Skocz do zawartości

Dymek ze starego rezystora


sherif

Rekomendowane odpowiedzi

Mam problem z regulatorom napięcia od auta. Jest tam tego typu rezystor:

 

20200912_175443_proc.jpg.2ff27c8eda9640f41e84ef01dc90c089.jpg

 

Po podłączeniu zasilania jeden z pinów jest przez niego podpięty to masy. Jak tylko przekręci się stacyjkę zaczyna lecieć drobny dymek. Same styki są czyste, ale leci jakby z tego materiały pod drutem. Ma on ok 20Ohmów.

Da się gdzieś dostać takie rezystory ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładając że ma faktycznie 20 ohm to przy 14V w instalacji płynie przez niego 0,7 ampera, czyli musi mieć moc minimum 8,5 wata.

https://allegro.pl/oferta/rezystor-ceramiczny-10w-20ohm-5-7440633188

Masz z zapasem.

Ten stary rezystor może być sprawny, wydziela się na nim ciepło i wypala się kurz i bród.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Cinek napisał:

Kluczową sprawą jest ich moc.

Możesz spiąć trzy szeregowo i dać wyprowadzenia między nimi

Tak, wiem, że to rezystory o zwiększonej mocy.

 

2 godziny temu, alster napisał:

Zakładając że ma faktycznie 20 ohm to przy 14V w instalacji płynie przez niego 0,7 ampera, czyli musi mieć moc minimum 8,5 wata.

https://allegro.pl/oferta/rezystor-ceramiczny-10w-20ohm-5-7440633188

Masz z zapasem.

Ten stary rezystor może być sprawny, wydziela się na nim ciepło i wypala się kurz i bród.

to jest chyba dobry trop .. graty leżały ok roku, potem malowałem trochę sprayem, zakleiłem rezystory ale może jakiś osad + kurz się dostał. Próbowałem mierzyć pirometrem, to nie pokazywało więcej niż 30C aa dymek leciał. Co ciekawe mimo kilku prób, nic się nie uszkodziło, możliwe właśnie że rozgrzany drucik, którego pirometr nie jest wstanie złapać wypala to co ma w bliskiej okolicy. 

Mierzyłem I, było coś koło 0.7A, czyli 10W powinno rzeczywiście styknąć. Chyba że znajdę większej mocy.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, volf6 napisał:

Nie za duży ten zapas, jeśli już to brałbym 20W, niewiele droższy;]

A tak na poważnie to wyrzuciłbym to mechaniczne dziadostwo i zamontował regulator elektroniczny...

Tak pewnie docelowo zrobię, ale akurat będziemy mi potrzebny za kilka dni a nowy nie dojdzie na czas.

Choć te elektroniczne lubią padać, ten ma 50lat i działał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, sherif napisał:

Tak pewnie docelowo zrobię, ale akurat będziemy mi potrzebny za kilka dni a nowy nie dojdzie na czas.

Choć te elektroniczne lubią padać, ten ma 50lat i działał.

Moze i działa ale regulacja napięcia pozostawia sporo do życzenia. Czy lubią padać-raczej nie w kredensie służył 15 lat i nadal był sprawny, w żuku też coś koło tego choć tam był jeszcze ten 6 diodowy alternator (moim zdaniem gorszy, bo pobiera prąd na włączonym zapłonie jak silnik nie pracuje).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, volf6 napisał:

Moze i działa ale regulacja napięcia pozostawia sporo do życzenia. Czy lubią padać-raczej nie w kredensie służył 15 lat i nadal był sprawny, w żuku też coś koło tego choć tam był jeszcze ten 6 diodowy alternator (moim zdaniem gorszy, bo pobiera prąd na włączonym zapłonie jak silnik nie pracuje).

To też wada tych elektromechnicznych, jest spory prąd upływu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.09.2020 o 16:33, sherif napisał:

Mam problem z regulatorom napięcia od auta. Jest tam tego typu rezystor:

 

20200912_175443_proc.jpg.2ff27c8eda9640f41e84ef01dc90c089.jpg

 

Po podłączeniu zasilania jeden z pinów jest przez niego podpięty to masy. Jak tylko przekręci się stacyjkę zaczyna lecieć drobny dymek. Same styki są czyste, ale leci jakby z tego materiały pod drutem. Ma on ok 20Ohmów.

Da się gdzieś dostać takie rezystory ?

Włącz i zobacz czy się spali. Może tylko syf na obudowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.