Skocz do zawartości

Ceny nowych samochodów rosną


rwIcIk

Rekomendowane odpowiedzi

W 2019 r. o 6%

W 2020 r. o 10%

Średnia ważona cena sprzedaży nowych samochodów osobowych wyniosła 122 862 zł.

Nadal potrzebujemy 29-32 średnich pensji, by kupić samochód.

https://www.samar.pl/__/3/3.a/110992/3.sc/11/Dwucyfrowy-wzrost-cen-w-2020-roku.html?locale=pl_PL

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, rwIcIk napisał:

W 2019 r. o 6%

W 2020 r. o 10%

Średnia ważona cena sprzedaży nowych samochodów osobowych wyniosła 122 862 zł.

Nadal potrzebujemy 29-32 średnich pensji, by kupić samochód.

https://www.samar.pl/__/3/3.a/110992/3.sc/11/Dwucyfrowy-wzrost-cen-w-2020-roku.html?locale=pl_PL

 

uwielbiam te porównania. A ile bochenków chleba potrzebuje Polak i Niemiec żeby kupić samochód? ;]

  • Lubię to 1
  • Haha 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I w tym roku też dużo zdrożeją, bo opłaty emisyjne, bo kolejne elementy wyposażenie trzeba dorzucić. A zdrożeją jeszcze bardziej bo złoty słaby. Ale to że auta zdrożeją to w ogóle pikuś, przy tym że wszystko drożeje, bo przy dobrych wiatrach rocznie 1% społeczeństwa wyjeżdża z salonu nowym autem, a ułamek procenta kupuje je prywatnie ;) 

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, Manx napisał:

I w tym roku też dużo zdrożeją, bo opłaty emisyjne, bo kolejne elementy wyposażenie trzeba dorzucić. A zdrożeją jeszcze bardziej bo złoty słaby. Ale to że auta zdrożeją to w ogóle pikuś, przy tym że wszystko drożeje, bo przy dobrych wiatrach rocznie 1% społeczeństwa wyjeżdża z salonu nowym autem, a ułamek procenta kupuje je prywatnie ;) 

Tak, statystyka statystyką, a gdy przyjdzie samemu kupić, to robi się mniej ciekawie.

Ja średnio co 5 lat kupuję auto z zaoszczędzonej kasy. I już myślę, że trzeba będzie zejść klasę niżej.

 

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, rwIcIk napisał:

Tak, statystyka statystyką, a gdy przyjdzie samemu kupić, to robi się mniej ciekawie.

Ja średnio co 5 lat kupuję auto z zaoszczędzonej kasy. I już myślę, że trzeba będzie zejść klasę niżej.

 

Ja właśnie też zacząłem oszczędzać na nowe auto kilka lat temu, odkładając 'wirtualnie' jakieś mniejsze kwoty miesięcznie. Jako poziom bazowy przyjmowałem Astre za 55 kzł. I co - nazbierałem przez te lata na różniće w cenie 3lata temu vs. teraz,bo z tego co patrzę, to raczej trzba mieć 80 kzł, a nie 55. A jak mam dać 80 kzł za nową Astrę to.... pojeżdżę jeszcze chwilę moją 15 letnią i w ogóle rozważam sens zmiany. Wolę odkładać na jakieś mieszkanie.

  • Lubię to 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Pito napisał:

Ja właśnie też zacząłem oszczędzać na nowe auto kilka lat temu, odkładając 'wirtualnie' jakieś mniejsze kwoty miesięcznie. Jako poziom bazowy przyjmowałem Astre za 55 kzł. I co - nazbierałem przez te lata na różniće w cenie 3lata temu vs. teraz,bo z tego co patrzę, to raczej trzba mieć 80 kzł, a nie 55. A jak mam dać 80 kzł za nową Astrę to.... pojeżdżę jeszcze chwilę moją 15 letnią i w ogóle rozważam sens zmiany. Wolę odkładać na jakieś mieszkanie.

