Skocz do zawartości

Projekt domu do oceny


zoolw

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, doprecyzowuje projekt indywidualny i zastanawiam się co można jeszcze zmienić. Na pewno przód budynku będzie na równo bez tego wycięcia. Dom miał być trochę mniejszy ale mu się urosło... Martwi mnie trochę odległość od tv ale fajnie że jest na prosto kanapy . DrZwi do łazienki u góry z dupy ale to też jeszcze do zmiany. Wejście od zachodu, zadaszony taras od wschodu. Widzicie inne rzeczy które się nie sprawdzą? Biuro musi zostać od przodu budynku. b1cd2ce351e0c52e2b218eb1998bdea8.jpg191948429ed6792d2f8707b0c64bd1fa.jpg

 

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to ma być prawdziwe biuro to bym wejście zrobił conajmniej z przedsionku. Te 5m2 to garderoba? Może ją połączyć z sypialnią? Dach ma skosy? Aha drzwi na zewnątrz z pomieszczenia gospodarczego zrób.

 

Wysłane z mojego CPH2021 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biuro jest z przodu żeby jak coś była opcja zrobienia osobnego wejścia z zewnątrz z na razie będzie używane tylko dla mnie do pracy zdalnej.
Skosy, w najniższym miejscu 150
Garderoba jeszcze do przemyślenia ale raczej będzie wspólna bo sypialnia jest w moim odczuciu ogromną i pewnie tam zrobię jeszcze jakaś zabudowę
Brak wejścia do pomieszczenia gospodarczego, będzie gaz a na graty będzie garaż wolnostojący.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biuro jest z przodu żeby jak coś była opcja zrobienia osobnego wejścia z zewnątrz z na razie będzie używane tylko dla mnie do pracy zdalnej.
Skosy, w najniższym miejscu 150
Garderoba jeszcze do przemyślenia ale raczej będzie wspólna bo sypialnia jest w moim odczuciu ogromną i pewnie tam zrobię jeszcze jakaś zabudowę
Brak wejścia do pomieszczenia gospodarczego, będzie gaz a na graty będzie garaż wolnostojący.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka


Kpw skosy lewo i prawo? Bo jeśli tak to kabina na górze się nie zmieści. Rozumiem że na połączony garaż z budynkiem nie masz miejsca?

Wysłane z mojego CPH2021 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ma być kocioł gazowy w tym pomieszczeniu gospodarczym to drzwi OBOWIĄZKOWO muszą się otwierać na zewnątrz pomieszczenia
Jeśli faktycznie tak jest to cały narożnik do przeprojektowania bo będą drzwi w drzwi uderzać... Dzięki za info.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamieniłbym miejscami kuchnię z pomieszczeniem gospodarczym i wejście do pomieszczenia od przedsionka. Co do piętra to robienie skosów na własne życzenie przy projekcie indywidualnym to głupota. I mówi ci to posiadacz skosów, ale od dewelopera, więc wyboru nie miałem. Ale jakbym miał sam budować to w pierwszej kolejności rezygnuję ze skosów a najlepiej to budowałbym parterówkę. 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega @Tomowszystko doskonale opisał. Po co w tak prostej bryle bawić się w projekt indywidualny? Wszyscy moi znajomi przy indywidualnym projekcie mieli mniejsze lub większe wtopy, takie jak komin prawie po środku łazienki czy belki podtrzymujące schody w łazience na wysokości 2m 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jedna łazienka na 3 sypialnie to pomyłka.

Master bedroom powinien mieć własną.

Wejście do tej garderoby 5m powinno być z master bedroom także.

 

dół jest cały zrąbany. Zapłaciłeś za ten "projekt" czy tak sam się uczysz ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, ccLot napisał:

@Tomo

 

Robienie wentylacji grawitacyjnej w obecnie obowiązujących normach to proszenie się o kłopoty 👍

 

Ale przepisy obecnie jej wymagają ? :hmm:

Nie znam obecnych przepisów, pisałem na bazie tego co było 20 lat temu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie nie wymagaja, ale zrobienie skutecznej wentylacji grawitacyjnej i spełnienie wymogów izolacyjności termicznej są Imho nie wykonalne.

