Skocz do zawartości

obsypanie płyty fundamentowej, opaska z kostki, drenaż opaskowy


62545tomasz

Rekomendowane odpowiedzi

czołem
sytuacja jak na zdjęciu, była wymiana gruntu, chudziak i na nim płyta fundamentowa. Będę robił drenaż wokół domu by woda nie podchodziła w okolice pyty, grunt wymieniony na około metr od chudziaka, robić drenaż w piasku na jego krawędzi z rodzimym gruntem czy odsunąć się z metr? 
Przyjdzie folia kubełkowa, czym obsybać? Gruntem z wykopu/humusem (mam tego troszkę na działce) czy może zrobić opaskę z kostki tak by obejść dom dookoła, czyli wtedy utwardzenie z dolomitu jak pod kostke? Jakiej szerokości taką opaskę zrobić do chodzenia wokół domu?
Tu gdzie wyjście za salonu na ogród przez drzwi suwane, planuje zrobić taras i połączyć go z tym tarasem w podcieniu...

Wkopać jakieś wysokie krawężniki  nie zmierzyłem ile cm, nasypać dolomity i zagęścić? a krawęznik troszkę obsypać ziemią?
Co polecacie zrobić?

Zieleniak blokowy jestem;)

IMG_0269.jpg

IMG_0280.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drenażu sie robi sie w piasku, tylko obsypuje sie żwirem płukanym

Masz pełno takich tematów np. na forum muratora, albo obejrzyj na youtube Łukasza budowlańca "dom za 150 tysięcy"- koleś pokazuje od a do z na co należy zwracać uwagę przy budowie, jak budować i ogólnie wszystkie zagadnienia począwszy od zakupu działki, aż po wprowadzenie się. Ma tych filmów multum, i napewno znajdziesz coś co Cie interesuje, bo w 2 zdaniach tutaj ciężko Ci odpowiedzieć

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

spotkałem się z 3 wykonawcami drenażu + 4 kierownik budowy;)

 kierownik mówi: drenaż w piasku, dookoła domu, obsypać ziemią z wykopu folię kubełkową

 

wykonawca 1 - mówi, że w piasku kopał nie będzie bo się obsunąć może, odsunie się o około 30 cm i zrobi drenaż francuski, otwarty i mówi by nie obsypywać folii kubełkowej ziemią z wykopu, a dać opaskę z kostki brukowej dookoła domu by po tym chodzić;), drenaż też proponuje wokoł domu, poza piaskiem

 

wykonawca 2 mówi, że nie będzie kopał w piasku, odsunei się około metr, dwa od płyty fundamentowej i zrobi drenaż wokoł domu, opaskę mówi by zrobić z kamyczków lub kostki, by nie obsypywać ziemią z wykopu

wykonawca 3

mówi, że nie będzie kopał w piasku bo to bez sensu, mówi że grunt wymieniony na piasek i woda stoi pod domem i że trzeba się wkopać drenażem pod piasek z wymiany gruntu i tak zrobić drenaż by zeszła woda  z dna wymiany gruntu, że opaska pod płytą jakieś 30 cm nic nie da i że to wyrzucone pieniadze, proponuje zdrenować działkę z dwóch stron, z których napływa woda z pola i od sąsiaca zgodnie ze spadkiem, mówi by przerwać ziemię, wkopać drenaż otwarty francuski czy coś i to powinny wystarczyć bo to wyłapie wodę napływającą i nie potrzeba nic robić wokoł domu żadnej opaski drenażowej, mówi że kubelkową można obsypać dom z wykopu, ale nie humusem.

 

i w którą iść stronę;) hehehe

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, 62545tomasz napisał:

sytuacja jak na zdjęciu, była wymiana gruntu, chudziak i na nim płyta fundamentowa. Będę robił drenaż wokół domu by woda nie podchodziła w okolice pyty, grunt wymieniony na około metr od chudziaka, robić drenaż w piasku na jego krawędzi z rodzimym gruntem czy odsunąć się z metr? 
Przyjdzie folia kubełkowa, czym obsybać? Gruntem z wykopu/humusem (mam tego troszkę na działce) czy może zrobić opaskę z kostki tak by obejść dom dookoła, czyli wtedy utwardzenie z dolomitu jak pod kostke? Jakiej szerokości taką opaskę zrobić do chodzenia wokół domu?
Tu gdzie wyjście za salonu na ogród przez drzwi suwane, planuje zrobić taras i połączyć go z tym tarasem w podcieniu...

