Skocz do zawartości

Mocowanie rury spustowej


snoopi_lubin

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem na etapie mocowania rur spustowych do elewacji.

Do tej pory miałem piękne żółte makarony.

Wpadł mi do oka taki system mocowania. 
Czy to będzie trzymać ?
Kołki co 30-40 cm
Rura ma długość ok 4 metrów .

Czy normalnie mocować do cegły ceramicznej przez styropian?

 

Może ktoś osadzał tak i podpowie.

EA9DBBB5-909F-4456-B437-66AE694F7E5C.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam na dokładnie takich kołkach umocowane rury spustowe. Trudno ocenić trwałość rozwiązania, bo wiszą od wiosny. Kilka solidnie wietrznych dni już wytrzymało bez szwanku. Dałem kołki i obejmy co niecały metr od siebie, ale rura spustowa też jest pocięta na podobne odcinki, tak że każda obejma trzyma swój kawałek rury i łącznik. Rozszerzalność cieplną ciemnobrązowych rur trzeba kompensować.  Tynk i siatkę przewiercałem małym wiertłem koronowym, żeby plastikowy kołek nie porobił kalafiorów, tylko szedł prosto w styropian. Potem śruba i obejma do rury spustowej podobna do poniższej. Kołnierz obejmy idący na ścianę zakrywa plastikowy kołek, a dodatkowo dałem między kołnierze i ścianę klej polimerowy z kartusza.

spacer.png

Edytowane przez gondoljerzy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, snoopi_lubin napisał:

Jestem na etapie mocowania rur spustowych do elewacji.

Do tej pory miałem piękne żółte makarony.

Wpadł mi do oka taki system mocowania. 
Czy to będzie trzymać ?
Kołki co 30-40 cm
Rura ma długość ok 4 metrów .

Czy normalnie mocować do cegły ceramicznej przez styropian?

 

Może ktoś osadzał tak i podpowie.

 

ładuj długie szpilki prosto w cegłę - przerabiałem ten temat i kołki w styropianie tak średnio trzymają jakby nie patrzeć spory ciężar.

 

u mnie rura spustowa ma długość 9m - 2x4m i 1x1m , zamontowane na 3 obejmach i któryś już rok trzyma

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, 4thelement napisał:

ładuj długie szpilki prosto w cegłę - przerabiałem ten temat i kołki w styropianie tak średnio trzymają jakby nie patrzeć spory ciężar.

 

u mnie rura spustowa ma długość 9m - 2x4m i 1x1m , zamontowane na 3 obejmach i któryś już rok trzyma

Są specjalne długie szpilki :ok:

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, snoopi_lubin napisał:

A dlaczego pociąłeś rury na takie odcinki?

Chodzi tylko o rozszerzalność ?

Właśnie o rozszerzalność. Dach i rynny mam ciemnobrązowe. Jeszcze przed montowaniem rur spustowych słyszałem jak trzeszczą rynny w swoich mocowaniach, gdy słoneczko je rozgrzewa. Chcąc zmniejszyć siły działające na kołki, pociąłem rury spustowe i poprzedzielałem łącznikami z luzem rzędu 1cm na każdym.

 

 

Edytowane przez gondoljerzy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, 4thelement napisał:

ładuj długie szpilki prosto w cegłę - przerabiałem ten temat i kołki w styropianie tak średnio trzymają jakby nie patrzeć spory ciężar.

 

u mnie rura spustowa ma długość 9m - 2x4m i 1x1m , zamontowane na 3 obejmach i któryś już rok trzyma


ile trzeba „ wejść kołkiem „ w cegłę żeby to dobrze trzymało ?

wystarczy 10 cm? 
Mam 15 cm styro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam się obawiam tak ciężkich rzeczy montować w sam styropian w obawie na rozruszanie się kołka to chyba zdecyduje się na kołki w cegłę .

Widzę jeszcze że są dwa rodzaje.

jeden jest z krótką koszulką plastikową a drugi rodzaj z długą.

Który wybrać ?

B84BAC1E-A94A-46E7-B293-FB50DFEFE1AE.jpeg

93F4BA8B-E19A-4BA9-9184-06FFE0C59341.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, gondoljerzy napisał:

Jeśli cegła lub beton komórkowy to ok. Gorzej, gdy pustak ceramiczny.

U mnie jest pustak ceramiczny 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, snoopi_lubin napisał:

U mnie jest pustak ceramiczny 

W takim razie, kołeczki proponowane przez kolegów mogą nie za bardzo trzymać. Loteria. Jak kupowałem dom w stanie surowym, to się cieszyłem z porothermu.  Po problemach z kotwieniem drzwi i okien już się tak nie cieszę. Co drugi kołek nie trzymał, bo wszystko się kruszyło. Dlatego rury spustowe mocowałem na kołki w styropian, a nie do muru.

Edytowane przez gondoljerzy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, gondoljerzy napisał:

W takim razie, kołeczki proponowane przez kolegów mogą nie za bardzo trzymać. Loteria. Jak kupowałem dom w stanie surowym, to się cieszyłem z porothermu.  Po problemach z kotwieniem drzwi i okien już się tak nie cieszę. Co drugi kołek nie trzymał, bo wszystko się kruszyło. Dlatego rury spustowe mocowałem na kołki w styropian, a nie do muru.

Może miałeś spękany ten porotherm. Mam ponad 100 kołków poinstalowanych i nie ma z tym problemu. Trzeba pamiętaj jedynie o kołkach przystosowanych do pustaków, choć większe kołki i zwykłe trzymają się bezproblemowo.

Na zewn niektóre elementy (jak np oświetlenie podjazdu) wieszałem na kołkach do muru  ale przy 20cm styro kołki musiały być długie i robiła się spora dźwignia.  Te kołki szerokie do styro sprawdzają się i dobrze trzymają, trzeba jedynie uważać aby ich nie przekręcić i wkręcać delikatnie aby nie skruszyć tynku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój porotherm widocznie jest nadzwyczaj kruchy. Na wiercenie bez udaru wpadłem szybciutko, kołek, delikatnie wkręcany wkręt, a w pewnym momencie słychać trzask w środku i już dalej wkręt idzie zdecydowanie lżej.   Poszedłem po rozum do głowy i teraz biorę kołki Fischer Duopower, albo inne podobnie ,,grzybkujące", ale analogicznych do mocowania przez 20cm styropianu jeszcze nie widziałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba że zwykle kołki zamienić na te duopower i wtedy kręcić w mur. Wtedy jest długa dźwignia.

Tak źle i tak niedobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.