Z moich rozmów z architektami wynika, że nawet budowanie domu bez płyty fundamentowej też właściwie wyklucza postawienie domu spełniającego wymagania termiczne obowiązujących przepisów.

Oczywiście wiem, że papier przyjmie wszystko.:oki:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@sadlosl

 

Weź pod uwagę że projekt z katalogu to nie jest gotowiec.

Jak masz ogarniętego architekta to zrobi Ci projekt wg twoich wymagań ze wszystkimi formalnościami na gotowo w podobnych kosztach.

Oczywiście musisz wskazać jakiś zarys, czego oczekujesz ( najczęściej wspomagając się gotowcem z katalogu) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach



 
Parter:
 
- w kuchni nie ma komina. Powinien być min. 1 (okap), a optymalnie 2 ciągi wentylacyjne (okap + wentylacja).

Brak kominów bo będzie rekuperacja, sam okap i okna w kuchni to jeszcze temat otwarty.

 

- czy płytę robisz gazową czy indukcję ? Jeżeli gazowa - to jest umieszczona niezgodnie z przepisami - powinno być min. 50 cm od okna. Niby to można zmienić na etapie projektowania kuchni, ale płyta powinna być możliwie blisko komina (którego i tak nie ma).


Indukcja


- w łazience także nie ma komina (tu jest o tyle łatwiej, że za ścianą jest pomieszczenie gospodarcze i można puścić kanał ciągu w suficie podwieszonym).

Brak kominów bo będzie rekuperacja.

- jeszcze o łazience - nad nią idą schody zabiegowe - czy one wejdą w przestrzeń łazienki ? Bo wypadają centralnie nad kabiną.

Ma się zmieścić tam kabina, w najniższym miejscu niby 2.1


- przód budynku - tak jak piszesz - na równo, bo szkoda nie powiększyć wiatrołapu i kuchni.
- czy na pewno potrzebujesz tak dużego pomieszczenia gospodarczego ? Może trochę powiększyć łazienkę ?

Bardziej zastanawiam się nad zmniejszeniem całego domu... Przestrzenie są fajne ale to $

- w gospodarczym okno powinno być bardziej do rogu budynku - spójrz na komin i zastanów się, na której ścianie powiesisz piec - zostaje tylko ta od salonu, ale wtedy będziesz wchodził od razu na piec. Ja bym go dał na tej ścianie z oknem


To super uwaga, nie myślałem o tym


- o tym, że drzwi muszą się otwierać na zewnątrz już pisano wcześniej. A jak zrobisz na zewnątrz, to masz kolizję z łazienkowymi (które zgodnie z przepisami, też muszą się otwierać na zewnątrz).

O łazience wiedziałem co mi się też nie podoba o góry bo otwierają się na wąskie przejście... Ale jak w pomieszczeniu gospodarczym tak ma być to cały narożnik jest źle zaprojektowany...


- w biurze powiększyłbym okno i wstawiłbym okno+drzwi balkonowe z zamykaniem z dwóch stron - w ten sposób robisz oddzielne do domu wejście do biura. Nie wiem czy biuro ma służyć tylko do pracy, czy też do ew. przyjmowania klientów - jeżeli to pierwsze to może zostać tak jak jest.


Na tą chwilę do pracy, ale będzie okno balkonowe na przyszłość, to jedne z głównych założeń


- schody - 15 sztuk. Jaką planujesz wysokość pomieszczeń ? Bo nawet przy 250 cm + strop (min. 24 cm + styporian min. 3 cm + min. 5 cm wylewki) - robi się z tego 282 cm - jeden schodek będzie miał 18,8 cm - to bardzo dużo. Komfortowe powinny mieć 15-16 cm.


Schodów jest o 2 więcej, na rzucie z góry nie widać wszystkich


- kuchnia bardzo ładnie wygląda z dwoma oknami, ale praktyczniejsze będzie jedno narożne - ew. lepiej powiększyć jedno, a zrezygnować z drugiego.

