Skocz do zawartości

Rejestracja zakupionego samochodu


Vadero

Rekomendowane odpowiedzi

30 dni na zgłoszenie lub rejestrację. Numerów nie można zatrzymać, jak są z innego miasta/powiatu.

 

Ale w praktyce możesz zgłosić nabycie przez internet i jeździć na dotychczasowych numerach i dowodzie rejestracyjnym. Dowodem własności jest umowa/faktura ( o ile auto jest zarejestrowane w PL)

 

WAŻNE: Trzeba przepisać OC na siebie!!

Edytowane przez ghost2255
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, Vadero said:

Jak to teraz jest - kupuję auto i mam 30 dni na zgłoszenie zakupu, czy na rejestrację? Mogę już zachować obecne numery (auto z innego miasta), czy muszę przerejestrowywać? 

zdaje sie 180dni 

zadzwoń do wk  to ci powiedzą :ok:;] 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ważne, aby zgłosić rejestrację przez profil zaufany w ciągu 30 dni, bo egzekwują kary za spóźnienia. Ja zarejestrowałem auto online, a wizytę w WK umawiałem na stronie Urzędu Miasta, u nas robią zapisy do WK tylko w poniedziałek o 7 rano i jednego poniedziałku nie zdążyłem, bo jak klepnąłem wolny termin, to zanim wpisałem email, telefon i imię z nazwiskiem, już mi przepadło. Musiałem czekać do kolejnego poniedziałku i udało się klepnąć termin na marzec. Natomiast co ważniejsze, trzeba w ciągu 14 dni zapłacić PCC-3 jeśli kupimy od osoby prywatnej, bo też egzekwują już kary i to całkiem spore. Można to zrobić online, ale trzeba znać swoje przychody za 2019r.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, ghost2255 napisał:

30 dni na zgłoszenie lub rejestrację. Numerów nie można zatrzymać, jak są z innego miasta/powiatu.

 

Ale w praktyce możesz zgłosić nabycie przez internet i jeździć na dotychczasowych numerach i dowodzie rejestracyjnym. Dowodem własności jest umowa/faktura ( o ile auto jest zarejestrowane w PL)

 

WAŻNE: Trzeba przepisać OC na siebie!!

Czyli samo zgłoszenie wystarczy i można jeździć bez przerejestrowania i nie ma.wtedy kary?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, OlekBartek napisał:

Czyli samo zgłoszenie wystarczy i można jeździć bez przerejestrowania i nie ma.wtedy kary?

Tak. Kara jest za niezgłoszenie/niezarejestrowanie.

 

19 minut temu, luccass napisał:


 

 


Dlaczego trzeba?

tapatalked
 

 

Aby mieć polisę na siebie, mieć pewność że jest opłacona, kontynuować posiadanie zniżek. Jest obowiązek powiadomienia ubezpieczyciela o fakcie nabycia pojazdu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minutes ago, Vadero said:

Bo mogę mówić, że mieszkam gdzie mieszkałem i nie ma to nic wspólnego z adresem zameldowania... :hmm:

 

Ja jestem zameldowany u rodzicow, a nie mieszkam tam od 20 lat ;]

Dwa obecne samochody mam zarejestrowane na 2 rozne adresy w Wawie i nikt w to nie wnika ;)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby mieć polisę na siebie, mieć pewność że jest opłacona, kontynuować posiadanie zniżek. Jest obowiązek powiadomienia ubezpieczyciela o fakcie nabycia pojazdu.
A tu akurat się mile zaskoczyłem - teść otrzymał list od ubezpieczyciela kilka tygodni po zostaniu nowym właścicielem. Wydział komunikacji musi być jakoś sprzężony z systemami ubezpieczycieli, bo tylko w WK zbycie i nabycie zostały zgłoszone.

tapatalked

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako ciekawostkę wklejam fragment z e-maila od pani z CEPiKu (prowadziłem korespondencję w sprawie samochodu który zbyłem, a okazało się, że nabywca nie zgłosił jego nabycie)...

