Skocz do zawartości

Kominek w salonie a odległości


karmen84

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

 

Przymierzamy się do zakupu wkładu kominkowego i montażu.
W projekcie przewidziane jest miejsce na kominek we wnęce długości ok 125 cm pomiędzy ścianą zewnętrzną a kominem.
Jak na rzucie.
Zakładając że szerokość wkładu to ok. 70 cm, obudowa po każdej ze stron +/- 10 cm, mamy do dyspozycji tylko 30 cm wolnej przestrzeni.
Wykonawca nastraszył aby nie umieszczać kominka tak jak w projekcie, tylko dać go pod kątem, aby front był skierowany nieco bardziej na środek pomieszczenia.

 

Jego argumenty to:

- przy takim układzie jak w projekcie, ściana zewnętrzna będzie się mocno nagrzewać

- lepsza efektywność grzania kiedy ciepło będzie promieniowało na środek salonu.

 

Co sądzicie o tej opcji?
Zostawiać jak jest w projekcie czy posłuchać gościa i dać kominek nieco po skosie?
Ta druga opcja mi się podoba, niestety żona sceptycznie jest do niej nastawiona, głównie z powodów wizualnych.

 

obraz.png.2b503798b50922487869ed9b7b59cc1d.png

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, karmen84 napisał:

Hej,

 

Przymierzamy się do zakupu wkładu kominkowego i montażu.
W projekcie przewidziane jest miejsce na kominek we wnęce długości ok 125 cm pomiędzy ścianą zewnętrzną a kominem.
Jak na rzucie.
Zakładając że szerokość wkładu to ok. 70 cm, obudowa po każdej ze stron +/- 10 cm, mamy do dyspozycji tylko 30 cm wolnej przestrzeni.
Wykonawca nastraszył aby nie umieszczać kominka tak jak w projekcie, tylko dać go pod kątem, aby front był skierowany nieco bardziej na środek pomieszczenia.

 

Jego argumenty to:

- przy takim układzie jak w projekcie, ściana zewnętrzna będzie się mocno nagrzewać

- lepsza efektywność grzania kiedy ciepło będzie promieniowało na środek salonu.

 

Co sądzicie o tej opcji?
Zostawiać jak jest w projekcie czy posłuchać gościa i dać kominek nieco po skosie?
Ta druga opcja mi się podoba, niestety żona sceptycznie jest do niej nastawiona, głównie z powodów wizualnych.

 

obraz.png.2b503798b50922487869ed9b7b59cc1d.png

 

 

 

Jeżeli już chcecie montować kominek w tym pomieszczeniu co na rzucie to faktycznie dałbym go pod skosem żeby lepiej rozprowadzał ciepło i lepiej się prezentował. I faktyczenie po skosie będzie efektywniejszy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odniosę się do nagrzewania.

Mam wkład Maja - wieża (kratki). Szerokość razem z zabudową - 81cm. Szerokość wkładu sobie sprawdź na www.

Boki się nie grzeją. Jedynie tył.

Co do zabudowy - masz rozprowadzenie ciepła? Jak nie, to nie popełnij mojego błędu i nie przewymiaruj wkładu :)

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam podobnie usytuowany kominek, ale jest trochę więcej miejsca i od zewnętrznej ściany jest kilkadziesiąt cm luzu.

O nagrzewanie nie martwiłbym się. Raczej o to, by się lepiej prezentował.

Rzeczywiście można by go dać pod skosem.

Pogadaj z montażystą kominków - u mnie zmieniał lekko lokalizację i przerabiała odpływ spalin do komina.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, tomkowski napisał:

Odniosę się do nagrzewania.

Mam wkład Maja - wieża (kratki). Szerokość razem z zabudową - 81cm. Szerokość wkładu sobie sprawdź na www.

Boki się nie grzeją. Jedynie tył.

Co do zabudowy - masz rozprowadzenie ciepła? Jak nie, to nie popełnij mojego błędu i nie przewymiaruj wkładu :)

Ja mam nieduży, 16kW chyba - grzeje mocno w najbliższej okolicy i poprzez nadmuch na górę. Cały dom potrafi błyskawicznie ogrzać.

Ale na dole, gdzie nie ma nadmuchu, a więc w kuchni i łazience, jest chłodniej :no:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 14kW przy samej ścianie zewn, nic tam się nie nagrzewa, ale co prawda jest wkład z płaszczem wodnym. Nawet bez odpalenia płaszcza super nagrzewa cały dom, bo stoi w otwartym salonie na cały dół + antresola nagrzewa górę. Najwięcej promieniuje do przodu, ale kanapa stoi ok metra i nie jest jakoś gorąca.

U rodziców jest koza obudowana kaflami, stoi 10cm od ściany zewn, podczas palenia można normalnie ręką dotknąć ścianę, jest ciepła ale nie gorąca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, sherif napisał:

Ja mam 14kW przy samej ścianie zewn, nic tam się nie nagrzewa, ale co prawda jest wkład z płaszczem wodnym. Nawet bez odpalenia płaszcza super nagrzewa cały dom, bo stoi w otwartym salonie na cały dół + antresola nagrzewa górę.

W jaki sposób używasz kominka z płaszczem wodnym bez odpalania płaszcza wodnego??? Płaszcz wodny masz bez wody???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, JacWeg napisał:

W jaki sposób używasz kominka z płaszczem wodnym bez odpalania płaszcza wodnego??? Płaszcz wodny masz bez wody???

Źle się wyraziłem, chodziło o brak odpalenia obiegu w podłogówce. Mam bufor 600l, więc ładowanie czy nawet nagrzanie trochę trwa. Zawsze cała chata zacznie się już nagrzewać zanim odpali się podłogówka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, karmen84 napisał:

Wykonawca nastraszył aby nie umieszczać kominka tak jak w projekcie, tylko dać go pod kątem, aby front był skierowany nieco bardziej na środek pomieszczenia.

ja bym dał prosty. Kominek na skos to mi się jakoś tak kojarzy z latami 90-tymi :)

 

o nagrzewanie się nie martw, jak będzie dobrze zrobiona zabudowa to nic się nie będzie działo. Dobrze dobry wkład (nie za duży), chyba, że będziesz go używał do ogrzewania powierzchni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.