Skocz do zawartości

Nośność stropu Teriva - budowlańcy do tablicy!


torelek

Rekomendowane odpowiedzi

Covid nie odpuszcza i nie zanosi się na luzowanie restrykcji przed wiosnę. Od pierwszego lockdownu mam w garażu sprzęt treningowy: sztanga, stojaki, ławeczka. Mokro i zimno się robi, chciało by się parkować samochody w garażu i chodzi mi po głowie przeniesienie tego żelastwa do pomieszczenia (6m x 6m) nad garażem. I tu mam pewne obawy. Niby strop typu Teriva przenosi obciążenie 150kg/mkw. Ale chodzi o obciążenie rozłożone równomiernie na całą powierzchnię i statyczne. Jak to wygląda w przypadku obciążenia miejscowego i do tego jak część uderzy w strop? "Placków" mam w sumie 214kg plus dwa gryfy plus kettle 16 i 32kg plus stojaki i ławeczka. Razem będzie ze 300kg. Ja ważę kolejne 100. Czy jeśli ustawię to wszystko na środku stropu o rozpiętości 6m i podczas ćwiczenia upuszczę 150kg sztangę, to czy nie wyląduję w garażu poniżej? Wielkość pomieszczenie to 6x6, czyli maksimum dla tego typu stropu (przynajmniej 20 lat temu tak było - najdłuższe belki 6m). Teriva, belki co 60cm, pustaki ok 20cm wysokości, górą nalane ze 3-4 cm betonu (o ile pamiętam B20). Przez środek stropu puszczona podwójna belka, poprzecznie do belek zrobione "żebro" spinające (czyli odstęp 10-15cm między pustakami z prętami zbrojonymi).

Może zbić jakiś podest z desek, żeby nie rozwalić przy martwym ciągu podłogi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, torelek napisał:

Covid nie odpuszcza i nie zanosi się na luzowanie restrykcji przed wiosnę. Od pierwszego lockdownu mam w garażu sprzęt treningowy: sztanga, stojaki, ławeczka. Mokro i zimno się robi, chciało by się parkować samochody w garażu i chodzi mi po głowie przeniesienie tego żelastwa do pomieszczenia (6m x 6m) nad garażem. I tu mam pewne obawy. Niby strop typu Teriva przenosi obciążenie 150kg/mkw. Ale chodzi o obciążenie rozłożone równomiernie na całą powierzchnię i statyczne. Jak to wygląda w przypadku obciążenia miejscowego i do tego jak część uderzy w strop? "Placków" mam w sumie 214kg plus dwa gryfy plus kettle 16 i 32kg plus stojaki i ławeczka. Razem będzie ze 300kg. Ja ważę kolejne 100. Czy jeśli ustawię to wszystko na środku stropu o rozpiętości 6m i podczas ćwiczenia upuszczę 150kg sztangę, to czy nie wyląduję w garażu poniżej? Wielkość pomieszczenie to 6x6, czyli maksimum dla tego typu stropu (przynajmniej 20 lat temu tak było - najdłuższe belki 6m). Teriva, belki co 60cm, pustaki ok 20cm wysokości, górą nalane ze 3-4 cm betonu (o ile pamiętam B20). Przez środek stropu puszczona podwójna belka, poprzecznie do belek zrobione "żebro" spinające (czyli odstęp 10-15cm między pustakami z prętami zbrojonymi).

Może zbić jakiś podest z desek, żeby nie rozwalić przy martwym ciągu podłogi?

Nie za małe te wartości ? 5 osób na środku pokoju, dwie z nich podskakują i wali się chałupa ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, mayster_tcz napisał:

Nie za małe te wartości ? 5 osób na środku pokoju, dwie z nich podskakują i wali się chałupa ?

