Skocz do zawartości

Ogrzewanie domu na prąd. Co wybrać?


Sapphire

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

 

Powolutku zaczynam się szykować do budowy domu i zastanawiam się nad wyborem sposobu ogrzewania. Do wyboru mam tylko zasilanie prądem, bo moja działka nie ma gazu. Odpada też palenie węglem i pochodnymi. Obecnie mam kocioł węglowy, więc wiem "z czym to się je" i raczej nie chcę pakować się w takie coś na najbliższych kilkanaście czy więcej lat. Dodatkowo planuję założyć instalację PV, więc teoretycznie z prądem nie powinno być większych problemów. Na chwilę obecną wstępnie jest wybrany ten projekt https://www.extradom.pl/projekt-domu-dom-przy-cyprysowej-27-n-KRK1446, ewentualnie indywidualny, ale zrobiony na bazie właśnie cyprysowej.

Co do samego ogrzewania to firma, która miałaby go stawiać mocno namawia mnie na maty grzejne na podczerwień. Ja myślałem bardziej o pompie ciepła i podłogówce na wodę.

Chciałbym zebrać doświadczenia osób używających tych sposobów ogrzewania i sobie porównać. A może jest jeszcze jakiś inny sposób, którego ja nie znam, a np będzie lepszy? :hmm:

Dom ma być budowany jako energooszczędny. Ewentualnie jeśli koszta nie będą się jakoś znacząco większe to może od razu dołożyć i zrobić pasywny? :hmm: nie mam niestety zbytniego doświadczenia w budowlance i nie wiem czy domy pasywne faktycznie mają takie małe zapotrzebowanie na ogrzewanie czy to tylko marketingowa ściema? :hmm: 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To się okaże dopiero jak wszystko ruszy ;] Wstępną wycenę miałem chyba na ok 432k za stan deweloperski do wykończenia. Wykończenie nie wiem ile będzie, ale pewnie ze 100k trzeba liczyć albo i więcej, chociaż większość prac planuję zrobić sam. Opcją jest jeszcze wykończenie przez tą samą firmę, ale to zależy od kosztów. Aczkolwiek z racji, że dostaniemy architekta to prawdopodobnie zdecydujemy się jednak na projekt indywidualny i wtedy zobaczymy ostatecznie jak wyjdzie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na działce po likwidacji "pieca syberyjskiego" mamy na sufitach panele podczerwieni przy obecnych temperaturach w domu ciepło , co do kosztów nie wiem bo to pierwsza zima kiedy tam byliśmy po założeniu i grzaliśmy tak żeby normalnie mieszkać . Będę wiedział za jakiś czas ;)

Na pewno w porównaniu z piecem bezapelacyjna wygoda i czysto w domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy powierzchni użytkowej około 100 m2 mam w domu grzejniki elektryczne, olejowe, panelowe - w sumie coś kole 10 kW.

Ogrzewanie elektryczne wpisane we wniosku na budowę i w dokumentach do odbioru.

Przydział mocy elektrycznej chyba 16 kW.

Do tego kominek z rozporowadzeniem gorącego powietrza.

Często nas nie ma i zostają grzejniki na 1/3 mocy tylko na dole. Jakieś 5 kW.

To wystarcza, by utrzymywać temp. powyżej 15 st. C., gdy nie ma mrozów. Obecnie jest +12.

Gdy team jedziemy, grzejemy kominkiem, by podnieść temp. ponad 20. Potem, znów starczają same elektryczne.

W planach fotovoltaika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na działce po likwidacji "pieca syberyjskiego" mamy na sufitach panele podczerwieni przy obecnych temperaturach w domu ciepło , co do kosztów nie wiem bo to pierwsza zima kiedy tam byliśmy po założeniu i grzaliśmy tak żeby normalnie mieszkać . Będę wiedział za jakiś czas
Na pewno w porównaniu z piecem bezapelacyjna wygoda i czysto w domu.
Ciekaw jestem jak to Wam wyjdzie :) a jaka powierzchnia do ogrzania? I czemu na sufitach? Ciepło przecież idzie do góry. Da się grzać podczerwienia do dołu? Nie wiem jak to działała, wiec pytania mogą być głupie ;]