Ogólnie rozważamy obie opcje i jeszcze nie zdecydowaliśmy



- do czego służy ten "ząb" w ścianie zewnętrznej kuchni ? Z jednej strony braku mu na rysunku ocieplenia. Oczywiście wykonawca będzie wiedział, żeby to zrobić, no ale takie rzeczy powinny być na projekcie.
- także brakuje narysowanego ocieplenia, na tym występie ściany po lewej od wejścia.


Tego zęba nie będzie poniosło architekta z jakimś elementem elewacji, będzie na prosto


- dwa okna po prawej stronie - słabo widać wymiary, więc nie wiem czy wysokie od podłogi, czy od parapetu - trochę sporo powierzchni ściany zajmują, może warto rozważyć jedno duże.


Okna od podłogi, przy stole będzie nieotwierany żeby trochę ograniczyć koszty, duże przesuwne to duży wydatek


 
Piętro:
 
- powiększyłbym łazienkę, przesuwając tą ścianę o ok. 1 metr. Ja rozumiem, że projektantowi tak wychodziło z obrysu komina, ale ja bym dał ścianę w prawo.


Mi się wydaje że ta łazienka już jest ogromna



- gdzie ten projektant narysował WC ? Raz, że w najniższym punkcie łazienki (pod skosem), a dwa, że teraz musisz obejść całą łazienkę dookoła rurą fi 110 ?


Układ lazienki na pewno do zmiany


- ściana wejściowa od garderoby jak najdalej w lewo

To planuje zmienić


- nie widać wymiarów okien w pokojach 15,5m2 - ale mogą być trochę małe i pokoje zrobią się ciemne - o ile w sypialni to nie przeszkadza, o tyle pokoje dzieci powinny być jasne.

U dzieci na pewno musza być wieksze



- plus za brak balkonów, a tylko fałszywe - otwór tej samej wielkości, a nie ma kłopotu z miejscem, które do niczego nie służy.
 
 
Ogólnie to strasznie dużo błędów jak na indywidualny projekt.
Niektóre to tylko źle przemyślane rozwiązanie, ale już brak wentylacji w pomieszczeniach gdzie jest to wymagane spowoduje, że ci ten projekt odrzucą.
 


Ogólnie może źle się wyraziłem bo to nie finalny projekt tylko koncepcja więc rzeczy typu okna układ łazienki itp nie są finalne. ale tez mam odczucie że jest trochę architekt za bardzo skupił się nad moim pomysłem a od siebie dodał tylko powiększenie pomieszczeń....


Ogólnie moje założenia były:

Biuro od strony wejścia aby można było zrobić osobne wejście
Szerokość budynku wynika z działki
Brak okien od północy i 3m od granicy.
Salon od południa,
Miejsce kuchni to też mój pomysł ale może błędne (doświetlenie salonu od zachodu, widok z kuchni na wjazd)
Góra pokoje dzieci identyczne i od zachodu
Brak kominów i rekuperacja (przez gaz nie da się tego do końca spełnić... Rozważam jeszcze inne ogrzewania ale to chyba nie ma sensu
Ułożenie dachu pod fotowoltajke
Prosta bryła tania w budowie
Po podłogach miało być około 120-130 M2, wyszło trochę więcej.. Ale może faktycznie za małe chciałem niektóre pomieszczenia...




Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, exor napisał:

Ja pod nic nie podłączałem. 

Miałem kiedyś okap, co niby filtrował i wyrzucał z powrotem powietrze do kuchni. Może był to slaby model, ale mimo wymiany i czyszczenia filtrów do niczego się to nie nadawało. Jak ktoś nie zamierza gotować to spoko.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, zoolw napisał:

Brak kominów bo będzie rekuperacja, sam okap i okna w kuchni to jeszcze temat otwarty.

 

A jaką masz przewidzianą wysokość parteru ?

Czy przy okazji rekuperacji będziesz robił na całej powierzchni sufit podwieszany, czy tylko kanały będą osłonięte stelażem g-k ?

 

Okapu w kuchni nie podłączysz pod rekuperację - więc przydałby się komin.

Ew. można pomyśleć nad wyprowadzeniem przez ścianę (dobra izolacja i klapy zwrotne).

 

12 godzin temu, zoolw napisał:

Ma się zmieścić tam kabina, w najniższym miejscu niby 2.1

 

To ja bym dał kabinę w miejscu gdzie jest pełna wysokość, a pod tym zabiegiem schodów np. kibelek.