Wkopać jakieś wysokie krawężniki  nie zmierzyłem ile cm, nasypać dolomity i zagęścić? a krawęznik troszkę obsypać ziemią?
Co polecacie zrobić?

Zieleniak blokowy jestem;)

Nie ma na to uniwersalnej odpowiedzi. Co na to badanie gruntu ? Jak jest z poziomem wód i wchłanianiem wody po ulewach ?

 

Ja nie dawałem u siebie żadnego drenażu bo mam  chłonny piach. Opaskę dałem na ok 30cm z kostki + obrzeża na zwykłej podsypce z piasku a pod samą kostką z cementowej. Samą folię obsypałem poliuretanem którego miałem sporo :).

Nie widziałem jeszcze tak szerokich opasek, żeby po nich chodzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opaske z kostki zawsze warto zrobić, a na ile, to juz kwestia jak Ci sie podoba

Kazdy z tych 3 wykonawców ma swoje racje, jednak jesli teren jest z wyraźnym spadkiem, to ja bym zrobił tak jak proponuje nr.3. Jest to bardzo skuteczne rozwiązanie, bez ryzyka obsunięcia piasku spod płyty. Wiele razy tak ludziom obkopywałem działki, nawet niektórym jeszcze przed rozpoczęciem budowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.11.2020 o 22:34, ccLot napisał:

@62545tomasz 

możesz rozrysować/opisać dokładnie warstwy poziome jak masz położone (od dołu), bo coś mi nie pasuje, ale może to tylko zdjęcie takie,

ewentualnie zdjęcie z bliska warstw.:oki:

 

 

piasek;)

chyba folia

chudziak

tez chyba jakas folia

xps 300

znowu chyba byla folia - nie pamietam

zbrojona płyta

styropian parkingowy

wylewka 

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz zadbać o izolację pionową przed położeniem opaski. Drenaż jeśli już odsunąłbym trochę od budynku. Tuż poza opaskę. Jednocześnie zrobiłbym w rurach drenarskich odplywy z rynien do studni na deszczówkę gdzieś z dala od budynku. Rury w żwirze i geowłókninie. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, 62545tomasz napisał:

styropian parkingowy

W sumie można było odpuścić, jak masz cały budynek "zawinięty" w xps/eps od zewnątrz. Ja u siebie na parterze odpuściłem, podłogówka leży bezpośrednio na płycie fundamentowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, rwIcIk napisał:

Teraz zadbać o izolację pionową przed położeniem opaski. Drenaż jeśli już odsunąłbym trochę od budynku. Tuż poza opaskę. Jednocześnie zrobiłbym w rurach drenarskich odplywy z rynien do studni na deszczówkę gdzieś z dala od budynku. Rury w żwirze i geowłókninie. 

i już powoli wiem co chcę i chcę zrobić jak napisałeś

połączyć taras w podcieniu z tarasem tym przy oknie suwanym, a dookoła budynku zrobić kostkę z 80 cm by jej nie docinać, trzeba będzie zrobić skarpę z tarasu by zejść po kilku stopniach na ogród i opaskę drenaż zrobić tak by woda spływała z tarasu.
Ten drenaż to chyba na dole? na poziomie ogordu? będzie łapał co spłynie z tarasu/opaski i z ogrodu może na kilka metrów?

Jak głęboko kopać?

Raczej tam to komuś do zrobienia
bedzie to mniej wiecej wygladalo tak, czyli opaska drenażowa na dole?
jak zamontowac obrzeza?
nie widze takich wysokich kraweznikow?
nasypac dolomitu, utwardzic i w tym jakos odkopac i postawic krawezniki?
dzisiaj podjade to pomierze

 

zagospodarowanie bruki i drenaz opaska.jpg

83884406_10156739012357401_5159857049512706048_n.jpg

Edytowane przez 62545tomasz
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie kopał niebyt głęboko - do pół metra. Ale to było głównie odprowadzenie wody z rynien do zbiorników - studni.

Drenaż, by w razie przepełniania się studni, było rozsączanie wody.

U Ciebie te z przydałyby się zbiorniki na wodę z tego drenażu i z rynien ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, rwIcIk napisał:

U mnie kopał niebyt głęboko - do pół metra. Ale to było głównie odprowadzenie wody z rynien do zbiorników - studni.

Drenaż, by w razie przepełniania się studni, było rozsączanie wody.

