Skocz do zawartości

Przydatność oleju po otwarciu


franki

Rekomendowane odpowiedzi

53 minuty temu, deszczowyRoman napisał:

Banka 5l a do silnika wchodzi 4l. Co robicie z pozostalym litrem oleju gdy silnik nie zuzywa oleju?

Chciałbym mieć taki problem ;] 

  • Lubię to 3
  • Haha 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

11 godzin temu, deszczowyRoman napisał:

Banka 5l a do silnika wchodzi 4l. Co robicie z pozostalym litrem oleju gdy silnik nie zuzywa oleju?

Przy kolejnej wymianie wlewam pozostały litr plus 3 litry nowego. I tak w kółko. Dopóki mi się nie znudziło i zacząłem kupować inny olej w 4L opakowaniu.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, delco napisał:

czyli zostawało  w drugim roku 2 litry ;) w trzecim roku 3 litry...

wlasnie zonie wczoraj w twingo wymienilem :) motul 5l. wchodzi nie cale 4 l z poprzedniej wymiany zostal litr z groszem teraz po drugiej wymianie mam 2 l kawałkiem trzecia wymiana bedzie 3 litry , na czwarta wymiane kupie tylko litr ;)  . 

a ze u mnie wymiana co 7-8 mc wiec za dlugo nie stoi ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, franki napisał:

Jaka jest przydatność pełnego syntetyka po otwarciu? Tzn otwarcie, zalanie silnika, zamknięcie.

 

ale chodzi o ten olej co wlałeś czy ten co został w bańce.
Bądź jak chłop i wyraź się maksymalnie precyzyjnie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, franki napisał:

Wyrażając się maksymalnie precyzyjnie chodzi mi o ten co został w bańce..

no teraz jest jasność  - przydatność wynika z jej określenia przez producenta - czyli daty od zapakowania oleju.
Ale - o ile nie jest to jakiś dziwny silnik wymagający jakiegoś fetyszyzmu olejowego to nie ma to większego znaczenia.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Just now, robert2609 said:

To wlej ten pozostały litr przy następnej wymianie dolej z nowej bańki 3L. i po sprawie 🙄 już nie bądź aptekarzem są typy ludzi co jeżdżą autami po 3lata dopuki nie nakręcą 20kkm które podaje producent.....

 

Olej w skrzyni potrafi czasem pracowac po nascie lat i tez nic sie nie dzieje... Podobnie plyn/plej w ukladzie wspomagania itp.

Wiec tym bardziej w zamknietej butelce raczej za szybko sie nie popsuje ;] 

Moze 20-letniego bym nie wlewal, ale 2-3 lata to zero stresu :ok:

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieraz wlewałem stare resztki, czasem kilkuletnie do silnika. Nic nie wybuchło, silnik dalej chodzi dobrze i nie bierze oleju. Zdarzało mi się nawet wlać "koktajl" z kilku olejów tej samej klasy różnych producentów w różnym wieku. I tu też rozczarowanie-nic nie wybuchło. 

 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.11.2020 o 21:40, aviator napisał:

Po otwarciu 12-18 miesięcy. 

Czyli tyle samo co ten sam olej wlany do silnika? 😄

IMO spokojnie będzie starzał się 10x wolniej. Zamknięta butelka jest też raczej szczelna, więc bez przesady... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.11.2020 o 16:03, patgaw napisał:

A ja sobie robie plukakne z czystego oleju 😄 czyli jak wymieniam olej, spuszczam ten stary i wlewam te pozostalosci i czekam az wyleca. Dopiero zakrecam korek spustowy i leje nowy olej. 

 

Jak silnik nie pracuje, to fakt że ten olej przeleci do miski daje tyle co nic.

Jak dla mnie to marnujesz ten olej, który jest zupełnie dobry - mało rozsądne i mało ekologiczne rozwiązanie. 

  • Lubię to 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, iwik napisał:

Czyli tyle samo co ten sam olej wlany do silnika? 😄

 

Szczególnie, że sporo olejów na rynku ma 2 lata na zmianę, Nie ma szans, by olej zamknięty w butelce wytrzymał krócej ;]

 

7 godzin temu, iwik napisał:

IMO spokojnie będzie starzał się 10x wolniej. Zamknięta butelka jest też raczej szczelna, więc bez przesady... 

 

Total podaje dla mineralnego 5 lat i syntetycznego 10 lat przy zamkniętej butelce - gwarancja braku zmiany jakichkolwiek własności. Ile może stać po otwarciu? Z pewnością dłużej niż 2 lata. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, futrzak napisał:

Total podaje dla mineralnego 5 lat i syntetycznego 10 lat przy zamkniętej butelce - gwarancja braku zmiany jakichkolwiek własności. Ile może stać po otwarciu? Z pewnością dłużej niż 2 lata. 

Pewnie tyle samo-przecież oleje nie są pakowane próżniowo czy też w osłonie gazów obojętnych;]

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 hours ago, Azbest said:

 

Jak silnik nie pracuje, to fakt że ten olej przeleci do miski daje tyle co nic.

Jak dla mnie to marnujesz ten olej, który jest zupełnie dobry - mało rozsądne i mało ekologiczne rozwiązanie. 

Wyplukuje nim resztki tego starego brudnego oleju. Na nastepne lata tez go nie zostawie bo jest zbyt malo. Inaczej jak go uzyc tez nie mam.

Edytowane przez patgaw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, patgaw napisał:

Wyplukuje nim resztki tego starego brudnego oleju. Na nastepne lata tez go nie zostawie bo jest zbyt malo. Inaczej jak go uzyc tez nie mam.

Kilka lat tego 1.4 16V i będzie na dolewki. Tak byś miał a jak wylewasz to potem będziesz musiał kupować:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, patgaw napisał:

Wyplukuje nim resztki tego starego brudnego oleju. Na nastepne lata tez go nie zostawie bo jest zbyt malo. Inaczej jak go uzyc tez nie mam.

 

... ale zrozum że jeśli nie uruchomisz silnika to taki wlany olej do miski praktycznie niczego nie wypłucze - zleci do miski i wyleci otworem.

Końcówkę oleju po wymianie możesz użyć do kolejnej wymiany (to zazwyczaj tylko rok czasu) ... i tak z każdą wymianą będzie ci zostawać go więcej w bańce. 

Czysto i ekologicznie ... a nie wylewanie dobrego oleju "do ścieków"

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minutes ago, Azbest said:

 

... ale zrozum że jeśli nie uruchomisz silnika to taki wlany olej do miski praktycznie niczego nie wypłucze - zleci do miski i wyleci otworem.

(...)... a nie wylewanie dobrego oleju "do ścieków"

Dokladnie tak to wyglada, marnotrawstwo:facepalm: Jesli to ma byc "plukanka", to dolac do "max" przed wymiana. Ewentualnie wyssac lub upuscic starego i wlac tego nowego ile sie ma na krotko przed wymiana oleju, zeby troche pochodzil i zebral "syfu":ok:

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.