Skocz do zawartości

Pompa ciepła powietrze-woda przy niskich temp.


ppmarian

Rekomendowane odpowiedzi

Chce dołożyć 2 źródło ciepła. Obecny kominek na pellet już mnie "nudzi" poza tym potrzebuje czego co mogę zdalnie włączyć 3h przed przyjazdem do domu bez zastanawiania się czy zasobnik jest pełny czy nie....

 

Mając foto na dachu aż się prosi o pompie ciepła. Odwiertów nie chce bo koszta wysokie.

 

Foldery reklamowe znam wiem że współczynnik COP spada drastycznie poniżej temp -7

 

Pytanie do praktyków:

 

ile powiedzmy z takich deklarowanych 12kW dla temp zew. +7st i parametrze wody 35/30 bedzi przy np -10st Jak mamy za oknem teraz.

 

 

Wysłane z tel.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, bo LG nie ma zintegrowanych grzałek. A tej, którą mam w buforze nigdy nie użyłem.
 
Ja mam 120m do ogrzania. Obecnie pięć 12kW na pellet Ale bardzo rzadko chodzi na Max. Więc celuje w taką moc. Boję się tylko spadku wydajności przy konkretnych mrozach jak teraz.

Wysłane z tel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są pompy ciepła P-W, które mają stałą moc cieplną do np -15 i mniej jak Panasonic serja T-cap, Mitsubishi Zubudan, może też Daikin Altherma. Mają one trochę gorszą sprawność w stosunku do modeli bez stałej wydajności i są droższe.

Przy czym i w szczególności w Twoim wypadku, kiedy masz alternatywne źródło ogrzewania to PC dobrałbym "zwykłą" ze spadkiem wydajności, na powiedzmy 80% zapotrzebowania na ciepło, gdzie podejrzewam wystarczy Ci moc pompy około 6-7kW a jako źródło szczytowe odpalać ten kocioł na pelet. PC nie lubią być przewymiarowane a i będzie znacząco taniej i mniejsze wymagania co do zasilania w energię elektryczną (czasami może to być też problem).

Kolejna sprawa to jak wygląda u Ciebie instalacja od strony hydraulicznej - odbioru ciepła. PC mają swoje specyficzne wymagania co do temperatur zasilania i przepływów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są pompy ciepła P-W, które mają stałą moc cieplną do np -15 i mniej jak Panasonic serja T-cap, Mitsubishi Zubudan, może też Daikin Altherma. Mają one trochę gorszą sprawność w stosunku do modeli bez stałej wydajności i są droższe.
Przy czym i w szczególności w Twoim wypadku, kiedy masz alternatywne źródło ogrzewania to PC dobrałbym "zwykłą" ze spadkiem wydajności, na powiedzmy 80% zapotrzebowania na ciepło, gdzie podejrzewam wystarczy Ci moc pompy około 6-7kW a jako źródło szczytowe odpalać ten kocioł na pelet. PC nie lubią być przewymiarowane a i będzie znacząco taniej i mniejsze wymagania co do zasilania w energię elektryczną (czasami może to być też problem).
Kolejna sprawa to jak wygląda u Ciebie instalacja od strony hydraulicznej - odbioru ciepła. PC mają swoje specyficzne wymagania co do temperatur zasilania i przepływów.
Podłogowka W 100%

180l CWU w dwuplaszczu

Wysłane z tel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak ten dwupłaszcz się sprawdza przy wymianie z relatywnie małą różnicą temp.

Podłogówka to git - jest jakiś mieszacz centralny, przy buforze, sprzęgle czy mieszacze przy rozdzielaczach. Pamiętaj, że PC dostarcza czynnik już o niskim parametrze i te mieszacze trzeba pominąć.

Jak masz aktywne sterowanie pętlami to bufor będzie raczej konieczny (zapewnienie przepływów i czynnika do defrostów).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak ten dwupłaszcz się sprawdza przy wymianie z relatywnie małą różnicą temp.
Podłogówka to git - jest jakiś mieszacz centralny, przy buforze, sprzęgle czy mieszacze przy rozdzielaczach. Pamiętaj, że PC dostarcza czynnik już o niskim parametrze i te mieszacze trzeba pominąć.
Jak masz aktywne sterowanie pętlami to bufor będzie raczej konieczny (zapewnienie przepływów i czynnika do defrostów).
Mieszcz jest bezpośrednio na kolektorze ppdlogowki.

2pladzcz największa pow. Wymiany od najlepszego zbiornika z wezownica więc powinno być ok

Wysłane z tel.


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, ppmarian napisał:

Mieszcz jest bezpośrednio na kolektorze ppdlogowki.

2pladzcz największa pow. Wymiany od najlepszego zbiornika z wezownica więc powinno być ok

Wysłane z tel.

