Skocz do zawartości

Zasilanie taśmy led - działa na dużo za małym zasilaczu.


Tomo

Rekomendowane odpowiedzi

Mam zamontowaną pod szafkami taśmę led o długości 170 cm.

Jak ją kupowałem to była informacja, że bierze 16W/mb, więc mój odcinek powinien ciągnąć ok. 27W

Dla pewności kupiłem transformator 40W i kilka lat to pracowało.

 

Teraz przy okazji demontażu podłączyłem to na próbę pod malutki zasilacz wtykany bezpośrednio do gniazdka, który wg napisu powinien dawać 12V / 0,5A czyli teoretycznie ok. 6W mocy.

Po zmierzeniu prądu okazuje się, że zasilacz daje 0,71A i napięcie 11,3-11,7 V (niestabilnie, bo wynik lata pomiędzy tymi dwoma wartościami) czyli ok. 8W

Co ciekawe ledy świecą - wg mnie tak samo jak pod tamtym zasilaczem.

 

O co chodzi zatem ? :nie_wiem:

Jaki cudem 6 czy 8W mocy daje radę temu, co ma zapotrzebowanie ok. 27W ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzkie oko ma bardzo dużą dynamikę. Jeżeli barwa światła nie jest zbyt chłodna to możesz na pozór nie zauważyć wielkiej różnicy mimo, że strumień świetlny będzie się różnił. Jest jeszcze sprawa nieliniowości - dwa razy większy prąd najczęściej nie oznacza w LEDach dwa razy większego strumienia bo zależy to od wielu czynników między innymi temperatury złącza. A o tej temperaturze barwowej wspomniałem bo dla chłodnych istnieje dodatkowy efekt psychologiczny (nie pamiętam teraz nazwy ale nie wynikało to z samej fizyki oka), który sprawia, że przy tym samym strumieniu dla chłodnej barwy kolory wydają się bardziej szare i trzeba mocno podnieść strumień żeby wyglądało "normalnie".

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Tomo napisał:

Mam zamontowaną pod szafkami taśmę led o długości 170 cm.

Jak ją kupowałem to była informacja, że bierze 16W/mb, więc mój odcinek powinien ciągnąć ok. 27W

Dla pewności kupiłem transformator 40W i kilka lat to pracowało.

 

Teraz przy okazji demontażu podłączyłem to na próbę pod malutki zasilacz wtykany bezpośrednio do gniazdka, który wg napisu powinien dawać 12V / 0,5A czyli teoretycznie ok. 6W mocy.

Po zmierzeniu prądu okazuje się, że zasilacz daje 0,71A i napięcie 11,3-11,7 V (niestabilnie, bo wynik lata pomiędzy tymi dwoma wartościami) czyli ok. 8W

Co ciekawe ledy świecą - wg mnie tak samo jak pod tamtym zasilaczem.

 

O co chodzi zatem ? :nie_wiem:

Jaki cudem 6 czy 8W mocy daje radę temu, co ma zapotrzebowanie ok. 27W ?

Zmierz sobie prąd na właściwym zasilaczu, możesz się zdziwić. 
 

Krawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, krawiec napisał:

Zmierz sobie prąd na właściwym zasilaczu, możesz się zdziwić. 
 

Krawiec

Też prawda. Zasilacze do LEDów powinny mieć stabilizację prądu a nie napięcia, a jeżeli jest napięciowy albo w ogóle bez stabilizacji to może wylądować z prądem blisko tego małego zasilacza zależnie jakie wyjdzie napięcie przewodzenia LEDów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, rusala napisał:

Też prawda. Zasilacze do LEDów powinny mieć stabilizację prądu a nie napięcia, a jeżeli jest napięciowy albo w ogóle bez stabilizacji to może wylądować z prądem blisko tego małego zasilacza zależnie jakie wyjdzie napięcie przewodzenia LEDów.

 

Oj, chyba kolega z tymi zasilaczami prądowymi do LEDów przesadził:

https://www.shemeck.pl/artykuly/44_zasilacze-LED-pradowe-napieciowe.html

temat został założony odnośnie taśmy LED a nie opraw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznam, że troszeczkę nie mam siły teraz czytać artykułu ale wierzę, na słowo 😉 Faktycznie ja chyba za dużo w LEDach mocy, sterowanych źródłach prądowych i takich tam siedziałem. Jak się teraz zastanowię, to na taśmach ledowych zapewne są rezystory i to w sumie wystarczy żeby zasilać stabilizowanym napięciem. Dobrze, że ktoś tu czuwa bo czasem człowiek głupoty pisze jak się dobrze nie zastanowi 😛

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.