Skocz do zawartości

modyfikacja latarki


Igorek

Rekomendowane odpowiedzi

W ramach walki z nudą wziąłem się za modyfikację latarki, która ma ponad 13 lat. Jeździ cały czas w samochodzie i zasilana jest trzema akumulatorkami AAA, 1.2V 700mAh. Źródłem światła jest żaróweczka 4V 1A. Planuję wymienić żaróweczkę na diodę 1W ale nie jestem pewien co do napięcia. 3V dioda będzie dobra czy lepiej wybrać inną? Kolejne pytanie o akumulatorki. Te obecne właśnie się mierzą ale będę zapewne je wymieniał na jakieś inne, co polecicie? Latarka, jak napisałem, cały czas w samochodzie i po zapłonie raczej non stop się ładuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, gondoljerzy napisał:

Wszystkie białe diody LED mają podobne napięcie pracy, rzędu 3,1-3,3V, więc innej nie wybierzesz.  Wskazany jest układ elektroniczny ograniczający prąd dla diody lub przynajmniej rezystor. 

 

Żarówka jest taka:

spacer.png

Bez większych problemów można to zastąpić np takim czymś:

spacer.png

Tylko właśnie te ledowe wystąpują najczęściej 3V albo 6V, jest też 4,5V oraz od 3,5V do 18V. To tyle co wynalazłem dziś, może są jeszcze jakieś inne. Zasilanie z trzech akumulatorków, czyli teoretycznie 3,6V ale może być i ponad 4V. Mógłbym kupić po kilka każdego rodzaju ale to cholerstwo jest mocno drogie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, blue_ napisał:

Spróbuj poszukać informacji na forum światelka.pl

Tam sami maniacy latarek

Światełka znam. Trochę boję się tam zaglądać ze względu na "syndrom forum elektrody". Przecież oni za wymianę tylko żarówki na LEDa mogą mnie tam zjeść ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, gondoljerzy napisał:

Myślałem, że będziesz rzeźbił od zera z wstawianiem diody, a to na zdjęciu wygląda na gotowy zamiennik żarówki.   3V wydaje się za mało, prędzej wersja 3,6V

Nie, no aż tak mi się nie nudzi ;] 3,6V póki co nie znalazłem. Wiadomo, że to byłaby najpewniejsza opcja :ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Igorek napisał:

3,6V póki co nie znalazłem. Wiadomo, że to byłaby najpewniejsza opcja :ok:

 

Kup 2 szt 3V. Pierwszą zamontuj po prostu. Jak się okaże, że nie wytrzyma zamontujesz jakiś rezystor. Ale moim zdaniem wytrzyma 😄

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Maxit napisał:

 

Kup 2 szt 3V. Pierwszą zamontuj po prostu. Jak się okaże, że nie wytrzyma zamontujesz jakiś rezystor. Ale moim zdaniem wytrzyma 😄

Zamówiłem jedną 3V, pół wata, niby 100 lumenów. Zobaczę jak będzie.

Dziś mierzyłem też parametry i akumulatorki mają 4,2V po pełnym naładowaniu bez obciążeniu a chwilę po zamknięciu obwodu na żarówce jest 3,8V. Prąd pobierany przez oryginalną żaróweczkę to 0,85A. Kilkunastoletnie akumulatorki NiMh 700mAh zapewniają 50 minut świecenia a ich test wykazał, że żaden nie ma pojemności mniejszej niż deklarowana oryginalnie wartość. Brawa dla Panasonic :brawo:

IMG_20210116_003305.jpg.a71c6da1ea8f2adb894561dbebbd3b05.jpg

Edytowane przez Igorek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.