Skocz do zawartości

Wilgoć? Pleśń? Grzyb? Coś mi włazi do korytarza na działce po położeniu płytek na podłodze :(


KotLarry

Rekomendowane odpowiedzi

Drodzy specjaliści,

Położyliśmy w wakacje płytki w "werandzie" domu i zaczęła się woda na nich pojawiać a w trzech rogach wyłazi coś czarnego na ścianach ...

Pomieszczenie nie ogrzewane, dach kryty papą, przed płytkami nie bylo wody chociaż dach podciekal to poprawione...

A ściana raczej grubości cegły nieoceplona ...

Aha na zdjęciach ta część gdzie widać większy korytarz jest 4 stopnie nad ziemię czylibpod spodem jest powietrze...

 

Remontujemy ten domek na działce i co chwila coś ... Już brak nam sił...

 

Skąd to gówno teraz? Gdzie szukać, czemu płytki ujawniły problem?

 

Pomocy...

IMG_20201122_134418.jpg

IMG_20201122_132553.jpg

IMG_20201122_132413.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyczyny takich rzeczy najczęściej są dwie: wychłodzone mury i zła wentylacja. Nie wiem czy ma to jakikolwiek związek z płytkami, może wcześniej nie były ładnie pomalowane ściany i nie było widać po prostu? Bo inaczej jedyne co mi przychodzi do głowy, że że jakimś cudem wilgoć wsiąkała w podłogę bez płytek i gdzieś magicznie znikała albo jakoś dostawało się tamtędy powietrze wentylując lepiej pomieszczenie a teraz się uszczelniło. Mętne tłumaczenie...

Myślę, że najlepsze rozwiązanie to ocieplić, ewentualnie zrobić też kratkę wentylacyjną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok dziękuję za dotychczasowe wpisy.

Wyłaniaja dwa pytania;

1 domek nieużywany cały rok, o ile w tym roku to my będziemy grzać, czy sens robić to co rok?

2 jak zrobić wentylację w okienku montaż tych wywietrzników takich śmiesznych?

 

Ocieplenie ok może przyszły rok, ps. Czy na teraz mogę coś zrobić jeszcze? Może w dachu kominek wentylacyjny?

Jeden, dwa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, KotLarry napisał:

Ok dziękuję za dotychczasowe wpisy.

Wyłaniaja dwa pytania;

1 domek nieużywany cały rok, o ile w tym roku to my będziemy grzać, czy sens robić to co rok?

2 jak zrobić wentylację w okienku montaż tych wywietrzników takich śmiesznych?

 

Ocieplenie ok może przyszły rok, ps. Czy na teraz mogę coś zrobić jeszcze? Może w dachu kominek wentylacyjny?

Jeden, dwa?

IMO przede wszystkim ocieplenie od zewnątrz i izolacja wilgoci.

Delikatna wentylacja też by się przydała, by ruszyć powietrze wewnątrz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz spróbować nawiewnika okiennego i do kompletu np. wspomniany przez ciebie kominek w dachu. Minus tego jest taki że zrobi się zimniej ale powinno pomóc na wilgoć a zbliżenie temperatury do zewnętrznej zachamuje wykraplanie na murze, przynajmniej w teorii. Doraźnie możesz też zastosować chemiczny pochłaniacz wilgoci, często bywają w Biedzie czy innych Lidlach i to działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o wentylację to powietrze musi się skądś dostawać i wydostawać więc dobrze byłoby zamontować nawiewnik no i coś co odprowadzi powietrze na zewnątrz czyli kominek na dachu albo kratkę wentylacyjną zamontować. Ingerencja w dach to może trochę dużo by wyprowadzić kominek. Potem żeby nie przeciekało od góry i kolejny problem.

Możesz zrobić jeszcze tak, że okno delikatnie rozszczelnić tzn nie zamykać do oporu, a drzwi wejściowe jak masz to można wyciąć kawałek uszczelki u góry drzwi. Obieg powietrza już się zrobi. To pomysł powiedzmy bezkosztowy.

Jeśli budynek nie jest z zewnątrz ocieplony, a ściany są cienkie to tym bardziej szybko wychładza się, a w niektórych miejscach kondensuje się wilgoć. Jej zaleganie powoduje efekt jak na zdjęciu. Jeszcze co ważne to grunt na jakim stoi budynek. Może jest podmokły, może płytko woda. To też ważne. Być może konieczna jest hydroizolacja.

Najgorsze jest to że budynek nie jest ogrzewany.

Chociaż tutaj to bardziej wilgoć jest problemem. Znam jeden dom który latami nie był ogrzewany ale ocieplony z zewnątrz, podpiwniczony, a to zmienia postać rzeczy, stał na suchym terenie i grzyba zero.

Edytowane przez adam_W
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, adam_W napisał:

Jeśli chodzi o wentylację to powietrze musi się skądś dostawać i wydostawać więc dobrze byłoby zamontować nawiewnik no i coś co odprowadzi powietrze na zewnątrz czyli kominek na dachu albo kratkę wentylacyjną zamontować. Ingerencja w dach to może trochę dużo by wyprowadzić kominek. Potem żeby nie przeciekało od góry i kolejny problem.

Możesz zrobić jeszcze tak, że okno delikatnie rozszczelnić tzn nie zamykać do oporu, a drzwi wejściowe jak masz to można wyciąć kawałek uszczelki u góry drzwi. Obieg powietrza już się zrobi. To pomysł powiedzmy bezkosztowy.