 

No i na mój rozum, to te mieszacze z rozdzielaczy bym wypieprzył i układ mieszający przeniósł do kotłowni przy kotle na pelet.

Do rozdzielaczy podawałbym już czynnik o obniżonej temperaturze.

PC bym wpinał za tym układem mieszającym przez sprzęgło lub bufor (gdy pętle są aktywnie sterowane) by dwa źródła ciepła mogły pracować ewentualnie jednocześnie.

Chociaż PC jest dosyć wymagającym urządzeniem odnośnie części hydraulicznej instalacji, przy czym prostota jest wskazana, więc polecam kontakt z dobrą firmą która będzie potrafiła i zweryfikować część instalacji (nawet średnice rur zasilania rozdzielaczy potrafią być przeszkodą) i będą potrafili poustawiać wszystko od strony chłodniczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.02.2021 o 22:19, Przypal napisał:

Na niskim parametrze przy "lepszej" półce będzie super. Mówię o Panasonic`u ewentualnie LG. Mam u siebie LG 16kW i sobie radzi w budynku 240mkw.

 

Ile tak pompa zużywa energii elektrycznej przez powiedzmy miesiąc?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.02.2021 o 14:24, Andi napisał:

 

Ile tak pompa zużywa energii elektrycznej przez powiedzmy miesiąc?

Wejdź na stronę https://cieplowlasciwie.pl/ i policz dla swojego domu, tu nie ma stałych wartości tu wszystko zależy od "czegoś" plus dodaj parę procent na niedoskonałość tych kalkulatorów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daikin Altherma 3,powietrze-woda moc 8 kW dom 130 m2 tylko 10 cm styropianu w jednej warstwie, tylko podłogówka,G12w praca nonstop z podbiciem w taniej taryfie. Mieszka 5 osób.

Screen z kosztem ogrzewania i CWU za dzisiaj. Nie uwzględnia PV. W czasie największych mrozów (max -18 trzy noce pod rząd, w dzień -12) dobowe zużycie sięgało 60 kWh. Dobowe średnie zużycie za ten sezon to 22 kWh.

 

koszt.jpg

Edytowane przez punktak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daikin Altherma 3,powietrze-woda moc 8 kW dom 130 m2 tylko 10 cm styropianu w jednej warstwie, tylko podłogówka,G12w praca nonstop z podbiciem w taniej taryfie. Mieszka 5 osób.
Screen z kosztem ogrzewania i CWU za dzisiaj. Nie uwzględnia PV. W czasie największych mrozów (max -18 trzy noce pod rząd, w dzień -12) dobowe zużycie sięgało 60 kWh. Dobowe średnie zużycie za ten sezon to 22 kWh.
 
koszt.jpg.7f2149deecb175676e0468d3a4c9e742.jpg
Dobre wyniki. Masz monoblok?

Wysłane z tel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest split. Monoblok to w naszym klimacie zbyt duże ryzyko. Do nowego domu który będę budował z synem, też biorę PC PW Daikina ale 4 kW - dom 100 metrów z garażem, dobrze ocieplony (takie jest założenie....)

Ogólnie z wyliczeń na Ciepłowłasciwe.pl wychodziło zużycie kWh odpowiadające ilości spalanego węgla, ale dla nowego domu zleciłem profesjonalne OZC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, punktak napisał:

Monoblok to w naszym klimacie zbyt duże ryzyko

Dlaczego tak twierdzisz? O ile nie mieszkasz na obszarze z częstymi brakami prądu, to monoblok w żadnym razie nie jest bardziej ryzykowny. Są też sposoby zabezpieczania pompy na wypadek braku prądu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twierdzę tak, bo nawet jedno (ale długie) wyłączenie prądu raz na dziesięć lat może doprowadzić do zniszczenia jednostki zewnętrznej. Układy zabezpieczające to też tylko technika i ona też może zawieść.

Jest tylko jeden plus monobloka - fabrycznie zamknięty układ freonowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość krawiec
Godzinę temu, punktak napisał:

Twierdzę tak, bo nawet jedno (ale długie) wyłączenie prądu raz na dziesięć lat może doprowadzić do zniszczenia jednostki zewnętrznej. Układy zabezpieczające to też tylko technika i ona też może zawieść.

Jest tylko jeden plus monobloka - fabrycznie zamknięty układ freonowy.

A co do diaska ma sie stac bez pradu?

Chyba ze w tych monoblockach to woda jest i zamarznie...

 

Krawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość krawiec
37 minut temu, punktak napisał:

No tak, właśnie tam jest woda. Aby sprostać przepisom trzeba albo zapewnić odpowiednią powierzchnię kotłowni, albo przenieść wymiennik woda-freon na zewnątrz budynku....

Eeee zalac to glikolem a w srodku dac wymiennik plytowy...