Wysłane z mojego H8266 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy powierzchni użytkowej około 100 m2 mam w domu grzejniki elektryczne, olejowe, panelowe - w sumie coś kole 10 kW.
Ogrzewanie elektryczne wpisane we wniosku na budowę i w dokumentach do odbioru.
Przydział mocy elektrycznej chyba 16 kW.
Do tego kominek z rozporowadzeniem gorącego powietrza.
Często nas nie ma i zostają grzejniki na 1/3 mocy tylko na dole. Jakieś 5 kW.
To wystarcza, by utrzymywać temp. powyżej 15 st. C., gdy nie ma mrozów. Obecnie jest +12.
Gdy team jedziemy, grzejemy kominkiem, by podnieść temp. ponad 20. Potem, znów starczają same elektryczne.
W planach fotovoltaika.
No to masz dom o podobnej powierzchni jak ja planuję. A możesz określić chociaż w przybliżeniu kwoty rachunków? Wiem, że oprócz grzania jest dużo innych urządzeń, ale jakiś pogląd to da :)

Wysłane z mojego H8266 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Sapphire napisał:

No to masz dom o podobnej powierzchni jak ja planuję. A możesz określić chociaż w przybliżeniu kwoty rachunków? Wiem, że oprócz grzania jest dużo innych urządzeń, ale jakiś pogląd to da :)
 

Prąd to około 3000 zł rocznie, do tego 1000 zł na drewno.

Ale my tam nie mieszkamy na stałe.

No i dom nie jest mocno ocieplony - tylko 12 cm styropianu i 15 cm wełny na poddaszu. Są miejsca na poddaszu, gdzie czuć chłód na ścianie.

Więc zadbaj o staranne ocieplenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, rwIcIk napisał:

Prąd to około 3000 zł rocznie, do tego 1000 zł na drewno.

Ale my tam nie mieszkamy na stałe.

No i dom nie jest mocno ocieplony - tylko 12 cm styropianu i 15 cm wełny na poddaszu. Są miejsca na poddaszu, gdzie czuć chłód na ścianie.

Więc zadbaj o staranne ocieplenie.

 

Ocieplenie to wiem, po obecnych domach, w których mieszkałem. Raz, że nie chcę później kombinować gdzie mi ciepło ucieka, a dwa, że chcę chociaż spróbować jak najbardziej ograniczać rachunki za prąd, dlatego na dzień dobry porządne ocieplenie, a z czasem PV-ka.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Sapphire napisał:

Dom ma być budowany jako energooszczędny. Ewentualnie jeśli koszta nie będą się jakoś znacząco większe to może od razu dołożyć i zrobić pasywny? :hmm: nie mam niestety zbytniego doświadczenia w budowlance i nie wiem czy domy pasywne faktycznie mają takie małe zapotrzebowanie na ogrzewanie czy to tylko marketingowa ściema? :hmm: 

 

IMHO energoszczędny to trochę mało dla grzania prądem. Policz sobie koszty dla np 40-50kWh/m2/rok. Jak prąd to bardziej w stronę pasywności i zapotrzebowania rzędu 20kWh/m2/rok a to oznacza pewne wyrzeczenia i sporo więcej środków na termoizolację.

Obecnie poszedłbym w pompę i budynek niskoenergetyczny, taka instalacja będzie tańsza jak porównasz z instalacją na prąd + termoizolacja a koszty utrzymania (dzięki COP) bedą podobne.

Panele PV zostawiłbym sobie jako dodatek, który można sobie po budowie dołożyć aby obniżyć koszty.

 

Tak, domy pasywny zrobione zgodnie ze sztuką mają niskie zużycia, to nie jest ściema.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Sapphire napisał:

Ciekaw jestem jak to Wam wyjdzie :) a jaka powierzchnia do ogrzania? I czemu na sufitach? Ciepło przecież idzie do góry. Da się grzać podczerwienia do dołu? Nie wiem jak to działała, wiec pytania mogą być głupie ;]

Wysłane z mojego H8266 przy użyciu Tapatalka
 

Ciężko mi odpowiedzieć na te pytanie bo to ojciec robił. na sufitach bo tam było miejsce ale to chyba dedykowane tak jest ...

Grzeje bez problemu , ten system nie grzeje "powietrza" tylko elementy na które pada .

Jest to coś tego typu ( pierwszy link z google)

Ogrzewanie na podczerwień | ECO Partner (najtanszeogrzewanie.pl)

 

Do ogrzania jest około 40 metrów na parterze i tyle samo poddasza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, sherif napisał:

 

IMHO energoszczędny to trochę mało dla grzania prądem. Policz sobie koszty dla np 40-50kWh/m2/rok. Jak prąd to bardziej w stronę pasywności i zapotrzebowania rzędu 20kWh/m2/rok a to oznacza pewne wyrzeczenia i sporo więcej środków na termoizolację.

Obecnie poszedłbym w pompę i budynek niskoenergetyczny, taka instalacja będzie tańsza jak porównasz z instalacją na prąd + termoizolacja a koszty utrzymania (dzięki COP) bedą podobne.

