Skocz do zawartości

Tanio na Orlenie...


K3

Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, format napisał:

No i skończyło się rumakowanie. Kiedy to wchodzi?

 

"Na pierwszy ogień idą lokalizacje: ul. Brzezińska 25 (Łódź), ul. Szybowcowa 27 (Wrocław), ul. Piotrowicka 92 (Katowice) i ul. Morska 495 (Gdynia)."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość krawiec
1 godzinę temu, format napisał:

No i skończyło się rumakowanie. Kiedy to wchodzi?

Dzisiaj weszło...

 

Taaa 2,39 przy zuzyciu powiedzmy 18kW/100 43 zeta... No grubo. Nawet jak policzymy po 1,43 to wychodzi 25... Tylko z jaka moca mozna po AC ladowac?

 

Krawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, krawiec napisał:

Tylko z jaka moca mozna po AC ladowac?

 

Z taką jaką wyciągnie prostownik w twoim aucie :] 

Także Zoe ma tu przewagę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, krawiec napisał:

Dzisiaj weszło...

 

Taaa 2,39 przy zuzyciu powiedzmy 18kW/100 43 zeta... No grubo. Nawet jak policzymy po 1,43 to wychodzi 25... Tylko z jaka moca mozna po AC ladowac?

 

Krawiec

 

Dolicz jeszcze opłatę za parking po pierwszych 60 minutach.

Każda godzina ładowania oznacza dodatkowe 24PLN niezależnie ile prądu upchniesz w wiaderku.

A jak ktoś zostawi auto na noc.... ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość krawiec
Teraz, K3 napisał:

 

Dolicz jeszcze opłatę za parking po pierwszych 60 minutach.

Każda godzina ładowania oznacza dodatkowe 24PLN niezależnie ile prądu upchniesz w wiaderku.

A jak ktoś zostawi auto na noc.... ;]

Ten biznes sie nie spina...

 

Krawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale dlaczego tak drogo. Nic ich to nie kosztuje.
Grunt maja, firme maja, na hotdogs zarabiaja...

Jak sie ciesze ze mam PRE po 50gr za DC...

Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, Kiwal said:

Ale dlaczego tak drogo. Nic ich to nie kosztuje.
Grunt maja, firme maja, na hotdogs zarabiaja...

Jak sie ciesze ze mam PRE po 50gr za DC...

Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka
 

 

 

No ladowarkę musieli kupić za pieniądze, prąd też kupują za pieniądze, serwis też coś kosztuje.

A Orlen potrzebuje pieniędzy, bo nowa strategia tej firmy petrochemicznej to kupowanie tytułów prasowych, propagowanie w nich jedynie słusznych racji rządu, zmniejszanie ich udziału w rynku (patrz TVP) i kupowanie następnych. A to nie jest tanie hobby.

Edytowane przez HelixSv
  • Lubię to 6
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tanio nie jest 😄

Z drugiej strony koszt samej energii dla firm z VAT to pewnie koło 80gr za 1 kWh, doliczając koszt amortyzacji ładowarki spokojnie podwoimy tę kwotę. 

Po raz kolejny widać, że ev ma sens tylko jeśli ma się własną infrastrukturę do ładowania (garaż z prądem) 

Edytowane przez iwik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, HelixSv said:

 

 

No ladowarkę musieli kupić za pieniądze, prąd też kupują za pieniądze, serwis też coś kosztuje.

A Orlen potrzebuje pieniędzy, bo nowa strategia tej firmy petrochemicznej to kupowanie tytułów prasowych, propagowanie w nich jedynie słusznych racji rządu, zmniejszanie ich udziału w rynku (patrz TVP) i kupowanie następnych. A to nie jest tanie hobby.

 

Moze dorzuca Dziennik Lodzki do kazdego tankowania :hehe:

 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, krawiec napisał:

Ten biznes sie nie spina...