 

5 osób ma duuuużo większą powierzchnię styku z podłożem niż sztanga. Do tego jak podskakują, to na ugiętych nogach, więc jest amortyzacja. Położona sztanga dziury nie zrobi ale boję się, co by się stało, gdybym ją upuścił na podłogę (bo wyślizgnęła się, albo mnie coś strzeliło).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, torelek napisał:

 

5 osób ma duuuużo większą powierzchnię styku z podłożem niż sztanga. Do tego jak podskakują, to na ugiętych nogach, więc jest amortyzacja. Położona sztanga dziury nie zrobi ale boję się, co by się stało, gdybym ją upuścił na podłogę (bo wyślizgnęła się, albo mnie coś strzeliło).

5 osób to waga sprzętu, 2 osoby to sztanga, która te nie spada idealnie równo na 2 końcach. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W garażu pewnie nie wylądujesz, bo strop ma pewną elastyczność i zamortyzuje upadki.

Natomiast tynk na stropie prędzej czy później popęka. Dodatkowo, jeśli trafisz sztangą dokładnie nad kanały w pustakach (a Murphy mówi, że trafisz na bank), to pęknie też posadzka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Orochimaru napisał:

W garażu pewnie nie wylądujesz, bo strop ma pewną elastyczność i zamortyzuje upadki.

Natomiast tynk na stropie prędzej czy później popęka. Dodatkowo, jeśli trafisz sztangą dokładnie nad kanały w pustakach (a Murphy mówi, że trafisz na bank), to pęknie też posadzka.

 

Czyli jakiś podest, który zamortyzuje ciężar trzeba będzie zrobić. Od strony garażu jest 10cm styropianu i na nim klej na siatce, więc raczej nie pęknie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to obciążenie wygląda nisko, kiedyś czytałem, że teriva ma startowa 400 kg/m2. 

 

Ja bym się nie bał ciężaru, o którym piszesz, bo to nie działa tak, że jak na 1 m2 z całej powierzchni przekroczysz nośność to się zawali. Warto jednak zastosować jakąś matę jaka jest na siłowni, żeby zapewnić amortyzację na wszelki wypadek.

 

Fajnie, że masz takie miejsce, można sobie fajną siłownię i salę do ćwiczeń zrobić :ok: 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będzie dobrze! Wygrzebałem zdjęcia stropu garażu zrobione przed wykończeniem, na których widać konstrukcję. Środkiem idą nie tylko dwie belki Teriva ale ok. 20cm szeroka żelbetowa belka wzmacniająca pomiędzy nimi (zdjęcie poniżej). Przypomniało mi się, że było to zaprojektowane jako podpora pod słup konstrukcji dachowej, który miał opierać się dokładnie na środku stropu garażu. Tego słupa w końcu nie daliśmy (spięliśmy krokwie nad garażem solidnymi jętkami). Taka belka miała wytrzymać ciężar dachu, więc i moje żelazo utrzyma :ok: Zrobię dwie platformy drewniane do martwego ciągu (przy martwym się często rzuca sztangę na podłoże z wysokości kolan), które rozłożą punktowe obciążenie. Tylko pewnie jak już to wszystko będzie zrobione i wniesione, to mi się nie będzie chciało ćwiczyć :hehe:

 

auto_0001.jpg.0ea0e06b4e72888b1b60b9f19ff1af86.jpg

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.12.2020 o 22:37, torelek napisał:

 

5 osób ma duuuużo większą powierzchnię styku z podłożem niż sztanga. Do tego jak podskakują, to na ugiętych nogach, więc jest amortyzacja. Położona sztanga dziury nie zrobi ale boję się, co by się stało, gdybym ją upuścił na podłogę (bo wyślizgnęła się, albo mnie coś strzeliło).

 

Większość podłóg na stropie jest zrobiona w ten sposób, że jest strop teriva zalany betonem, na to warstwa izolacyjna (termiczna i dźwiękowa) ze styropianu i na to dopiero wylewka 5 cm.

Więc obciążenie też nie rozkłada się punktowo, tylko na większej powierzchni.

Dałbym podest z grubej płyty OSB, obił wykładziną i będzie ok.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Orochimaru napisał:

A ja, pod tę płytę dałbym jeszcze twardy styropian, albo styrodur.