Panele PV zostawiłbym sobie jako dodatek, który można sobie po budowie dołożyć aby obniżyć koszty.

 

Tak, domy pasywny zrobione zgodnie ze sztuką mają niskie zużycia, to nie jest ściema.

 

Właśnie o to mi chodzi. Firma wciska podczerwień, bo pewnie na to mają umowę i jakiś % od sprzedaży, a ja raczej skłaniam się w stronę pompy ciepła i wodnej podłogówki, a jako uzupełnienie ewentualnie kominek. Nie jestem przekonany do używania wyłącznie prądu :hmm: Tym bardziej, że u mnie na wsi często wyłączają prąd i w razie jakichś dłuższych przestojów w zimie byłbym w stanie dogrzać kominkiem. A nawet przy PV zamontowanej tak, żeby dało się ją odpalić bez zasilania z sieci to zimą może być jednak za mało słońca, żeby odpalić porządne grzanie o porze nocnej nawet nie wspominając... ☃️;]

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, Oscar_ napisał:

Ciężko mi odpowiedzieć na te pytanie bo to ojciec robił. na sufitach bo tam było miejsce ale to chyba dedykowane tak jest ...

Grzeje bez problemu , ten system nie grzeje "powietrza" tylko elementy na które pada .

Jest to coś tego typu ( pierwszy link z google)

Ogrzewanie na podczerwień | ECO Partner (najtanszeogrzewanie.pl)

 

Do ogrzania jest około 40 metrów na parterze i tyle samo poddasza.

 

Nie znam się na tym, więc nic mi to nie mówi ;) "moja" firma na stronie ma napisane "Ogrzewanie podczerwienią CALEOi tyle co wiem ;]

Ale sam sposób działania jaki opisałeś jest ciekawy, gość na spotkaniu proponował mi montaż na ścianie, tyle że ja lubię chodzić po ciepłej podłodze ;] No i ostatnio jak byłem u szwagra w nowym domu to u nich przy właśnie wodnej podłogówce 22st były dużo przyjemniejsze niż 24-25 u mnie z kaloryferów...

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Sapphire napisał:

 

Właśnie o to mi chodzi. Firma wciska podczerwień, bo pewnie na to mają umowę i jakiś % od sprzedaży, a ja raczej skłaniam się w stronę pompy ciepła i wodnej podłogówki, a jako uzupełnienie ewentualnie kominek. Nie jestem przekonany do używania wyłącznie prądu :hmm: Tym bardziej, że u mnie na wsi często wyłączają prąd i w razie jakichś dłuższych przestojów w zimie byłbym w stanie dogrzać kominkiem. A nawet przy PV zamontowanej tak, żeby dało się ją odpalić bez zasilania z sieci to zimą może być jednak za mało słońca, żeby odpalić porządne grzanie o porze nocnej nawet nie wspominając... ☃️;]

 

 

Do wodnej podłogówki zawsze można się czym wpiąć, ja np grzeje gazem i kominkiem z PW. Instalacja oczywiście taka będzie dużo droższa niż maty grzejne.

Wszystko można policzyć i sprawdzić na dziś dzień jak to wychodzi kosztowo, prąd tańszy już raczej nie będzie. PV raczej potraktuj jako dodatek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, sherif napisał:

 

Do wodnej podłogówki zawsze można się czym wpiąć, ja np grzeje gazem i kominkiem z PW. Instalacja oczywiście taka będzie dużo droższa niż maty grzejne.

Wszystko można policzyć i sprawdzić na dziś dzień jak to wychodzi kosztowo, prąd tańszy już raczej nie będzie. PV raczej potraktuj jako dodatek.

 

Szukam właśnie kalkulatorów :ok: co do PV to u mnie są warunki z tego co czytałem w zasadzie idealne. Ekspozycja na południe i dach prawdopodobnie 45st nachylenia. Żadnych drzew przez praktycznie cały dzień poza ewentualnie wczesnym rankiem. Aczkolwiek nie opieram o to wszystkich kosztów prądu, tylko po prostu "mam w planach" montaż jak będę miał taką możliwość. A czy to będzie od razu w czasie budowy czy później to już się okaże. Na pewno nie mam ciśnienia, że musi być i nie ma innej opcji :ok: Ale właśnie dlatego szukam odpowiedniego sposobu ocieplenia domu i poprawnie dopasowanego systemu CO.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Sapphire napisał:

 

Szukam właśnie kalkulatorów :ok: co do PV to u mnie są warunki z tego co czytałem w zasadzie idealne. Ekspozycja na południe i dach prawdopodobnie 45st nachylenia. Żadnych drzew przez praktycznie cały dzień poza ewentualnie wczesnym rankiem. Aczkolwiek nie opieram o to wszystkich kosztów prądu, tylko po prostu "mam w planach" montaż jak będę miał taką możliwość. A czy to będzie od razu w czasie budowy czy później to już się okaże. Na pewno nie mam ciśnienia, że musi być i nie ma innej opcji :ok: Ale właśnie dlatego szukam odpowiedniego sposobu ocieplenia domu i poprawnie dopasowanego systemu CO.