Nie ma sensu takie odkładanie na nowy. Tym bardziej obecnie, gdy na lokatach prawie nie dają %.

 

  • Lubię to 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minutes ago, Pito said:

Ja właśnie też zacząłem oszczędzać na nowe auto kilka lat temu, odkładając 'wirtualnie' jakieś mniejsze kwoty miesięcznie. Jako poziom bazowy przyjmowałem Astre za 55 kzł. I co - nazbierałem przez te lata na różniće w cenie 3lata temu vs. teraz,bo z tego co patrzę, to raczej trzba mieć 80 kzł, a nie 55. A jak mam dać 80 kzł za nową Astrę to.... pojeżdżę jeszcze chwilę moją 15 letnią i w ogóle rozważam sens zmiany. Wolę odkładać na jakieś mieszkanie.

 

Bez przesady, mozna nadal kupic Astre w dobrej cenie:

https://www.otomoto.pl/oferta/opel-astra-1-2t-110km-edition-mt6-ID6DsTR3.html#e89010dce0

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Maciej__ napisał:

 

Bez przesady, mozna nadal kupic Astre w dobrej cenie:

https://www.otomoto.pl/oferta/opel-astra-1-2t-110km-edition-mt6-ID6DsTR3.html#e89010dce0

 

Ciekawe czy to jest pojedyncza sztuka, czy coś z oferty. co można skonfigurować. Bo cena brutto to 62900 zł, + jakiś kolor to penie będzie z 65-66 zkzł. Ale rzeczywiście nie jest to 80 kzł, wyposażenie w sumie wsystko czego mi trzeba - Klima, tempomat, nawigacja, silnik z turbo. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Just now, Pito said:

 

Ciekawe czy to jest pojedyncza sztuka, czy coś z oferty. co można skonfigurować. Bo cena brutto to 62900 zł, + jakiś kolor to penie będzie z 65-66 zkzł. Ale rzeczywiście nie jest to 80 kzł, wyposażenie w sumie wsystko czego mi trzeba - Klima, tempomat, nawigacja, silnik z turbo. 

 

To sa auta z wyprzedazy rocznika, nie do konfiguracji... Bierzesz to co jest i nie dokladasz juz nic, ani nie doplacasz do koloru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, rwIcIk napisał:

Nie ma sensu takie odkładanie na nowy. Tym bardziej obecnie, gdy na lokatach prawie nie dają %.

 

Odkładanie jak napisałem 'wirtualne' - w tabelce w excelu. Pieniądze realne mogą być w różnych 'instrumentach' finansowych :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Pito napisał:

Ja właśnie też zacząłem oszczędzać na nowe auto kilka lat temu, odkładając 'wirtualnie' jakieś mniejsze kwoty miesięcznie. Jako poziom bazowy przyjmowałem Astre za 55 kzł. I co - nazbierałem przez te lata na różniće w cenie 3lata temu vs. teraz,bo z tego co patrzę, to raczej trzba mieć 80 kzł, a nie 55. A jak mam dać 80 kzł za nową Astrę to.... pojeżdżę jeszcze chwilę moją 15 letnią i w ogóle rozważam sens zmiany. Wolę odkładać na jakieś mieszkanie.

 

Wygląda na to, że gdybyś wziął auto wtedy na kredyt to odsetki wyszłyby mniej niż ta różnica w cenie. Czyli kredyt tańszy od gotówki.

Z odkładaniem na mieszkanie może być tak samo bo ceny nieruchomości mogą poszybować w górę a kredyty hipoteczne są nisko oprocentowane - już nie raz się tak zdarzało.

 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, rwIcIk napisał:

I już myślę, że trzeba będzie zejść klasę niżej

Ja się zaczynam godzić z myślą, że następna będzie dacia 😄 (zwłaszcza jako 2gie auto)

A jak narazie to się po prostu nie będę spieszył ze zmianą samochodu i ciurał starą epikę dopóki będzie jeździła bezproblemowo w miarę.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Dark_Knight napisał:

 

Wygląda na to, że gdybyś wziął auto wtedy na kredyt to odsetki wyszłyby mniej niż ta różnica w cenie. Czyli kredyt tańszy od gotówki.

