Skocz do zawartości

Jak sobie radzicie z zaparowanymi szybami w aucie


bojler41

Rekomendowane odpowiedzi

Winter is coming, i jak się wsiada do auta, to albo od razu mam zaparowane szyby albo chwilę po wejściu (z człowieka to jednak sporo wilgoci paruje).

No wiadomo, że wentylator na full, ale trzeba tych parę minut poczekać aż to się rozejdzie, więc ... co robicie prewencyjnie, aby tego zaparowania szyb było jak najmniej lub wcale?

Jakieś magiczne maści trzeba wcierać w szybę od wnętrza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@rwIcIk Dzięki! Sprawdzę to pierwsze + warstwa Ludwika, bo reszta to jak do tej pory nie zdziałała cudów.

Wietrzenie w zasadzie robi się jak tylko wsiadam do auta - ustawiam nawiewy na max i zostawiam otwarte drzwi przez chwilę zanim się rozsiądę:)

Na zamkniętym obiegu chyba nigdy nie jeździłem, chyba nie zdarzyło się abym potrzebował.

Odpływ z klimy? Jak to znaleźć?

Klima jest - używam, szczególnie do tegoż "odparowania", i tak jak piszesz - nawiew tylko na szybę i wentylator na max.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swoją drogą - apropos tej warstwy ludwika - czy ktoś wie, co to za specyfik jest firmowo dawany na wewnętrznej stronie okularków do pływania?

Bo z tego co mgliście pamiętam instrukcję obsługi, to też podobno ma zapobiegać zaparowaniu podczas pływania...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, bojler41 napisał:

Winter is coming, i jak się wsiada do auta, to albo od razu mam zaparowane szyby albo chwilę po wejściu (z człowieka to jednak sporo wilgoci paruje).

No wiadomo, że wentylator na full, ale trzeba tych parę minut poczekać aż to się rozejdzie, więc ... co robicie prewencyjnie, aby tego zaparowania szyb było jak najmniej lub wcale?

Jakieś magiczne maści trzeba wcierać w szybę od wnętrza?

Uchylić trochę szybę tak z 1 cm, albo klima.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, bojler41 napisał:

Odpływ z klimy? Jak to znaleźć?

Klima jest - używam, szczególnie do tegoż "odparowania", i tak jak piszesz - nawiew tylko na szybę i wentylator na max.

Kapie z klimy pod autem?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

42 minuty temu, rwIcIk napisał:

Kapie z klimy pod autem?

 

Nie sprawdzałem, i ciekaw jestem na ile jestem w stanie to potwierdzić w przypadku Citroen C8 i jego dość zabudowanej komory silnika...

Zna ktoś może "rozkład wnętrz" i podpowie, gdzie szukać odpływu klimy, bo ja dopiero od paru tygodni jestem jego posiadaczem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, bojler41 napisał:

 

Nie sprawdzałem, i ciekaw jestem na ile jestem w stanie to potwierdzić w przypadku Citroen C8 i jego dość zabudowanej komory silnika...

Zna ktoś może "rozkład wnętrz" i podpowie, gdzie szukać odpływu klimy, bo ja dopiero od paru tygodni jestem jego posiadaczem.

Jak wrócisz z trasy, gdzie używałeś klimy, to potem kapie woda pod autem?

Klimę masz automatyczną?

Włącz i nie wyłączaj.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

woreczki z silikonowym żwirkiem dla kota - dobrze chłonie wilgoć - a kosztuje grosze - kiedyś miałem powrzucane pod fotele i dawało radę (to to samo co w magicznych samochodowych pochłaniaczach wilgoci w formie woreczków)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Posprzatac porządnie auto w środku
2. Są takie gotowce które wciągają wilgoć
3. Jak wysiadasz z auta to przewietrzyć je żeby to nagromadzone ciepło uciekło.