U Ciebie te z przydałyby się zbiorniki na wodę z tego drenażu i z rynien ...

mam kanalizację deszczową - będę chciał by wpięli się w nią bez żadnych zbirników na magazynowanie wody więc i jeszczówka i z drenażu wejdą w kanalizację deszczową

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, sherif napisał:

Straty są zawsze jakieś, poza tym bezwładność tego musi być ogromna.

Dlaczego mają być straty?

Nawet jak są jakieś straty to raczej są pomijalne i raczej nigdy nie do "odrobienia" biorąc pod uwagę koszt zakupu styro i ułożenia.

Zapraszam, od uruchomienia podłogówki do podniesienia temp w domu o 1-2 stopnie to czas ok. kilku godzin.

Podłogówka rozłożona oczywiście na folii alu i na to anhydryt i wszędzie ceramika na podłodze jako warstwa wierzchnia.

Był nawet pomysł żeby podłogówkę zatopić w płycie fundamentowej, ale został odpuszczony.

 

Edytowane przez ccLot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, ccLot napisał:

Dlaczego mają być straty?

Nawet jak są jakieś straty to raczej są pomijalne i raczej nigdy nie do "odrobienia" biorąc pod uwagę koszt zakupu styro i ułożenia.

Zapraszam, od uruchomienia podłogówki do podniesienia temp w domu o 1-2 stopnie to czas ok. kilku godzin.

Podłogówka rozłożona oczywiście na folii alu i na to anhydryt i wszędzie ceramika na podłodze jako warstwa wierzchnia.

Był nawet pomysł żeby podłogówkę zatopić w płycie fundamentowej, ale został odpuszczony.

 

1-2 w ciągu kilku godzin to podnoszę przy zwykłej podłogówce na anhydrycie oddzielonym styro, samo odczucie ciepłej podłogi to min 2h. Trochę nie chce mi się wierzyć, że przy iluśkrotnie większej pojemności zmieni się temp tak szybko, chyba że walić znacznie cieplejszą wodę.

Ile jest tam styro w pionie i poziomie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.11.2020 o 06:26, ccLot napisał:

W sumie można było odpuścić, jak masz cały budynek "zawinięty" w xps/eps od zewnątrz. Ja u siebie na parterze odpuściłem, podłogówka leży bezpośrednio na płycie fundamentowej.

To mnie tu krytykowano, że daję tylko 10cm styro na podłogę na gruncie. W 2018 roku. 

Ale chwila. Ja nie mam płyty fundamentowej. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, ccLot napisał:

Trochę mało.

Spełniało warunki termoizolacyjności?

Też mam 10 - tak było w projekcie.

Ale mój projekt miał też tylko 12 cm na ścianach.

Potem chyba weszły ostrzejsze normy.

C obym inaczej zrobił, to położył rury nie bezpośrednio na chudziaku, ale styro, bądź w jakimś ociepleniu.

Obecnie z kranu zanim poleci ciepła woda, na początku jest mocno zimna :no:

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, ccLot napisał:

 

Trochę mało.

Spełniało warunki termoizolacyjności?

 

Nie wiem, w projekcie było 15. Ale majster "zawsze robił na 10".

Projekt i pozwolenie  z roku 2017.

 

 

Godzinę temu, ccLot napisał:

Jest łatwiejsza do uzyskania minimum termoizolacyjności.

 

Że jak? : )

 

 

26 minut temu, rwIcIk napisał:

Obecnie z kranu zanim poleci ciepła woda, na początku jest mocno zimna

Cyrkulacji nie ma?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, exor napisał:

Że jak? : )

No normalnie, masz wszystkie ściany i płytę "owinięte" termoizolacją i nie ma mostka. Architekta, która robiła nasz projekt mówiła, że od przyszłego roku właściwie wszystkie nowe domy powinny być projektowane na płycie fundamentowej ze względu na spełnienie wymagań termoizolacyjności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

będę robił tak:

- taras w podcieniu oraz taras ten gdzie wychodzi się przez drzwi suwane będzie połączony jako prostokąt na jednej wysokości, a opaska dookoła domu poleci szerokości około 90-100 cm z kostki brukowej, będzie się schodziło stopień w dół  z tarasu w podcieniu i tym dużym na opaskę, powstanie mała górka/skarpa, ona będzie obsypana ziemią i co tam posadzić, jak to zrobić by nie kosić tej skarpy, następnie jak już skarpa zejdzie dpo poziomu ogrodu będzie zrobiony drenaż do głebokości wymiany gruntu czyli coś koło 80 cm -1 m

będzie ok?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.