Z odkładaniem na mieszkanie może być tak samo bo ceny nieruchomości mogą poszybować w górę a kredyty hipoteczne są nisko oprocentowane - już nie raz się tak zdarzało.

 

No dokładnie. Jak to mówi moja mama - gdyby człowiek wiedział że się przewróci, to by se usiadł.

Klasycznym przykładem tego był mój znajomy, który w 2000 -2002 wziął  kredyt chyba 80 kzł na dokończenie budowy (w sensie od stropu parteru do końca) domu z warsztatem, łączna powierzchnia z 400-500 m2. W międzyczasie wszedł VAT na materiały budowlane 23%, weszliśmy do Uni, wszystko zdrożało, zarobki skoczyły kilkukrotnie w usługach. I z kredytu na 20 lat zrobił się w sumie kredycik na lodówkę, patrząc co za to ma teraz i jaką wartość ma ten dom z działką (coś pod hektar, warta koło miliona w tym momencie).

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Pito napisał:

No dokładnie. Jak to mówi moja mama - gdyby człowiek wiedział że się przewróci, to by se usiadł.

Klasycznym przykładem tego był mój znajomy, który w 2000 -2002 wziął  kredyt chyba 80 kzł na dokończenie budowy (w sensie od stropu parteru do końca) domu z warsztatem, łączna powierzchnia z 400-500 m2. W międzyczasie wszedł VAT na materiały budowlane 23%, weszliśmy do Uni, wszystko zdrożało, zarobki skoczyły kilkukrotnie w usługach. I z kredytu na 20 lat zrobił się w sumie kredycik na lodówkę, patrząc co za to ma teraz i jaką wartość ma ten dom z działką (coś pod hektar, warta koło miliona w tym momencie).

 

Z drugiej strony, masz coś czego nie miałbyś przy kredycie: wybór.

:ok:

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, rwIcIk napisał:

Tak, statystyka statystyką, a gdy przyjdzie samemu kupić, to robi się mniej ciekawie.

Ja średnio co 5 lat kupuję auto z zaoszczędzonej kasy. I już myślę, że trzeba będzie zejść klasę niżej.

 

 

Jak będziesz chciał kupić auto zblizone do tego co miałeś, to zapłacisz niewiele więcej.

 

Sprawdziłem właśnie Golfy na allegro ;) Nowe

Najtańszy był za około 71800, ja za swojego od tego samego dealera dałem 1tyś PLN mniej.

Wyposażenie podobne ma ten najtańszy. Silnik z jakis powodów jest 5KM słabszy. Pewnie jakieś dodatkowe klimatyczne kukuryku.

 

Jednak jakbym chciał Golfa z automatem, to najtańszy wyskakuje o....50k PLN droższy ;]

A auta z manualem juz na pewno nie chcę. Nie chciałem juz w 2018, ale z racji zmieniających sie wtedy przepisów leasingowych, brałem co było na placu.

 

Problemem jest tylko kupienie podobnego auta, jak minie lat 5 czy 10. Może sie okazać że takich nie ma. Oprócz golasów skonfigurowanych tak, że nikt tego nie chce (patrz Dacia bez klimy), to wersja jako tako goła ale nie odpychająca, ma tyle nawalone wyposażenia którego nie zamawiałeś, że cena urośnie znacznie.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, kravitz napisał:

Jak będziesz chciał kupić auto zblizone do tego co miałeś, to zapłacisz niewiele więcej.

 

Patrząc po cenniku wyprzedaży rocznika, myślę, że jakieś 15 kzł więcej za zeszły rocznik i schodzący model.

