Skocz do zawartości

Spasowanie rurki stalowej


sherif

Rekomendowane odpowiedzi

Mam problem z rurką ze stali nierdzewnej od ssania, które powinna być ciasno wpasowana w otwór w kolektorze wydechowym.

Niestety pośpieszyłem się i źle rozwierciłem otwór. Ma on obecnie 6.6mm a rurka 6.3mm. Przez to ma luz i będzie dostawać lewego powietrza a ma zasysać ciepłe z kolektora.

Jakieś pomysły jak to uszczelnić  ?

Napawać i szlifować z taką dokładnością się chyba nie da :hmm: Problem to niestety wysoka temp. Musi też być to demontowalne.

Tak to wygląda (rurka wchodzi na ok 1cm):

 

20201118_225457.jpg.e736f7115a1b168fb5b4f59664473f1f.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam problem z rurką ze stali nierdzewnej od ssania, które powinna być ciasno wpasowana w otwór w kolektorze wydechowym.
Niestety pośpieszyłem się i źle rozwierciłem otwór. Ma on obecnie 6.6mm a rurka 6.3mm. Przez to ma luz i będzie dostawać lewego powietrza a ma zasysać ciepłe z kolektora.
Jakieś pomysły jak to uszczelnić  ?
Napawać i szlifować z taką dokładnością się chyba nie da default_hmm.gif Problem to niestety wysoka temp. Musi też być to demontowalne.
Tak to wygląda (rurka wchodzi na ok 1cm):
 
20201118_225457.jpg.e736f7115a1b168fb5b4f59664473f1f.jpg
0,3 mm może jakąś folią (blachą) miedzianą lub aluminiową owinąć i nasunąć w otwór? Na zdjęciu wygląda na większy luz, może dopasować jakąś tulejkę?

Wysłane z mojego CLT-L29 przy użyciu Tapatalka


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, janusz napisał:

0,3 mm może jakąś folią (blachą) miedzianą lub aluminiową owinąć i nasunąć w otwór?

Wysłane z mojego CLT-L29 przy użyciu Tapatalka
 

 

To jest niegłupia sugestia :ok:, obawiam się tylko czy będzie się to trzymać. Muszę porobić próby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mięsa jest jeszcze sporo jakby co więc można jeszcze rozwiercić, dobrać rurkę pasującą średnicą wewnętrzną go średnicy zewnętrznej rurki nierdzewki,

a następnie rozwiercić otwór pod dobrana rurkę i ją nabić i zabrokować lub wkleić . jeśli nie dobierzesz takiej rurki to dotoczyć tulejkę

  • Lubię to 1
  • Dzięki 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mięsa jest jeszcze sporo jakby co więc można jeszcze rozwiercić, dobrać rurkę pasującą średnicą wewnętrzną go średnicy zewnętrznej rurki nierdzewki,
a następnie rozwiercić otwór pod dobrana rurkę i ją nabić i zabrokować lub wkleić . jeśli nie dobierzesz takiej rurki to dotoczyć tulejkę
Też myślałem o tulejce, ale tam wychodzi 0,15 mm na ściankę, a trochę szkoda rozwiercać bardziej.

Wysłane z mojego CLT-L29 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też bym sugerował spróbować z cienką blachą. Na początek może nawet po piwku, nie takie rzeczy się tym załatwiało 😉

 

Ewentualnie kupić niedrogi szczelinomierz i poświęcić z niego jeden listek, wtedy masz grubości do wyboru do koloru 😄

Edytowane przez rusala
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Waldek40 napisał:

mięsa jest jeszcze sporo jakby co więc można jeszcze rozwiercić, dobrać rurkę pasującą średnicą wewnętrzną go średnicy zewnętrznej rurki nierdzewki,

a następnie rozwiercić otwór pod dobrana rurkę i ją nabić i zabrokować lub wkleić . jeśli nie dobierzesz takiej rurki to dotoczyć tulejkę

Taką opcję brałęm już pod uwagę, będzie pewnie najsolidniej ale najpracochłonniej (muszę namierzyć kogoś z tokarką).

 

5 godzin temu, janusz napisał:

A pasta montażowa do uszczelniania tłumików się nie sprawdzi?