 

"Dodatkowo informuję, że w przypadku braku zgłoszenia nabycia pojazdu przez nowego właściciela możliwe jest złożenie zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa na Policji. Na tej podstawie może być prowadzone postępowanie w sprawie o wykroczenie określone w art. 97 Kodeksu wykroczeń, stosownie do którego uczestnik ruchu lub inna osoba znajdująca się na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu, a także właściciel lub posiadacz pojazdu, który wykracza przeciwko innym przepisom ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym lub przepisom wydanym na jej podstawie, podlega karze grzywny do 3000 złotych albo karze nagany".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tu akurat się mile zaskoczyłem - teść otrzymał list od ubezpieczyciela kilka tygodni po zostaniu nowym właścicielem. Wydział komunikacji musi być jakoś sprzężony z systemami ubezpieczycieli, bo tylko w WK zbycie i nabycie zostały zgłoszone.

tapatalked

Zawsze jak pozbywam się auta zglaszam to do ubezpieczyciela, kilkanascie lat temu pewna firma zgłosiła że nie opłaciłem im składki za jakiś okres ( w którym już oczywiście nie byłem posiadaczem tego pojazdu) jeśli poprzedni właściciel zgłosił to wk i sprzężenie z systemami tu jest zwykle na papierku poprzedniego właściciela ;]

łubu dubu, łubu dubu niech żyje prezes naszego klubu

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, rwIcIk napisał:

Najpierw zgłoszenie sprzedaży w WK, potem u ubezpieczyciela :ok:

 

Proponuję jeszcze sprawdzić, czy zgłoszenie zostało przyjęte, bo nie jest to takie oczywiste. Zgłoszenia dokonałem w dniu sprzedaży przez portal administracyjny i dostałem potwierdzenie, a po roku okazało się, że dla urzędników dalej jestem właścicielem auta. A dowiedziałem się tego przez przypadek, po zainstalowaniu apki mObywatel. Identycznie było ze zgloszeniem do AXA. Wysłałem, dostałem potwierdzenie zgłoszenia... i na tym się skończyło. Znowu przez przypadek, przy ubezpieczaniu mieszkania wyszło, że oni "o niczym nie wiedzą" 😄

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, aviator napisał:

Proponuję jeszcze sprawdzić, czy zgłoszenie zostało przyjęte, bo nie jest to takie oczywiste. Zgłoszenia dokonałem w dniu sprzedaży przez portal administracyjny i dostałem potwierdzenie, a po roku okazało się, że dla urzędników dalej jestem właścicielem auta. A dowiedziałem się tego przez przypadek, po zainstalowaniu apki mObywatel. Identycznie było ze zgloszeniem do AXA. Wysłałem, dostałem potwierdzenie zgłoszenia... i na tym się skończyło. Znowu przez przypadek, przy ubezpieczaniu mieszkania wyszło, że oni "o niczym nie wiedzą" 😄

Zgłoszenie z Twoje strony i jesteś kryty.

To, że ktoś nie przerejestrował to inna kwestia.

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, rwIcIk napisał:

Zgłoszenie z Twoje strony i jesteś kryty.

 

Niby tak, ale... Jakby się coś wydarzyło, to aparat państwowy uderza do mnie, jako "właściciela". Zgłoszenie potwierdzone mam, ale urzędasy w tej sytuacji idą w zaparte, więc w wyobraźni mam sytuację - swoje racje niech pan przedstawi w sądzie... Czyli tak ze dwa lata, kilkasetek na adwokata i sprawa się wyjaśni 😁

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.02.2021 o 17:10, ghost2255 napisał:

30 dni na zgłoszenie lub rejestrację. Numerów nie można zatrzymać, jak są z innego miasta/powiatu.

 

Ale w praktyce możesz zgłosić nabycie przez internet i jeździć na dotychczasowych numerach i dowodzie rejestracyjnym. Dowodem własności jest umowa/faktura ( o ile auto jest zarejestrowane w PL)

 

WAŻNE: Trzeba przepisać OC na siebie!!