 

Ładowarki na stacjach benzynowych to nie jest główne źródło energii. Używa się tego ad hoc, w trasie najczęściej. Na codzień lepiej liczyć według taryfy G12w, albo w ogóle tej elektromobilnej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość krawiec
1 minutę temu, format napisał:

 

Ładowarki na stacjach benzynowych to nie jest główne źródło energii. Używa się tego ad hoc, w trasie najczęściej. Na codzień lepiej liczyć według taryfy G12w, albo w ogóle tej elektromobilnej. 

Stacjom sie chyba nie spina...

 

Krawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, krawiec napisał:

Stacjom sie chyba nie spina...

 

Krawiec

 

Nie mam pojęcia za ile hurtem Orleny czy inne greenwaye kupują energię. Zakładam że mają od tego ludzi. Dla frajera, w weekendowej jest prawie 10 razy taniej niż na Orlenie w DC. Oczywiście wiem że nie porównuję jabłek do jabłek, ale tak jak Orlen może mieć w ogóle tą gałąź biznesu w nosie, tak greenwayowi to się jakoś musi spinać. A jest tańszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość krawiec
11 minut temu, format napisał:

 

Nie mam pojęcia za ile hurtem Orleny czy inne greenwaye kupują energię. Zakładam że mają od tego ludzi. Dla frajera, w weekendowej jest prawie 10 razy taniej niż na Orlenie w DC. Oczywiście wiem że nie porównuję jabłek do jabłek, ale tak jak Orlen może mieć w ogóle tą gałąź biznesu w nosie, tak greenwayowi to się jakoś musi spinać. A jest tańszy.

Ladowarka tania nie jest a i prad dla firm chyba drozszy niz dla domu. BTW jakie sa straty na ladowaniu? 10kW z sieci to ile potem odzyskane z bakterii?

 

Krawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, krawiec napisał:

Ladowarka tania nie jest a i prad dla firm chyba drozszy niz dla domu. BTW jakie sa straty na ladowaniu? 10kW z sieci to ile potem odzyskane z bakterii?

 

Krawiec

 

Biznes Wygodny (C21)

Produkt dla Firm, które cenią proste zasady, łatwość planowania i rozliczania kosztów, pracujących w systemie jednozmianowym o zapotrzebowaniu większym niż 40kW.
Ceny energii elektrycznej:
0,4710 zł netto
za 1 kWh

przez całą dobę
Opłata handlowa:
47 zł netto miesięcznie
 
Ceny dystrybucji:
 
 Składnik ceny dystrybucji  Ceny netto
 Składnik zmienny stawki sieciowej +stawka jakościowa 0,1512 zł/kWh
 Składnik stały stawki sieciowej  8,02 zł/kW/m-c
 Stawka opłaty przejściowej  1,65 zł/kW/m-c
 Stawka jakościowa  0,0125 zł/kWh
 Abonament   10,00 zł/m-c

 

 

 

Straty nie są duże, przyjmij 10%.

Edytowane przez mrBEAN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, krawiec napisał:

Ladowarka tania nie jest a i prad dla firm chyba drozszy niz dla domu. BTW jakie sa straty na ladowaniu? 10kW z sieci to ile potem odzyskane z bakterii?

 

Krawiec

 

Cytat

The ADAC examined 15 electric cars for their real consumption at the charging station in comparison to the data in their on-board computer. Together with other inaccuracies of on-board computers, the charging losses add up, in some cases considerably: in the case of the Tesla Model 3 LR, for example, just under 25 % must be added to the on-board computer data, in the Seat Mii electric just under 21 % and in the Jaguar i-Pace a good 17 %. But also the middle class cars Renault ZOE (almost 19 %), Nissan Leaf (17.6 %) and VW e-up (15.6 %) showed significant deviations. Only the KIA e-Niro (9.9 %) remained below the 10 % mark.

 

Czyli do konsumpcji podawanej przez auto śmiało można dodać 15%...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, K3 napisał:

 

 

Czyli do konsumpcji podawanej przez auto śmiało można dodać 15%...

Ten test był błędnie przeprowadzony, bo jest liczony na podstawie zasięgu z WLTP.

Realnie jest niżej. 

