Jump to content

Przydatność oleju po otwarciu

Recommended Posts

1 minute ago, franki said:

Jaka jest przydatność pełnego syntetyka po otwarciu? Tzn otwarcie, zalanie silnika, zamknięcie.

Zamierzasz go pic czy frytki na tym smazyc?;]  To tylko olej silnikowy, co niby mialoby mu sie stac?

• Like 2
12 minut temu, deszczowyRoman napisał:

Banka 5l a do silnika wchodzi 4l. Co robicie z pozostalym litrem oleju gdy silnik nie zuzywa oleju?

Używam do kosiarki, albo do smarowania łańcucha w pile motorowej. Można też dolewkę zrobić w starym ursusie.

33 minuty temu, deszczowyRoman napisał:

Banka 5l a do silnika wchodzi 4l. Co robicie z pozostalym litrem oleju gdy silnik nie zuzywa oleju?

Smażę frytki. 

• Haha 1
53 minuty temu, deszczowyRoman napisał:

Chciałbym mieć taki problem ;] 

• Like 3
  • Haha 5
57 minut temu, Hysek napisał:

Chciałbym mieć taki problem ;] 

Tzn do silnika wchodzi 5 a jest siano na 4? ;)

• Haha 1
3 godziny temu, deszczowyRoman napisał:

Kupujemy opla ;)

a na poważnie wlewam za rok przy kolejnej wymianie - trzymam w piwnicy - nawet w lecie nie ma tam 15C.

• Like 1
  • Haha 1

11 godzin temu, deszczowyRoman napisał:

Przy kolejnej wymianie wlewam pozostały litr plus 3 litry nowego. I tak w kółko. Dopóki mi się nie znudziło i zacząłem kupować inny olej w 4L opakowaniu.

• Like 1
3 godziny temu, delco napisał:

czyli zostawało  w drugim roku 2 litry ;) w trzecim roku 3 litry...

wlasnie zonie wczoraj w twingo wymienilem :) motul 5l. wchodzi nie cale 4 l z poprzedniej wymiany zostal litr z groszem teraz po drugiej wymianie mam 2 l kawałkiem trzecia wymiana bedzie 3 litry , na czwarta wymiane kupie tylko litr ;)  . 

a ze u mnie wymiana co 7-8 mc wiec za dlugo nie stoi ;) 

20 godzin temu, franki napisał:

Jaka jest przydatność pełnego syntetyka po otwarciu? Tzn otwarcie, zalanie silnika, zamknięcie.

ale chodzi o ten olej co wlałeś czy ten co został w bańce.
Bądź jak chłop i wyraź się maksymalnie precyzyjnie .

Teraz, pawel_78 napisał:

od razu zrozumiałem, że tego co został w bańce 8]

• Like 3
5 minut temu, pawel_78 napisał:

Wyrażając się maksymalnie precyzyjnie chodzi mi o ten co został w bańce..

• Like 1
16 godzin temu, delco napisał:

Kupujemy opla ;)

a na poważnie wlewam za rok przy kolejnej wymianie - trzymam w piwnicy - nawet w lecie nie ma tam 15C.

Mam dwa ople i żaden nie bierze oleju. I właśnie jak wymieniam olej to z każdej 5l bańki zostaje mi po litrze.

Teraz, franki napisał:

Wyrażając się maksymalnie precyzyjnie chodzi mi o ten co został w bańce..

no teraz jest jasność  - przydatność wynika z jej określenia przez producenta - czyli daty od zapakowania oleju.
Ale - o ile nie jest to jakiś dziwny silnik wymagający jakiegoś fetyszyzmu olejowego to nie ma to większego znaczenia.

To wlej ten pozostały litr przy następnej wymianie dolej z nowej bańki 3L. i po sprawie 🙄 już nie bądź aptekarzem są typy ludzi co jeżdżą autami po 3lata dopuki nie nakręcą 20kkm które podaje producent.....

Just now, robert2609 said:

To wlej ten pozostały litr przy następnej wymianie dolej z nowej bańki 3L. i po sprawie 🙄 już nie bądź aptekarzem są typy ludzi co jeżdżą autami po 3lata dopuki nie nakręcą 20kkm które podaje producent.....

Olej w skrzyni potrafi czasem pracowac po nascie lat i tez nic sie nie dzieje... Podobnie plyn/plej w ukladzie wspomagania itp.

Wiec tym bardziej w zamknietej butelce raczej za szybko sie nie popsuje ;] 

Moze 20-letniego bym nie wlewal, ale 2-3 lata to zero stresu :ok:

• Like 2
22 godziny temu, deszczowyRoman napisał:

Wykorzystuję do smarowania łańcucha w pile spalinowej :) 

• Like 1
W dniu 28.11.2020 o 22:06, deszczowyRoman napisał:

Wylewamy do kanalizacji. :facepalm:

13 godzin temu, BOGUS napisał:

To nie stary LUX, który znalazłem u babci kiedyś w komorze... mial z 20 lat i sie rozwarstwil

Wysłane z mojego Redmi Note 8T przy użyciu Tapatalka

To wystarczy wstrząsnąć i jest jak nowy:)

• Like 1
16 godzin temu, pawel_78 napisał:

no teraz jest jasność  - przydatność wynika z jej określenia przez producenta - czyli daty od zapakowania oleju.

