Skocz do zawartości

Koszty jazdy - diesel vs EV


lucash

Rekomendowane odpowiedzi

27 minut temu, sherif napisał:

Plus tankuję nawet szybciej niż @Dark_Knight, bo wystarczy w kilka sek wetknąć wtyczkę do gniazda na noc :) a rano wyłączyć.

U nas to 95% cyklów jakie robi drugie auto w domu.

 

Ale tez czesto drugie auto w domu robi duzo mniejsze przebiegi, wiec potencjalne oszczednosci na paliwie sa praktycznie pomijalne ;) Zona robi dzien w dzien 35-50km do pracy i paliwo to jakies 250-300PLN miesiac czyli tyle co jedno wyjscie na kolacje. W przypadku kogos kto wyda prawie 100kPLN na takie autko to raczej taka kwota nie robi roznicy i ciezko uzasadnic zakup EV oszczednosciami ;]

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, iwik napisał:

Komfort to nie tylko hałas, ale też właśnie krótki czas dojazdu na miejsce ("normalna" prędkość autostradowa), możliwość wyboru dowolnej trasy, a nie tylko tej gdzie są ładowarki po drodze, oraz brak konieczności planowania postojów i  niepewności czy wystarczy mi zasięgu, jak ładowarka akurat będzie niesprawna. 

Znów widzę bajki o tym, że częste postoje są "zdrowsze" dla mnie i współpasażerów i że wystarczy że zjem obiad po drodze i będzie git 😄

No może są, ale wolę mieć komfort psychiczny i zjeść obiad tam gdzie chcę, a nie tam gdzie muszę się zatrzymać, albo zjeść dobrą obiadokolację w miejscu docelowym, bo dojadę tam 3h wcześniej niż elektrykiem z 3-ma zaplanowanymi postojami na obiady 😉

 

U mnie często to wygląda tak, że jak mamy ochotę zjeść po drodze to wbijam w nawigację co jest wzdłuż trasy i decydujemy czy ma być Rosenberger, Autogrill czy np. KFC. I jemy tam, gdzie mamy ochotę, przejeżdżając np. dodatkowe 200km. Z elektrykiem będziesz musiał jeść zawsze w tym miejscu gdzie Ci się kończy zasięg.

Druga rzecz - planujemy, że np. zjemy rano śniadanie ok. 9-tej. A tu o 9-tej dzieci śpią. No to jadę aż się obudzą, kolejne 2h. Z elektrykiem dzieci muszą spać zawsze w czasie gdy akurat bateria jest pełna.

Trzecia - z jednych wakacji. Podróż zeszła dłużej (później wyjechaliśmy, korki itp.) i zorientowaliśmy się, że możemy nie zdążyć na prom, a to ostatni tego dnia. Głupio byłoby siedzieć na brzegu do rana, więc już bez żadnego postoju pojechaliśmy ostatnie kilkaset kilometrów i zdążyliśmy. Zrób tak elektrykiem.

 

I tak dalej... Tak jak pisali - planowanie jest przygodą. Ale niezbyt przyjemną raczej, jeśli planujesz z konieczności i nie masz żadnej swobody, bo gdy zaplanujesz źle lub ładowarka będzie akurat zajęta to podróż zmieni się w mękę.

 

 

  • Lubię to 3
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Dark_Knight napisał:

Tak jak pisali - planowanie jest przygodą. Ale niezbyt przyjemną raczej, jeśli planujesz z konieczności i nie masz żadnej swobody, bo gdy zaplanujesz źle lub ładowarka będzie akurat zajęta to podróż zmieni się w mękę.

 

Ale w tym roku na stacjach przy autostradzie w HR widziałem już ładowarki, puste nie wiedzieć czemu ;) ale były. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, iwik napisał:

 

Ale w tym roku na stacjach przy autostradzie w HR widziałem już ładowarki, puste nie wiedzieć czemu ;) ale były. 