 

Edit.

Aaaaaa, dobra. Ty o czym innym ;)

TO inna para kaloszy, i tak. Kłamią ;) 

 

Edytowane przez mrBEAN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, mrBEAN napisał:

Ten test był błędnie przeprowadzony, bo jest liczony na podstawie zasięgu z WLTP.

Realnie jest niżej. 

 

Edit.

Aaaaaa, dobra. Ty o czym innym ;)

TO inna para kaloszy, i tak. Kłamią ;) 

 

 

Zrób sobie testa: sprawdź ile auto podaje wolnego miejsca w baterii, a potem ile policzyła ładowarka...

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, K3 napisał:

 

Zrób sobie testa: sprawdź ile auto podaje wolnego miejsca w baterii, a potem ile policzyła ładowarka...

Od 2,5 roku używam codziennie EV i takich testów zrobiłem niezliczoną ilość, także tego c'nie ;)

 

Co ciekawe im wyższy amperaż ładowania tym niższe straty. Przy 10A potrafi to być nawet ok. 25%, a przy 24-32A, jest w okolicy 10 % i niżej.

Na ładowarkach DC straty są minimalne, bo i prąd bezpośrednio wpada do baterii. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, krawiec napisał:

BTW jakie sa straty na ladowaniu? 10kW z sieci to ile potem odzyskane z bakterii?

 

Większość strat to pewnie prostownik, więc przy AC straty bierzesz na siebie (odpromieniowują się ciepłem z twojego samochodowego prostownika), a przy DC straty na siebie bierze sprzedawca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość krawiec
2 minuty temu, format napisał:

 

Większość strat to pewnie prostownik, więc przy AC straty bierzesz na siebie (odpromieniowują się ciepłem z twojego samochodowego prostownika), a przy DC straty na siebie bierze sprzedawca.

Ciekawe jakie straty maja ladowarki oferowane przez producentow... Ale wallbox chyba nadal jest AC czy nie?

 

Bo chyba nie ma aut ktore mozna od razu pod 3 fazy podpiac?

 

Krawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, format napisał:

 

Większość strat to pewnie prostownik, więc przy AC straty bierzesz na siebie (odpromieniowują się ciepłem z twojego samochodowego prostownika), a przy DC straty na siebie bierze sprzedawca.

 

Pytanie, czy przy DC sprzedawca liczy prąd przed, czy za prostownikiem...;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, krawiec napisał:

Ciekawe jakie straty maja ladowarki oferowane przez producentow... Ale wallbox chyba nadal jest AC czy nie?

 

Wallbox nic specjalnego nie robi, to kawałek elektroniki i parę przekaźników. 

Straty pojawiają się dopiero przy prostowaniu i pakowaniu w akumulatory prądu, to już się dzieje w samym aucie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, krawiec napisał:

Ciekawe jakie straty maja ladowarki oferowane przez producentow... Ale wallbox chyba nadal jest AC czy nie?

 

Bo chyba nie ma aut ktore mozna od razu pod 3 fazy podpiac?

 

Krawiec

 

Producenci dają EVSE na 10A, także te 20-25% można przyjąć. 

Wallbox to noc innego jak zasilacz, wszystko co domowe to AC.

Straty generuje łądowarka w aucie i konwersja z AC na DC.

 

Nie można podpiąć, bo zasilacz EVSE to dodatkowe zabezpieczenie.

Druciarsko kombinując można wpiąć bezpośrednio, ale nic to nie da, oprócz zrobienia bigosu niepotrzebnego. 

Edytowane przez mrBEAN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, K3 napisał:

 

Pytanie, czy przy DC sprzedawca liczy prąd przed, czy za prostownikiem...;]

 

Wrzucę Ci niedługo jak to wygląda przy DC. Zrobię screeny. 

Za tydzień, jak nie zapomnę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, mrBEAN napisał:

Od 2,5 roku używam codziennie EV i takich testów zrobiłem niezliczoną ilość, także tego c'nie ;)

 

Co ciekawe im wyższy amperaż ładowania tym niższe straty. Przy 10A potrafi to być nawet ok. 25%, a przy 24-32A, jest w okolicy 10 % i niżej.