Wysłane z mojego CPH2021 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.11.2020 o 19:15, bojler41 napisał:

 

 Citroen C8

 

 

peżo 807 - czyli to samo , przez parę zim nie miałem ani przez chwilę zaparowanych szyb

zresztą w żadnym samochodzie nie występuje u mnie żaden problem, może przez pierwszych pięć minut po wejściu kompletu pasażerów z nart

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz mam ogrzewaną szybę, więc pozbywam się zaparowania natychmiastowo, jak sobie przypomnę, że mam taki gadżet 😄

Ale jeśli bym szukał środka do szyb, to spróbowałbym Soft99: https://www.sklep.soft99.eu/pl/niewidzialne-wycieraczki-i-srodki-do-szyb/55-anti-fog-spray

Mają dobre produkty, może ten też się sprawdza.

 

A podstawą jest dobrze umyta i odtłuszczona szyba. Można ją wyczyścić IPĄ. Przy czyszczeniu warto ubrać rękawiczki, żeby szmatka nie wchłaniała potu ze skóry, bo potem się lubi wszystko mazać ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.11.2020 o 17:33, bojler41 napisał:

Winter is coming, i jak się wsiada do auta, to albo od razu mam zaparowane szyby albo chwilę po wejściu (z człowieka to jednak sporo wilgoci paruje).

No wiadomo, że wentylator na full, ale trzeba tych parę minut poczekać aż to się rozejdzie, więc ... co robicie prewencyjnie, aby tego zaparowania szyb było jak najmniej lub wcale?

Jakieś magiczne maści trzeba wcierać w szybę od wnętrza?

 

 

od czasu powszechnego istnienia klimatyzacji w samochodach nie miałem problemu z parowaniem szyb ... ale na szybsze odparowywanie pomaga:

 

- wymiana filtra kabinowego przed zimą

- wyczyszczenie wnętrza -  umycie plastików, odkurzanie, dokładne mycie szyb od wewnątrz

- klima zawsze włączona i obieg zewnętrzny

- na zimę dywaniki gumowe i regularne wylewanie z nich zalegającej wody

 

jeśli to nie pomaga to jest jakiś inny problem

- sprawdzić sprawność klimatyzacji i czy odpływ nie leje do środka

- sprawdzić czy dywaniki nie są mokre, może woda zbiera się w bagażniku - do sprawdzenia uszczelki drzwi/klapy - czyszczenie i smarowanie ich czymś silikonowym

- sprawdzić drożność klapek odpowietrzających (często są w bagażniku)

- można doraźnie zastosować pochłaniacze wilgoci

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w zasadzie klimy w ogóle nie używam poniżej 20 stopni i nigdy mi nie parują szyby. Nawet nawiewu nie włączam, a tym bardziej nie uchylam szyb. Generalnie u mnie nawiew służy do ogrzania się zimą i do schłodzenia się latem, ale zimą nawet przy -5 mam nawiew na off jadąc rano do pracy 15 minut, bo ani nie zdążę się ogrzać zimnym silnikiem, ani szyby nie zdążą zaparować. W dłuższej jeździe coś tam dmucha na 1, 2 biegu, a w chłodne dni przed opuszczeniem auta otwieram swoje drzwi szeroko na kilka sekund. W każdym aucie tak samo robię i zero problemu z parą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.11.2020 o 19:32, rwIcIk napisał:

Jak wrócisz z trasy, gdzie używałeś klimy, to potem kapie woda pod autem?

Klimę masz automatyczną?

Włącz i nie wyłączaj.

 

Mamy listopad, więc taki test można przeprowadzić najprędzej w maju o ile dopiszą upały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.11.2020 o 17:33, bojler41 napisał:

Winter is coming, i jak się wsiada do auta, to albo od razu mam zaparowane szyby albo chwilę po wejściu (z człowieka to jednak sporo wilgoci paruje).

