Skocz do zawartości

Twardnienie niestarych opon?


t_kucyk

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

Odnoszę wrażenie że moje Dunlopy Winter Sport 5 kupione jako nowe w 2016 roku są już obecnie mocno stardniałe i trzymają wyraźnie gorzej niż w poprzednich sezonach.

 

Czy faktycznie teraz opony są takie słabe czy sobie coś wmawiam?

 

Auto to Passat, 203KM / 430Nm - niestety tylko ośka.

 

 

Pozdrawiam,

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, t_kucyk napisał:

Cześć,

 

Odnoszę wrażenie że moje Dunlopy Winter Sport 5 kupione jako nowe w 2016 roku są już obecnie mocno stardniałe i trzymają wyraźnie gorzej niż w poprzednich sezonach.

 

Czy faktycznie teraz opony są takie słabe czy sobie coś wmawiam?

 

Poczytaj wątki okołooponowe i dowiesz się, że to standard. Ja staram się eksploatować max 3 sezony i tyle. Później zaczyna być coraz gorzej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam opony Hankook Winter i*cept RS2 W452  205/55/16 kupione końcem 2017r.

i faktycznie choć przejechałem na nich 3 sezony i zaledwie jakiś 5-6 tys kilometrów

to przyczepność w tym sezonie bardzo spadła mimo że teraz przełożyłem opony 

tylne  na przód.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 hours ago, futrzak said:

 

Poczytaj wątki okołooponowe i dowiesz się, że to standard. Ja staram się eksploatować max 3 sezony i tyle. Później zaczyna być coraz gorzej. 

 

Kto teraz robi opony które trzymają parametry dłużej?
Bridgestone może?

 

Jeśli wszyscy robią opony tak sobie to chyba nie będzie sensu kupować premium tylko jakiś Uniroyal/ Hankook i po max 4 sezonach pozbyć się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, t_kucyk napisał:

Kto teraz robi opony które trzymają parametry dłużej?
Bridgestone może?

 

Pojęcia nie mam.

 

2 minuty temu, t_kucyk napisał:

Jeśli wszyscy robią opony tak sobie to chyba nie będzie sensu kupować premium tylko jakiś Uniroyal/ Hankook i po max 4 sezonach pozbyć się.

 

Nie wiem - to nie jest tak, że one wszystkie są takie sobie, tylko że tracą parametry po dość konkretnym czasie. Wolę je jednak tracić z półki premium (o ile niższa nie będzie porównywalna) niż z niższej. Przynajmniej do samochodów dużo jeżdżących w trasach (bądź z widzimisię) biorę premium. W takim okołokominowym, z niewielkimi przebiegami ostatnio jeżdżą wielosezonowe Nexeny i są jak najbardziej ok. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, t_kucyk napisał:

tylko jakiś Uniroyal/ Hankook i po max 4 sezonach pozbyć się

mam uniroyale już 7-dmy rok (ca 50kkm) i właśnie teraz pogorszyły im się parametry na mokrym, w zeszłym roku słabo już trzymały na śniegu, a w tym już na wodzie. Opona nie jest popękana, ładnie wygląda, ma głęboki bieżnik (z 5mm) i jest zadziwiająco miękka jak na tyle lat. 7 letnie micheliny letnie to miałem już twarde jak z plastiku - nie dało się na nich jeździć. Po tym doszedłem do wniosku, że nie ma sensu kupować opon premium przy moim użytkowaniu, gdybym je ścierał w 4-5 lat to może tak.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, t_kucyk napisał:

Cześć,

 

Odnoszę wrażenie że moje Dunlopy Winter Sport 5 kupione jako nowe w 2016 roku są już obecnie mocno stardniałe i trzymają wyraźnie gorzej niż w poprzednich sezonach.

 

Czy faktycznie teraz opony są takie słabe czy sobie coś wmawiam?

 

Auto to Passat, 203KM / 430Nm - niestety tylko ośka.

