Jump to content

działaność we własnym domu (garażu) a taryfa energi elektrycznej?

00Tom00
 Share

Recommended Posts

Cześć,

od nowego roku planuję dodatkowo założenie JDG zarejestrowanej w domu. W przydomowym garażu chcę produkować niewielkie elementy z drewna - szacuję miesięczne zużycie prądu na dodatkowe 230kWh.

No i teraz w internetach znajduję sprzeczne informacje - w niektórych miejscach piszą, że jeśli  nie przyjmujemy w domu klientów osobiście i zużycie/pobór są niewielkie to można pozostać przy taryfie G, a gdzie indziej że niezależnie od wszystkiego trzeba przechodzić na taryfę C...

Ktoś praktykuje prowadzenie JDG zarejestrowanej w domu/mieszkaniu na taryfie G?

Nie ukrywam, że wystąpienie o dodatkowe warunki przyłącza, montaż dodatkowego licznika, a co za tym idzie remont byłby mocno problematyczne i nie uśmiecha mi się to. Wolałbym chyba już wynająć od kogoś jakąś powierzchnię, ale z drugiej strony bez sensu wynajmować jak sie ma powierzchnię u siebie...

poradzi ktoś coś z praktyki/doświadczenia jak najlepiej ugryźć temat? :)

Podobnie sytuacja wygląda z podatkiem od nieruchomości - niektórzy twierdzą że trzeba "wydzielić" przestrzeń dla firmy i płacić wyższy podatek, a niektórzy że jak się rejestruje działalność we własnym domu to nie... i znowu jestem głupi...

Będę wdzięczny za podpowiedzi.

No i przy okazji - Szczęśliwego Nowego Roku :)

Pozdrawiam

Nie odpowiem na samo pytanie, ale to jest jak z księgowaniem różnych rzeczy w KUP.

Niezależnie od tego co usłyszysz od wszelkich doradców (co mówi księgowa), na końcu i tak ważne jest to, że odpowiedzialność spada na ciebie, a interpretacji dokona urząd skarbowy.

Możesz ew. wystąpić do zakładu energetycznego z zapytaniem i prośbą o interpretację - zapewne jak to z instytucją państwa w państwie jakim są zakłady energetyczne, będą się wić, żeby nie odpisać wiążąco.

Dzięki za odpowiedzi.

A zdam inaczej pytanie - czy praktykował ktoś z Was rejestrację firmy w wynajętym biurze wirtualnym (adresie)? Jest tego pełno za ok 50zł miesięcznie... ?

Działalność ma być dorywcza, wykonywana po pracy (przynajmniej narazie), więc na sam początek zalezy mi na ograniczeniu formalności i kosztów do minimum... jak myślicie?

Nie wiem ile to wniesie do tematu, ale mamy Spółkę z.o.o. zarejestrowana u mnie w domu z podnajmem jednego pomieszczenia,  dodatkowo wynajmujemy mieszkanie jako 'biuro'. Jak podpisywalem umowę w Tauronie, to kobietka sama mi zmieniła taryfę c na g mówiąc że to bez sensu, będziemy więcej płacić, a skoro to zwykle mieszkanie to może być taryfa g. 

Sprawdź ceny i porównaj taryfy, może wliczając koszt prądy w DG wyjdzie taniej (o ile tak w ogóle można) ?

Inna sprawa, to moc przyłączeniowa i uciążliwość dla sąsiadów - może być tak, że jeśli jest słabe trafo w okolicy to sąsiedzi zaczną donosić że "mrugają" im żarówki przy odpalaniu Twoich mocniejszych maszyn. 

Kolejna rzecz, mało gdzie w domkach prywatnych można w ogóle prowadzić DG (zobacz plan zagospodarowania terenu danej dzielnicy)

21 minut temu, zet napisał:

Inna sprawa, to moc przyłączeniowa i uciążliwość dla sąsiadów

Kolega pisze o 230 kwh/msc, a to trochę ponad 100 zł myślę, że można pominąć w rozważaniach.

4 godziny temu, zet napisał:

Kolejna rzecz, mało gdzie w domkach prywatnych można w ogóle prowadzić DG (zobacz plan zagospodarowania terenu danej dzielnicy)

Przeważnie mieszkaniówka jest razem z usługami nieuciążliwymi.

Ktoś kto zużywa 230kWh/msc raczej potężnych maszyn generujących hałas nie ma, ale fakt można zajść za skórę i 1 szlifierką.

Poza tym nie każdy teren ma pokrycie MPZP, w większych miastach przeważnie tak, ale u mnie np. nie ma.

Edited by ZUBERTO

13 godzin temu, 00Tom00 napisał:

A zdam inaczej pytanie - czy praktykował ktoś z Was rejestrację firmy w wynajętym biurze wirtualnym (adresie)? Jest tego pełno za ok 50zł miesięcznie... ?

Od 3 lat praktykuję tak działalność. 100% robót wykonuje u klientów to bez sensu było wynajmować warsztat. Płacę 37 netto miesięcznie.

6 godzin temu, ccLot napisał:

Kolega pisze o 230 kwh/msc, a to trochę ponad 100 zł myślę, że można pominąć w rozważaniach.

Jak jeszcze miałem warsztat to samych opłat stałych było jakieś 40 pln na miesiąc.Znaczy tyle było w 2016 roku.