 

12 godzin temu, zoolw napisał:

Bardziej zastanawiam się nad zmniejszeniem całego domu... Przestrzenie są fajne ale to $

 

Bardzo celna uwaga.

Najczęściej na tym forum pada argument, że powiększenie pomieszczeń o 10-20% to przecież żadne koszty, bo pewne koszty są stałe.

To prawda, ale czasami po prostu te dodatkowe metry są zbędne, a kosztować i tak będą, choćby nie wiem jak to zaklinać.

 

Pomyśl powoli nad każdym pomieszczeniem i wyjdą ci potrzebne m2 - np. sypialnia - chcesz mieć np. łóżko 160x200 - to obok szafka nocna (jaka szerokość), przestrzeń za szafką (ile cm) i już masz wymiar szerokości sypialni. Potem to samo z długością. Jakie będziesz miał meble w sypialni. I wyjdzie np. że zamiast 18m2, sypialnia będzie miała 14m2. I tak grosz do grosza.

 

12 godzin temu, zoolw napisał:

Schodów jest o 2 więcej, na rzucie z góry nie widać wszystkich

 

Wrócę jeszcze do tego - policz jaką masz różnicę wysokości między poziomami podłóg i na ile schodów to trzeba podzielić.

Ponieważ masz schody zabiegowe (bez spocznika), może to drobiazg, ale odrobinę trudniej się po takich wchodzi, niż po zwykłych dwubiegowych ze spocznikiem.

Jak możesz rób jak najniższe stopnie - uwierz mi - pół centymetra na każdym stopniu już się odczuwa. Ja mam stopnie o nierównej wysokości i nawet 0,5cm różnice się czuje przy wchodzeniu.

 

12 godzin temu, zoolw napisał:

Okna od podłogi, przy stole będzie nieotwierany żeby trochę ograniczyć koszty, duże przesuwne to duży wydatek

 

Jeżeli masz mieć rekuperację, to idź w jak największą ilość okien nieotwieranych (na parterze).

Mniejszy koszt, większy prześwit (brak jednej ramy), łatwiej się czyści.

Siostra ma podobny układ kuchni z salonem i tam gdzie masz podwójne wysokie okno, ma duże okno ok. 40 cm nad podłogą z szerokim parapetem - dzieciaki uwielbiają tam siedzieć.

 

12 godzin temu, zoolw napisał:

Miejsce kuchni to też mój pomysł ale może błędne (doświetlenie salonu od zachodu, widok z kuchni na wjazd)

 

Ja uważam to za optymalny układ.

I taki sam zamierzam mieć w następnym domu.

 

Jeszcze jedno mi wpadło do głowy.

W łazience na dole nie masz okna - zakładam, że wynika to ze ślepej ściany 3 m od granicy.

Możesz wstawić luksfery (fajniej mieć jasną łazienkę).

To dość zimna przegroda jak na dzisiejsze standardy.

Ja mam na klatce schodowej luksfery i potem jeszcze okno, które jest otwierane raz na 2-3 lata do umycia (w środku).

Koszt dużo większy nie będzie, a zawsze jasno w łazience.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Tomo napisał:

Ew. można pomyśleć nad wyprowadzeniem przez ścianę (dobra izolacja i klapy zwrotne).

 

Przy reku nie powinno się podłączać okapu pod komin/wyprowadzać na zewnątrz bo mamy wtedy zachwiany bilans wymiany powietrza.

Ja mam okap z filtrem i powietrze wraca do kuchni i jest wyciągane przez reku.

W kuchni zawsze jest anemostat wywiewny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, ccLot napisał:

Przy reku nie powinno się podłączać okapu pod komin/wyprowadzać na zewnątrz bo mamy wtedy zachwiany bilans wymiany powietrza.

Ja mam okap z filtrem i powietrze wraca do kuchni i jest wyciągane przez reku.

W kuchni zawsze jest anemostat wywiewny.