To samo chciałem napisać :ok:

tylko, czy wtedy nie trzeba zrobić stelarza pud płyty ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, Orochimaru napisał:

A ja, pod tę płytę dałbym jeszcze twardy styropian, albo styrodur.

taaa i jeszcze zrobić konstrukcję nośną i zakotwić w ścianach :) 

 

Nie przesadzajmy, walnąć matę jak jest na siłowniach i będzie spoko. Chyba kolega nie będzie tą sztangą rzucał jak to ciężarowcy mają w zwyczaju na zawodach :hehe: 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, bergerac napisał:

taaa i jeszcze zrobić konstrukcję nośną i zakotwić w ścianach :) 

 

Nie przesadzajmy, walnąć matę jak jest na siłowniach i będzie spoko. Chyba kolega nie będzie tą sztangą rzucał jak to ciężarowcy mają w zwyczaju na zawodach :hehe: 

Wypaść może ;]

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, bergerac napisał:

Chyba kolega nie będzie tą sztangą rzucał jak to ciężarowcy mają w zwyczaju na zawodach

Ten wątek powstał na wypadek dokładnie takiego zdarzenia ;)

A co do stelażu, to nie widzę takiej potrzeby. Styropian można skleić ze sobą i z płytą klejem akrylowym za dyszkę w markecie. Ale myślę, że nawet na sucho będzie ok.

Edytowane przez Orochimaru
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobię dwa nieduże platformy na stelażach i umieszczę w miejscach, gdzie mają stać placki sztangi (czyli na bokach miejsca do ćwiczenia). Przy okazji będę miał ją nieco wyżej, bo jestem przyzwyczajony do sztangi olimpijskiej, która ma placki większej średnicy i gryf jest z 5 cm wyżej.

Jak ktoś ma niedaleko na Tarchomin i ma ochotę się spocić, to zapraszam 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadajmy sobie pytanie - czy profesjonalne siłownie budowane są w specjalistycznych betonowych bunkrach, czy może w zwykłych budynkach, gdzie wcześniej był spożywczak i fryzjer, a później siłownia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doczytałem z ciekawości - 150kg/m2 to byś musiał cały strop tak obciążyć, a ponadto i tak ma to jakiś tam współczynnik bezpieczeństwa, także można się nie przejmować ;)

Ja bym widział styrodur plus gruba sklejka (OSB obawiałbym się o pękanie, jednak to wiór)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Sprzęt przeniesiony. Na podłogę kupiłem najtańszą wykładzinę dywanową i na razie na tym pozostanę. Jak będę miał chwilę czasu i chęć działania, to może zrobię jakieś podesty. Jak ktoś mieszka w pobliżu i chce się spocić, to zapraszam (z negatywnym testem na covid :hehe:).

 

IMG_20210109_184423.jpg

  • Lubię to 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, torelek napisał:

Sprzęt przeniesiony. Na podłogę kupiłem najtańszą wykładzinę dywanową i na razie na tym pozostanę. Jak będę miał chwilę czasu i chęć działania, to może zrobię jakieś podesty. Jak ktoś mieszka w pobliżu i chce się spocić, to zapraszam (z negatywnym testem na covid :hehe:).

trochę sprzętu nazbierałeś :ok: Ja do treningów (takich zwykłych z hantlami) kupiłem matę - można też większe wymiary. Nie jest drogie, a całkiem fajnie się sprawdza:

 

pol_pm_MATA-PUZZLE-POD-SPRZET-DO-SILOWNI

 

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, bergerac napisał:

trochę sprzętu nazbierałeś :ok: Ja do treningów (takich zwykłych z hantlami) kupiłem matę - można też większe wymiary. Nie jest drogie, a całkiem fajnie się sprawdza:

 

pol_pm_MATA-PUZZLE-POD-SPRZET-DO-SILOWNI

 

 

Mam takie maty (stoją oparte z lewej strony zdjęcia) ale uznałem, że mi się porozłażą, bo to tanie dziadostwo. Używam tylko jako amortyzacja pod sztangę na podłodze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.