Skocz do zawartości

Zużycie prądu przez porty zasilania USB w gniazdkach elektrycznych


Tomo

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym w kilku miejscach, gdzie zazwyczaj ładuje się telefon, zmienić zwykłe gniazdka na gniazdka z zasilaniem do USB.

 

pol_pl_Gniazdo-pojedyncze-2P-Z-USBx2-Orno-OR-AE-13140-66610_1.png

Zastanawiam się jak jest rozwiązane zasilanie tego portu USB.

Czy załącza się ono przez zamknięcie obwodu poprzez włożenie kabla z USB, czy może jest ono stale pod napięciem (i przetwornica 230V/5V chodzi 24h).

 

Zamierzam w sypialni zrobić wezgłowie z zamontowanymi takimi gniazdami i nie chciałbym, żeby to chodziło non stop (raz, że prąd, ale i ew. grzanie się).

 

MEBLE HOTELOWE ZESTAW BIURKO WEZGŁOWIE ZAGŁÓWEK Jelenia Góra -  Sprzedajemy.pl

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Just now, tomecki said:

 

ale imo szkoda baterii, niby układy ładowania w telefonach są mądre, ale tak czy siak bez sensu trochę ;]

 

Nigdy w zadnym telefonie nie wymienialem baterii, wiec nie wiem co by jej mialo szkodzic? :nie_wiem:

Telefony uzytkuje ok 3-4 lata, wiec jak dla mnie w zupelnosci wystarcza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, tomecki napisał:

 

ale imo szkoda baterii, niby układy ładowania w telefonach są mądre, ale tak czy siak bez sensu trochę ;]

Mówisz, że takie podłączenie na noc "słuchawki" do gniazdka o mniejszym natężeniu bardziej niszczy baterię niż szybkie ładowanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, janusz napisał:

Mówisz, że takie podłączenie na noc "słuchawki" do gniazdka o mniejszym natężeniu bardziej niszczy baterię niż szybkie ładowanie?

 

zapewne nie, ale po postu mam w głowie myśl, że na kij ta słuchawka ma się męczyć x godzin. Tym bardziej jak mowa o jakimś nie wiadomo jakiej jakości źródle prądu z 'gniazdka' ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, tomecki napisał:

 

zapewne nie, ale po postu mam w głowie myśl, że na kij ta słuchawka ma się męczyć x godzin. Tym bardziej jak mowa o jakimś nie wiadomo jakiej jakości źródle prądu z 'gniazdka' ;]

Czyli jak zwykle przy takich dylematach bardziej chodzi o to co komu siedzi w głowie, niż rzeczywisty sens nadmiernego uważania na użytkowanie sprzętu (też tak trochę mam ;)). 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, tomecki napisał:

ale imo szkoda baterii, niby układy ładowania w telefonach są mądre, ale tak czy siak bez sensu trochę ;]

 

Zawsze w samochodzie mam podłączony telefon do ładowania (kabel magnetyczny).

Na biurku zazwyczaj też leży na stałe podłączony (także kabel magnetyczny)

 

Po prostu przyzwyczaiłem się, że zawsze jak odkładam telefon na dłużej (lub w samochodzie w uchwyt) to zawsze podłączam ładowanie.

Nigdy się nie zastanawiałem, o ile to skraca życie baterii.

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, kiziuk napisał:

Zużycie mocy przez 2A zasilacz 5V w stanie jałowym to około 0.4W. Więc rocznie wychodzi 3.5 kWh.

 

A jak się to liczy ? :hmm:

No bo w stanie czynnym to pamiętam, że napięcie x natężenie, czyli wychodzi 10W

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, Tomo said:

 

A jak się to liczy ? :hmm:

No bo w stanie czynnym to pamiętam, że napięcie x natężenie, czyli wychodzi 10W

 

0.4W wynika z empirii, bo niedawno mierzyłem :phi:

W tym Twoim może być ciut mniej lub więcej, ale pewnie w zakresie błędu statystycznego. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, analyzer64 napisał:

 

Ładując wysokim prądem właśnie szybciej degraduje się bateria.

