Skocz do zawartości

Karty SIM w samochodach


bergerac

Rekomendowane odpowiedzi

23 hours ago, bergerac said:

Coraz więcej nowych aut ma karty SIM, które pozwalają na korzystanie z internetu oraz z aplikacji samochodowych. Myślicie, że jest możliwość podmiany na własną kartę SIM, chociażby w celu zapewnienia dostępu do netu ?

 

Właściwie jestem przekonany, że znam odpowiedź, natomiast pytanie z czystej ciekawości. Może komuś się udało albo któraś marka aut to umożliwia.

 

Tak, w Volvo jest klapka w okolicach nóg pasażera gdzie można wymienić SIM. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, chojny napisał:

 

Bzdura. 

 

Auto nie zostanie zablokowane, pojedzie tak długo aż go nie wyłączysz i wtedy już nie odpali a to na wyraźne życzenie kierującego ponieważ, informacje o kończącym się AdBlue są wyświetlane na tysiące kilometrów przed końcem płynu, więc wyjeżdżenie do końca to świadome ignorowanie kilkudziesięciu ostrzeżeń.  

 

Procedura ta nie ma nic wspólnego z bezpieczeństwem silnika, ponieważ tak jak pisałem, AdBlue jest podawane za silnikiem do układu wydechowego. 

 

 

wlasnie wczoraj mi sie zapalilo, ze za 2400 metrow nie odpale :)

kupilem, wlalem do bagaznika i na kilka kilometrow spokoj :)

 

image.png.4a955d93676882220c56e46390f40f24.png

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, analyzer64 napisał:

 

Dla klienta końcowego i tak najważniejsza jest cena, myślisz że ktoś się skupia nad tym, co jest po drodze? Tak samo operator komórkowy ma do utrzymania milion rzeczy.

Nie jestem programistą, ale we współczesnym samochodzie raczej nie ma kosmicznej technologii w tym zakresie, odczyt parametrów zapewne odbywa się przez obd, które to parametry ciągnie sobie soft napisany przez producenta pojazdu, do tego podpięte są liczne funkcje, typu powiadomienie o awarii. O ile te systemy działały wewnatrz pojazdu i wiedział o tym tylko użytkownik, tak teraz system jest otwarty na przesył danych na zewnątrz, a kontrola nad pojazdem jest niejako efektem ubocznym otwarcia tego systemu, bo dało to takie możliwości.

 

 

Fakt, że to wszystko kosztuje i mnóstwo osób nad tym siedziało, ale technologia jest od lat stosowana w przypadku komputerów, teraz tylko zaimplementowano to w samochodzie.

To nie tylko soft, ale cała olbrzymia infrastruktura. Dwa lata temu kolega nadzorował projekt odpalenia olbrzymiego DC dla BMW, już samo zapotrzebowanie na transport optyczny było olbrzymie. Do tego algorytmy mielenia olbrzymią ilością danych, bezpieczeństwo (w końcu można zdalnie odpalić auto :) ), obsługa zgłoszeń, itd.

Póki co przoduje w tym Tesla co non stop utrzymuje połączenie z DC i nawet analizę obrazu z kamer przesyła. Swego czasu jak Tesla weszła do Oz to jeden z modeli miał problem z rozpoznaniem obiektu .. którym okazał się kangur :phi:. Nie było to uwzględnione w sofcie. Zrobili poprawkę i po upgraidzie już wszystkie Tesle na świecie mogły rozpoznawać kangury i podejmować zaprogramowaną akcje.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Harp napisał:

W BMW wygląda to jak na BMW przystało :facepalm:

Karta jest gdzieś zaszyta i nie podmienia się jej ponoć. Przesyła ona sobie dane z BMW, współdziała z nawigacją, odczytuje pogodę i inne takie pierdółki. By korzystać z Hot Spota (ponoć dosyć wolny) i w zasadzie nie wiem co więcej robi, czy muzykę można odtwarzać czy nie ale chyba nie bo wbudowanego Spotyfi nie ma jak do tej pory ani nic innego to trzeba związać się z Deutsche Telekom i płacić im minimum 30pln miesiąc za 1GB.

Te wbudowane przesyłanie danych to też są jakieś czasowe i opcyjne i z nowym autem chyba na 3 lata...