 

Pewny jesteś ??

art. 73 ust. 1a pord
Składający wniosek o rejestrację pojazdu może wnioskować o zachowanie dotychczasowego numeru rejestracyjnego, w tym tablic (tablicy) rejestracyjnych, jeżeli pojazd był już zarejestrowany na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i posiada tablice (…)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, komor napisał:

 

Pewny jesteś ??

art. 73 ust. 1a pord
Składający wniosek o rejestrację pojazdu może wnioskować o zachowanie dotychczasowego numeru rejestracyjnego, w tym tablic (tablicy) rejestracyjnych, jeżeli pojazd był już zarejestrowany na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i posiada tablice (…)

To chyba miało się ostatnio zmienić, by zachowywać tablice :hmm:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, rwIcIk napisał:
5 godzin temu, komor napisał:

To chyba miało się ostatnio zmienić, by zachowywać tablice

Jest projekt, ale jeszvze nie wszedł w życie. 

 

5 godzin temu, komor napisał:

Pewny jesteś ??

Znasz przypadek zachiwania tablic z innego powiatu po przerejestrowaniu?? Bo ja nie. To czysto teoretyczne rozwiązanie. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, rwIcIk napisał:

To chyba miało się ostatnio zmienić, by zachowywać tablice :hmm:

 

Godzinę temu, ghost2255 napisał:

Jest projekt, ale jeszvze nie wszedł w życie.

Znasz przypadek zachiwania tablic z innego powiatu po przerejestrowaniu?? Bo ja nie. To czysto teoretyczne rozwiązanie. 

 

Ok, doczytałem dokładniej;]

https://moto.rp.pl/tu-i-teraz/47661-bedzie-latwiej-dla-kierowcow-te-przepisy-sie-zmienia

 

Karty pojazdu i nalepki znikają od września 2022, tablice - termin nie znany.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.02.2021 o 15:28, rwIcIk napisał:

Zgłoszenie z Twoje strony i jesteś kryty.

To, że ktoś nie przerejestrował to inna kwestia.

Dokładnie, zawsze zgłaszam osobiście.

Na umowie sprzedaży stawiają pieczątki Wydział Komunikacji i ubezpieczyciel.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.02.2021 o 21:50, aviator napisał:

Jako ciekawostkę wklejam fragment z e-maila od pani z CEPiKu (prowadziłem korespondencję w sprawie samochodu który zbyłem, a okazało się, że nabywca nie zgłosił jego nabycie)...

 

"Dodatkowo informuję, że w przypadku braku zgłoszenia nabycia pojazdu przez nowego właściciela możliwe jest złożenie zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa na Policji. Na tej podstawie może być prowadzone postępowanie w sprawie o wykroczenie określone w art. 97 Kodeksu wykroczeń, stosownie do którego uczestnik ruchu lub inna osoba znajdująca się na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu, a także właściciel lub posiadacz pojazdu, który wykracza przeciwko innym przepisom ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym lub przepisom wydanym na jej podstawie, podlega karze grzywny do 3000 złotych albo karze nagany".

to ta pani w koncu zdecyduje się co zgłasza-przestępstwo czy wykroczenie....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.02.2021 o 15:09, aviator napisał:

Proponuję jeszcze sprawdzić, czy zgłoszenie zostało przyjęte, bo nie jest to takie oczywiste. Zgłoszenia dokonałem w dniu sprzedaży przez portal administracyjny i dostałem potwierdzenie, a po roku okazało się, że dla urzędników dalej jestem właścicielem auta. A dowiedziałem się tego przez przypadek, po zainstalowaniu apki mObywatel. Identycznie było ze zgloszeniem do AXA. Wysłałem, dostałem potwierdzenie zgłoszenia... i na tym się skończyło. Znowu przez przypadek, przy ubezpieczaniu mieszkania wyszło, że oni "o niczym nie wiedzą" 😄

jesteś włascicielem poniewaz Twój kupiec nie wystąpił o rejestrację pojazdu, a tak tylko można zmienić zapis w CEPiK. Rejestracja następuję na wniosek nabywcy na drodze administracyjnej. Zgłoszenie pojazdu nie rodzi skutków w postaci wyrejestrowania czy wymazania Ciebie "z tego konkretnego pojazdu". W CEPiK-u jest natomiast informacja o nabywcy i dacie sprzedaży.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Adamro napisał:

Dokładnie, zawsze zgłaszam osobiście.

Na umowie sprzedaży stawiają pieczątki Wydział Komunikacji i ubezpieczyciel.