 

Porównując oryginalną szybką ładowarkę do jakiegoś "g*wna" z gniazdka (no offence @Tomo ) czy jakiegoś wolnego noname'a raczej nie mam wątpliwości, że u mnie degradacja będzie mniejsza ;]

 

  • Skonfundowany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, kiziuk napisał:

 

0.4W wynika z empirii, bo niedawno mierzyłem :phi:

W tym Twoim może być ciut mniej lub więcej, ale pewnie w zakresie błędu statystycznego. 

A czym to mierzyłeś, bo jeśli jakimś tanim watomierzem to wiarygodność średnia, ze tak powiem...

Druga sprawa-jak na taki minimalny pobór mocy reaguje licznik energii montowany w domu/mieszkaniu, te stare mechaniczne pewnie nawet nie drgną ale te nowsze to już pewnie zarejestrują:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 hours ago, volf6 said:

A czym to mierzyłeś, bo jeśli jakimś tanim watomierzem to wiarygodność średnia, ze tak powiem...

 

Tanim watomierzem :phi:

Przecież nie będę sprzętu laboratoryjnego do domu ściągał, żeby zobaczyć ile mi pobiera chiński zasilacz impulsowy ;] Dla mnie, czy to ma 0.4W czy 0.6W to jest nieistotne. Mierniczek ma teoretyczny uchyb na poziomie 1% lub 0.2W. A że kalibrują chińczycy to może mieć, że hoho :phi: bo to jest na samym początku zakresu pomiarowego.

Edytowane przez kiziuk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, volf6 napisał:

A czym to mierzyłeś, bo jeśli jakimś tanim watomierzem to wiarygodność średnia, ze tak powiem...

Druga sprawa-jak na taki minimalny pobór mocy reaguje licznik energii montowany w domu/mieszkaniu, te stare mechaniczne pewnie nawet nie drgną ale te nowsze to już pewnie zarejestrują:)

 

Mieć sytuację, że w domu nic aktualnie nie odbiera prądu jest niemożliwe - no chyba, że właśnie chcemy robić eksperyment i latamy po całym domu i wyłączamy wszystkie odbiorniki, ale pamiętając o każdym jednym (przecież każde urządzenie włączane sensorem też zużywa prąd).

 

Więc pewnie nawet jak wszystko jest wyłączone, to u każdego te 10-15 W cały czas gdzieś idzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.10.2020 o 18:47, kiziuk napisał:

 

0.4W wynika z empirii, bo niedawno mierzyłem :phi:

W tym Twoim może być ciut mniej lub więcej, ale pewnie w zakresie błędu statystycznego. 

 

U mnie ładowarka 6xUSB pokazuje 0.8-0.9W (0.023A) na "jałowym"...

Natomiast pojedyńcze zwykłe ładowarki USB pokazuję 0W i 0A...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.10.2020 o 13:17, Maciej__ napisał:

Jak podlaczasz telefon na noc, to wydajnosc nie ma zadnego znaczenia...

 

I to nawet lepiej, bo ładując baterię niskim prądem jej tak nie degradujesz.

  • Lubię to 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Montuj śmiało. 5zł rocznie może zapłacisz za taki szpas. Jak będziesz robić dodatkowy obwód do tego, dałbym tam B1, a jak nie to szklaka z oprawką do puszki, tak bardziej pro forma, ale zawsze szybciej wyłączy niż nadprądowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Artur_W_wa napisał:

Wiem, raz podłączyłem telefon a rano byłem zdziwiony że jest dalej pusty :facepalm:, i pstryk z pewna taką nieścisłością i tadam rotfl ciekawe jakie obciążenie przenoszą. 

na logikę, to jeśli wyłącznik jest zintegrowany z gniazdem, to powinien przenosić takie obciążenie jak gniazdo. Inaczej było by to bez sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.10.2020 o 08:08, tomecki napisał:

