Skocz do zawartości

Izera z Jaworzna .


MarCo

Rekomendowane odpowiedzi

6 minut temu, norbert123 napisał:

Ogolnie pytanie zadalem...

To może poczekajmy aż to wyprodukują .

Bo znając obecne realia i zaklinanie rzeczywistości przez ten rząd różnie może z tym być !:hmm:

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, MarCo napisał:

Bo znając obecne realia i zaklinanie rzeczywistości przez ten rząd różnie może z tym być

Jedyne na co bym przy tym projekcie liczył ze strony rządu, to że nie będzie przeszkadzał ludziom którzy chcieli by go faktycznie zrealizować. :hehe:

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość krawiec
4 godziny temu, amazaque napisał:

Jedyne na co bym przy tym projekcie liczył ze strony rządu, to że nie będzie przeszkadzał ludziom którzy chcieli by go faktycznie zrealizować. :hehe:

Hahahahahahaha ... jedyne na co bym liczył przy tym projekcie ze strony rządu to to, że znajomi królika zarobią...

 

Krawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A już wiedzą skąd wezmą te brakujące parę miliardów na budowę tej "fabryki"?

Byłem pewien, że z Funduszu Niskoemisyjnego Transportu, ale wzięli i zlikwidowali, a ponad miliard (kasa nadal płynie z opłaty paliwowej) z kasy FNT pewnie "się rozejdzie" po różnych "projektach"...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, amazaque napisał:

Jedyne na co bym przy tym projekcie liczył ze strony rządu, to że nie będzie przeszkadzał ludziom którzy chcieli by go faktycznie zrealizować. :hehe:

Coś Ci się pomerdało.

Chyba, że miałeś na myśli że będzie przeszkadzał?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://moto.pl/MotoPL/7,170318,26610754,izera-z-jaworzna-za-piec-miliardow-poczatek-produkcji-przesuniety.html

 

Coraz lepsze pomysły :facepalm:

Dla kogo ma być ten samochód (zakładając już optymistycznie, że cokolwiek wyprodukują, a nie tylko przewalą 5 mld zł)? 

Na dziś jedynym zdroworozsądkowym klientem samochodów elektrycznych jest właściciel domu z własną infrastrukturą do ładowania (najlepiej z instalacją PV bilansującą zużywaną energię). Tylko taki klient ma szansę odzyskać część pieniędzy wydanych na zakup 2x droższego elektryka niż auta klasycznego. A tutaj "myśliciele" proponują wyłącznie wynajem i do tego z wliczonym kosztem energii kupowanej z zakładów energetycznych. Chyba nikt nie liczy że ta wliczona w koszt najmu energia będzie tańsza niż własna z paneli PV. Poza tym Polacy (os. fizyczne) chcą mieć własne auto, a nie płacić za najem. Także od razu odcinają klientów prywatnych, czyli pewnie liczą, że firmy rzucą się po zakup izery 😆

Druga sprawa - co z eksportem? Nie zakładają żadnej sprzedaży zagranicę? Tam będą mieli w dudzie abonamenty z energią do wykorzystania na terenie PL. 

 

To będzie piękna katastrofa, ale to nic - co się zrobi? "Protokół zniszczenia". 

Edytowane przez iwik
  • Lubię to 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, iwik napisał:

Druga sprawa - co z eksportem? Nie zakładają żadnej sprzedaży zagranicę? Tam będą mieli w dudzie abonamenty z energią do wykorzystania na terenie PL. 

Oszalałeś?

Samochód narodowy za granicę!

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, iwik napisał:

Poza tym Polacy (os. fizyczne) chcą mieć własne auto, a nie płacić za najem. Także od razu odcinają klientów prywatnych, czyli pewnie liczą, że firmy rzucą się po zakup izery 😆

 

Niektóre sie rzuca. Państwowe. Zgodnie z dekretem z Nowogrodzkiej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parę miesięcy temu żartowałem sobie, że jak chcą uspokoić górników to niech im obiecają w okolicy fabrykę tego narodowego elektryka na pocieszenie i miejsca pracy przy nim w zamian. I chyba mnie podsłuchiwali...

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, TomcatT4 napisał:

Parę miesięcy temu żartowałem sobie, że jak chcą uspokoić górników to niech im obiecają w okolicy fabrykę tego narodowego elektryka na pocieszenie i miejsca pracy przy nim w zamian. I chyba mnie podsłuchiwali...