 

Krawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Monoblok zalany glikolem i dodatkowy wymiennik da niższą sprawność.  Wymiennik trzeba by mocno przewymiarować, żeby mieć jak najmniejszy spadek temperatury na wymianie ciepła.  Miałem taki układ w poprzednim domu: pompa 25kW, wymiennik o powierzchni 6m i spadek temperatury na wymienniku 5-6 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.02.2021 o 21:37, punktak napisał:

Daikin Altherma 3,powietrze-woda moc 8 kW dom 130 m2 tylko 10 cm styropianu w jednej warstwie, tylko podłogówka,G12w praca nonstop z podbiciem w taniej taryfie. Mieszka 5 osób.

Screen z kosztem ogrzewania i CWU za dzisiaj. Nie uwzględnia PV. W czasie największych mrozów (max -18 trzy noce pod rząd, w dzień -12) dobowe zużycie sięgało 60 kWh. Dobowe średnie zużycie za ten sezon to 22 kWh.

 

Altherma III ma taki fajny interfejs? Czy to jakiś inny kombajn?

Mam Althermę II i za wiele to się nie dowiem ze sterownika ;)

 

Z ciekawości - grzejesz korzystając z krzywej grzewczej zależnej od temperatury otoczenia czy sterowanie z termostatu pokojowego?

Edytowane przez Majkiel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, Majkiel napisał:

 

Altherma III ma taki fajny interfejs? Czy to jakiś inny kombajn?

Mam Althermę II i za wiele to się nie dowiem ze sterownika ;)

 

Z ciekawości - grzejesz korzystając z krzywej grzewczej zależnej od temperatury otoczenia czy sterowanie z termostatu pokojowego?

 

Screen pochodzi z Home Assistanta i to nie koniec jego możliwości...

Mam zobrazowane zużycie w taniej i drogiej taryfie, zużycie na tle produkcji PV oraz wykresy temperatur....

Grzeję na podstawie krzywej bez termostatu pokojowego.

 

Zrzut ekranu-1.jpg

Zrzut ekranu-2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, ppmarian napisał:

Podziel się.

Ja planuje monoblok z roztworem w całym układzie + zawory przeciwzamarzajace.
Nie planuje pośredniego obiegu z wymiennikiem.

Wysłane z tel.
 

 

Kartek sobie nie wyrwałem.....

Nie widzę uzasadnienia ekonomicznego dla monobloku, chyba że dostałeś jakąś dobrą ofertę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, punktak napisał:

 

Screen pochodzi z Home Assistanta i to nie koniec jego możliwości...

Mam zobrazowane zużycie w taniej i drogiej taryfie, zużycie na tle produkcji PV oraz wykresy temperatur....

Grzeję na podstawie krzywej bez termostatu pokojowego.

 

A pompa jak "gada" z HomeAssistant'em ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ingeruję w nią bo 1. jest na gwarancji, 2. kiedy ją kupiłem nie znałem jeszcze HA i używałem kilku termometrów cyfrowych DS18x na magistrali 1Wire podłączonych do LanKonrolera. Działający układ 1Wire podłączyłem do ESP8266 a ten zintegrowałem z Home Assistantem, co umożliwia np. zobrazowanie temperatur i zużycia energii (pokazałem na screenie)

HA posiadam od ośmiu miesięcy i jestem pod wrażeniem możliwości - np. z rzeczoną Althermą można go połączyć przy pomocy https://github.com/raomin/ESPAltherma

Po zakończeniu gwarancji - jeśli będę miał czas i potrzebę - też zintegruję ją z HA. 

Ogólnie bardzo polecam Home Assistanta jako centrum inteligentnego domu. Można go zintegrować prawie ze wszystkim, jest to za darmo i naprawdę działa tak dobrze że na początku nie mogłem uwierzyć.

Wymagania sprzętowe są minimalne (u mnie działa na poleasingowym terminalu Fujitsu), nie trzeba znać się na elektronice i programowaniu, sterowanie najbardziej potrzebnymi rzeczami typu światło masz "z marszu" przy pomocy telefonu, komend głosowych czy automatyzacji.

Rozpisałem się o HA - nie wiem czy go znasz.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.02.2021 o 19:05, punktak napisał:

Twierdzę tak, bo nawet jedno (ale długie) wyłączenie prądu raz na dziesięć lat może doprowadzić do zniszczenia jednostki zewnętrznej. Układy zabezpieczające to też tylko technika i ona też może zawieść.

Jest tylko jeden plus monobloka - fabrycznie zamknięty układ freonowy.

Dlatego stosuje się również zawory zabezpieczające pompę. W razie "W" woda zostanie spuszczona i nic wielkiego się nie stanie.

W dniu 16.02.2021 o 20:56, krawiec napisał:

Eeee zalac to glikolem a w srodku dac wymiennik plytowy...

Na glikolu tracisz około 10-15% sprawności - całkiem sporo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.