 

 

Pozdrawiam,

Tomek

 

Znajomy kupił takie opony r15 z 2016r "po pieniądzach" z bieżnikiem 7mm. Stwierdził że są po prostu śliskie na śniegu po pierwszych opadach, a opony wyglądają jak nowe. 2-3 lata temu kupiłem do poprzedniego auta Yokohamy Wdrive, po 2 sezonach zimowych byłem zmuszony kupić nowe Dębice Frigo. Na tych Yokohamach na ubitym śniegu pod wzniesienie na 3 biegu zamykałem obrotomierz przy 80KM:facepalm: W obecnym aucie na lato mam Continental Ecocontact 5 w rozmiarze 225/45/17 z 2016r z bieżnikiem 6mm, na deszczu i na mokrym jest dramat. Wyleczyłem się z kupowania opon droższych niż tzw. budżetowych. Na zimę kupiłem 205/55/16 Dębice Frigo, a letnie Continentale też zamieniam na 225/45/17 Dębice Presto UHP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie koniecznie kwestia daty produkcji, tylko jak długo opony były używane. Jakieś dwa lata temu kupiłem fabrycznie nowe Firestone Winterhawk 2 Evo z 2011 i guma była mięciutka. Możliwe też że nowe technologie produkcji skracają żywotność opon. Jeździłem z 6 czy 7 sezonów na Uniroyal MS66 i dopiero po tym czasie zrobiły się śliskie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety objaw starzenia się. Dlatego IMO warto przejść na wielosezon i po prostu zmieniać na nowe po 3-4 latach. Przy normalnych przebiegach nie ma szans zużyć 2 kompletów opon sezonowych zanim zrobią się niezdatne do jazdy po 5, 6 latach nawet z grubym bieżnikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minutes ago, iwik said:

Niestety objaw starzenia się. Dlatego IMO warto przejść na wielosezon i po prostu zmieniać na nowe po 3-4 latach. Przy normalnych przebiegach nie ma szans zużyć 2 kompletów opon sezonowych zanim zrobią się niezdatne do jazdy po 5, 6 latach nawet z grubym bieżnikiem.

 

Nie licząc roku Covid'owego robię około 35kkm rocznie, głównie po autostradach i drogach szybkiego ruchu. Obawiam się, że opony wielosezonowe byłyby zbyt mocno wytarte na już drugą zimę.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.01.2021 o 22:27, t_kucyk napisał:

Kto teraz robi opony które trzymają parametry dłużej?

Jeszcze parę lat temu całe premium tak miało, a teraz to na zimę został tylko Michelin. Tam spokojnie można 5 lat pojeździć. Reszta 3-4 lata i koniec. Opis z własnych doświadczeń z oponami różnych producentów.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.01.2021 o 23:45, t_kucyk napisał:

 

Czy faktycznie teraz opony są takie słabe czy sobie coś wmawiam?

 

 

?

W zeszłym roku kupiłem felgi, niejako w gratisie dostając założone na nich opony z końca 2016 roku Continental TS860. Dwie w stanie, jak po jednym sezonie, a dwie bez śladów używania. Powiem szczerze, że nie mam do nich żadnych zastrzeżeń. Na mokrym asfalcie bardzo bezpiecznie, teraz na śniegu idą jak przecinak. Reasumując, z oponami to też loteria... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 1/18/2021 at 2:34 PM, aviator said:

?

W zeszłym roku kupiłem felgi, niejako w gratisie dostając założone na nich opony z końca 2016 roku Continental TS860. Dwie w stanie, jak po jednym sezonie, a dwie bez śladów używania. Powiem szczerze, że nie mam do nich żadnych zastrzeżeń. Na mokrym asfalcie bardzo bezpiecznie, teraz na śniegu idą jak przecinak. Reasumując, z oponami to też loteria... 