Też mam idealny dach, 35st na południe i bywa rożnie. Obecnie pięknie świeci słoneczko i produkcja to 9W, bo panele pod śniegiem :). Zeszły rok zresztą był słaby a szczególnie końcówka, zero słońca. 

Podczas budowy są setki innych bardziej pilnych wydatków, na które trzeba się czasem szybko decydować, panele są dużym wydatkiem który można dołożyć później. W szczególności jeżeli opiera się o dofinansowanie, które trwa i może dotyczyć zamieszkanego domu.

Jeżeli masz wybrany projekt to powinien mieć określone zapotrzebowanie na ogrzewanie. Koszty roczne możesz więc policzyć łatwo. Koszt instalacji możesz wyszukać w necie, lub odpytać kilka firm na podstawie danych z projektu.

Kwestie dodatkowej izolacji i potencjalnych zysków najlepiej jest zrobić w Audytorze OZC, ja się poprostu tego programu nauczyłem, odwzorowałem swój projekt w OZC i łatwo miałem odpowiedź na pytania typu: po ilu latach zwróci mi się dod 5cm styro, czy ile cm docieplenia dachu będzie optymalnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, sherif napisał:

Też mam idealny dach, 35st na południe i bywa rożnie. Obecnie pięknie świeci słoneczko i produkcja to 9W, bo panele pod śniegiem :). Zeszły rok zresztą był słaby a szczególnie końcówka, zero słońca. 

Podczas budowy są setki innych bardziej pilnych wydatków, na które trzeba się czasem szybko decydować, panele są dużym wydatkiem który można dołożyć później. W szczególności jeżeli opiera się o dofinansowanie, które trwa i może dotyczyć zamieszkanego domu.

Jeżeli masz wybrany projekt to powinien mieć określone zapotrzebowanie na ogrzewanie. Koszty roczne możesz więc policzyć łatwo. Koszt instalacji możesz wyszukać w necie, lub odpytać kilka firm na podstawie danych z projektu.

Kwestie dodatkowej izolacji i potencjalnych zysków najlepiej jest zrobić w Audytorze OZC, ja się poprostu tego programu nauczyłem, odwzorowałem swój projekt w OZC i łatwo miałem odpowiedź na pytania typu: po ilu latach zwróci mi się dod 5cm styro, czy ile cm docieplenia dachu będzie optymalnie.

 

Jak śnieg spadnie to wiadomo, że czeka nas wycieczka na dach, żeby je oczyścić. No chyba, że nie wolno, ale w to wątpię :hmm:

Ten program wygląda ciekawie tylko cena już mniej, ale spróbuję się pobawić wersją próbną i zobaczymy :ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Sapphire napisał:

Co do samego ogrzewania to firma, która miałaby go stawiać mocno namawia mnie na maty grzejne na podczerwień.

Jest to rozwiązanie zdecydowanie najtańsze i działa. W parterówce 100m wystarczy 5,5 kW. Bałem się tego, ale zobaczyłem jak działa w dwóch domach i też będę ogrzewał tą metodą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Sapphire napisał:

 

Jak śnieg spadnie to wiadomo, że czeka nas wycieczka na dach, żeby je oczyścić. No chyba, że nie wolno, ale w to wątpię :hmm:

Ten program wygląda ciekawie tylko cena już mniej, ale spróbuję się pobawić wersją próbną i zobaczymy :ok:

 

Sorry, ale dla potencjalnego zysku kilku zł chyba nikt o zdrowych zmysłach nie będzie wchodził na śliski i zmarznięty dach :).

Program był kiedyś darmowy dla celów nie komercyjnych, może to była wersja próbna .. na wydruku OZN były jakieś znaki wodne. Były też chyba na ich stronie zapisy ze szkoleń online, jak posługiwać się programem :ok:. Dla kogoś niezwiązanego z tematem (jak ja) to jest potrzebne sporo czasu aby to zrozumieć i dobrze zrobić projekt, ale IMHO warto. Każda potem zmiana to kilka kliknięć i masz zaktualizowane zużycie. Ten program też jest dość dokładny i realne zużycie dobrze pokrywa się z wyliczeniami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, ccLot napisał:

Odnośnie kosztów ogrzewania 

tutaj fajna tabelka

http://www.cena-pradu.pl/ogrzewanie.html

 

i tak patrzę i drewno wychodzi bardzo drogo jak ktoś nie ma swojego lasu.