Więc jakoś to wszystko tyłka nie urywa.

 

U znajomych w rocznym Q5 ponoć dało podmienić się SIM na zwykłe.

 

Jesteś pewien, że do hot spota nie ma drugiego slotu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, chojny napisał:

 

Ładna bzdura.

 

AdBlue nie ma wpływu na silnik, jest podawane do układu wydechowego. Silnik bez AdBlue może pracować normalnie. 

Tak było. Może pomyliłem na co dokładnie wpłynie, ale kolega wpadł do biura podjarany, że przyjechał taxi bo ma takie mądre auto i  serwis, że same zadzwoniło :) i kazali mu je zaparkować. Następnego dnia już był mnie ucieszony jak wieczorem dostał fakturę.

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, chojny napisał:

 

Bzdura. 

 

Auto nie zostanie zablokowane, pojedzie tak długo aż go nie wyłączysz i wtedy już nie odpali a to na wyraźne życzenie kierującego ponieważ, informacje o kończącym się AdBlue są wyświetlane na tysiące kilometrów przed końcem płynu, więc wyjeżdżenie do końca to świadome ignorowanie kilkudziesięciu ostrzeżeń.  

 

Procedura ta nie ma nic wspólnego z bezpieczeństwem silnika, ponieważ tak jak pisałem, AdBlue jest podawane za silnikiem do układu wydechowego. 

 

Tak to racja, podobno były jakieś komunikaty które zlał, bo miał mieć przegląd za kilka dni :). Zgasnąć sam czy przez kogoś zdalnie oczywiście nie może z racji bezpeiczeństwa

Co dalej jak się przekroczy zasięg to nie wiem, bo pewnie każda marka może mieć inaczej. U kolegi w Q7 też wywalił nagle komunikat że ma 500km, a że miał jeszcze boxa to ledwo mu starczyło na odwiedzenie firmy tuningowej i następnie serwisu, ale w Audi nikt nie dzwonił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Florydziak_Florydziak_Flor napisał:

 

Tak, w Volvo jest klapka w okolicach nóg pasażera gdzie można wymienić SIM. 

W V90 jest w bagażniku i to w idiotycznym miejscy, bo na samym dnie i pod sam koniec, a bagażnik spory więc trzeba podnieść podłogę, potem wyciągnąć wnęke, potem zanurkować do środka i wyciągnąć taki plastik z routera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach



Tak to racja, podobno były jakieś komunikaty które zlał, bo miał mieć przegląd za kilka dni . Zgasnąć sam czy przez kogoś zdalnie oczywiście nie może z racji bezpeiczeństwa
Co dalej jak się przekroczy zasięg to nie wiem, bo pewnie każda marka może mieć inaczej. U kolegi w Q7 też wywalił nagle komunikat że ma 500km, a że miał jeszcze boxa to ledwo mu starczyło na odwiedzenie firmy tuningowej i następnie serwisu, ale w Audi nikt nie dzwonił.


Jak mogło nagle wyskoczyć przy 500 jak wyskakuje przy 2400 2500km? Jechał zdjąć boxa żeby dolać adblue?
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, hefi napisał:


 

 


Jak mogło nagle wyskoczyć przy 500 jak wyskakuje przy 2400 2500km? Jechał zdjąć boxa żeby dolać adblue? emoji16.png

To nie był problem z płynem Adblue (Audi) tylko coś się wysypało z instalacją Adblue. Zresztą drugi raz w ciągu roku ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, sherif napisał:

Tak to racja, podobno były jakieś komunikaty które zlał, bo miał mieć przegląd za kilka dni :). Zgasnąć sam czy przez kogoś zdalnie oczywiście nie może z racji bezpeiczeństwa

Co dalej jak się przekroczy zasięg to nie wiem, bo pewnie każda marka może mieć inaczej. U kolegi w Q7 też wywalił nagle komunikat że ma 500km, a że miał jeszcze boxa to ledwo mu starczyło na odwiedzenie firmy tuningowej i następnie serwisu, ale w Audi nikt nie dzwonił.

 

i nie mogl po prostu dolac adblue ?

Q7 to nawet jak wgral oryginalny soft przed przegladem to i tak wiedzieli ze cos bylo wgrywane.