 

Ja nie mówię że nie ma ale jak ten pomysł z elektrycznymi autami się upowszechni to ich ilość stanie się nagle dramatycznie niewystarczająca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Maciej__ napisał:

 

Ale tez czesto drugie auto w domu robi duzo mniejsze przebiegi, wiec potencjalne oszczednosci na paliwie sa praktycznie pomijalne ;) Zona robi dzien w dzien 35-50km do pracy i paliwo to jakies 250-300PLN miesiac czyli tyle co jedno wyjscie na kolacje. W przypadku kogos kto wyda prawie 100kPLN na takie autko to raczej taka kwota nie robi roznicy i ciezko uzasadnic zakup EV oszczednosciami ;]

 

300PLNx12m + droższe przeglądy i jest już podstawa do zwrotu w perspektywie lat. Pytanie do czego porówna się takiego EV za 100kzł, bo tak na szybko to chyba nie ma za tyle aut EV. eCitygo kosztuje znacznie mniej, a kompakty jak Ioniq, ID3 czy Leaf znacznie więcej.

Ja nie mam co liczyć zwrotu, bo zapłaciłem tyle samo co za auto spalinowe :skromny:.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

13 minut temu, Dark_Knight napisał:

 

I tak dalej... Tak jak pisali - planowanie jest przygodą. Ale niezbyt przyjemną raczej, jeśli planujesz z konieczności i nie masz żadnej swobody, bo gdy zaplanujesz źle lub ładowarka będzie akurat zajęta to podróż zmieni się w mękę.

 

 

 

trzeba tez wziac pod uwage, ze wraz z upowszechnieniem sie EV i bez znaczacej rozbudowy infrastruktury, moze sie okazac, ze tych co jedza obiad i sikaja jest wiecej i poczekamy nie tylko swoje ładowanie, a jeszcze kogos przed nami :) 

Juz to kiedys gdzies pisalem - mialem PHEV kiedys wypozyczony, a u klienta pod biurem były chargery - i przez 4 dni nie udalo mi sie trafic, zeby byly dostepne 😄 moze jakbym mial okna na tę stronę, to bym złapał moment, w którym ktoś odjezdza, ale rano, wieczorem czy w przerwie lunchowej kiedy mialem okazje widziec te chargery, zawsze tam cos stalo :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, sherif napisał:

300PLNx12m + droższe przeglądy i jest już podstawa do zwrotu w perspektywie lat. 

 

Jak sie doda utrate wartosci EV, ktory na starcie jest zazwyczaj sporo drozszy to wyjdzie na to samo ;]

Ty miales dosc specyficzne wymagania, wiec Ci sie spina :ok:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Filipfm napisał:

 

 

trzeba tez wziac pod uwage, ze wraz z upowszechnieniem sie EV i bez znaczacej rozbudowy infrastruktury, moze sie okazac, ze tych co jedza obiad i sikaja jest wiecej i poczekamy nie tylko swoje ładowanie, a jeszcze kogos przed nami :) 

Juz to kiedys gdzies pisalem - mialem PHEV kiedys wypozyczony, a u klienta pod biurem były chargery - i przez 4 dni nie udalo mi sie trafic, zeby byly dostepne 😄 moze jakbym mial okna na tę stronę, to bym złapał moment, w którym ktoś odjezdza, ale rano, wieczorem czy w przerwie lunchowej kiedy mialem okazje widziec te chargery, zawsze tam cos stalo :) 

Bo było darmowe za pewne 😁

Jakby było płatne, jakimś dziwnym trafem obłożenie byłoby wielokrotnie mniejsze ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Maciej__ napisał:

 

Jak sie doda utrate wartosci EV, ktory na starcie jest zazwyczaj sporo drozszy to wyjdzie na to samo ;]

Ty miales dosc specyficzne wymagania, wiec Ci sie spina :ok:

 

Skoro wyjdzie na to samo to jaki sens telepać się w koło komina kopciuchem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Filipfm napisał:

 

Jest jakas stronka do sprawdzania tego w Europie? 😄 to sprawdze

Możesz spróbować przejrzeć PlugShare, ale aktualnie może być płatne, bo to się zmienia.

Ale z Twojego opisu jest jasny obraz, i na 99,99% było free.

Jak robi się płatne, to nagle wszyscy odnajdują swoje gniazdka. Magia.

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, mrBEAN napisał:

Możesz spróbować przejrzeć PlugShare, ale aktualnie może być płatne, bo to się zmienia.

Ale z Twojego opisu jest jasny obraz, i na 99,99% było free.