Kominek w sumie jest ekonomicznie nieuzasadniony.

 

Kominkiem dla ekonomii to chyba nikt obecnie w nowych domach nie pali :). Drewno jest dość drogie i pojawiają się coraz większe ograniczenia.

Natomiast jest świetnym uzupełnieniem ogrzewania niskotemperaturowego (o dużej bezwładności), pozwala uniezależnić się w pewnym stopniu od tymczasowych awarii ogrzewania czy mediów. No i oczywiście nadaje klimatu, osobiście nie wyobrażam sobie domu bez kominka, ale każdy ma inne upodobania.

Liczyłem sobie kiedyś sprawność i opłacalność w porównaniu do grzania gazem ziemnym i wychodziło mi deko drożej, mimo kiepskiej sprawności kominka, ale na pewno nie tak drogo jak w tabeli.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, ccLot napisał:

Odnośnie kosztów ogrzewania 

tutaj fajna tabelka

http://www.cena-pradu.pl/ogrzewanie.html

 

i tak patrzę i drewno wychodzi bardzo drogo jak ktoś nie ma swojego lasu.

Kominek w sumie jest ekonomicznie nieuzasadniony.

 

 

Dzięki, przyda się :ok: 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, amazaque napisał:

Jest to rozwiązanie zdecydowanie najtańsze i działa. W parterówce 100m wystarczy 5,5 kW. Bałem się tego, ale zobaczyłem jak działa w dwóch domach i też będę ogrzewał tą metodą.

 

No to mamy głos "za". Ciekaw jestem porównania zużycia prądu dla podczerwieni i do podgrzania wody w podłogówce. Jeśli faktycznie wyjdzie chociaż podobnie to wtedy podczerwień jest do rozważenia :hmm: Ale to już sobie policzę w kalkulatorach.

 

Edit: Pisałeś o parterówkach, a u mnie w planach jest poddasze użytkowe. Nie chcę stawiać "kobyły" tak, żeby mi się zmieściły wszystkie planowane pomieszczenia, tylko wolę pójść jednak "w górę". :hmm:

Edytowane przez Sapphire
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Sapphire napisał:

do podgrzania wody w podłogówce

 

Jak zrobisz podłogówkę wodną to masz zdecydowanie najwięcej możliwości zasilania jej: od pompy ciepła, przez bufor ciepła, kocioł elektryczny, kocioł gazowy (zarówno ziemny jaki i z butli) i kominek z płaszczem wodnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, sherif napisał:

 

Sorry, ale dla potencjalnego zysku kilku zł chyba nikt o zdrowych zmysłach nie będzie wchodził na śliski i zmarznięty dach :).

Program był kiedyś darmowy dla celów nie komercyjnych, może to była wersja próbna .. na wydruku OZN były jakieś znaki wodne. Były też chyba na ich stronie zapisy ze szkoleń online, jak posługiwać się programem :ok:. Dla kogoś niezwiązanego z tematem (jak ja) to jest potrzebne sporo czasu aby to zrozumieć i dobrze zrobić projekt, ale IMHO warto. Każda potem zmiana to kilka kliknięć i masz zaktualizowane zużycie. Ten program też jest dość dokładny i realne zużycie dobrze pokrywa się z wyliczeniami.

 

Wszystko zależy jak będzie zrobione wejście na dach :hehe:;] ale to jest na razie gadanie dla gadania :ok: 

A program sprawdzę :ok: 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, ccLot napisał:

 

Jak zrobisz podłogówkę wodną to masz zdecydowanie najwięcej możliwości zasilania jej: od pompy ciepła, przez bufor ciepła, kocioł elektryczny, kocioł gazowy (zarówno ziemny jaki i z butli) i kominek z płaszczem wodnym.

 

Dlatego to do mnie dość mocno przemawia :ok: ale wszystko wyjdzie "w praniu" jak zrobię chociaż przykładowe obliczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, ccLot napisał:

 

Jak zrobisz podłogówkę wodną to masz zdecydowanie najwięcej możliwości zasilania jej: od pompy ciepła, przez bufor ciepła, kocioł elektryczny, kocioł gazowy (zarówno ziemny jaki i z butli) i kominek z płaszczem wodnym.

Ale jaki jest koszt takiej instalacji? Bo folii grzewczej pod płytami g-k na lekkim stropie pomijalny przy całej budowie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, sherif napisał:

Kominkiem dla ekonomii to chyba nikt obecnie w nowych domach nie pali :). Drewno jest dość drogie i pojawiają się coraz większe ograniczenia.