Na ładowarkach DC straty są minimalne, bo i prąd bezpośrednio wpada do baterii. 

 

Tyle, że większy amperaż masz w publicznych. A w domowych wallboxach generalnie dochodzisz do 16A...

Owszem, cena za kWh w domu jest niższa, ale mimo wszystko płacisz za straty...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, K3 napisał:

 

Tyle, że większy amperaż masz w publicznych. A w domowych wallboxach generalnie dochodzisz do 16A...

Owszem, cena za kWh w domu jest niższa, ale mimo wszystko płacisz za straty...

 

Chyba trochę mylisz pojęcia. W większości samochodów wąski gardłem ładowania AC (więc wszystkich wallboxów itp) jest prostownik w aucie, który tylko w kilku autach na rynku jest w stanie łyknąć więcej niż 3x16A czyli jakieś 11kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, K3 napisał:

Tyle, że większy amperaż masz w publicznych. A w domowych wallboxach generalnie dochodzisz do 16A...

W mojej domowej dochodzę do 32A i nie jestem wyjątkiem.

 

1 minutę temu, K3 napisał:

Owszem, cena za kWh w domu jest niższa, ale mimo wszystko płacisz za straty...

Owszem, dlatego swoje podsumowania podaję już ze stratami bez pośrednio z gniazdka (o czym wspominam), bo to istotny parametr.

I tak aktualnie średnie za 73000 km to w moim przypadku 14,80 kWh/100 km

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość krawiec
2 minuty temu, K3 napisał:

 

Tyle, że większy amperaż masz w publicznych. A w domowych wallboxach generalnie dochodzisz do 16A...

Owszem, cena za kWh w domu jest niższa, ale mimo wszystko płacisz za straty...

WV ma chyba walboxy 11kW..  one sa 3faziwe..  co auto dostaje? 3x230 czy 400V? W jakim ukladzie? 

 

Krawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Kiwal napisał:

Ale dlaczego tak drogo. Nic ich to nie kosztuje.
Grunt maja, firme maja, na hotdogs zarabiaja...

Jak sie ciesze ze mam PRE po 50gr za DC...

Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka
 

Bo to beton.

Najpierw 2 lata free, a potem yeb, maksymalna możliwa.

 

Ogólnie się zdziwią jak im siądzie obłożenie, bo niestety ludziki też wariaci, i mając prąd w domu za 30 gr/kWh, potrafili wisieć a ładowarkach, bo darmo Panie!

Z pierwotnego obłożenia zostanie ok. 10% szacuję. Teraz na GW się przerzucą Ci co muszą, bo taniej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, format napisał:

 

Chyba trochę mylisz pojęcia. W większości samochodów wąski gardłem ładowania AC (więc wszystkich wallboxów itp) jest prostownik w aucie, który tylko w kilku autach na rynku jest w stanie łyknąć więcej niż 3x16A czyli jakieś 11kW.

 

Co z tego, że auto łyknie, jak większość domków jednorodzinnych zatrzymała się na owych 3x16A i po prostu więcej nie pociągniesz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, krawiec napisał:

WV ma chyba walboxy 11kW..  one sa 3faziwe..  co auto dostaje? 3x230 czy 400V? W jakim ukladzie? 

 

Generalnie wallboxów jest trochę, od 16Ax240V, przez 16Ax3x240V, po 32Ax3x240V z oczywiście w miarę płynną regulacją. Natomiast jedne auta mają jednofazowy prostownik 16A, inne jednofazowy 32A, jeszcze inne (jak na przykład moje Citigo-E) dwufazowe 16A, a jeszcze inne trójfazowe 32A (Zoe?). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, K3 napisał:

Co z tego, że auto łyknie, jak większość domków jednorodzinnych zatrzymała się na owych 3x16A i po prostu więcej nie pociągniesz...

