Skocz do zawartości

Ładowanie Li-ion


sherif

Rekomendowane odpowiedzi

Może ktoś się zna na bateryjkach.

Potrzebuję dołożyć podtrzymanie pamięci do radia w samochodzie. Trudno jest znaleźć małe aku w dobrej cenie na 12V, wieć wymyśliłem sobie pakiety Li-ion 3.7V, można kupić zgrzany co daje 11.1V, na pamięć wystarczy.

Te ogniwa potrzebują płytki/ładowarki, które nie dopuszcza do nadmiernego rozładowania oraz przeładowania. Problem czego najlepiej użyć w aucie, czyli dla V 12-14.5V ?

Są płytki do Li-ion , tzw BMS, ale podobno trzeba je zasilać do max 12,6V, czyżby jeszcze stabilizator był porzebny ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to nie możesz tam podłączyć zasilanie prosto z Aku samochodu?

Dawno temu były do kupienia dedykowane akumulatorki do syren alarmowych.

LiIon potrzebują dedykowanej ładowarki, modułu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, rwIcIk napisał:

A to nie możesz tam podłączyć zasilanie prosto z Aku samochodu?

Mogę, ale aku będzie odłączany a auto jeżdżone okazjonalnie. Poza tym auto ma ACC dopiero po stacyjce wyprowadzone na radio.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, sherif napisał:

Mogę, ale aku będzie odłączany a auto jeżdżone okazjonalnie. Poza tym auto ma ACC dopiero po stacyjce wyprowadzone na radio.

Jeżeli radio ma osobne wejście na podtrzymanie pamięci to podłącz tam baterię 9V i będzie banglać.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, sherif napisał:

Pytanie ile dni pociągnie, poza tym takie baterii nie można doładować.

Warunek długiego działania to osobne wejście na potrzymanie pamięci.  Alkaliczna 9V pociągnie ponad rok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, POKS napisał:

Warunek długiego działania to osobne wejście na potrzymanie pamięci.  Alkaliczna 9V pociągnie ponad rok.

Tak, radio ma osobne wejście na memory. Idealnie byłaby taka mały aku wielkości baterii + dwie diody, ale zwykle są na 3.7V.  Poza tym te małe są przeważnie Li-Ion i pojawia się problem z ładowaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, sherif napisał:

Tak, radio ma osobne wejście na memory. Idealnie byłaby taka mały aku wielkości baterii + dwie diody, ale zwykle są na 3.7V.  Poza tym te małe są przeważnie Li-Ion i pojawia się problem z ładowaniem.

Daj sobie spokój bateria kosztuje 10 zeta.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Li-ion sam BMS pewnie nie wystarczy i potrzebowałbyś jeszcze modułu ładowarki bo BMS owszem kontroluje ale napięcia na poszczególnych ogniwach natomiast proces ładowania odpowiednim prądem jest zadaniem ładowarki. W teorii dałoby się to podpiąc na pałę ale na pewno sporo niepotrzebnego ciepła i zmarnowanej energii by było i na dłuższa metę średni pomysł.

 

Za to tu masz małego taniego AGMa: https://allegro.pl/oferta/qoltec-akumulator-agm-12v-0-8ah-max-12a-10096318946

Lub ciutkę większego: https://allegro.pl/oferta/akumulator-agm-12v-1-3ah-bezobslugowy-9911516581

Podłączasz minus do masy, plus do pinu podtrzymania pamięci i dałbym diodę np. 1N4007 od normalnego plusa zasilania radia do tego pinu podtrzymującego. To powinno umozliwić samoistne łądowanie akumulatora podczas normalnego użytkowania samochodu jak i nieobciążanie go pamięcią kiedy masz podpięty normalny akumulator samochodu. Jednocześnie ten mały dodatkowy nie będzie zasilał niczego innego w samochodzie po odpięciu głównego aku.

 

Te wyżej jedynie dla przykładu, jest tego sporo w kwotach między 20 a 40 złotych w różnych rozmiarach.

Edytowane przez rusala
  • Lubię to 2
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, rusala napisał:

Do Li-ion sam BMS pewnie nie wystarczy i potrzebowałbyś jeszcze modułu ładowarki bo BMS owszem kontroluje ale napięcia na poszczególnych ogniwach natomiast proces ładowania odpowiednim prądem jest zadaniem ładowarki. W teorii dałoby się to podpiąc na pałę ale na pewno sporo niepotrzebnego ciepła i zmarnowanej energii by było i na dłuższa metę średni pomysł.

