Skocz do zawartości

kocioł gazowy Buderus GB072 14KW czy 20 KW, zasobnik 120 czy 150 litrów?


62545tomasz

Rekomendowane odpowiedzi

Gość krawiec
2 minuty temu, 62545tomasz napisał:

100% ogrzewanie podłogowe

ani jednego grzejnika drabinki

sterowanie na razie jeden sterownik ten rc310

może z czasem w pokojach założę po sterowniku

pokoje małe koło 10-12 m3, salon koło 40m2 - w salonie 3 pętle

powierzchnia domu 148m2, w tym okolo 20m2 garaz na 1 petli

 

Znasz długość pętli? Masz zadane wartości przepływów policzone?

 

Krawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość krawiec

12 obiegów grzewczych. Jak to ustawisz na max czyli 2,5l/min to masz 30l/min czyli 1800l/h.

Max wydajność pompy w tym kotle to 1300l/h a to oznacza sprzęgło.

Jeśli masz policzone zadane wartości przepływów w pętlach i wyjdzie Ci w sumie mniej niż jakieś 1150 - 1200 l/h to można się zastanowić nad zrezygnowaniem ze sprzęgła.

Opór pojedynczej pętli 80m przekłada się na jakieś 0,7m podnoszenia i  ja bym dla takiej wartości sprawdzał ile pompa może...

Dla max przepływów sprzęgło jak nic i solidna pompa obiegowa za nim.

 

Krawiec

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gość z buderusa mówik by ustawić na 1.7 i że będzie ok...

że jak pętele po około 80 do 100 metrów to ustawić na 1.7 i mówi, że będzie ok
dom liczył zapotrzebowanie 65km/m2

Edytowane przez 62545tomasz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość krawiec
2 minuty temu, 62545tomasz napisał:

gość z buderusa mówik by ustawić na 1.7 i że będzie ok...

No to jest max co ten kocioł potrafi.... ale przepływy trzeba policzyć do zadanej temperatury pomieszczenia, chyba że robisz sterowanie to wtedy w teorii można olać.

 

Krawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja się na tym nie znam...

założyli to jak na fotce, a wczoraj jedna osoba zaczęła mi mówić o tym sprzęgle, o tych grupach, że jak dołożę sterowanie do każdego pokoju siłownik to nie bedzie to działało i muszę to założyć, zacząłem drążyć dzisiaj temat i ludzie z buderusa też mówią dwojako;) jedni że olać jak jest, drudzy, że dołożyć;)

 

ehhh

kocioł.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, 62545tomasz napisał:

Pany pytanie, kupione wstępnie GB072, 150 m2 podłogówki, parter
monter chce montować kocioł od razu do skrzynki rozdzielacza.
Kolejny monter mówi, że trzeba dać grupę hsm25/60 mm100 + whyquer jakaś grupa pompowa + sprzęgło...

i nie wiem kogo słuchać;), mówi, że kocioł będzie pracował płynniej, że bez tego też będzie pracował, ale nie efektywnie i zużycie nastąpi szybciej, będzie się cześćiej włączał, wyłączał i nie wiem co robić....

Mówią tak, bo są dwie szkoły.

Jak poszukasz to w sieci jest gdzieś programik do liczenia oporu i dobierania pomp.

U siebie mam prawie 2km rur, dwa rozdzielacze po 12 obwodów i w sumie ok 200m2 podłogówki. Jest wpięte bezpośrednio w dwa rozdzielacze, bez żadnych sprzęgieł. Pompa kotła ma 60W, nie pamiętam już jej słupa podnoszenia, ale wg wyliczeń jest na styk. Działa.

Mam też pompkę od kominka 40W i też bez problemu działa.

To, że się będzie włączać i wyłączać to oczywiście głupota.

Sprzęgło będzie bezpieczniejszym rozwiązaniem niezależnie od zastosowanej pompy w kotle, ale zawsze to dodatkowe graty i koszty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pomysł projektanta, ale kazano mi gniazdko zrobić na osobnym bezpieczniku, po pod ten jest podłaczone jeszcze jedno z pralką

a co nie tak z tym gniazdkiem?

 

 

pętle po około 60-80 m, jedna 108 metrów.

 

 

goście z buderusa stwierdzili, że nie będą potrzebne te wynalazki dodatkowe

jedynie przydłyby się podobno gdybym chciał podłączyć sterowniiki/silowniki z kazdegpo pokoju regulatory temperatury

powiedzieli bym przez sezon pomieszkal jak jest, ze szkoda kasy na to mm100 i sprzeglo

 

Edytowane przez 62545tomasz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość krawiec
15 minut temu, volf6 napisał:

Gaz, kocioł, gniazdko, iskra:czacha::phi:

Heheh, gniazdko w kotlowni byc musi... ale pod kotlem? Cos sie rozszcelni to woda pojdzie prosto na gniazdko.

 

Krawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, krawiec napisał:

Heheh, gniazdko w kotlowni byc musi... ale pod kotlem? Cos sie rozszcelni to woda pojdzie prosto na gniazdko.