Już to widzę jak  pracuja na linii produkcyjnej. Hehe chyba na kneflu typu "STOP"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, TomcatT4 napisał:

Parę miesięcy temu żartowałem sobie, że jak chcą uspokoić górników to niech im obiecają w okolicy fabrykę tego narodowego elektryka na pocieszenie i miejsca pracy przy nim w zamian. I chyba mnie podsłuchiwali...

 

Pytanie, czy w tej mitycznej fabryce będą barbórki, związki i wcześniejsza emerytura ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie, że czytajać ten wątek i Wasze reakacje trochę się pośmiałem, dzięki za to :) 

Jednak to jest to kolejny przykład totalnego marnotrawstwa naszych wspólnych pieniędzy....

Czy jakikolwiek podmiot gospodarczy prywatny wyłożył by na ten pseudoprojekt chociaż złotówkę? A tu 5 miliardów lekką ręką państwowych pieniędzy - a przy tym ile nieefektywnych stołków i pociotków się z koryta najje przy realizacji tego zadania. Przykre, ale prawdziwe.

 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie, że czytajać ten wątek i Wasze reakacje trochę się pośmiałem, dzięki za to :) 
Jednak to jest to kolejny przykład totalnego marnotrawstwa naszych wspólnych pieniędzy....
Czy jakikolwiek podmiot gospodarczy prywatny wyłożył by na ten pseudoprojekt chociaż złotówkę? A tu 5 miliardów lekką ręką państwowych pieniędzy - a przy tym ile nieefektywnych stołków i pociotków się z koryta najje przy realizacji tego zadania. Przykre, ale prawdziwe.
 
Będzie jak z lotniskiem w Radomiu

Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 12/17/2020 at 12:05 AM, sailor_p said:

Fajnie, że czytajać ten wątek i Wasze reakacje trochę się pośmiałem, dzięki za to :)

Jednak to jest to kolejny przykład totalnego marnotrawstwa naszych wspólnych pieniędzy....

Czy jakikolwiek podmiot gospodarczy prywatny wyłożył by na ten pseudoprojekt chociaż złotówkę? A tu 5 miliardów lekką ręką państwowych pieniędzy - a przy tym ile nieefektywnych stołków i pociotków się z koryta najje przy realizacji tego zadania. Przykre, ale prawdziwe.

 

Wiesz jakby wydali te 5 miliardów i faktycznie zaczęli produkować niezłej jakości samochód elektryczny, niech wydają, jakoś to przełknąć można, ale oni wydadzą i nic z tego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, AstraC napisał:

Wiesz jakby wydali te 5 miliardów i faktycznie zaczęli produkować niezłej jakości samochód elektryczny, niech wydają, jakoś to przełknąć można, ale oni wydadzą i nic z tego.

Zapytam tak z głupia frant, bo zupełnie w wrzędzie wielkosci się nie orientuję.

5 miliardów to jest realny budżet na powstanie fabryki aut, nawet przy założeniu, że większość podzespołów i rozwiązań będzie pochodzić od chińczyka (za co zapłacić też raczej trzeba)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, ZUBERTO napisał:

Zapytam tak z głupia frant, bo zupełnie w wrzędzie wielkosci się nie orientuję.

5 miliardów to jest realny budżet na powstanie fabryki aut, nawet przy założeniu, że większość podzespołów i rozwiązań będzie pochodzić od chińczyka (za co zapłacić też raczej trzeba)?

 

Ale to ma być nie prawdziwa fabryka, tylko montownia - wszystko idzie z Chin (baterie, silniki, blacha), tam tylko mają skręcić do kupy. Co nie zmienia faktu, że i tak nic nie powstanie. Prawdziwa fabryka, gdzie np. produkuje się silniki to wydatek pewnie z 10x tyle. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, wladmar napisał:

Prawdziwa fabryka, gdzie np. produkuje się silniki to wydatek pewnie z 10x tyle. 

Chyba przesada, w PRL było sporo fabryk produkujących siniki elektryczne. z uwagi na to, ze część upadła a część poszła za grosze trudno mówić o jakiś miliardach i to razy 10:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, volf6 napisał:

Chyba przesada, w PRL było sporo fabryk produkujących siniki elektryczne. z uwagi na to, ze część upadła a część poszła za grosze trudno mówić o jakiś miliardach i to razy 10:)

 

Nie, nie, mam na myśli klasyczną fabrykę samochodową z silnikami spalinowymi.