W rekuperacji mam opcje "okap" ustawiany czasowo. Zachowuje to "bilans wymiany powietrza"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, sadlos napisał:

Miałem kiedyś okap, co niby filtrował i wyrzucał z powrotem powietrze do kuchni. Może był to slaby model, ale mimo wymiany i czyszczenia filtrów do niczego się to nie nadawało. Jak ktoś nie zamierza gotować to spoko.

Codziennie się gotuje. Może 1 do 2 razy w miesiącu jakies żarcie jest zamawiane. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, exor napisał:

Też mam taką opcję. Nie używam, ale wtedy rekuperacja wie, że okap działa. 

Ta opcja działa u mnie bardzo dobrze. Jeśli jej nie włączę to para z gotowania omija okap i leci do rekuperacji co jest nieporzadane. Podobnie jest z opcją "kominek" jak jej nie włączę to otwarcie drzwiczek powoduje cofnięcie dymu do salonu.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.10.2020 o 21:06, Tomo napisał:

 

A jaką masz przewidzianą wysokość parteru ?

Czy przy okazji rekuperacji będziesz robił na całej powierzchni sufit podwieszany, czy tylko kanały będą osłonięte stelażem g-k ?

 

 

 

270 cm, tutaj się waham...z jednej strony można zrobić tylko podwieszany w miejscach gdzie pójdzie wentylacja, ale nie lubię takich wnęk/wypustów na suficie...podwieszany na całej powierzchni będzie lepiej wyglądać ale koszt....jeszcze jest opcja w stropie, ale wtedy trzeba dodać dodatkową warstwę styropiany w  podłodze... będę miał finalny projekt to roześlę to firm specjalizujących się w rekuperacji i zobaczymy jak to będzie wyglądać...

 

Cytat

Okapu w kuchni nie podłączysz pod rekuperację - więc przydałby się komin.

Ew. można pomyśleć nad wyprowadzeniem przez ścianę (dobra izolacja i klapy zwrotne).

na zewnątrz lub podobno są rekuperatory w funkcją okapu (osobny obieg). Muszę sprawdzić ceny a do tego potrzebuję finalny projekt. 

 

Cytat

To ja bym dał kabinę w miejscu gdzie jest pełna wysokość, a pod tym zabiegiem schodów np. kibelek.

 

sam układ łazienki do uzgodnienia, na razie bardziej sie skupiam które pomieszczenie zimniejszych/przesunąć itd, ale wydaje mi się że prysznic pod schodami będzie spoko

Cytat

Bardzo celna uwaga.

Najczęściej na tym forum pada argument, że powiększenie pomieszczeń o 10-20% to przecież żadne koszty, bo pewne koszty są stałe.

To prawda, ale czasami po prostu te dodatkowe metry są zbędne, a kosztować i tak będą, choćby nie wiem jak to zaklinać.

 

Pomyśl powoli nad każdym pomieszczeniem i wyjdą ci potrzebne m2 - np. sypialnia - chcesz mieć np. łóżko 160x200 - to obok szafka nocna (jaka szerokość), przestrzeń za szafką (ile cm) i już masz wymiar szerokości sypialni. Potem to samo z długością. Jakie będziesz miał meble w sypialni. I wyjdzie np. że zamiast 18m2, sypialnia będzie miała 14m2. I tak grosz do grosza.

 

no ja bym zmniejszył bo wolę mniejszy dom a żeby rata nie bolała, tylko nie mam do końca pomysłu jak....ogólnie wyszedł na szeroki salon i sypialnia, wiec dobrze byłoby zrobić trochę węższy dom, ale znowu sam przód nie mogę zmniejszyć - kuchnia już jest wąska, wiatrołap akurat, biuro też wydaje się że po zwężeniu o 0,5 m bedzie nieustawne.... i tak siedzę i kombinuje jak ten układ zmniejszyć żeby właśnie odległość do TV była mniejsza, sypialnia też trochę mniejsza....dzieci fajnie że mają duże pokoje no i od zachodu czyli jasno jak wrócą ze szkoły....

 

Cytat

Wrócę jeszcze do tego - policz jaką masz różnicę wysokości między poziomami podłóg i na ile schodów to trzeba podzielić.

Ponieważ masz schody zabiegowe (bez spocznika), może to drobiazg, ale odrobinę trudniej się po takich wchodzi, niż po zwykłych dwubiegowych ze spocznikiem.