 

Premium Contact 2 nie bylem zadowolny. Premium Contact 5 trzymaly za to dobrze z 6 lat do momentu sprzedazy auta. Octavia 1gen.

Edytowane przez t_kucyk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.01.2021 o 14:34, aviator napisał:

?

W zeszłym roku kupiłem felgi, niejako w gratisie dostając założone na nich opony z końca 2016 roku Continental TS860. Dwie w stanie, jak po jednym sezonie, a dwie bez śladów używania. Powiem szczerze, że nie mam do nich żadnych zastrzeżeń. Na mokrym asfalcie bardzo bezpiecznie, teraz na śniegu idą jak przecinak. Reasumując, z oponami to też loteria... 

Ja od zeszłej zimy mam nowe TS860, jestem z nich bardzo zadowolony, głównie jeżdżą po A i S, niewiele po mieście.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.01.2021 o 11:44, t_kucyk napisał:

Dobra, czara goryczy sie przelala - slizgaly sie jak glupie przy ostatnich opadach sniegu a ledwo dotykalem pedalu gazu.

 

Zamowilem Michelin Alpin 6.

Ida jak wciekle po sniegu na mokrym gorzej.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 hours ago, wujek said:

Ida jak wciekle po sniegu na mokrym gorzej.

 

W porównaniu do Dunlopa WinterSport 5 z 2016 roku na mokrym trzymają się jak przyklejone.

Narazie pozostałe wrażenie poza fajnym zachowaniem na śniegu to to że bardzo lekko się toczą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, t_kucyk napisał:

 

W porównaniu do Dunlopa WinterSport 5 z 2016 roku na mokrym trzymają się jak przyklejone.

Narazie pozostałe wrażenie poza fajnym zachowaniem na śniegu to to że bardzo lekko się toczą.

Ja je wzialem bo są na prawdę ciche. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
W dniu 9.01.2021 o 23:26, steyr napisał:

 

Znajomy kupił takie opony r15 z 2016r "po pieniądzach" z bieżnikiem 7mm. Stwierdził że są po prostu śliskie na śniegu po pierwszych opadach, a opony wyglądają jak nowe. 2-3 lata temu kupiłem do poprzedniego auta Yokohamy Wdrive, po 2 sezonach zimowych byłem zmuszony kupić nowe Dębice Frigo. Na tych Yokohamach na ubitym śniegu pod wzniesienie na 3 biegu zamykałem obrotomierz przy 80KM:facepalm: W obecnym aucie na lato mam Continental Ecocontact 5 w rozmiarze 225/45/17 z 2016r z bieżnikiem 6mm, na deszczu i na mokrym jest dramat. Wyleczyłem się z kupowania opon droższych niż tzw. budżetowych. Na zimę kupiłem 205/55/16 Dębice Frigo, a letnie Continentale też zamieniam na 225/45/17 Dębice Presto UHP.

Już myślałem,że to ze mną coś nie tak... 😄 też te Yokohamy...4 sezon zimowy i na śniegu, na podjazdach rady już nie dały... :) poleciały na śmietnik....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące później...
W dniu 6.02.2021 o 22:50, michal_g1 napisał:

Już myślałem,że to ze mną coś nie tak... 😄 też te Yokohamy...4 sezon zimowy i na śniegu, na podjazdach rady już nie dały... :) poleciały na śmietnik....

Hmm, ja w jednym z pojazdów zrobiłem eksperyment. Pacjent to CONTI viking contac 3 lub 5 215/65 r16, produkcja połowa 2007 roku j dopiero po 60kkm w ciągu 4 sezonów u mnie hałas i stwardnienie opon pojawiło się w wczoraj. Bieżnika jeszcze 7.5mm, zimą w mrozie i śniegu radziły sobie dzielnie, nawet bardzo dzielnie. Hałas dopiero powyżej 100kmh.

Szukamy kolejnych zimowych, a jak nie to k komplet Falken wp at3 wa będzie w kolejnym pojeździe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.