 

Porównując oryginalną szybką ładowarkę do jakiegoś "g*wna" z gniazdka (no offence @Tomo ) czy jakiegoś wolnego noname'a raczej nie mam wątpliwości, że u mnie degradacja będzie mniejsza ;]

 

Nie będzie  :)

Szybkie ładowanie niszczy dużo szybciej baterie. I nie zmieni tego nawet pochodzenie ładowarki z NASA  :)

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.10.2020 o 08:08, tomecki napisał:

 

Porównując oryginalną szybką ładowarkę do jakiegoś "g*wna" z gniazdka (no offence @Tomo ) czy jakiegoś wolnego noname'a raczej nie mam wątpliwości, że u mnie degradacja będzie mniejsza ;]

 

 

Nie będzie, ale wiara czyni cuda. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Artur_W_wa napisał:

Wiem, raz podłączyłem telefon a rano byłem zdziwiony że jest dalej pusty :facepalm:, i pstryk z pewna taką nieścisłością i tadam rotfl ciekawe jakie obciążenie przenoszą. 

 

Brytyjskie gniazdka też kojarzę z włącznikami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, mayster_tcz napisał:

Montuj śmiało. 5zł rocznie może zapłacisz za taki szpas. Jak będziesz robić dodatkowy obwód do tego, dałbym tam B1, a jak nie to szklaka z oprawką do puszki, tak bardziej pro forma, ale zawsze szybciej wyłączy niż nadprądowy.

 

Rozjaśnisz ?

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Tomo napisał:

 

Rozjaśnisz ?

jeżeli będziesz miał "delikatne" zwarcie na porcie USB to prąd zwarciowy może być na tyle niski, że zabezpieczenie obwodu nie zadziała, port będzie wymuszał przepływ prądu i są szanse na uceglenie telefonu :) a czy sam port będzie pobierał dużo prądu zależy czy siedzi tam transformatorek czy przekształtnik tranzystorowy - w 1 opcji będzie pobierał energię na magnesowanie rdzenia, w 2 opcji nie będzie pobierał albo będzie znikomo niski pobór :) przy czym podejrzewam, że z powodu wymiarów będzie to druga opcja, w karcie produktu powinno być napisane zużycie w stanie jałowym

Edytowane przez mPh
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.10.2020 o 16:42, Tomo napisał:

 

Rozjaśnisz ?

Zabezpieczenie nadprądowe 1A o charakterystyce B, tzw. "eska". Jeśli będzie to osobny obwód z rozdzielnicy.

Jeśli nie, dałbym coś takiego: 

https://allegro.pl/oferta/oprawa-bezpiecznika-szklanego-20-mm-z-przewodem-8849269550?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_mtrzcj_chemiakcesor_pla&ev_adgr=Akcesoria+-+Pozostałe&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_mtrzcj_chemiakcesor|9088980212|g|m&ev_adgr=|107770375630|446444628197|&utm_term=aud-462909978407:pla-464332521294||-|-20857|&utm_content=|pla|mc:130790887-p:8849269550|&gclid=CjwKCAjwlbr8BRA0EiwAnt4MTjY0KnLXHnCbbVQu5uwihugcBLOMrZ2irvnFYHLPMY763EXg11zstBoC6oMQAvD_BwE

 

Z bezpiecznikiem 1A lub nawet mniejszym, w razie zwarcia w module zareaguje o wiele szybciej niż zabezpieczenie w rozdzielnicy. Bezpieczniki są tanie jak barszcz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, OPAL napisał:

@Tomozwróć jeszcze uwagę na to, że ładowarki USB potrawią piszczeć, więc jak będziesz miał cos takiego przy uchu to wk#@$#rw murowany.

Prawda, mam taką Sony EP800, jak trwa ładowanie to jest cisza ale jak nie ma obciążenia to masakra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.