Tylko czy ona nie pęka później ?

Na razie zrobiłem na folię, trochę słabo to wychodzi bo taka kuchenna jest za cienka i się rwie strasznie na tak małej szerokości. Wsadziłem dość ciasno, zobaczymy jak będzie za szczelnością.

 

3 godziny temu, balus napisał:

Może coś w tym stylu?

Obiecałem sobie zero silikonów :phi:, więc to ostateczna opcja.

 

1 godzinę temu, bergerac napisał:

dzizas, chodziło mi właśnie, że wygląda na 3 mm, a nie na 0,3mm :facepalm:

 

Zdjęcie jest pod kątem a na krawędzi jest lekki stożek dlatego tak może to wyglądać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 
Zdjęcie jest pod kątem a na krawędzi jest lekki stożek dlatego tak może to wyglądać.
Jeszcze teraz jak czytam ten wątek przyszło mi do głowy inne rozwiązanie. Znajdź cienki drucik 0,15 albo 0,2 mm, owiń nim "raz koło razu" rurkę na tym odcinku co wchodzi do kolektora i wsuń (a najlepiej jakby dało się wkręcić tą rurkę).

Wysłane z mojego CLT-L29 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak będziesz robił tulejkę na wcisk to do montażu jej użyj gaśnicy śniegowej. Pamiętaj też że średnica wewnętrzna zmniejszy się nieznacznie po rozprężeniu. 

 

Można by też próbować odbudować materiał przy pomocy Belzony lub Chester Super Metal i rozwiercić jeszcze raz. 

 

Ten patent ze szczelinomierzem też można spróbować. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.11.2020 o 06:02, amazaque napisał:

Jaka gruba jest ścianka tej rurki? Może dało by się nawet na gorąco rozepchać jakimś dopasowanym płaskim wkrętakiem od wewnątrz? 

Też mi to przeszło przez głowę. Ścianki mają 0.7mm, niestety zostawiłem palnik w innym miejscu. Pytanie właśnie jak to wszystko spasować z taką dokładnością.

Tak jak było z rozwiercaniem kilka sek za długo i jest 0.3mm więcej.

 

Obecnie złożyłem na folię alu, niby było ciasno, ale folia nie trzyma się dobrze. Sprawdziłem szczelność kompresorem i syczy na każdym połączeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, sherif napisał:

Ścianki mają 0.7mm, niestety zostawiłem palnik w innym miejscu.

Ja bym nawet bez palnika spróbował wsadzić do rurki tył wiertła o trochę mniejszej średnicy i powoli po kawałku walcował. Jak nawet narobisz karby jak rura z odkurzacza to mogą się okazać pomocne bo łatwiej wsadzisz i dodatkowo uszczelnią. :phi:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, amazaque napisał:

Ja bym nawet bez palnika spróbował wsadzić do rurki tył wiertła o trochę mniejszej średnicy i powoli po kawałku walcował. Jak nawet narobisz karby jak rura z odkurzacza to mogą się okazać pomocne bo łatwiej wsadzisz i dodatkowo uszczelnią. :phi:

AFAIR nierdzewka jest trudnym materiałem i łatwo pęka. Chyba na ciepło będzie łatwiej :hmm:

Ścianka 0.7 przy rurce ok 6mm powoduje że jest dość sztywna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, bergerac napisał:

ja bym nie zaryzykował. A nie możesz zamówić tuleje na wymiar ?

Najchetniej oddałbym to do zrobienia dla kogoś kto zna się na obrobce metali. Muszę sie popytać w okolicy.

Na tuleje trzeba rozwiercać jeszcze bardziej jak coś pójdzie nie tak to mam kolektor do wymiany.

Zostaje jeszcze zabawa z pastą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najchetniej oddałbym to do zrobienia dla kogoś kto zna się na obrobce metali. Muszę sie popytać w okolicy.
Na tuleje trzeba rozwiercać jeszcze bardziej jak coś pójdzie nie tak to mam kolektor do wymiany.
Zostaje jeszcze zabawa z pastą.
Może https://www.vitcas.pl/ tutaj znajdziesz coś, co Ci pomoże (jakiś klej, masa, czy sznur).

Wysłane z mojego CLT-L29 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.