Natomiast jest świetnym uzupełnieniem ogrzewania niskotemperaturowego (o dużej bezwładności), pozwala uniezależnić się w pewnym stopniu od tymczasowych awarii ogrzewania czy mediów. No i oczywiście nadaje klimatu, osobiście nie wyobrażam sobie domu bez kominka, ale każdy ma inne upodobania.

Liczyłem sobie kiedyś sprawność i opłacalność w porównaniu do grzania gazem ziemnym i wychodziło mi deko drożej, mimo kiepskiej sprawności kominka, ale na pewno nie tak drogo jak w tabeli.

 

U mnie kominek jeśli będzie to tylko jako awaryjne ogrzewanie i dla "klimatu", bo w sumie nam obojgu z żoną zawsze się marzył dom z kominkiem :ok: 

Ale z drugiej strony mój szwagier skończył budowę domu bodaj ze 2 lata temu i u Niego głównym źródłem ogrzewania jest własnie kominek, a dodatkowo ma mamty elektryczne w części pomieszczeń. Tyle, że On ma szkieletowca drewnianego z dobrym ociepleniem ok 70m2, i jak raz napali w kominku to w domu robi się sauna 30st i w zasadzie do nocy już nie musi dokładać, bo dom trzyma ciepło.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, amazaque napisał:

Jest to rozwiązanie zdecydowanie najtańsze i działa. W parterówce 100m wystarczy 5,5 kW. Bałem się tego, ale zobaczyłem jak działa w dwóch domach i też będę ogrzewał tą metodą.

To działa jak sucha sauna - ale czy to bezpieczne?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, rwIcIk napisał:

To działa jak sucha sauna - ale czy to bezpieczne?

 

Myślę że tak, pasmo jest dla ludzi i zwierząt "nieistotne". Bywam w tak ogrzewanym parterowym domu i jest w nim po prostu normalnie ciepło. Maty są na lekkim drewnianym stropie pod płytami g-k. Nad są trzy warstwy folii bąbelkowej z aluminium (bez wełny) i podłoga poddasza z OSB. Nie wiem, czy da się to zrobić taniej. Oczywiście jedyną zaletą tego rozwiązania jest taniość, jak ktoś chce na bogato to wiadomo woda w podłogę i pompa ciepła, bo kable grzejne i sam prąd walą mocno po kieszeni - kolega tak się wkopał na całe życie :facepalm:.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Sapphire napisał:

 

U mnie kominek jeśli będzie to tylko jako awaryjne ogrzewanie i dla "klimatu", bo w sumie nam obojgu z żoną zawsze się marzył dom z kominkiem :ok: 

Ale z drugiej strony mój szwagier skończył budowę domu bodaj ze 2 lata temu i u Niego głównym źródłem ogrzewania jest własnie kominek, a dodatkowo ma mamty elektryczne w części pomieszczeń. Tyle, że On ma szkieletowca drewnianego z dobrym ociepleniem ok 70m2, i jak raz napali w kominku to w domu robi się sauna 30st i w zasadzie do nocy już nie musi dokładać, bo dom trzyma ciepło.

 

Dlatego napisałem, że kominek jest dobrym uzupełnieniem w budynkach o dużej akumulacji ciepła i głównym ogrzewaniu niskotemp. Jak dobrze pogrzeję kominkiem, to temp nie wzrośnie mi do 30C, tylko do jakiś 21-22C i następnego dnia będzie się utrzymywać. W domach drewniach, gdzie akumulacja jest niska w takim kominku trzeba palić non-stop najlepiej na pół gwizdka, bo jak napalisz za dużo to masz saunę a jak przestaniesz to masz zimno :).

2 godziny temu, volf6 napisał:

Wystarczy pierwszy (albo ostatni) panel ze stringu oczyścić a reszta sam stopi śnieg:)

Stringi zazwyczaj są poziome, więc bez różnicy.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, sherif napisał:

 

Dlatego napisałem, że kominek jest dobrym uzupełnieniem w budynkach o dużej akumulacji ciepła i głównym ogrzewaniu niskotemp. Jak dobrze pogrzeję kominkiem, to temp nie wzrośnie mi do 30C, tylko do jakiś 21-22C i następnego dnia będzie się utrzymywać. W domach drewniach, gdzie akumulacja jest niska w takim kominku trzeba palić non-stop najlepiej na pół gwizdka, bo jak napalisz za dużo to masz saunę a jak przestaniesz to masz zimno :).

