Skocz do zawartości

Trawnik - wysokie pH


HerrMajki

Rekomendowane odpowiedzi

Od jakiegoś czasu zaczął mi się pojawiać na trawniku mech, szczególnie w miejscach zacienionych, a dodatkowo pokazały się grzyby, pojedyncze ale na sporej powierzchni, a w okresie wegetacyjnym pojawia się coraz więcej koniczyny.  Kupiłem miernik elektroniczny i zbadałem pH. Waha się od 7,5 do 8,5 czyli zdecydowanie zbyt wysokie jak dla trawnika. Czyli powinienem zakwasić nieco glebę ale wtedy obawiam się, że spotęguje to wzrost mchu, który lubi ziemię kwaśną. Powiedzmy, że na wiosnę zrobię wertykulację i aeracje trawnika co teoretycznie powinno pomóc w pozbyciu się mchu.

Co powinienem wysypać w obecnym okresie aby obniżyć pH gleby tak aby na wiosnę można było "zregenerować" trawnik?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, adam_W napisał:

Zapodaj siarczan amonu i zadbaj o napowietrzanie gleby.

Napowietrzenie ogarnę na wiosnę. Mam tylko wątpliwości co do grzybów - one lubią ziemie kwaśną, a miernik pokazuje ewidentnie zasadową. Czy jak nasypię siarczanu amonu nie pogorszę sytuacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, HerrMajki napisał:

Napowietrzenie ogarnę na wiosnę. Mam tylko wątpliwości co do grzybów - one lubią ziemie kwaśną, a miernik pokazuje ewidentnie zasadową. Czy jak nasypię siarczanu amonu nie pogorszę sytuacji?

Dziwne-zarówno mech jak i pojawiająca się w coraz większej ilości koniczyna wskazuje, ze gleba jest kwaśna (za kwaśna). Chyba ten przyrząd jest do d... Co to za sprzęt i ile kosztował?

Jak chcesz wiarygodne badanie to zawieź próbki glebowe do badania albo zrób próby przy pomocy płynu Heliga.

 

Robiłeś wcześniej jakieś nawożenie wapnem, bo sama z siebie to się moze jedynie gleba zakwasić...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, volf6 napisał:

Dziwne-zarówno mech jak i pojawiająca się w coraz większej ilości koniczyna wskazuje, ze gleba jest kwaśna (za kwaśna). Chyba ten przyrząd jest do d... Co to za sprzęt i ile kosztował?

Jak chcesz wiarygodne badanie to zawieź próbki glebowe do badania albo zrób próby przy pomocy płynu Heliga.

 

Robiłeś wcześniej jakieś nawożenie wapnem, bo sama z siebie to się moze jedynie gleba zakwasić...

Płyn Heliga kiedyś kupiłem i nawet jeszcze gdzieś leży. Ale jakoś pomiary mnie nie przekonały dlatego w tym roku kupiłem  taki kwasomierz

Wcześniej tylko nawoziłem nawozami Yara Pro Complex.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

7 minut temu, HerrMajki napisał:

Płyn Heliga kiedyś kupiłem i nawet jeszcze gdzieś leży. Ale jakoś pomiary mnie nie przekonały dlatego w tym roku kupiłem  taki kwasomierz

Wcześniej tylko nawoziłem nawozami Yara Pro Complex.

Kiedy ten trawnik był zakładany.

Tym nawozem nie podniesiesz PH więc jakim cudem ten odczyn zasadowy?

Chyba, ze przy zakładaniu grubo wapna posypano ale z czasem i tak się wypłukuje więc staje się bardziej kwaśne a nie zasadowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, volf6 napisał:

Kiedy ten trawnik był zakładany.

Tym nawozem nie podniesiesz PH więc jakim cudem ten odczyn zasadowy?

Chyba, ze przy zakładaniu grubo wapna posypano ale z czasem i tak się wypłukuje więc staje się bardziej kwaśne a nie zasadowe.

Ca 4-5 lat temu. Nie był wapnowany. Wywieźli warstwę ziemi bo to był syf, przywieźli nowej rozplantowali i tyle. A czy możliwe jest aby woda ze studni zmieniła pH?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, HerrMajki napisał:

Ca 4-5 lat temu. Nie był wapnowany. Wywieźli warstwę ziemi bo to był syf, przywieźli nowej rozplantowali i tyle. A czy możliwe jest aby woda ze studni zmieniła pH?

Że to niby od podlewania? Nierealne. 

Moim zdaniem ten pomiar daje błędny wynik i tyle a czy z powodu samego przyrządu czy wadliwej technologii pomiaru do już bez większego znaczenia...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, volf6 napisał:

Że to niby od podlewania? Nierealne. 

Moim zdaniem ten pomiar daje błędny wynik i tyle a czy z powodu samego przyrządu czy wadliwej technologii pomiaru do już bez większego znaczenia...

Zmierzę jeszcze płynem Heliga

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to dziś znowu trochę pomiarów - elektronika i płyn Heliga:

Mierzyłem w trzech miejscach. W dwóch od razu elektronika pokazała pH 7,5, a w jednym (najbardziej omszałym) w pierwszej chwili pokazało 5,0 a kilka centymetrów dalej 7,5. Poniżej zdjęcia z pomiarów (czujnik i płyn Heliga z tego samego miejsca)

IMG_20201122_130228.jpg.ca9ea210bc2bc2b9ead4a4a895b01521.jpg IMG_20201122_131732.jpg.baa57c680f913b7565647b072738c940.jpg

IMG_20201122_132125.jpg.01c5138dbc5671e5dd125d4b4cf15d3c.jpg Tutaj na czujniku było 7,5
IMG_20201122_130650.jpg.649602eb7a42c06098339b6e6e5ac268.jpgIMG_20201122_131004.jpg.67123ad1b257b8942dc0ec7e910d58d6.jpgIMG_20201122_132517.jpg.bd546764a229917ac33e863b8941ae27.jpg Tutaj zrobiłem badania próbki ziemi dwa razy - jedną z głębszej warstwy - ok 8cm i drugą zaraz pod mchem - wynik na płynie Heliga był identyczny.

 

No i ewidentnie widać, że jest zasadowo. a mech i grzybki wskazują na kwasowość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.