No wiadomo, że wentylator na full, ale trzeba tych parę minut poczekać aż to się rozejdzie, więc ... co robicie prewencyjnie, aby tego zaparowania szyb było jak najmniej lub wcale?

Jakieś magiczne maści trzeba wcierać w szybę od wnętrza?

 

W sprawnym aucie z klimą i czysto utrzymanym nigdy nie miałem problemów z zaparowanymi szybami...

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, kaczorek79 said:

Mamy listopad, więc taki test można przeprowadzić najprędzej w maju o ile dopiszą upały.

 

Zdziwilbys sie... Wbrew pozorom jest sporo wilgoci w powietrzu nawet teraz :ok:

Ostatnio az sprawdzalem pod autem czy nic przypadkiem nie cieknie bo byla kaluza po dluzszej trasie w garazu :hehe:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Maciej__ napisał:

 

Zdziwilbys sie... Wbrew pozorom jest sporo wilgoci w powietrzu nawet teraz :ok:

Ostatnio az sprawdzalem pod autem czy nic przypadkiem nie cieknie bo byla kaluza po dluzszej trasie w garazu :hehe:

 

 

Tyle, że teraz to powietrze głównie ogrzewamy, a ciepłe mieści więcej wilgoci niż zimne...

Woda z klimatyzacji bierze się ze skraplania wilgoci podczas zmniejszania temperatury powietrza...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.11.2020 o 17:33, bojler41 napisał:

Winter is coming, i jak się wsiada do auta, to albo od razu mam zaparowane szyby albo chwilę po wejściu (z człowieka to jednak sporo wilgoci paruje).

No wiadomo, że wentylator na full, ale trzeba tych parę minut poczekać aż to się rozejdzie, więc ... co robicie prewencyjnie, aby tego zaparowania szyb było jak najmniej lub wcale?

Jakieś magiczne maści trzeba wcierać w szybę od wnętrza?

Pewnie w aucie masz wilgoć, posprzątać i wysuszyć od tego trzeba zacząć.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minutes ago, K3 said:

 

Tyle, że teraz to powietrze głównie ogrzewamy, a ciepłe mieści więcej wilgoci niż zimne...

Woda z klimatyzacji bierze się ze skraplania wilgoci podczas zmniejszania temperatury powietrza...

 

Byc moze, co nie zmienia faktu, ze ostatnio mialem kaluze z klimy pod autem.

No i jednak powietrze przechodzace przez klime jest jednak osuszane, niezaleznie od tego czy grzejesz czy chlodzisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Maciej__ napisał:

 

Zdziwilbys sie... Wbrew pozorom jest sporo wilgoci w powietrzu nawet teraz :ok:

Ostatnio az sprawdzalem pod autem czy nic przypadkiem nie cieknie bo byla kaluza po dluzszej trasie w garazu :hehe:

 

No więc się dziwię, bo właśnie w ten sposób sprawdzam drożność kanału odpływowego z parownika. Nigdy nie widziałem kapiącej wody po jeździe z klimą, kiedy na zewnątrz nie było co najmniej 24-25 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.11.2020 o 17:33, bojler41 napisał:

Winter is coming, i jak się wsiada do auta, to albo od razu mam zaparowane szyby

Samochód to ten z podpisu? C5? - pytam bo zaobserwowałem u siebie że w mniejszych samochodach miewam kłopoty z parujacymi oknami a w większych nie mam. Może zalezy to od proporcji powietrza do czlowieka?  Od wielkosci meganki mi nie parują, poniżej parują/parowały niemal w każdym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czujnik jakości powietrza masz? Ten czujnik potrafi często włączać obieg zamknięty bez inormowania o tym. Ewentualnie klapka od obiegu zamkniętego pozostała w pozycji przymkniętej? Obieg zamknięty jest jedną z najczęstszych przyczyn nadmiernego parowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, Maciej__ napisał:


To co sie dzieje z ta wilgocia z powietrza ?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

U mnie nic, klima wyłączona, wilgoci nie ma, szyby nie parują. Woda się skrapla gównie wtedy, kiedy na zewnątrz jest gorąco i do tego wilgotno, a w aucie chłodno i sucho od pracującej klimy. Weź teraz stwórz takie warunki zimą.

