zbiornik na deszczówkę 3000 litrów bo w takiej stacji każda kropla jest bezcenna. Studnia na ogrodzie znów wyschła, jedynie po ulewach jest w niej trochę wody nadającej się do podlewania.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.03.2021 o 08:59, rwIcIk napisał:

Deszczówka odciąża wodociąg.

Jedni kopią studnie inni montują zbiorniki 👍

 

Ja wodociągu w ogóle nie używam ; ] Studnię mam własną, zbiornik też, a może latem będę miał siłę pokopać i go podłączyć.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Lucyfer napisał:

 

Ja wodociągu w ogóle nie używam ; ] Studnię mam własną, zbiornik też, a może latem będę miał siłę pokopać i go podłączyć.

Miałem studnię, ale wyschła.

Mam zbiorniki na deszczówkę, ale nie podlewam.

U mnie kiedyś był na działce nadmiar wody.

Od kilku lat susza :buu:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbiornik naprawiony i wzmocniony.

Wina moja - niestety mimo dobrego - wg mnie- obsypania powstały pod zbiornikiem pustki, które się nie wypełniły piaskiem/ziemią...i 4to wody nacisku zrobiło swoje...

Podobno częste przypadki i błędy montażowe...Cóż nauczka na przyszłość, że lepiej zapłacić kilka tys PLN za montaż niż się samemu tym zajmować...😅

Edytowane przez Pado
  • Lubię to 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Pado napisał:

.Cóż nauczka na przyszłość, że lepiej zapłacić kilka tys PLN za montaż niż się samemu tym zajmować...😅

Własne błędy się dużej pamięta, ale lepiej się uczyć na cudzych :)

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, bob96 napisał:

Własne błędy się dużej pamięta, ale lepiej się uczyć na cudzych :)

 

To na pewno.

Na prawdę obsypywałem go dobrze i etapami, w życiu bym nie pomyślał, że zrobią się pustki w kilku miejscach...

Nadzieja tylko w tym, że leżał już pół roku z pełnym obciążeniem i powinien już stabilnie osiąść w gruncie.

Jeśli znów cos pęknie to przyjadą naprawić ponownie bez problemu , ale będę musiał też po bokach odkopać do połowu zbiornika tak, żeby "wmulic" w pustki ziemię /piasek...na szczęście do zrobienia w ostateczności

Edytowane przez Pado
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, marcinur napisał:

Czyli chyba lepiej pójść w betonowy? Nie dość, że sporo tańszy to ryzyko takich problemów mniejsze. 

 

wg mnie tak i nie....

betonowy też może pęknąć, w końcu to beton-  i już nie naprawisz. Do tego czytałem, że producenci oszukują i zamiast B30 dają beton B20. O ile do szamba jest ok, bo pewnie nikomu nie zależy, że mu ucieka szambo jak coś pęknie to w przypadku deszczówki już jest inaczej...

 

tak czy owak nie wiem czy wybrałbym betonowy...

 

 

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.02.2021 o 18:38, Pado napisał:

 

Melduje, że dziś kasa wpłynęła na konto,
Urwali 200pln,pewnie za tanker mojej roboty-nie uznali składaka :)

Robiłeś zgodnie z deklaracją we wniosku?

Ja złożyłem wniosek, dostałem aprobatę, ale zdecydowałem, że robią proste rozwiązanie na bazie rur karbowanych, a nie studzienek betonowych i zastanawiam się czy składać o płatność.

Robiłeś sam czy firma?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, mazi napisał:

Robiłeś zgodnie z deklaracją we wniosku?

Ja złożyłem wniosek, dostałem aprobatę, ale zdecydowałem, że robią proste rozwiązanie na bazie rur karbowanych, a nie studzienek betonowych i zastanawiam się czy składać o płatność.

Robiłeś sam czy firma?

Tak, zgodnie z deklaracją.

Sam robilem, oczywiście koparka wykopała miejsce pod zbiornik. Ale reszta sam... I jak widziałeś pare postów wcześniej być może to był błąd... Tyle, że montaż na gotowo od producenta wyszedłby prawie tyle samo co koszt zbiornika, czyli dość sporo...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Pado napisał:

Tak, zgodnie z deklaracją.

Sam robilem, oczywiście koparka wykopała miejsce pod zbiornik. Ale reszta sam... I jak widziałeś pare postów wcześniej być może to był błąd... Tyle, że montaż na gotowo od producenta wyszedłby prawie tyle samo co koszt zbiornika, czyli dość sporo...

 

Rachunki miałeś na te 5600?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie, nie ma kar :)

Możesz wydać mniej i mniej dostaniesz dotacji- dla nich lepiej. 

Na pewno nie ma opcji, że wydasz więcej - dostaniesz tylko i wyłącznie max kwoty jaka zadeklarowałeś we  wniosku 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Pado napisał:

nie, nie ma kar :)

Możesz wydać mniej i mniej dostaniesz dotacji- dla nich lepiej. 

Na pewno nie ma opcji, że wydasz więcej - dostaniesz tylko i wyłącznie max kwoty jaka zadeklarowałeś we  wniosku 

 

Ja skladalem wniosek w sieprniu 2020 i moje szacunki moge sobie wsadzic. Np zbiorniki poszly mocno w gore, szacowalem 1500-2000, wyjdzie drugie tyle. Wiec na pewno wydam wiecej. Oczywiscie mam swiadomosc, ze i tak nie dostane wiecej jak te 5tys.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.