 

 

U nich jest szkielet drewniany, do tego ocieplenie i zewnątrz dom obłożony jest chyba płytami betonowymi o ile dobrze pamiętam, a w środku boazeria. Tak jak pisałem wcześniej czas wytracania temperatury jest bardzo długi. Nie ma potrzeby cały czas palić, chyba że przy temperaturach rzędu -15,-20 tak jak teraz, ale to musiałbym się dopytać :hmm:

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Sapphire napisał:

 

Panele się mocno nagrzewają podczas pracy? :hmm: 

Tu coś jest o odśnieżaniu paneli, na tym kanale też jest sporo o ogrzewaniu samym buforem ciepła na grzałki i korzystania z tańszej taryfy. Jakbym miał budować nowy dom to bym to też rozważał w stosunku do pompy ciepła.

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chałupa prawie jak moja, robiłem projekt indywidualny na bazie właśnie cyprysowej, z tym że lekko stuningowany, mam prawie 190 metrów grzanej podłogi powietrzną pompą ciepła, oraz kominek z dgp na cały dom. Pompa połyka dobowo ok 35 kWh i z tego powodu poszła w odstawkę, tzn grzeje tylko 2 łazienki i jeden pokój 17m², reszta grzana kominkiem tu koszt ok 5zł /doba a w chałupie temperatura oscyluje w okolicy 24 stopni, jak spada do 22 stonka i żona krzyczą że zimno. Na ten rok planuję ok 10kWp fotowoltaiki zamontować i jakoś to będzie. Chcesz grzać prądem szedł bym w podlogowke wodną i pompę ciepła lub bufor i grzałka w drugiej taryfie.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja napiszę przewrotnie że pompa ciepła nie grzeje prądem tylko powietrzem.....Dobra, prąd jest potrzebny ale trzy razy mniej niż przy "grzaniu czystym prądem". Przy ogromnej bezwładności podłogówki przerwy w dostawie elektryczności nie nie są dużym problem. U mnie najdłuższa przerwa trwała całą dobę przy -26 stopni i nie ocieplonym mokrym domu - brak oznak wychłodzenia...

Panele na podczerwień odradzam - pracowałem kiedyś pod takim parasolem, a właściwie takim powieszonym na ścianie. Wrażenie bardzo przyjemne jeśli stoisz w wiązce promieniowania, ale krok w bok i jakbyś wyszedł na dwór. Dla mnie rozwiązanie nieakceptowalne - po 11 latach użytkowania podłogówki....

I jeszcze raz napiszę : fotowoltaika to niej sposób na wysokie rachunki za prąd. Na etapie budowy trzeba maksymalnie docieplić budynek.

W trzecim domu (syn będzie budował) będzie PC PW plus podłogówka plus PV 5 kWp.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, punktak napisał:

U mnie najdłuższa przerwa trwała całą dobę przy -26 stopni i nie ocieplonym mokrym domu - brak oznak wychłodzenia...

:)8-)

Ciekawe ... bo u mnie w suchym, niskoenergetycznym i zamieszkałym domu po 24h bez prądu, przy temp zewn -5C było czuć wyraźnie spadek temp.

Przy braku ocieplenia i wilgoci to musiało tam zbliżać się do 0C po takim czasie :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, sherif napisał:

:)8-)

Ciekawe ... bo u mnie w suchym, niskoenergetycznym i zamieszkałym domu po 24h bez prądu, przy temp zewn -5C było czuć wyraźnie spadek temp.

Przy braku ocieplenia i wilgoci to musiało tam zbliżać się do 0C po takim czasie :).

Ja u siebie zostawiam grzejniki o sumarycznej mocy 5 kW ustawione na 1/3 skali termostatów i gdy były temp. na zewnątrz dodatnie, po tygodniu wewnątrz było +15 lub ciut więcej, a przy ujemnych było tylko +12.

Fakt, dom mógłby być lepiej docieplony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, rwIcIk napisał:

Ja u siebie zostawiam grzejniki o sumarycznej mocy 5 kW ustawione na 1/3 skali termostatów i gdy były temp. na zewnątrz dodatnie, po tygodniu wewnątrz było +15 lub ciut więcej, a przy ujemnych było tylko +12.

Fakt, dom mógłby być lepiej docieplony.

To spr je wyłączyć przy dużym minusie ;).

