Skocz do zawartości

MDF + Laser (albo frez)...


K3

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, blackfun napisał:

Co chciałbyś wiedzieć?

 

Pracowałem na dwóch centrach obróbczych firmy Felder. Obróbka MDF, płyty wiórowej, sklejki.

 

Na początek: cena. To znaczy nie coś na skalę przemysłową, ale do zastosowania hobbystycznego. 

Zdaję sobie sprawę że to dwie różne techniki, frez ma ograniczenia co do szczegółów, laser zaś moc i prędkość...

 

Czy chińskie zestawy "złóż to sam" są cokolwiek warte?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, K3 napisał:

 

Na początek: cena. To znaczy nie coś na skalę przemysłową, ale do zastosowania hobbystycznego. 

Zdaję sobie sprawę że to dwie różne techniki, frez ma ograniczenia co do szczegółów, laser zaś moc i prędkość...

 

Czy chińskie zestawy "złóż to sam" są cokolwiek warte?

Ja przede wszystkim nie widziałem maszyn tnących laserem MDF. Nawet nie wiem jakby to miało działać, bo MDF łatwo przypalić.

 

Co do obróbki skrawaniem (frezami) możesz zrobić praktycznie wszystko, kwestia doboru narzędzia.

 

Bardzo ważna jest sztywność elektrowrzeciona. W chińskich wynalazkach może być z tym problem.

Widziałem jak pracują tzw. plotery do obróbki płyty (przyznam, że nie wiem jakiej były produkcji). Dużo tańsze od centrów obróbczych. Nie miały np. podciśnieniowego mocowania elementów czy automatycznej wymiany narzędzi w trakcie pracy. Ale jakość obróbki nie była zła.

Dużo pewnie zależy od tego co byś chciał konkretnie robić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega zbudował sobie samemu sporych rozmiarów maszynę (bramową) a w sumie to drugi znajomy nawet drugą identyczną. Może nie 2m ale z 1.5 tam ma ale pracy przy tym sporo i precyzje trzeba w miarę zachować. Przy czym jego jest zrobiona w teorii bardzo sztywno tak że twardsze materiały można frezować. Do MDFu pewnie wystarczy coś prostszego, może nawet chińskie tylko poprawić trochę sztywność itp. jakimiś wzmocnieniami. Byle nie było przeraźliwych luzów na śrubach trapezowych i wrzeciono się nie gięło. Budowa samemu (czy tam z zestawów jakiś DIY) jest oczywiście dożo tańsza niż zakup szczególnie mówiąc o dużych rozmiarach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam ploter frezujący seron Eco ( chińczyk przez nich markowany) z polem roboczym 2x 1,5m. Stół zwykly( trochę upierdliwe przy większej ilości detali ale sporo tańsze rozwiązanie)

Frezujemy tworzywa sztuczne i całość fajnie hula. Dokładność w porządku, sztywność do naszych zastosowan również.

Faktycznie więcej niż połowa sukcesu to dobór odpowiedniego frezu.

Myślę że do płyt meblowych/ MDF również bylby ok.

Wiadomo że do twardych materiałów to się nie nadaje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.