 

Która większość? Bo ja na przykład nie znam nikogo kto by miał problem z podniesieniem nawet 1x10A do 3x32A. Sam nawet będę to robił, tyle że za rok jakoś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, format napisał:

 

 

 

 

Akumulatory

  1. Typ: litowo-jonowe firmy LG Chem
  2. Czas ładowania 0-100%: około 25 h z domowego gniazda przez kabel EVSE
  3. Czas ładowania 0-100%: około 15 h z terminalu jednofazowego o mocy 3,7 kW (1f, 16 A)
  4. Czas ładowania 0-100%: około 7,5 h z terminalu jednofazowego o mocy 7,4 kW (1f, 32 A)
  5. Czas ładowania 0-100%: około 4,5 h z terminalu trójfazowego o mocy 11 kW (3f, 16 A)
  6. Czas ładowania 0-100%: około 2 h i 40 min z terminalu trójfazowego o mocy 22 kW (3f, 32 A)
  7. Czas ładowania 0-80%: około 1 h i 40 min z terminalu trójfazowego o mocy 43 kW (3f, 63 A)
  8. Energia zgromadzona w akumulatorach: około 41 kWh
  9. Liczba ogniw: 192
  10. Napięcie nominalne pakietu: około 400 V
  11. Masa pakietu: około 305 kg
  12. Energia właściwa pakietu: około 134 Wh/kg
  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Raku napisał:

1abcc59c25587fac4c516b9fba81373e.jpg
 

 

Teraz to już zgodnie z sumieniem mogę nakleić, bo wiesz, jak dawali prąd za darmo to płacili za to dywidendą dla @Cinos, tak więc business is business, sorry winnetou ;]

  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, K3 napisał:

 

Teraz pytanie, czy ktokolwiek z Zoe postawi sobie taką przy domu...

I raczej nie będzie tanio zmienić umowę z ZE...

Pytanie brzmi po co miałby taką sobie stawiać?

 

63A jest zabezpieczane od przyłącza 32,2 kW.

Za 1 kW przyłącza jest opłata 70 zł brutto. 

 

Czyli jeśłi ktoś bardzo by chciał (nadal nie wiem po co?) to dom zazwyczaj ma +/- 15-20 kW, przyjmijmy, że zwiększamy o 15 kW x 70 zł = 1050 zł

Dramatu chyba nie ma?

 

https://www.tauron-dystrybucja.pl/przylaczenie-do-sieci/oplata-za-przylaczenie

A468BF0D-CB05-434F-9DD0-893C079234BD.png

Edytowane przez mrBEAN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, mrBEAN napisał:

Pytanie brzmi po co miałby taką sobie stawiać?

 

63A jest zabezpieczane od przyłącza 32,2 kW.

Za 1 kW przyłącza jest opłata 70 zł brutto. 

 

Czyli jeśłi ktoś bardzo by chciał (nadal nie wiem po co?) to dom zazwyczaj ma +/- 15-20 kW, przyjmijmy, że zwiększamy o 15 kW x 70 zł = 1050 zł

Dramatu chyba nie ma?

 

https://www.tauron-dystrybucja.pl/przylaczenie-do-sieci/oplata-za-przylaczenie

A468BF0D-CB05-434F-9DD0-893C079234BD.png

 

A teraz sprawdź cenę ładowarki... ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, K3 napisał:

 

To w ramach akcji "kibel na Orlenie"?

Nie, w ramach akcji "skończył się papier toaletowy" :).

Ceny na Orlenie były kwestią czasu, choć myślałem, że nastąpi to później. No nic, więcej tankować tam nie zamierzam ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, format napisał:

No i skończyło się rumakowanie. Kiedy to wchodzi?

 

Janusz nie powinien się przejmować byle pierdołami.... tak myślę

a wracając do meritum sprawy...

kupić agregat na ropę.... pojechać na A1 (daleko nie masz) tam imiennicy sprzedają na MOPach i będzie tanio :) - pasi ... na pewno pasi.... a reszta jak zostanie przeznacz na coś pożytecznego .... wpłać gdzieś

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.