Skocz do zawartości

Sterowanie pompą cyrkulacyjną CWU


ccLot

Rekomendowane odpowiedzi

Pochwalcie się proszę jak macie to rozwiązane.

Najprostsze sterownik interwałowy włącz/wyłącz? Co ile włączany i na jaki czas.

Sterowanie oparte o czujniki temperatury?

Czy może sterowanie jakimś włącznikiem?

Jakie modele sterowników macie?

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam w oparciu o włączenie funkcji CWU auto + wyzwalanie ruchem zczytanym z alarmu. Po wykryciu ruchu chodzi 10min, potem ma 1h przerwy. Ruch jest sprawdzany AFAIR 6-23. To wszystko oczywiście parametry zmienne, ale tak wpisałem kilka lat temu i w sumie się sprawdza. Na lato wyłączam tryb auto.

Sterownik w oparciu o Openhab + zwykły przekaźnik wykonawczy.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, ccLot napisał:

U mnie nie ma instalacji alarmowej więc ten wariant odpada, ale w sumie mógłbym dołożyć czujkę ruchu i ewentualnie tak sterować. Do rozważenia.

To zależy od domu. W moim przypadku musiałbym dużo czujek pozakładać :). Chodzi np o to, że wchodzisz do domu z zewn i korytarz już wyzwala Ci CWU zanim dojdziesz do łazienki. 

Kiedyś była tutaj podobna dyskusja. Są gotowe sterowniki do tego, może w twojej sytuacji będą prostsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach



Chyba jednak wezmę coś takiego:
monthly_2020_g.519365abc31481520ec0f43873a84553.png
i ustawie "on" co  1h na kilka minut w ciągu dnia.


Tak mam. W okresie grzania i używania wody ustawiona po prostu tak jak grzanie wody na piecu. Jak odpala się grzanie cwu to chodzi non stop 15 minut. Potem przez 15min/1h przerwy. Po zakończeniu grzania wody w zbiorniku jeszcze raz ma cykl 15 minutowy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem taki sterownik czasowy, ale 2-3 razy nie było prądu i się czas rozjechał. Bez sensu.

Dlatego zrobiłem inaczej - mamy w korytarzu takie lampki reagujące na ruch:

 

https://www.kanlux.com/pl/produkt/27374/SABIK-LED-PIR-WW

 

wpiąłem się do niej z pewnym układem wyłapującym zapalenie lampki. Ten układ przekazuje informacje do centrali alarmowej, że jest ruch. Centrala ma swój program, który pilnuje, aby pompa pracowała 2 min nie częściej niż 20 min. I tyle.

Idziesz do łazienki - musisz przejść przez korytarz - lampka wyłapie i przekaże do alarmu.

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, ccLot napisał:

Pochwalcie się proszę jak macie to rozwiązane.

Najprostsze sterownik interwałowy włącz/wyłącz? Co ile włączany i na jaki czas.

Sterowanie oparte o czujniki temperatury?

Czy może sterowanie jakimś włącznikiem?

Jakie modele sterowników macie?

 

 

 

http://inseltom.pl/alarmy-inseltom/sterownik-pompy-cyrkulacyjnej-cwu/

http://inseltom.pl/alarmy-inseltom/sterownik-pompy-cyrkulacyjnej-cwu/dziala-insel-cwu-01/

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://www.fif.com.pl/pl/zegary-sterujace-programowalne/176-zegar-programowalny-tygodniowy-pcz-521.html

Ja mam w wersji 522 czyli 2 kanałowy, może sterować 2 gniazdkami.

Programuje się to przy pomocy aplikacji z tel. i NFC (jak nie masz NFC w tel. to sobie daruj, bo zaprogramowanie tego przyciskami to krzyż)

Ustawione:

W tygodniu

od 4.30 do 6.30 załącza się co pół godz na 1 minutę

od 15.00 do 22.00 załącza się co pół godz. na 1 min

w weekendy

od 7.00 do 22.00 załącza się co pół godz na 1 min

Moja pompka do CWU ma 60 W, więc 1 min kręcenia jej wystarczy.

Wadą jest to, że zegar nie ma wprowadzonych świąt, więc jak święto wypadnie w tygodniu (lub urlop) , to w ciągu dnia pompka nie kręci na powyższym ustawieniu.

Poprawiłem to używając 2 kanału, gdzie wprowadzone są ustawienia w ciągu dnia 1 min co godzinę, a wieczorem co pół godz. Wystarczy że wtyczkę od pompki przepnę do 2 gniazdka.

Wszystko zamontowane w małej skrzynce elektrycznej, razem z gniazdkami na listwę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja założyłem teraz pomp Wilo star-z t, ma wbudowane czasówkę i możliwość ustawienia z czasu - u mnie rano 7-9 plus 16.30-23. do tego posiada wbudowany czujnik temperatury który w ustawionych powyżej przedziałach czasowych włącza lub wyłącza pompę jak temperatura spadnie poniżej x(ustawiane w pompie).

Założyłem tydzień temu, działa poprawnie, zobaczymy co dalej ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli mam się pochwalić, to mam tą funkcję zintegrowaną w kotle i tygodniowy plan dowolnie konfigurowalny na kolorowym wyświetlaczu. Dodatkowo też, wygodnie ustawiane po wifi w aplikacji.

Viessmann 222F

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już gadamy o cyrkulacji - czy warto załączać pompę w chwili gdy trwa podgrzewanie zasobnika?

Sądzę , że umiem wykryć ten moment, więc technicznie to nie problem.

Przykładowo co wtorek o godz. 0200 załącza się wygrzewanie wody pod kątem bakterii. Wówczas cyrkulacja nie działa, bo śpimy.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, exor napisał:

Jak już gadamy o cyrkulacji - czy warto załączać pompę w chwili gdy trwa podgrzewanie zasobnika?

Sądzę , że umiem wykryć ten moment, więc technicznie to nie problem.

Przykładowo co wtorek o godz. 0200 załącza się wygrzewanie wody pod kątem bakterii. Wówczas cyrkulacja nie działa, bo śpimy.

 

IMHO przy normalnej pracy cyklicznej (+/-5 st C) to nie ma sensu .. chyba że masz ustawioną mega niską temp.

Przy antylegionelli to ma sens, bo wtedy wygrzeje wodę w całym układzie wliczając w to cyrkulacje, a gdzieś czytałem, że właśnie w cyrkulacji jest tego najwięcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...
W dniu 23.09.2020 o 08:43, maras77 napisał(a):

Kupiłem i już 48 godzin działa. Jest ok. Robi to co powinien. Jak trzeba to kręci pompą. Jak nie ma potrzeby po kilkudziesięciu minutach to wyłącza pompkę. 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.