  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja napiszę przewrotnie że pompa ciepła nie grzeje prądem tylko powietrzem.....Dobra, prąd jest potrzebny ale trzy razy mniej niż przy "grzaniu czystym prądem". Przy ogromnej bezwładności podłogówki przerwy w dostawie elektryczności nie nie są dużym problem. U mnie najdłuższa przerwa trwała całą dobę przy -26 stopni i nie ocieplonym mokrym domu - brak oznak wychłodzenia...
Panele na podczerwień odradzam - pracowałem kiedyś pod takim parasolem, a właściwie takim powieszonym na ścianie. Wrażenie bardzo przyjemne jeśli stoisz w wiązce promieniowania, ale krok w bok i jakbyś wyszedł na dwór. Dla mnie rozwiązanie nieakceptowalne - po 11 latach użytkowania podłogówki....
I jeszcze raz napiszę : fotowoltaika to niej sposób na wysokie rachunki za prąd. Na etapie budowy trzeba maksymalnie docieplić budynek.
W trzecim domu (syn będzie budował) będzie PC PW plus podłogówka plus PV 5 kWp.
Jak najbardziej zgadzam się co do ocieplenia domu i w planach mam właśnie żeby było to zarobione porządnie, a nawet jak sie da to trochę "na wyrost". Ale wydaje mi się, że ocieplenia nigdy za dużo "hmm"
Natomiast celem stworzenia tego tematu, było właśnie porównanie rożnych rodzajów ogrzewania wykorzystującego w jakimś stopniu prąd, ponieważ gazu nie będzie, a wszelkie kotły węglowe i podobne odpadają w przedbiegach. Obecnie mam kocioł na węgiel i pomimo, że ma automatykę sterującą to nie chcę się z tym chrzanić we własnym domu... Nie ma takiej mowy ;]

Wysłane z mojego H8266 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja do nowego domu syna zastanawiałem się jeszcze nad PC powietrze-powietrze - ale ostatecznie wybrałem wodną podłogówkę. Myślałem że będzie to rozwiązanie tańsze, ale cena wychodzi podobna, a do tego ryzyko popełnienia błędów skutkujących późniejszym hałasem lub przeciągami. Jedynym plusem pompy PP jest klimatyzacja latem i szybka zmiana temperatury w domu. Potem są tylko wady: brak grzania CWU, duże ryzyko popełnienia błędów przy obliczaniu i montażu przewodów i najważniejszy czyli brak akumulacyjności.

Wodna podłogówka sprawdziła się u mnie przez 11 lat -9 lat na kotle węglowym i dwie ostatnie zimy PC PW, prosty układ bez pierdyliona sterowników. Teraz przeszedłem na grzanie non stop z mocą minimalną i podbiciem w tanich godzinach, i widzę że lepiej się to sprawdza niż grzanie tylko w okienkach taniej strefy. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, punktak napisał:

Teraz przeszedłem na grzanie non stop z mocą minimalną i podbiciem w tanich godzinach, i widzę że lepiej się to sprawdza niż grzanie tylko w okienkach taniej strefy

Bez paneli foto to chyba najlepiej wyszedłby bufor z wodą i grzanie pompą tylko w taniej taryfie:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W czasie pomiarów w większości nie było produkcji. Mam na myśli wyłącznie sumę kilowatogodzin w taniej i drogiej w porównaniu z kilowatami tylko w taniej. Oczywiście łączną cenę też.

Dopiero rok mam PV, a licznik jeszcze krócej ale wygląda to dobrze..... Poszukam jeszcze statystyk z poprzedniego miesiąca tylko znowu coś pogrzebałem i nie kasuje się dzienne...

Oczywiście w dzień taki jak dzisiaj wygląda to jeszcze inaczej.

Screen z Home Assistanta z teraz:

 

 

 

Zrzut ekranu-1.jpg

Edytowane przez punktak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Jestem na etapie przygotowywania się do realizacji ogrzewania w starym domu.

Prąd jako źródło (G12R), grzałki z termostatami (w sumie 15 kW) bufor 1500L, ogrzewanie realizowane przez grzejniki podtynkowe 3thermo. Czynnik - woda.

Zdecydowałem się na grzanie ścian z kilku różnych powodów, m.in. przemawia do mnie wygrzewanie ścian i "grzanie ścianami".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Gierma napisał:

Jestem na etapie przygotowywania się do realizacji ogrzewania w starym domu.

Prąd jako źródło (G12R), grzałki z termostatami (w sumie 15 kW) bufor 1500L, ogrzewanie realizowane przez grzejniki podtynkowe 3thermo. Czynnik - woda.

Zdecydowałem się na grzanie ścian z kilku różnych powodów, m.in. przemawia do mnie wygrzewanie ścian i "grzanie ścianami".

BTW. Czemu akurat grzejniki a nie zwykłe rurki ?

JA grzeję podłogą, a jej trochę mam. Bufor co prawda mniejszy, bo 650l, ale przy naładowaniu go do ok 70C rozładowuje się bardzo szybko. Znacznie większym magazynem jest sama podłoga.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.