 

Tak dawno jest pod zlewem, przy zmywarce itd. Założę się że sam masz kilka podobnych gniazdek, choć niekoniecznie o nich pamiętasz. A gniazdko się zaleje to poleci bezpiecznik, albo różnicówka, co za problem? To nawet plus bo o ewentualnej powodzi będzie można się dowiedzieć z wyprzedzeniem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podziwiam tu kolegę z 8 osobami co mu starcza. U nas 6 codziennie wszyscy prysznic wieczorem czasami jak ktoś w tym czasie ( wieczornych kąpieli) odpali wannę to potrafi zabraknąć ciepłej wody i trzeba chwilę poczekać. Aż dofrzeje bo za zimna/ letnia. Sprawdzę wieczorem co to Vaillant i Galmet mamy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
W dniu 22.01.2021 o 22:21, 62545tomasz napisał:

to gdzie mam przerobić to gniazdko, dać nowe?

Ja bym dał z klapką i uszczelką od strony kafelek, jak coś pokapie z góry, to będzie bezpieczniej. Lokalizacja taka sobie, no ale trudno.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, mayster_tcz napisał:

Ja bym dał z klapką i uszczelką od strony kafelek, jak coś pokapie z góry, to będzie bezpieczniej. Lokalizacja taka sobie, no ale trudno.

Jak wywali różnicilówkę  to i po grzaniu zimą i po lodówce latem - można się zdziwić po powrocie z dłuższego wyjazdu 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, rwIcIk napisał:

Jak wywali różnicilówkę  to i po grzaniu zimą i po lodówce latem - można się zdziwić po powrocie z dłuższego wyjazdu 

Dlatego warto monitorować zużycie / zasilanie jak się na długo wyjeżdza bo rzeczywiście można sobie problemów narobić.

U mnie jedynie chińskie sonoff wywalały różnicówke, dlatego z dużym dystansem podchodzę do takich gadżetów.

Odnośnie klapek do gniazdek to u siebie porobiłem w pom mokrych i nieraz się wkurzam, że sam sobie zycie utrudniam ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klapki w czym przeszkadzają?

W części obwodów mam na osobnej roznicówce. Lodówka, alarm. Monitoring alarmu wie też, czy centralka jest zasilana.

Muszę zadzwonić do nich, czy nie dołożyliby jeszcze czujki temp. ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, rwIcIk napisał:

Klapki w czym przeszkadzają?

W części obwodów mam na osobnej roznicówce. Lodówka, alarm. Monitoring alarmu wie też, czy centralka jest zasilana.

Muszę zadzwonić do nich, czy nie dołożyliby jeszcze czujki temp. ;)

 

W tym na przykład, że myjesz sobie zęby a drugą ręką podpinasz coś do gniazdka :). Teraz bym dał uszczelnienia ale klapek nie zakładał.

Z alarmem problem jest taki, że jest podpięty do jednej fazy jak wywali Ci inna to się nie dowiesz tym kanałem. Ja mam podgląd zużycia, więc jak coś widzę co się dzieje.

Jeżeli masz Satela to można podłączyć czujnik temp ale są średnio użyteczne.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak dla potomności i w kontrze do kolegów co radzili kocioł dużej mocy do zasobnika przedstawię swoje zdanie:  

Wężownica w zasobniku przy różnicach temperatur jakie są w tym układzie nie ma dużej mocy. W praktyce wygląda to tak że kocioł wystartuje, dojedzie do pełnej mocy i osiągnie maks temperaturę i zacznie ja zmniejszać i zacznie to robić po pojedyńczych minutach. Dalej będzie grzał zmniejszając moc. Praktycznie prawie nie będzie różnicy w czasie czy będziesz grzał kotłem 24kW czy 7. 

U rodziców jest kocioł 7kW + zasobnik 120L i właśnie tak to wygląda a ładują zasobnik programem rano i wieczorem więc jest spora różnica temp. 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

dla potomnych, po roku mieszkania

sprzęgła nie zamontowałem;)

żadnych grup, pomp nic

ogarnia to piec...

zbiornik 160 litrów wystarcza aż naddto

ogrzewanie ustawione na 21 ostopni, obnizanie na 20.5

ogrzewanie ustawione przez caly tydzien na godz. 6 do 6:30 oraz od 16:30 do 20:00

grzanie wody 18:15 do 18:45 na 45 stopni - co 2 miesiace dezynfekcja terminczna i odkrecenie wszystkich armatur na ciepla wode, na kilka minut.

poszlo gazu za 3 kzl dokladnie 1048m3, mialem zakładać w łazienkach drabinki - nie ma potrzeby, miałem dać sterowniki w pokojach i lazienach, nie ma potrzeby;)

 

co bym zrobił inaczej:

wpakował kocioł ze zbiornikiem wody do garażu;) albo kupił zbiornik wiszacy

ogrzewam 130m2 i 20 m2 z hakiem garażu czy jakoś tak, garaż robi jako schowek na "przyda się"

między garażem, a kotłownią drzwi zewnętrzne;) KMT jakieś takie jakie mam na zewnątrz, na dwór z garażu;).

Dom z keramzytobetonu, ocieplony 20 cm, wiązar dachowy, płyta gipsowa;) i nasypane koło 40-50 cm celulozy, okna zwykłe 3 szybowe, wentylacja grawitacyjna, codziennie rano wietrzone na max po kilka minut.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.