 

Za to tu masz małego taniego AGMa: https://allegro.pl/oferta/qoltec-akumulator-agm-12v-0-8ah-max-12a-10096318946

Lub ciutkę większego: https://allegro.pl/oferta/akumulator-agm-12v-1-3ah-bezobslugowy-9911516581

Podłączasz minus do masy, plus do pinu podtrzymania pamięci i dałbym diodę np. 1N4007 od normalnego plusa zasilania radia do tego pinu podtrzymującego. To powinno umozliwić samoistne łądowanie akumulatora podczas normalnego użytkowania samochodu jak i nieobciążanie go pamięcią kiedy masz podpięty normalny akumulator samochodu. Jednocześnie ten mały dodatkowy nie będzie zasilał niczego innego w samochodzie po odpięciu głównego aku.

Dokładnie takiego AGM (0.8) kupiłem wczoraj, bo doszedłem do podobnych wniosków, ze za dużo kombinowania z  Li-Ion :).

Tym aku też będe chciał zasilić moduł gps gdy główny aku będzie odpięty. Diody jakieś mam, więc to nie problem.

Nie mogłem za nic doszukać się jakie kostki są w tych AGM. W tym co kupiłem (innej firmy) jest w opisie "złącze PHT-2S", ale w necie brak takich kostek. Chciałem przygotować wiązkę aby móc szybko wymienić taki typowy aku.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

We wszystkich większych czyli 1.2Ah wzwyż są typowe 6.3mm ale rozumiem, że chciałeś jak najmniejszy.

Jaki raster mają piny w tym złączu (w sensie odległość miedzy nimi)? Ten z linku wygląda dość standardowo, może coś dopasujesz z Maritexu https://www.maritex.com.pl/zlacza/zlacza_kablowe_crimp.html ewentualnie szperanie po TME.

 

Widzę, że w Piekarzu mają piny i obudowy do PHT-4S https://www.piekarz.pl/?q=PHT

Edytowane przez rusala
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, rusala napisał:

We wszystkich większych czyli 1.2Ah wzwyż są typowe 6.3mm ale rozumiem, że chciałeś jak najmniejszy.

Jaki raster mają piny w tym złączu (w sensie odległość miedzy nimi)? Ten z linku wygląda dość standardowo, może coś dopasujesz z Maritexu https://www.maritex.com.pl/zlacza/zlacza_kablowe_crimp.html ewentualnie szperanie po TME.

 

Widzę, że w Piekarzu mają piny i obudowy do PHT-4S https://www.piekarz.pl/?q=PHT

Dzięki za pomoc !

Te większe mają wsuwki. Ten ma kabelek z kostką. Chodzi mi o zakup takiej kostki z drugiej strony, gdzie mógłbym się wpiąć bez cięcia przewodów.

Ten sklep widziałem wczoraj i mają PHT, ale to jest 4-pinowe i wygląda jak kostka zasilania z PC. Ten PHT-2S jest jakby mniejszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymierz sobie dokładnie to złącze i porównaj z dokumentacją różnych, którą na pewno znajdziesz w Maritexie i TME. Trochę zabawy z tym będzie ale jak wyjdziesz od rozstawu pinów to od razu masz po czym wstępnie odfiltrować. Ostatecznie możesz wziąć gołe pasujące w miarę piny w termokurczce tylko zabezpieczyć przed wypadaniem.

Edytowane przez rusala
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, rusala napisał:

Wymierz sobie dokładnie to złącze i porównaj z dokumentacją różnych, którą na pewno znajdziesz w Maritexie i TME. Trochę zabawy z tym będzie ale jak wyjdziesz od rozstawu pinów to od razu masz po czym wstępnie odfiltrować. Ostatecznie możesz wziąć gołe pasujące w miarę piny w termokurczce tylko zabezpieczyć przed wypadaniem.

Gołe piny to trochę rzeźba, no nic przyjdzie aku to coś postaram się dobrać. Zaskoczony byłem jedynie tym, że jest podany rodzaj wtyczki i nic można znaleźć. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.01.2021 o 01:12, sherif napisał:

Gołe piny to trochę rzeźba, no nic przyjdzie aku to coś postaram się dobrać. Zaskoczony byłem jedynie tym, że jest podany rodzaj wtyczki i nic można znaleźć. 

 

A nie możesz podłączyć aku UPSoweego tyko do zasilania pamięci, który się będzie ładował przez diodę w czasie gdy będziesz używał auta?