Jak robi się płatne, to nagle wszyscy odnajdują swoje gniazdka. Magia.

 

nie ma tej stacji na mapie ;) wiec mozliwe, ze sa chargery sa dla pracownikow

Edytowane przez Filipfm
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Maciej__ napisał:

 

Bo to najlepszy mozliwy scenariusz dla kogos kto jest sklonny wydac 70-80kPLN na spalinowe auto klasy A ;]

 

Dobrze, że nie Ty o tym decydujesz, tylko ludzie mają swój rozum i wybierają jak chcą 😁

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, mrBEAN napisał:

Dobrze, że nie Ty o tym decydujesz, tylko ludzie mają swój rozum i wybierają jak chcą 😁

Ale ze spalinowcami jest bardzo podobnie jak z elektrykami, część osób kupuje auta, bo im się podobają i ich stać, a z rozsądkiem, czy ekonomią nie ma to nic wspólnego. Są ludzie którym elektryki "spinają się" finansowo i tacy, którzy tylko chcą mieć i ich stać. W zasadzie, to chyba spora grupa użytkowników wybiera auta ponad swoje realne potrzeby.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, janusz napisał:

Ale ze spalinowcami jest bardzo podobnie jak z elektrykami, część osób kupuje auta, bo im się podobają i ich stać, a z rozsądkiem, czy ekonomią nie ma to nic wspólnego. Są ludzie którym elektryki "spinają się" finansowo i tacy, którzy tylko chcą mieć i ich stać. W zasadzie, to chyba spora grupa użytkowników wybiera auta ponad swoje realne potrzeby.

Chyba, że jest to diesel SUV. To wtedy mucha nie siada 😁

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Maciej__ napisał:

 

Jak sie doda utrate wartosci EV, ktory na starcie jest zazwyczaj sporo drozszy to wyjdzie na to samo ;]

Ty miales dosc specyficzne wymagania, wiec Ci sie spina :ok:

 

Z lektury AK nawet widać, że wymagania automat w miejskim aucie nie są już takie specyficzne :).

Odnośnie utraty to jest obecnie nie wiadoma, ale IMHO nie będzie odbiegać od wersji spalinowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Filipfm napisał:

 

nie ma tej stacji na mapie ;) wiec mozliwe, ze sa chargery sa dla pracownikow

ale to jakieś specjalne ładowarki jak DC ?

U nas w robocie w ogólnym garażu administrator pozwala ładować auta bo widzę czasem się ładują, głównie hybrydy plug-in. Natomiast to co widziałem w mojej firmie w dużych biurach za granicą to pracownicy ładowali się ze zwykłych gniazdek i nikt problemu nie robił. Tym bardziej, że średnio pracuje się te 8h to w zupełności wystarczy nawet na wolne ładowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, sherif napisał:

ale to jakieś specjalne ładowarki jak DC ?

U nas w robocie w ogólnym garażu administrator pozwala ładować auta bo widzę czasem się ładują, głównie hybrydy plug-in. Natomiast to co widziałem w mojej firmie w dużych biurach za granicą to pracownicy ładowali się ze zwykłych gniazdek i nikt problemu nie robił. Tym bardziej, że średnio pracuje się te 8h to w zupełności wystarczy nawet na wolne ładowanie.

 

To firma energetyczna i to nie byly po prostu gniazdka z prądem ;) 

Widywalem tam tesle i leafy. 

Nie mam fotek a streetview tam nie sięga zeby zerknac jak to wygladalo 😄 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, mrBEAN napisał:

Chyba, że jest to diesel SUV. To wtedy mucha nie siada 😁

 

Czepiasz się :old:, suv to samochód dla ludzi z chorym kręgosłupem, do plaskacza nie wsiądą, dodatkowo z problemami ruchowymi, dla których których krawężniki stanowią poważną trudność w przemieszczaniu się.

Diesel też musi być, :ok:bo benzynowe lubią zgasnąć przy wspinaniu się na krawężnik ;]

  • Dzięki 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, sherif napisał:

Z lektury AK nawet widać, że wymagania automat w miejskim aucie nie są już takie specyficzne :).

Odnośnie utraty to jest obecnie nie wiadoma, ale IMHO nie będzie odbiegać od wersji spalinowej.