 

cos sie twoje historie nie trzymaja kupy....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, PawelWaw napisał:

 

i nie mogl po prostu dolac adblue ?

Q7 to nawet jak wgral oryginalny soft przed przegladem to i tak wiedzieli ze cos bylo wgrywane.

 

cos sie twoje historie nie trzymaja kupy....

To był box, więc odpięli i tyle. Dwa razy miał taki przypadek i nigdy serwis nie robił z tego problemów.

Nie chodziło o dolanie tylko o jakiś moduł co jest za bakiem i pół tyłu trzeba było rozebrać.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, sherif napisał:

To był box, więc odpięli i tyle. Dwa razy miał taki przypadek i nigdy serwis nie robił z tego problemów.

Nie chodziło o dolanie tylko o jakiś moduł co jest za bakiem i pół tyłu trzeba było rozebrać.

 

mialem boxa w insigni firmowej, odpiecie tego to 5 minut roboty. ciekawe czy w takiej Q7 to operacja dla firmy tuningowej :)

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, hefi napisał:
21 minut temu, sherif napisał:
To nie był problem z płynem Adblue (Audi) tylko coś się wysypało z instalacją Adblue. Zresztą drugi raz w ciągu roku ..

Teraz ma sens. Pompka w zbiorniku pada.

Raz pompka drugi raz sterownik :phi:.

 

7 minut temu, PawelWaw napisał:

mialem boxa w insigni firmowej, odpiecie tego to 5 minut roboty. ciekawe czy w takiej Q7 to operacja dla firmy tuningowej :)

Samo odpięcie podobnie, tylko kolega ma 200km do tejże firmy, więc jest to upierdliwe. Dobrze, że odbyło się bez lawety bo inaczej najpierw laweta do boxa, potem do serwisu, dlatego uważam, że to średni pomysł 8-).

W firmowym miałem poprzednio tuning ale by ASO i zawarty w cenie auta. W obecnym trochę nie chce mi się robić giftów dla f. leasingowej.

Edytowane przez sherif
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, sherif napisał:

Raz pompka drugi raz sterownik :phi:.

 

Samo odpięcie podobnie, tylko kolega ma 200km do tejże firmy, więc jest to upierdliwe. Dobrze, że odbyło się bez lawety bo inaczej najpierw laweta do boxa, potem do serwisu, dlatego uważam, że to średni pomysł 8-).

W firmowym miałem poprzednio tuning ale by ASO i zawarty w cenie auta. W obecnym trochę nie chce mi się robić giftów dla f. leasingowej.

 

pisalem o odpieciu tego samemu :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, sherif napisał:

 

Jesteś pewien, że do hot spota nie ma drugiego slotu ?

Tak wynika z instrukcji i dodatkowo z forum że wygrzebać tego nie idzie. Procedura odpalenia hot spota odbywa się przez twój profil na www, gdzie kieruje cię na kolejną stronę dedykowaną BMW a ta na kolejną DT. O tutaj jakoś opis:

 

BMW WLAN HOTSPOT

  •  
    Aby móc korzystać z BMW WLAN Hotspot, muszą być spełnione następujące wymagania systemowe: Pakiet podstawowy BMW ConnectedDrive Services.
  •  
    Telefonia komfortowa z ładowaniem bezprzewodowym.
  •  
    Transmisja danych dokonywana jest poprzez wykorzystanie zainstalowanej w pojeździe karty SIM.
  •  
    Użytkownik musi także posiadać umowę o transmisję danych (aktualny dostawca usług: Deutsche Telekom AG).
1. Na portalu BMW ConnectedDrive Portal kliknij "Store" i wybierz "BMW WLAN Hotspot".
2. Następnie kliknij link "Bezpłatna rejestracja i bezpłatny miesiąc próbny".
3. Nastąpi automatyczne przekierowanie do portalu Hotspot Drive firmy Deutsche Telekom AG. Zarejestruj się.
4. Kliknij "Kommunikation" i wybierz "Mobile Geräte verwalten".
5. Kliknij "Neues Gerät verbinden" i wybierz "Internet-Hotspot".
6. Następnie na swoim urządzeniu mobilnym wybierz wyświetlaną sieć WLAN i wprowadź hasło.
7. Po otwarciu strony internetowej Telekom na urządzeniu mobilnym wprowadź swoją nazwę użytkownika i hasło.
8. Twoje urządzenie będzie się teraz łączyć automatycznie, umożliwiając korzystanie z łącza internetowego dużej prędkości poprzez BMW WLAN Hotspot.
  •  
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące później...
W dniu 17.09.2020 o 08:36, bergerac napisał:

chodzi o to, że w każdej chwili mogą zaingerować w komunikację pomiędzy użytkownikiem a samochodem. Już w mojej Insignii On-Star ma pełen dostęp do auta. Kiedyś wyświetliła mi się jakaś dziwna kontrolka i połączyłem się z OnStar, to zrobili zdalnie diagnostykę auta, wszystko wyjaśnili. Pełen przepływ danych. 

 

I jak tam OnStar? Działa? ;] 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

VAG ma esim, raczej bez szans na wymianę, jak ma reszta nie wiem, ale zapewne podobnie. 
Lipa z tym esim. Niby jakiś pakiet na start dają, ale trzeba się rejestrować, skany paszportów wysyłać, itp. Na plus, że to z telefonu można zrobić hotspot i udostępnić net infotainment samochodowemu, wtedy radio internetowe czy info o korkach działają tak jakby ssały dane przez esim.

tapatalked

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, luccass napisał:

Lipa z tym esim. Niby jakiś pakiet na start dają, ale trzeba się rejestrować, skany paszportów wysyłać, itp. Na plus, że to z telefonu można zrobić hotspot i udostępnić net infotainment samochodowemu, wtedy radio internetowe czy info o korkach działają tak jakby ssały dane przez esim.

tapatalked
 

Kupiłem modem za 99zl podpięty pod jedno z USB , Play od Nowa i za 25 zł mam net do nawigacji już od pół roku. 
 

Chciałem zrobić hotspot z telefonu, ale Jabłko nie ma opcji automatyzacji włączenia i wyłączenia HotSpot.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach



Kupiłem modem za 99zl podpięty pod jedno z USB , Play od Nowa i za 25 zł mam net do nawigacji już od pół roku. 
 
Chciałem zrobić hotspot z telefonu, ale Jabłko nie ma opcji automatyzacji włączenia i wyłączenia HotSpot.


Właśnie się zastanawiam czy nie zainwestować w jakiś modem, czy bawić się w modzenie Androida żeby włączał i wyłączał hot spot automatycznie. Minusem jest to, że on zżera baterię, więc i kabel będę musiał podpinać na dłuższą metę.

tapatalked

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, luccass napisał:


 

 


Właśnie się zastanawiam czy nie zainwestować w jakiś modem, czy bawić się w modzenie Androida żeby włączał i wyłączał hot spot automatycznie. Minusem jest to, że on zżera baterię, więc i kabel będę musiał podpinać na dłuższą metę.

tapatalked
 

 

pytanie czy tak naprawdę jest to potrzebne. Ja od dłuższego czasu i tak nie korzystam z Navi samochodowej, bo zdecydowanie wolę korzystać z CarPlay.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pytanie czy tak naprawdę jest to potrzebne. Ja od dłuższego czasu i tak nie korzystam z Navi samochodowej, bo zdecydowanie wolę korzystać z CarPlay.
To jest pytanie numer zero Nie wiem na ile wbudowana navi będzie lepsza od Android Auto? Fajnie by też mieć radia internetowe dostępne normalnie z panelu samochodu, ale po BT to też nie jakiś problem. Tyle, że to zawsze dodatkową kasa na pakiety danych, a tych w telefonie mam aż nadto. I zawsze przy odrobinie zachodu mogę z nich skorzystać. Chyba sam siebie przekonałem żeby dać sobie spokój

tapatalked

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.09.2020 o 17:03, bergerac napisał:

Coraz więcej nowych aut ma karty SIM, które pozwalają na korzystanie z internetu oraz z aplikacji samochodowych. Myślicie, że jest możliwość podmiany na własną kartę SIM, chociażby w celu zapewnienia dostępu do netu ?

 

Właściwie jestem przekonany, że znam odpowiedź, natomiast pytanie z czystej ciekawości. Może komuś się udało albo któraś marka aut to umożliwia.