Piszesz o ważności oleju w bańce nie otwieranej... 

Nieraz wlewałem stare resztki, czasem kilkuletnie do silnika. Nic nie wybuchło, silnik dalej chodzi dobrze i nie bierze oleju. Zdarzało mi się nawet wlać "koktajl" z kilku olejów tej samej klasy różnych producentów w różnym wieku. I tu też rozczarowanie-nic nie wybuchło. 

• Like 2
W dniu 28.11.2020 o 22:06, deszczowyRoman napisał:

Idzie na następną wymianę.

A ja sobie robie plukakne z czystego oleju 😄 czyli jak wymieniam olej, spuszczam ten stary i wlewam te pozostalosci i czekam az wyleca. Dopiero zakrecam korek spustowy i leje nowy olej. 

• Like 1
  • Haha 1
W dniu 28.11.2020 o 21:40, aviator napisał:

Po otwarciu 12-18 miesięcy. 

Czyli tyle samo co ten sam olej wlany do silnika? 😄

IMO spokojnie będzie starzał się 10x wolniej. Zamknięta butelka jest też raczej szczelna, więc bez przesady... 

W dniu 30.11.2020 o 16:03, patgaw napisał:

A ja sobie robie plukakne z czystego oleju 😄 czyli jak wymieniam olej, spuszczam ten stary i wlewam te pozostalosci i czekam az wyleca. Dopiero zakrecam korek spustowy i leje nowy olej. 

Jak silnik nie pracuje, to fakt że ten olej przeleci do miski daje tyle co nic.

Jak dla mnie to marnujesz ten olej, który jest zupełnie dobry - mało rozsądne i mało ekologiczne rozwiązanie. 

• Like 5
7 godzin temu, iwik napisał:

Czyli tyle samo co ten sam olej wlany do silnika? 😄

Szczególnie, że sporo olejów na rynku ma 2 lata na zmianę, Nie ma szans, by olej zamknięty w butelce wytrzymał krócej ;]

7 godzin temu, iwik napisał:

IMO spokojnie będzie starzał się 10x wolniej. Zamknięta butelka jest też raczej szczelna, więc bez przesady... 

Total podaje dla mineralnego 5 lat i syntetycznego 10 lat przy zamkniętej butelce - gwarancja braku zmiany jakichkolwiek własności. Ile może stać po otwarciu? Z pewnością dłużej niż 2 lata. 

2 minuty temu, futrzak napisał:

Total podaje dla mineralnego 5 lat i syntetycznego 10 lat przy zamkniętej butelce - gwarancja braku zmiany jakichkolwiek własności. Ile może stać po otwarciu? Z pewnością dłużej niż 2 lata. 

Pewnie tyle samo-przecież oleje nie są pakowane próżniowo czy też w osłonie gazów obojętnych;]

• Haha 1
20 hours ago, Azbest said:

Jak silnik nie pracuje, to fakt że ten olej przeleci do miski daje tyle co nic.

Jak dla mnie to marnujesz ten olej, który jest zupełnie dobry - mało rozsądne i mało ekologiczne rozwiązanie. 

Wyplukuje nim resztki tego starego brudnego oleju. Na nastepne lata tez go nie zostawie bo jest zbyt malo. Inaczej jak go uzyc tez nie mam.

Edited by patgaw
18 minut temu, patgaw napisał:

Wyplukuje nim resztki tego starego brudnego oleju. Na nastepne lata tez go nie zostawie bo jest zbyt malo. Inaczej jak go uzyc tez nie mam.

Kilka lat tego 1.4 16V i będzie na dolewki. Tak byś miał a jak wylewasz to potem będziesz musiał kupować:)

Jak bedzie taka potrzeba to bede bral na bierzaco z tego co zostanie. Nie ma sensu tego magazynowac. Jedna zawsze stoi z ostatniej wymiany.

Edited by patgaw
4 godziny temu, patgaw napisał:

... ale zrozum że jeśli nie uruchomisz silnika to taki wlany olej do miski praktycznie niczego nie wypłucze - zleci do miski i wyleci otworem.

Końcówkę oleju po wymianie możesz użyć do kolejnej wymiany (to zazwyczaj tylko rok czasu) ... i tak z każdą wymianą będzie ci zostawać go więcej w bańce. 

Czysto i ekologicznie ... a nie wylewanie dobrego oleju "do ścieków"

• Like 3
26 minutes ago, Azbest said:

... ale zrozum że jeśli nie uruchomisz silnika to taki wlany olej do miski praktycznie niczego nie wypłucze - zleci do miski i wyleci otworem.

(...)... a nie wylewanie dobrego oleju "do ścieków"

Dokladnie tak to wyglada, marnotrawstwo:facepalm: Jesli to ma byc "plukanka", to dolac do "max" przed wymiana. Ewentualnie wyssac lub upuscic starego i wlac tego nowego ile sie ma na krotko przed wymiana oleju, zeby troche pochodzil i zebral "syfu":ok:

• Like 1