Tak robiłem. Ale 3 lata temu wysyłałem zeskanowany formularz mailem i do urzędu, i do ubezpieczyciela.  Dostawałem potwierdzenia. Jak dobrze pamiętam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minutes ago, aviator said:

Tylko po co są w takim razie wynalazki typu epuap, jak dalej trzeba robić kserówki, gonić na pocztę, czy do urzędu? 😉

 

Nic nie trzeba, ale jak ktos ma paranoje to niech sobie gania po urzedach :hehe:

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, aviator napisał:

Tylko po co są w takim razie wynalazki typu epuap, jak dalej trzeba robić kserówki, gonić na pocztę, czy do urzędu? 😉

No teraz nie trzeba, spokojnie można to załatwić elektronicznie, jak wyżej kolega pisał.

Edytowane przez Adamro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Maciej__ napisał:

 

Nic nie trzeba, ale jak ktos ma paranoje to niech sobie gania po urzedach :hehe:

 

Nieistotne, czy będziesz ganiał po urzędach, czy zgłosisz to elektronicznie. Przekaz był, aby takie rzeczy zgłaszać. Ja w zeszłym roku zrobiłem to akurat osobiście, ponieważ załatwiałem też inne sprawy.

Jeśli nic nie trzeba, możesz nie zgłaszać, jest mi to obojętne :oki:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.02.2021 o 21:40, luccass napisał:

A tu akurat się mile zaskoczyłem - teść otrzymał list od ubezpieczyciela kilka tygodni po zostaniu nowym właścicielem.

na 99% sprzedający zgłosić ten fakt, żeby znieść z siebie solidarną odpowiedzialność wynikającą z ustawy n/t OC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na 99% sprzedający zgłosić ten fakt, żeby znieść z siebie solidarną odpowiedzialność wynikającą z ustawy n/t OC
Sprzedającym byłem ja - na 100% niczego nie zgłaszałem w TU. Zgłosiłem zbycie w Wydziale Komunikacji.

Sent from my SM-G970F using Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minutes ago, Ozarek said:

na 99% sprzedający zgłosić ten fakt, żeby znieść z siebie solidarną odpowiedzialność wynikającą z ustawy n/t OC

 

Jaka solidarna odpowiedzialnosc?

To chyba jedynie w przypadku zalegleh skladki, jak ktos kombinuje z OC na raty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, r1sender napisał:

jesteś włascicielem poniewaz Twój kupiec nie wystąpił o rejestrację pojazdu, a tak tylko można zmienić zapis w CEPiK. 

Dość to dziwne, w każdym razie, po mojej interwencji w CEPiK "mój" samochód nie wyświetla się już w mPojazd w apce mObywatel... 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, aviator napisał:

Dość to dziwne, w każdym razie, po mojej interwencji w CEPiK "mój" samochód nie wyświetla się już w mPojazd w apce mObywatel... 

Błąd matrixa ;]

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Danielpoz. napisał:

Tak na szybko. 

Do przerejestrowania potrzebuję

1. DR

2. KP

3. stare tablice

4.umowę kupna

 

Czy potwierdzenia zapłaty podatku? 

Potwierdzenia OC sprawdzają jeszcze ?? ;] Lata temu kazali mi okazać.

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, komor napisał:

Potwierdzenia OC sprawdzają jeszcze ?? ;] Lata temu kazali mi okazać.

Warto przypominać, by potem pacjent nie zapłacił kary, za zbyt późne ubezpieczenie - szczególnie jak auto nowe, albo było sprowadzone ;]

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.02.2021 o 10:37, komor napisał:

 

Pewny jesteś ??

art. 73 ust. 1a pord
Składający wniosek o rejestrację pojazdu może wnioskować o zachowanie dotychczasowego numeru rejestracyjnego, w tym tablic (tablicy) rejestracyjnych, jeżeli pojazd był już zarejestrowany na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i posiada tablice (…)

 

Termin wejścia w życie tego artykułu określi Minister Infrastruktury, czy coś w ten deseń. Naturalnie nie określił póki co.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.02.2021 o 19:49, Maciej__ napisał:

 

Jaka solidarna odpowiedzialnosc?

To chyba jedynie w przypadku zalegleh skladki, jak ktos kombinuje z OC na raty.

tak, ale jak kończy się polisa, albo zbliża termin zapłaty kolejnej raty to warto szybko zgłaszać do TU

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.