W Range Rover jest miejsce na własna kartę sim.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.09.2020 o 15:25, chojny napisał:

 

Ładna bzdura.

 

AdBlue nie ma wpływu na silnik, jest podawane do układu wydechowego. Silnik bez AdBlue może pracować normalnie. 

I tu się mylisz. Możesz jechać, ale masz ograniczona moc. Generalnie wówczas auto/autobus/ciężarówka jedzie jakby była bez turbiny. Taki demon prędkości się robi 🤣

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.01.2021 o 22:20, luccass napisał:

(...) z telefonu można zrobić hotspot i udostępnić net infotainment samochodowemu, (...)

 

Wariatkowo jakieś. To powinno działać dokładnie na odwrót przecież.

:bzik:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.01.2021 o 21:32, luccass napisał:

Ale odwrotnie też działa, tyle, że musisz wykupić pakiet danych w firmie, w której chce producent auta (esim).

tapatalked
 

 

A to spoko, pod warunkiem że cena tego abonamentu nie jest celowo zawyżona, a jakość niska.

:ok:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, luccass napisał:

Co do jakości nie mogę się wypowiedzieć. A ceny na tę chwilę wyglądają następująco:
d8eed4c79b2aa76102c89c7b8e9e143c.jpg

tapatalked
 

 

Absurdalnie drogo. Ja mam slot na SIM więc kupiłem do auta jakiś abonament rzędu 30GB/m-c za 30zł miesięcznie. Zdzierają okrutnie, na rynku jest 10x taniej.

 

 

Edytowane przez Dark_Knight
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 
Absurdalnie drogo. Ja mam slot na SIM więc kupiłem do auta jakiś abonament rzędu 30GB/m-c za 30zł miesięcznie. Zdzierają okrutnie, na rynku jest 10x taniej.
 
 
Ale to chyba udostepniasz bo u mnie system wciąga może max 1 GB miesięcznie. Sim playa za 5pln to ogarnia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, hefi napisał:

Ale to chyba udostepniasz bo u mnie system wciąga może max 1 GB miesięcznie. Sim playa za 5pln to ogarnia emoji16.png

 

Tak, w aucie jest wbudowany hotspot więc wszystkie telefony pasażerów się z nim łączą automatycznie. Najwięcej wciąga muzyka ze Spotify oraz jeśli dzieciaki oglądają jakieś filmy z youtube czy netflixa. Ale to drugie się rzadko zdarza, więc zużycie się nawet nie zbliża do tego co jest dostępne. Ale to najmniejszy abonament dla firm, mniej się nie dało. 

:ok:

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 
Tak, w aucie jest wbudowany hotspot więc wszystkie telefony pasażerów się z nim łączą automatycznie. Najwięcej wciąga muzyka ze Spotify oraz jeśli dzieciaki oglądają jakieś filmy z youtube czy netflixa. Ale to drugie się rzadko zdarza, więc zużycie się nawet nie zbliża do tego co jest dostępne. Ale to najmniejszy abonament dla firm, mniej się nie dało. 
:ok:
 
Przestałem korzystać z hotspot bo to troszkę wyszło bez sensu. Telefon z nielimitowanym abo łączył się z limitowana sim aby przez android auto odtwarzać Spotify na ekranie auta. Prościej jest kliknąć "po staremu"
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Dark_Knight napisał:

 

Absurdalnie drogo. Ja mam slot na SIM więc kupiłem do auta jakiś abonament rzędu 30GB/m-c za 30zł miesięcznie. Zdzierają okrutnie, na rynku jest 10x taniej.

 

 

Taka polityka, patrz do nie dawna jak było z aktualizacjami map w navi. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, hefi napisał:

Przestałem korzystać z hotspot bo to troszkę wyszło bez sensu. Telefon z nielimitowanym abo łączył się z limitowana sim aby przez android auto odtwarzać Spotify na ekranie auta. emoji12.png Prościej jest kliknąć "po staremu"

U mnie dzieciaki nie mają netu przez LTE, korzystają w aucie właśnie z hot spotu. Plus wszelkie upgrade'y i multimedia auta po tym lecą. Karta za 35 zeta z CP, którą miałem jako rezerwa w domu :).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.