Zresztą fabryka fabryką, a co z całym RnD? Zaprojektować samochód, nawet elektryczny, nie jest ani łatwo ani tanio (o czym boleśnie przekonała się Tesla). Od zera projektują czy na bazie Melexa?  

Edytowane przez wladmar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, wladmar napisał:

Ale to ma być nie prawdziwa fabryka, tylko montownia - wszystko idzie z Chin (baterie, silniki, blacha), tam tylko mają skręcić do kupy. Co nie zmienia faktu, że i tak nic nie powstanie. Prawdziwa fabryka, gdzie np. produkuje się silniki to wydatek pewnie z 10x tyle. 

Jak zwał tak zwał, choć uważam że montownia też jest fabryką.

Ile realnie kosztuje taka montownia?

 

Pytam, bo ostatnio gadałem z gościem chcącym 100tys. włożyć w przebudowę linii kolidujących mu z planami budowy obory.

Myślałem, że za milion oborę postawi lepszą niż pałac panicza i mówię mu niech może o innej działce pomyśli, bo szkoda kasy, a on mi na to, że przy 5 bańkach dodatkowe 0,1 to jak nic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, wladmar napisał:

 

Ale to ma być nie prawdziwa fabryka, tylko montownia - wszystko idzie z Chin (baterie, silniki, blacha), tam tylko mają skręcić do kupy. 

Większość fabryk aut bierze części od poddostawców, a nie wytwarza na miejscu. 

 

Godzinę temu, wladmar napisał:

Co nie zmienia faktu, że i tak nic nie powstanie. 

A to inna sprawa. Oczywiście, że nie powstanie, ale % od 5 miliardów pójdzie do odpowiednich kieszeni. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 
Ale to ma być nie prawdziwa fabryka, tylko montownia - wszystko idzie z Chin (baterie, silniki, blacha), tam tylko mają skręcić do kupy. Co nie zmienia faktu, że i tak nic nie powstanie. Prawdziwa fabryka, gdzie np. produkuje się silniki to wydatek pewnie z 10x tyle. 
Toyota w Jelczu na fabrykę tylko silników hybrydowych wpakowała 2 mld PLN. Więc masz pogląd co można za piątke zrobić. Pół budżetu tylko na silnik a gdzie reszta. Ale tu nikomu nie chodzi żeby coś uruchomić, to taki uspokajacz nastrojów dla górnictwa na Śląsku. Obieca się cuda, za trzy lata władzę oddadzą i nich nową władza tłumaczy się dlaczego fabryka nie powstanie. A oni przez kolejne lata będą mamić, że jakby rządzili to już by milion Izer jeździło po drogach.

Wysłane z mojego SM-A405FN przy użyciu Tapatalka




  • Lubię to 4
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, spad napisał:

Toyota w Jelczu na fabrykę tylko silników hybrydowych wpakowała 2 mld PLN. Więc masz pogląd co można za piątke zrobić. Pół budżetu tylko na silnik a gdzie reszta. Ale tu nikomu nie chodzi żeby coś uruchomić, to taki uspokajacz nastrojów dla górnictwa na Śląsku. Obieca się cuda, za trzy lata władzę oddadzą i nich nową władza tłumaczy się dlaczego fabryka nie powstanie. A oni przez kolejne lata będą mamić, że jakby rządzili to już by milion Izer jeździło po drogach.

Wysłane z mojego SM-A405FN przy użyciu Tapatalka



 

Można też odnieść się do Muska, ile mld w to wpakował, ilu przejmował wysokiej klasy specjalistów i menadżerów aby po kilku latach powstały Tesle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.12.2020 o 13:38, wladmar napisał:

 

Nie wiem. Ale jestem absolutnie przekonany, że w założonym budżecie się nie zmieszczą i to jeszcze na etapie projektowania :hehe:

 

Na niepowstalym jeszcze lotnisku pracuje 280 osob. W nieistniejacej fabryce nieistniejacego auta tez pewnie sporo rodzin i znajomych znajdzie ciepla przystan

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, sherif napisał:

Można też odnieść się do Muska, ile mld w to wpakował, ilu przejmował wysokiej klasy specjalistów i menadżerów aby po kilku latach powstały Tesle.

Różnica jest taka, że Musk ryzykował pieniądze inwestorów, a nie podatników oraz że on rzeczywiście chciał te auta produkować, a nie tylko przepieprzyć kasę. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.