Nowy model to 20 kzł więcej za auto bez AT.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, kravitz napisał:

Jednak jakbym chciał Golfa z automatem, to najtańszy wyskakuje o....50k PLN droższy ;]

 

No trochę chyba się zapędziłeś ;)

 

Nową 8kę z 1.0TSI 110 faktycznie kupuje się za ok. 70kPLN, ale DSG to nie +50kPLN, tylko +20kPLN.

Jest pełno ofert 1.0TSI 110KM + DSG za 90-95kPLN.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, kravitz napisał:

 

Jak będziesz chciał kupić auto zblizone do tego co miałeś, to zapłacisz niewiele więcej.

 

Sprawdziłem właśnie Golfy na allegro ;) Nowe

Najtańszy był za około 71800, ja za swojego od tego samego dealera dałem 1tyś PLN mniej.

Wyposażenie podobne ma ten najtańszy. Silnik z jakis powodów jest 5KM słabszy. Pewnie jakieś dodatkowe klimatyczne kukuryku.

 

Jednak jakbym chciał Golfa z automatem, to najtańszy wyskakuje o....50k PLN droższy ;]

 

To jeszcze zadzwoń i dopytaj o tego Golfa :)

 

Z automatami tak bywa, dlatego kupiłem EV, bo cena była taka sama jak za małe auto z automatem ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Mars_wrc napisał:

 

No trochę chyba się zapędziłeś ;)

 

Nową 8kę z 1.0TSI 110 faktycznie kupuje się za ok. 70kPLN, ale DSG to nie +50kPLN, tylko +20kPLN.

Jest pełno ofert 1.0TSI 110KM + DSG za 90-95kPLN.

 

Tak, moje porównanie nie było sprawiedliwe, bo za te 122k PLN była wersja z 1.5TSI.

Jednak 1.0 z DSG jakos nie występują na wyprzedażach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, sherif napisał:

To jeszcze zadzwoń i dopytaj o tego Golfa :)

 

Z automatami tak bywa, dlatego kupiłem EV, bo cena była taka sama jak za małe auto z automatem ;).

 

Ja myślę o elektryku, ale to będzie raczej jakaś fanaberia i raczej to nie będzie małe auto do miasta.

Tak sądze na ta chwilę.

I na tą chwilę, byłaby maksymalnie młoda Tesla 3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, kravitz napisał:

 

Tak, moje porównanie nie było sprawiedliwe, bo za te 122k PLN była wersja z 1.5TSI.

Jednak 1.0 z DSG jakos nie występują na wyprzedażach.

 

Nadal się nie zgadza, bo 1.5TSI + DSG wyjeżdża się za 102, a nie 122kPLN.

Jest na otomoto prawie 50 ogłoszeń z konfigiem 1.5TSI + DSG poniżej 122kPLN, a zaczynają się od 100.

Wiadomo, dokładając wyposażenia winduje się cenę, ale to nie Dacia by najtańsze wersje nie miały radia czy klimy 😄 Najtaszy Golf ma wszystko co potrzebne.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, kravitz napisał:

Problemem jest tylko kupienie podobnego auta, jak minie lat 5 czy 10. Może sie okazać że takich nie ma. Oprócz golasów skonfigurowanych tak, że nikt tego nie chce (patrz Dacia bez klimy), to wersja jako tako goła ale nie odpychająca, ma tyle nawalone wyposażenia którego nie zamawiałeś, że cena urośnie znacznie.

 

Przy 5, a tym bardziej 10ciu latach różnicy, należy porównywać po prostu nową wersję bazową do starej, albo nową wypasioną, do starej również wszystko mającej. Fakt, golas z 2020 może mieć więcej rzeczy niż golas z 2010, choć nawet w 2010, wersje podstawowe wielu marek miały takie rzeczy jak radio czy klima. Wiadomo, że w nowym będzie więcej "systemów wsparcia", ale tak jest ze wszystkim - lodówką, telewizorem, rowerem, o telefonach komórkowych nie wspominając.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, Majkiel napisał:

Wiadomo, że w nowym będzie więcej "systemów wsparcia", ale tak jest ze wszystkim - lodówką, telewizorem, rowerem, o telefonach komórkowych nie wspominając.