Edytowane przez kaczorek79
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie nic, klima wyłączona, wilgoci nie ma, szyby nie parują. Woda się skrapla gównie wtedy, kiedy na zewnątrz jest gorąco i do tego wilgotno, a w aucie chłodno i sucho od pracującej klimy. Weź teraz stwórz takie warunki zimą.

Ja wiem, ze latem jak jest duszno to leje sie czasem jak z kranu...
Ale mam klime na auto caly rok, wiec jak zaciaga wilgotne powietrze do ukladu z zewnatrz, to gdzies ta wilgoc musi sie podziac.
Gdybym klimy nie uzywal to by pewnie nie kapalo ;]


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, tak tutaj tu dyskutujecie, jednemu paruje ciągle, innemu nic a nic itd.

Podstawa do porównań to gdzie auto parkuje i tu widzę conajmniej 4 możliwości
1. garaż ogrzewany
2. garaż nie ogrzewany
3. na zewnątrz

4. na zewnątrz przy np drzewach, gdzie jest dużo wilgoci.

Z obserwacji napisze, nie ma żadnego porównania garażu ogrzewanego gdzie auto codziennie "wysycha" do opcji 4. 
Ma też spore znaczenie czy dziennie auto robi 5 czy 50km.... a jak jest to 5km i opcja 4 to prawie pewne parowanie i zamarznięte szyby ośrodka jak jest mróz, czyli dramat.


 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.11.2020 o 16:33, bojler41 napisał:

Winter is coming, i jak się wsiada do auta, to albo od razu mam zaparowane szyby albo chwilę po wejściu (z człowieka to jednak sporo wilgoci paruje).

No wiadomo, że wentylator na full, ale trzeba tych parę minut poczekać aż to się rozejdzie, więc ... co robicie prewencyjnie, aby tego zaparowania szyb było jak najmniej lub wcale?

Jakieś magiczne maści trzeba wcierać w szybę od wnętrza?

umyj szybę, nie wyłączaj klimy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 hours ago, TomekD000 said:

Panowie, tak tutaj tu dyskutujecie, jednemu paruje ciągle, innemu nic a nic itd.

Podstawa do porównań to gdzie auto parkuje i tu widzę conajmniej 4 możliwości
1. garaż ogrzewany
2. garaż nie ogrzewany
3. na zewnątrz

4. na zewnątrz przy np drzewach, gdzie jest dużo wilgoci.

Z obserwacji napisze, nie ma żadnego porównania garażu ogrzewanego gdzie auto codziennie "wysycha" do opcji 4. 
Ma też spore znaczenie czy dziennie auto robi 5 czy 50km.... a jak jest to 5km i opcja 4 to prawie pewne parowanie i zamarznięte szyby ośrodka jak jest mróz, czyli dramat.


 

 

no ja mam tylko jedno auto w ktorym wilgoc zbiera sie od wewnetrznej strony szyby przedniej. a wszystkie auta sa na ulicy. jezdzone raz na tydzien albo co kilka dni. a tylko to jedno ma prawie zawsze zawilgocona od srodka szybe. inne maja minimialnie albo w ogole, a jesli maja to od zewnatrz, gdzie przetre wycieraczkami i po sprawie.

 

Auto nie ma klimy, nie jezdzi na obiegu wewnetrznym, wietrzone standardowo, nie leje sie do srodka, szyba raczej nie jest az taka brudna, zreszta czyszczona tak jak w innych autach. Kurde, kolega mowil ze w starym subaru tez tak mial. Tak wymyslilismy ze to taka funkcjonalnosc japonskich samochodow z lat 90tych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.