Rozumiem, że to do zielonego.... Zmieścisz takie coś.

Edytowane przez Maxit
literówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, Maxit napisał:

A nie możesz podłączyć aku UPSoweego tyko do zasilania pamięci, który się będzie ładował przez diodę w czasie gdy będziesz używał auta?

Rozumiem, że to do zielonego.... Zmieścisz takie coś.

Tak w zielonym za deską bym całego upsa upchał z baterią akumulatorów, miejsca sporo :)

Taki jest plan, podpiąć przez diody aku do podtrzymania pamięci i ładować jak główne zasilanie na heblu jest włączone i przekręcony jest kluczyk.

Dziś przyszedł aku, podładuje i zaczynam testy. Niestety wtyczka dziwaczna i chyba nie dobiorę kostki z drugiej strony, trzeba będzie odrazu przerobić na SAE, aby było zgodnie z epoką ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, sherif napisał:

Tak w zielonym za deską bym całego upsa upchał z baterią akumulatorów, miejsca sporo :)

Taki jest plan, podpiąć przez diody aku do podtrzymania pamięci i ładować jak główne zasilanie na heblu jest włączone i przekręcony jest kluczyk.

 

No i git. Żadnego Li-Ion, bo auto spalisz.

 

52 minuty temu, sherif napisał:

Dziś przyszedł aku, podładuje i zaczynam testy. Niestety wtyczka dziwaczna i chyba nie dobiorę kostki z drugiej strony, trzeba będzie odrazu przerobić na SAE, aby było zgodnie z epoką ;).

 

Przecież nie robisz wyjmowanego radia. Zrób na złącze płaskie M/Ż i tyle. Nie będziesz przecież ludziom kabli radia pokazywał 😄

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Ok zrobiłem zasilanie radyjka na aku 0.8Ah od kasy fiskalnych. Napiszę może się komuś przyda, bo radyjko nie chciało grać na zlutowanym już układzie na bazie diody 1N5819 8-). Wstawiłem też mocniejszą/inną diodę i to samo, mimo spadku 0.4V na styku "memory" radio nie odpalało się.

Zadziałało dopiero z prostowniczą diodą.

Teoretycznie aku powinien podtrzymać pamięć kilka miesięcy bez doładowania :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, rusala napisał:

Z diodą Schottky'ego 😉

Taką miałem, miałem też Zenera z większym prądem. Spadki napięć podobne. Myślałem, że w takim zastosowaniu dioda to dioda i nie powinno być różnicy przy +12V.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dioda Zenera jest raczej nie stosowana w roli zwykłej diody, normalnie stosuje się ją w kierunku zaporowym, dla którego ma określone napięcie przebicia. Czasem wykorzystuje się normalny kierunek przewodzenia pojedynczej diody typu Transil (TVS), która bywa oznaczana tak samo jak Zener i po części działa podobnie ale ma trochę inne cechy i zastosowanie. Ale Schottky'ego powinna działać i powiedziałbym, że to nawet lepszy wybór niż zwykła prostownicza dlatego trochę to dziwne, że coś nie banglało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, rusala napisał:

Dioda Zenera jest raczej nie stosowana w roli zwykłej diody, normalnie stosuje się ją w kierunku zaporowym, dla którego ma określone napięcie przebicia. Czasem wykorzystuje się normalny kierunek przewodzenia pojedynczej diody typu Transil (TVS), która bywa oznaczana tak samo jak Zener i po części działa podobnie ale ma trochę inne cechy i zastosowanie. Ale Schottky'ego powinna działać i powiedziałbym, że to nawet lepszy wybór niż zwykła prostownicza dlatego trochę to dziwne, że coś nie banglało.

Pamiętam, że przy pomiarze napięcia na jednej z nich miernik szalał i pokazywał większe napięcie niż zasilania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy później...

Po kilku miesiącach pracy padł mi aku AGM 12V 0.8Ah - takiego typu jak z linku wyżej. Obecnie daje 1V, po naładowaniu 5V. Zastanawiam się czy to kwestia danej sztuki czy coś jednak tu nie zadziałało :hmm:.

Te AGMy boją się głębokiego rozładowania, tylko skąd taki spadek napięcia. Samo podtrzymanie pamięci powinno styknąć na kilka miesięcy. Auto stało z wyłączonym głównym aku max 2tyg. Może mu napięcie ładowania nie pasowało jak dla zwykłej kwasówki :hmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.