 

 

Czy ja wiem? Lodówka stara po prostu chłodziła. Nowa też chłodzi i nie podaje żywności sama. Rowerem jak zawsze pedałowałem, tak nadal muszę pedałować, z tą różnicą, że teraz kosztuje 3 razy więcej niż 20 lat temu. Co do telewizorów zgoda... mają trochę więcej bajerów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, rwIcIk napisał:

Ja średnio co 5 lat kupuję auto z zaoszczędzonej kasy. I już myślę, że trzeba będzie zejść klasę niżej.

 

A ja myśle, że skoro co 5 lat stać Cię na nowe auto z salonu, to nie ma co narzekać. Mnie nigdy nie było stać, na dodatek teraz używki też zdrożały. Jak w 2013 octavie 4 letnią miałem za 20tys, tak teraz trzeba dać drugie tyle. 10 letnie astry i meganki po 30tys. Paranoja jakaś

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, blue_ napisał:

Naprawde? Ze 100tys mam do oddania 180. Jak dla mnie, to nie niskie oprocentowanie.

 

Ale za 20-30 lat. Spróbuj sprawdzić ile Cię wyjdzie na taki okres dowolny inny kredyt.

 

 

42 minuty temu, blue_ napisał:

A kredyt na auto chyba ma większe?

 

Nie wiem, nigdy nie brałem kredytu na auto. Przeciętne leasingi są oprocentowane rzędu 10-20% na 4-5 lat.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, norbert123 napisał:

Sugerujesz ze Niemcy sa biedniejsi czy co

 

sugeruję jedynie że takie wyliczenia wyglądają pięknie w prasie, przyciągają, człowiek klika, reklamy się wyświetlają, ktoś zarabia. Do tego to służy.

Edytowane przez maro_t
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minutes ago, Mars_wrc said:

 

Bardzo drogo.

U mnie 300k kreski i do oddania 360k. Wpłata 20% i 15 lat. Kredyt w PLN, Citibank.

 

Ale to pewnie hipoteka przy obecnych stopach ;)

Na auto nie dostaniesz takiej kreski a w hipotece tez nie masz stalego oprocentowania na cale 15 lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, blue_ napisał:

Tak. Pln w pko na 25 lat. Oprocentowanie jest zmienne i tak naprawde, to teraz nie wiem ile wynosi

 

logujesz się do banku i sprawdzasz. Też mam kredyt hipteczny w PKO, tam w serwisie ipko wszystko widać. Oprocentowanie zależy od marży banku (która jest stała) i stóp procentowych, które obecnie są prawie zerowe. Więc jeżeli na dzisiaj masz tyle odsetek do spłacenia, to albo się coś nie zgadza, albo marża jest naprawdę gigantyczna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Maciej__ napisał:

 

Ale to pewnie hipoteka przy obecnych stopach ;)

Na auto nie dostaniesz takiej kreski a w hipotece tez nie masz stalego oprocentowania na cale 15 lat.

 

O hipotece mowa.

Oczywiście piszę o aktualnych stopach, w momencie wzięcia kreski (2018) całkowity koszt był 76k. Teraz zeszło do 60. Oczywiście wiem, że może wzrosnąć.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Dark_Knight napisał:

Nie wiem, nigdy nie brałem kredytu na auto. Przeciętne leasingi są oprocentowane rzędu 10-20% na 4-5 lat.

 

Skąd Ty masz te informacje??

Na 48 miesięcy wychodziło praktycznie wszędzie 104 - 108 %. PRZY UŻYWANYM. Przy nowych zazwyczaj trochę lepiej.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, komor napisał:

 

Skąd Ty masz te informacje??

Na 48 miesięcy wychodziło praktycznie wszędzie 104 - 108 %. PRZY UŻYWANYM. Przy nowych zazwyczaj trochę lepiej.

 

 

Zawyżyłem, żeby nikt się nie uczepił. To żeś się uczepił.

:hehe:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.