Jak możesz rób jak najniższe stopnie - uwierz mi - pół centymetra na każdym stopniu już się odczuwa. Ja mam stopnie o nierównej wysokości i nawet 0,5cm różnice się czuje przy wchodzeniu.

 

nie wiem ile jest strop, ale załóżmy 20 cm to mamy 290 / 17 to wychodzi 17 cm..

 

Cytat

Jeżeli masz mieć rekuperację, to idź w jak największą ilość okien nieotwieranych (na parterze).

Mniejszy koszt, większy prześwit (brak jednej ramy), łatwiej się czyści.

Siostra ma podobny układ kuchni z salonem i tam gdzie masz podwójne wysokie okno, ma duże okno ok. 40 cm nad podłogą z szerokim parapetem - dzieciaki uwielbiają tam siedzieć.

dokładnie taki był plan, okno koło stołu

Cytat

 

nieotwierane 40 cm od dołu, może w kuchni też jedno będzie nieotwierane, w pokojach dzieci zamiast balkonowych i barierek okno takie że dół jest nieotwierany a góra otwierana, też 20-30 cm od dołu, z parapetem żeby mogły podziwiać zachód słońca nad górami.

Cytat

Ja uważam to za optymalny układ.

I taki sam zamierzam mieć w następnym domu.

to założenie z układem biuro/wiatrołap/kuchnia nie zostawia za dużo innych opcji ustawienia salonu/łazienki/pomieszczenia gospodarczego....wiec przez to założenie dość mocno ograniczyłem opcje....ale dalej wydaje mi się słuszne na tej działce

 

Cytat

Jeszcze jedno mi wpadło do głowy.

W łazience na dole nie masz okna - zakładam, że wynika to ze ślepej ściany 3 m od granicy.

Możesz wstawić luksfery (fajniej mieć jasną łazienkę).

To dość zimna przegroda jak na dzisiejsze standardy.

Ja mam na klatce schodowej luksfery i potem jeszcze okno, które jest otwierane raz na 2-3 lata do umycia (w środku).

Koszt dużo większy nie będzie, a zawsze jasno w łazience.

myślałem o tym, jednak nie jestem do końca przekonany do luksfer....niby można dać podwójnie i wtedy nie jest to aż tak zimne, ale z drugiej strony porządne ocieplenie, rekuperacja, porządne okna i dawanie zimniej przegrody trochę bez sensu....

 

 

ogólnie dziękuje wszystkim za uwagi, trochę musze zmienić ten projekt lub zmienić koncepcję i zacząć od nowa...

Edytowane przez zoolw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.10.2020 o 08:45, zoolw napisał:

Salon od południa,

 

 

Z własnego doświadczenia i zachodzących zmian w klimacie dzisiaj nie budowałbym domu tak, żeby wyjście na taras i sam taras był na południową stronę. Latem jest masakra, chyba więcej czasu spędziłem siedząc na ławce przed domem, gdzie jest północ a i tak tylko w cieniu i było czasami ciężko wytrzymać. Od południa mam taras, w zasadzie latem do wieczora bezużyteczny bo jest taka patelnia, że nie wysiedzisz a mam drzewa, zadaszenie, etc. Jakbym budował sam to taras na północ.

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, spad napisał:

 

Z własnego doświadczenia i zachodzących zmian w klimacie dzisiaj nie budowałbym domu tak, żeby wyjście na taras i sam taras był na południową stronę. Latem jest masakra, chyba więcej czasu spędziłem siedząc na ławce przed domem, gdzie jest północ a i tak tylko w cieniu i było czasami ciężko wytrzymać. Od południa mam taras, w zasadzie latem do wieczora bezużyteczny bo jest taka patelnia, że nie wysiedzisz a mam drzewa, zadaszenie, etc. Jakbym budował sam to taras na północ.