Jeśli budynek nie jest z zewnątrz ocieplony, a ściany są cienkie to tym bardziej szybko wychładza się, a w niektórych miejscach kondensuje się wilgoć. Jej zaleganie powoduje efekt jak na zdjęciu. Jeszcze co ważne to grunt na jakim stoi budynek. Może jest podmokły, może płytko woda. To też ważne. Być może konieczna jest hydroizolacja.

Najgorsze jest to że budynek nie jest ogrzewany.

Chociaż tutaj to bardziej wilgoć jest problemem. Znam jeden dom który latami nie był ogrzewany ale ocieplony z zewnątrz, podpiwniczony, a to zmienia postać rzeczy, stał na suchym terenie i grzyba zero.

 

 

Domek jest podpiwniczony, a ponieważ to dom budowany przez dziadka, w czasach nieco innych ;] na początku lat 90 i pewne rzeczy zrobione są...dziwnie...

Np podpiwniczenie i góra są połączone taką werandą z albo pojedynczego pustaka albo cegły, stąd np drzwi na góre są "klatkowe" bo są jeszcze drugie na zewnątrz a na dole zwykłe pokojowe.

I teraz.

Podpiwniczenie ma hydroizolację od tego roku - dlatego też dosuszamy tej zimy po remoncie.

Drzwi z dołu mama zostawia otwarte więc cieplejsze powietrze trochę leci na górę.

 

Na pewno na drzwiach wytnę uszczelkę i podreguluję okienko bo obecnie coś forma rozszczelniona jest dość mocno zamknięta, faktycznie pochłaniacz z marketu wstawimy...

może w wakacje wytnę od strony balkonu dodatkową kratkę w ścianie - nie będzie na padać a będzie wentylacja...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze co bym spróbował to skierować strumień ciepłego powietrza na rogi ścian.

No i okno wyregulować aby po zamknięciu nie dociskało za mocno do ramy.

W zasadzie ogrzewanie powinno być zapewnione ale jeśli nie, to na pewno wentylacja bo jeśli w tym pomieszczeniu będzie zapewniony przepływ powietrza, to zimno nie powinno powodować grzyba, a tak to powietrze stoi, często wilgotne, osadza się, skrapla, powoduje wilgoć itd. efekt już zaczyna być widoczny niestety.

Edytowane przez adam_W
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy później...

Dobra.

Już wiem, że w domu jest zonk z wentylacja.

 

Ale jak sobie z tym poradzić?

Mógłbym założyć rurę pcv obok starego komina i zrobić kratki wentylacyjne.

Ale czy są jakieś zasady domkowe dla praktyków, na ktorych mogę się oprzeć?

 

Nie chciałbym przechodzić przez dach ale czytałem że nie powinno się robic kanałów poziomych...

Z tego co widzę mam taki kanał (około 1,5m do pomieszczenia kotła) i chyba ta wentylacja jest...średnia...

 

(Bo stary komin został użyty przy montażu kotła gazowego. I jeden kanał jest do spalin a drugi do wentylacji pomieszczenia kotłowni)

 

Teraz przy ulewach woda mi się w piwnicy kondensuje w różnych miejscach 😕

 

 

 

Aaaaaarrrggghhhh mam dość ale problem poważny...:(

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 7/11/2021 at 1:02 PM, KotLarry said:

 

Tylko to chyba są koszta spore zarówno zakupu jak i eksploatacji?

 

Zakup -> popatrz na allegro, sa rozne modele 1,5-3k.  (https://allegro.pl/listing?string=rekuperator ścienny )

Co do eksploatacji to poprostu wentylator + bierny wymiennik ciepla jest - tu duzych kosztow raczej brak (no chyba ze bys chcial jakis z grzalka - takie tez widzialem)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, jaceq napisał:

 

Zakup -> popatrz na allegro, sa rozne modele 1,5-3k.  (https://allegro.pl/listing?string=rekuperator ścienny )

Co do eksploatacji to poprostu wentylator + bierny wymiennik ciepla jest - tu duzych kosztow raczej brak (no chyba ze bys chcial jakis z grzalka - takie tez widzialem)

 

Dzięki!

Po rozmowach z zaprzyjaźnionymi projektantami mam chyba winowajcę.

Nie chcę przekręcić ale chodzi o punkt rosy.

Faktycznie tak gdzie się skrapla jest zimno, a powietrze wilgotne obecnie.

Zaczynamy od podgrzewania grzejnikami.

Wentylacja...coś dotawimy. Może to może coś prostszego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najważniejsze wentylować.

Można zaizolować termicznie i sprawdzić, czy woda się nie leje po ścianie i w nie zaizolowany fundament. Sprawdzić izolację poziomą fundamentu czy jest.

Samo grzanie bez wentylacji nie polepszy istotnie sprawy. Czasami lepiej by takie pomieszczenia pozostały zimne.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Harp napisał:

Najważniejsze wentylować.

Można zaizolować termicznie i sprawdzić, czy woda się nie leje po ścianie i w nie zaizolowany fundament. Sprawdzić izolację poziomą fundamentu czy jest.

Samo grzanie bez wentylacji nie polepszy istotnie sprawy. Czasami lepiej by takie pomieszczenia pozostały zimne.


tylko obecnie jest zonk ze w piwnicy jest za zimno i sie skrapla wilgoc z powietrza :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.