 

%-owo nie bedzie pewnie odbiegac ;)

Ale troche inaczej w TCO bedzie wygladac  50% z 100kPLN niz 50% z 60kPLN.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Maciej__ napisał:

 

%-owo nie bedzie pewnie odbiegac ;)

Ale troche inaczej w TCO bedzie wygladac  50% z 100kPLN niz 50% z 60kPLN.

 

To samo tyczy się drogich spalinówek, bo inaczej traci podstawowa wersja a inaczej max wyposażonego, z większym silnikiem za 200% ceny. Im EV będą bliższe cen spalinówek tym utrata wartości będzie zbliżona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, sherif napisał:

To samo tyczy się drogich spalinówek, bo inaczej traci podstawowa wersja a inaczej max wyposażonego, z większym silnikiem za 200% ceny. Im EV będą bliższe cen spalinówek tym utrata wartości będzie zbliżona.

 

Obawiam sie, ze w najblizszych latach to raczej ceny spalinowek beda sie zblizac do EV, a nie odwrotnie ;)

 

  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Maciej__ napisał:

%-owo nie bedzie pewnie odbiegac ;)

Ale troche inaczej w TCO bedzie wygladac  50% z 100kPLN niz 50% z 60kPLN.

 

Dokładnie jak w przypadku Astry TURBO i przykładowo jakiejś Mazdy CX5 😁 A jedno i drugie zawiezie z punktu A do B.

Niezrozumiale 🙃😁
 


 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie jak w przypadku Astry TURBO i przykładowo jakiejś Mazdy CX5 A jedno i drugie zawiezie z punktu A do B.
Niezrozumiale
 

 

Jedno czy drugie kosztowalo mniej niz polowe najtanszego elektryka w rozmiarze Corsy ;]


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo do tego te samochody mają służyć. I będą z tej funkcji wywiązywać się zajefajnie (zakładając że właściciel ma możliwość doładowywania takiego auta pod domem). Na pewno lepiej niż każdy spalinowy samochód, który potrzebuje 10 minut na dogrzanie się do optymalnej temperatury roboczej, o wnętrzu nie wspominając. I to jest np 80% cyklu w jakim ja używam samochodu w ciągu roku. 
Natomiast między bajki na dziś można włożyć opowieści o tym, że na wakacje 1500km jedzie się równie komfortowo jak spaliniakiem. 
O nagrzewnicy słyszałeś ?

Wysłane z mojego ANE-LX1 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, mrBEAN napisał:

To dlaczego się świecą światła stop? 😁 Czyżby to autohold, który nie wykorzystuje ręcznego? 

 

 

Trzymają po prostu nogę na hamulcu i nie ma tu co rozkminiać. Jak się całe życie jeździ automatem, to jest to naturalne położenie nogi jak się nie jedzie. 

  • Lubię to 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, mrBEAN napisał:

To dlaczego się świecą światła stop? 😁 Czyżby to autohold, który nie wykorzystuje ręcznego? 

 

To jest autohold, który wykorzystuje światła stopu. W niektórych markach/modelach autohold zaświeca stopy, w innych nie. Sam ręczny raczej nie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, wladmar napisał:

 

Trzymają po prostu nogę na hamulcu i nie ma tu co rozkminiać. Jak się całe życie jeździ automatem, to jest to naturalne położenie nogi jak się nie jedzie. 

 

Mój samochód po bardzo długim staniu w korku (droga była zablokowana) w pewnym momencie uznał, że i tak nigdzie nie jadę i sam przełączył na P. Nie przeszkadzało mi to, niech sobie stoi na P jak lubi. Ale okazało się, że po bardzo długim staniu na P uznał, że teraz to już na pewno nie pojadę i się wyłączył zupełnie.

;l

  • Haha 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Dark_Knight napisał:

 

Mój samochód po bardzo długim staniu w korku (droga była zablokowana) w pewnym momencie uznał, że i tak nigdzie nie jadę i sam przełączył na P. Nie przeszkadzało mi to, niech sobie stoi na P jak lubi. Ale okazało się, że po bardzo długim staniu na P uznał, że teraz to już na pewno nie pojadę i się wyłączył zupełnie.