Wschód jest dobry :ok:

Mam od południa i w tym roku montuję rolety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 
Z własnego doświadczenia i zachodzących zmian w klimacie dzisiaj nie budowałbym domu tak, żeby wyjście na taras i sam taras był na południową stronę. Latem jest masakra, chyba więcej czasu spędziłem siedząc na ławce przed domem, gdzie jest północ a i tak tylko w cieniu i było czasami ciężko wytrzymać. Od południa mam taras, w zasadzie latem do wieczora bezużyteczny bo jest taka patelnia, że nie wysiedzisz a mam drzewa, zadaszenie, etc. Jakbym budował sam to taras na północ.
Dlatego jest drugi taras od wschodu dodatkowo zadaszony.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, zoolw napisał:

270 cm, tutaj się waham...z jednej strony można zrobić tylko podwieszany w miejscach gdzie pójdzie wentylacja, ale nie lubię takich wnęk/wypustów na suficie...podwieszany na całej powierzchni będzie lepiej wyglądać ale koszt....jeszcze jest opcja w stropie, ale wtedy trzeba dodać dodatkową warstwę styropiany w  podłodze...

 

mam 260cm wysokie pokoje - tak było planowane.

podwieszany mamy tylko w łazience.

rury od wentylacji lecą po stropie, ukryte w styropianie 7cm (warstwy 4 i 3cm).

strop jest gruby na 14cm, potem styropian 7 i wylewka z 5cm anhydrytu.

 

 

Cytat

Jeżeli masz mieć rekuperację, to idź w jak największą ilość okien nieotwieranych (na parterze).

Mniejszy koszt, większy prześwit (brak jednej ramy), łatwiej się czyści.

 

Nieotwierane? No to chyba trzaby od razu planować klimatyzację. W lecie nie ma opcji u nas, żeby nie otwierać okna. Mimo posiadania rekuperacji.

Koszty mniejsze? - możliwe, ale czy aż tak bardzo?

Łatwiej się czyści? - ale jak to? Musisz przecież z zewnątrz to robić zamiast ze środka.

 

 

Cytat

Latem jest masakra, chyba więcej czasu spędziłem siedząc na ławce przed domem, gdzie jest północ a i tak tylko w cieniu i było czasami ciężko wytrzymać. Od południa mam taras, w zasadzie latem do wieczora bezużyteczny bo jest taka patelnia, że nie wysiedzisz a mam drzewa, zadaszenie, etc. Jakbym budował sam to taras na północ.

 

Zgadza się, w zeszłym sezonie taras był bezużyteczny, dlatego żeśmy zamontowali taką pergolę z dwoma screenami zip i nareszcie da się posiedzieć.

 

obraz.png.7a505ba0f6ad249296d59a8db30da47b.png

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, zoolw napisał:

nie wiem ile jest strop, ale załóżmy 20 cm to mamy 290 / 17 to wychodzi 17 cm..

 

Standardowy strop Teriva to 24 wysokości (pustak + wylewka).

Na to licz styropian (3-4 cm) i posadzkę (4-5 cm)

Czyli całkowita wysokość stropu to min. 31-32 cm

 

Jak dodasz 32+270 to mamy 302.

Na 17 stopni wychodzi 17,8 cm - dużo.

Moim zdaniem powinieneś dodać 1 stopień, żeby był komfort (16,8 cm)

 

14 godzin temu, zoolw napisał:

myślałem o tym, jednak nie jestem do końca przekonany do luksfer....niby można dać podwójnie i wtedy nie jest to aż tak zimne, ale z drugiej strony porządne ocieplenie, rekuperacja, porządne okna i dawanie zimniej przegrody trochę bez sensu....

 

Są bardzo zimne jak na obecne standardy.

Dlatego ja dałem u siebie dodatkowo okno.

Jednak naturalne światło w pomieszczeniu to zupełnie inny komfort.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się czy jednak nie zmienić założenia odnośnie biura i dwóch tarasów i nie iść w coś takiego: https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-rododendronach-11-n-m4fd9ebdc9209e?gclid=CjwKCAjwzvX7BRAeEiwAsXExo7twWCc74oo8wgD6JVZsYhfUUza_7DW5BxewV86qIITgodirRFGLaBoCBA4QAvD_BwE

Prawie 40m mniej po podłogach...więc teoretycznie 100 000 mniej na budowę... tylko górę musiałbym mocno przerobić żeby jednak dzieci pokoje były od zachodu

