Skocz do zawartości

Jak prawidłowo pobielić grot w lutownicy?


grzes25

Rekomendowane odpowiedzi

Czy może mi ktoś wytłumaczyć jak i czym (oprócz cyny oczywiście) pobielić grot w lutownicy oporowej?

 Mam takową i ni cholery nie mogę uzyskać efektu, aby cyna trzymała się na grocie. Mogę czyścić mokrą gąbką, stalowym czyścikiem do grotów, moczyć w kwasie lutowniczym, kalafonii i nic grot robi się czarny i cyna z niego kapie. Nawet próbowałem owinąc wyczyszczony grot cyną i dopiero włączać lutownicę i efekt zawsze taki sam. Lutownica Kemot 40W, w zasadzie nowa bo z w/w powodu bardzo mało używana. Patrzyłem na neta na filmiki, fora i nic!

16114308374136276694190801697217.jpg

Edytowane przez grzes25
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość krawiec
1 minutę temu, Fili_P napisał:
49 minut temu, grzes25 napisał:
Cyna to Cynal sn60pb40, probawalem tak robić, ale też bez rezultatu! 

Nawet jak porządnie to zeszlifujesz?

I tak po chwili bedzie czarny. Pali sie... za wysoka temperatura.

 

Krawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zeszlifowałeś to grot w kibel. 

Te groty nie są miedziane, a pokrywane czymś, czego się trzyma cyna.

Nowy grot należy oczyścić z tlenków delikatnie, np. zmywakiem do naczyń takim drucikiem, potem włączyć lutownicę, dać trochę kalafonii i na to cynę, jak najwięcej z każdej strony czubka. 

Strząsnąć nadmiar i voilla.

 

Do czyszczenia przy lutowaniu używaj dedykowanych akcesoriów, albo w/w druciaka w jakieś małej puszce, koszt 2 zł.

Po lutowaniu dobrze zostawić kroplę cyny na grocie.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grot dociskany jest jego osłonom i nie ma możliwości aby przy dokręcaniu go nie docisnąć. Lekko oszlifowałem końcówkę grotu i udało mi się go bardzo ładnie pobielić, ale po chwili grot znowu zrobił się czarny i problem jak wyżej. Co do polopiryny to używałem też kwasu lutowniczego to nie wiem, czy to coś zmieni?!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam tego typu lutownicę,

Miałem ten sam problem.

Za wysoka temperatura na grocie.

Grzałka jest tuż powyżej rączki, w rurce .

Na nią nasunięta jest obudowa z grotem, i zabezpieczona śrubką lub sprężyną.

Spróbuj zsunąć całkiem i obejrzyj to wszystko.

W standardowej lutownicy grot jest wsuwany do środka rurkowej grzałki.

W tej jest odwrotnie. Grzałka jest wsunięta w rurkową obudowę z grotem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, volf6 napisał:

Bo miedzi to się cyna nie trzyma;l

Jakoś w transformatorowej tnie się na groty drut miedziany z metra i zarówno da się pobielić jak i lutować:skromny:

Chodziło mi o to, że są tańsze. Gdyby były miedziane, to autor nie miałby problemu po oczyszczeniu grotu.

A cyna trzyma się nie tylko miedzi, podejrzewam, że grot pokryty był srebrem technicznym. Ale do wyboru jest więcej metali i stopów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.01.2021 o 19:41, Ociec napisał:

W standardowej lutownicy grot jest wsuwany do środka rurkowej grzałki.

W tej jest odwrotnie. Grzałka jest wsunięta w rurkową obudowę z grotem.

 

Mam kilka lutownic od 10 do 30W z grotami nakładanymi na grzałki, nawet mam grzałki ceramiczne, żeby od grotu nie było przewodzenia prądu od lutowanej instalacji, taki wynalazek. Groty są fabrycznie powleczony jakąś szarą powłoką, ale bez problemu się bielą także po zeszlifowaniu pilnikiem, pod spodem jest miedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.