;l

 

A jak jeszcze masz włączony S&S, to już w ogóle jaja się dzieją ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, wladmar napisał:

 

A jak jeszcze masz włączony S&S, to już w ogóle jaja się dzieją ;]

 

Oczywiście był włączony S&S, silnik nie pracował. Pogoda była akurat taka, że nie trzeba było grzać ani chłodzić. Wyłączyłem więc klimę i otworzyłem okno, gadając z kierowcą w aucie obok.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 10.09.2020 o 18:40, Cezh napisał:

 

Raczej -

"Kup jakiekolwiek Volvo a nie jakieś EV, bo my z EV mamy tylko XC40, które kosztuje tyle, że nikt go nie kupuje. A w sierpniu w Szwecji nasz najlepiej sprzedający się samochód był dopiero trzeci a zawsze był pierwszy... :beksa:"

Tu jest kolejna odsłona 😁

 

https://www.autotimesnews.com/polestar-admits-that-electric-cars-are-dirtier-than-ice-cars/?fbclid=IwAR1igBoUo2ttlnmJqLRU5iwnhPsTwUD1mNBOqPC6LSfBBzlMBLCZgjO8jsk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, mrBEAN napisał:

 

Nieźle! Producent EV, który w ofercie ma tylko EV przyznaje, że EV są kiepskie.

I oczywiście porównuje z Volvo, które dziwnym trafem należy do tego samego koncernu.

Ciekaw jestem czy policzyli co2 emitowane przy wydobyciu ropy i wydalone przez tankowce i rafinerie.

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, Cezh napisał:

 

Nieźle! Producent EV, który w ofercie ma tylko EV przyznaje, że EV są kiepskie.

Nie przyznaje że są kiepskie, tylko że w cyklu produkcyjnym zostawiają wiele większy 'carbon footprint', co uwzględniając nie zoptymalizowaną, nisko seryjną na tym etapie  produkcję i absurdalnie drogą (więc pewnie i energochłonną) w produkcji baterię, pewnie jest prawdą. 

Podejrzewam, że CO2 z ropy, tankowców, jak i z wydobycia litu i pozostałych rzadkich metali potrzebnych do baterii też wliczyli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, iwik said:

Nie przyznaje że są kiepskie, tylko że w cyklu produkcyjnym zostawiają wiele większy 'carbon footprint', co uwzględniając nie zoptymalizowaną, nisko seryjną na tym etapie  produkcję i absurdalnie drogą (więc pewnie i energochłonną) w produkcji baterię, pewnie jest prawdą. 

Podejrzewam, że CO2 z ropy, tankowców, jak i z wydobycia litu i pozostałych rzadkich metali potrzebnych do baterii też wliczyli.

 

Czyli propaganda działa... 

 

Znasz jakiś biznes, który z własnej woli mówi, że jego jedyny produkt jest bardziej szkodliwy, niż się wydaje? 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, iwik napisał:

Nie przyznaje że są kiepskie, tylko że w cyklu produkcyjnym zostawiają wiele większy 'carbon footprint', co uwzględniając nie zoptymalizowaną, nisko seryjną na tym etapie  produkcję i absurdalnie drogą (więc pewnie i energochłonną) w produkcji baterię, pewnie jest prawdą. 

Podejrzewam, że CO2 z ropy, tankowców, jak i z wydobycia litu i pozostałych rzadkich metali potrzebnych do baterii też wliczyli.

 

Liczą co chcą, jak chcą lub jak potrzebują na dany moment.

Jak będą mieli w ofercie wachlarz EV, nagle będą inne obliczenia.

Komedia 😄 

Ludziki jeśli nie muszą, to już nie chcą kopciuchów, a za szybko trend się zmienia i to jest potężny problem dla tak dużej gałęzi przemysłu jaką jest motoryzacja. A fabryka Tesli pod Berlinem rośnie jak na drożdżach..... 

Edytowane przez mrBEAN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, Cezh napisał:

 

Czyli propaganda działa... 

 

Znasz jakiś biznes, który z własnej woli mówi, że jego jedyny produkt jest bardziej szkodliwy, niż się wydaje? 

 

 

Ojjj tam, o prostu są szczerzy. Prawda ponad interesy. Dobrzy ludzie po prostu 😄 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.