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, zoolw napisał:

Zastanawiam się czy jednak nie zmienić założenia odnośnie biura i dwóch tarasów i nie iść w coś takiego: https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-rododendronach-11-n-m4fd9ebdc9209e?gclid=CjwKCAjwzvX7BRAeEiwAsXExo7twWCc74oo8wgD6JVZsYhfUUza_7DW5BxewV86qIITgodirRFGLaBoCBA4QAvD_BwE

Prawie 40m mniej po podłogach...więc teoretycznie 100 000 mniej na budowę... tylko górę musiałbym mocno przerobić żeby jednak dzieci pokoje były od zachodu

Trochę małe te pokoje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nowa moja wersja, trochę zmniejszony o około 20 metrów a pokoje chyba dalej ustawne, brak wyjścia na taras od południa, brak wanny, układ łazienek na pewno jeszcze do dopracowania ale program w którym to robiłem jest niestabilny i usuwa niektóre rzeczy...np pralka zniknęła...schody też są źle ale to już muszę jutro pogadać z architektem

image.png.8b1d6a1f1af0f2e3722443775fc723f7.png

 

image.png.941785e81ab6a0119d29917ca609880d.png

 

image.png.c29b72479fd5faec767e0e94b776c236.png

image.png.65818cc6abb344dfacfa8635b55f3726.png

image.png.271e2a92bc56541e61eda4b022d1f341.png

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, DZIDA napisał:

Ja osobiście mam uraz do otwartych kuchni więc bym zamknął kuchnię....

I bym chyba ten przedsionek otwarty na dom zostawił (drzwi zlikwidował)

 

Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

 

U mnie drzwi w przedsionku robią robotę głównie zimą. To świetna izolacja termiczna pomiędzy strefą nazwijmy to zimną a ciepłą. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 
U mnie drzwi w przedsionku robią robotę głównie zimą. To świetna izolacja termiczna pomiędzy strefą nazwijmy to zimną a ciepłą. 
Przy przedsionku się nie upieram.... Napisałem "chyba" bo jakoś mi układ nie leżał...
Ale kuchnię ja na % bym zamknął

Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 3.10.2020 o 21:06, Tomo napisał:

 

Jeżeli masz mieć rekuperację, to idź w jak największą ilość okien nieotwieranych (na parterze).

Mniejszy koszt, większy prześwit (brak jednej ramy), łatwiej się czyści.

 

Ja zrobilem cześć nieotwieranych na parterze i żałuję. Różnica w cenie symboliczna (wziąłem w podwójnej ramię że względów wizualnych- okna otwierane i nieotwierane w niewielkiej odleglosci). Mycie okien wymaga latania z drabina na zewnątrz, do tego praktycznie niemożliwe umyciu rolet od środka. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, krecha napisał:

 

Ja zrobilem cześć nieotwieranych na parterze i żałuję. Różnica w cenie symboliczna (wziąłem w podwójnej ramię że względów wizualnych- okna otwierane i nieotwierane w niewielkiej odleglosci). Mycie okien wymaga latania z drabina na zewnątrz, do tego praktycznie niemożliwe umyciu rolet od środka. 

W sumie mam podobne spostrzeżenie, w wykuszu mam jedno duże okno nieotwierane, które to ja muszę myć z drabinki. Gdybym miałbym ich więcej to bym musiał i tamte osobiście myć:) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, krecha napisał:

 

Ja zrobilem cześć nieotwieranych na parterze i żałuję. Różnica w cenie symboliczna (wziąłem w podwójnej ramię że względów wizualnych- okna otwierane i nieotwierane w niewielkiej odleglosci). Mycie okien wymaga latania z drabina na zewnątrz, do tego praktycznie niemożliwe umyciu rolet od środka. 

 Po co chcesz myć rolety od środka ?

 

Z fixami trzeba rozważnie. IMHO warto je montować, ale tam gdzie właśnie jest podejście do mycia, jak np parter lub przy większych przeszkleniach część otwierana część nie. Fixy też są cieplejsze i jednak tańsze jak jest duże i ciężkie przeszklenie.

Blisko połowę mam fixów i czasem trzy pod rząd (ok 8mb) i jest ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.