Skocz do zawartości

Kalkulator ladowania ev w roznych taryfach


zinger

Rekomendowane odpowiedzi

Kalkulator roznych taryf i operatorow oraz marek i modeli.

 

Dla mojej skody, przy przebiegu rocznym 15kkm i taryfie G11 w Tauronie wyszlo mi 1450zl/rok, czyli 10zl/100km. 

Troche duzo, liczylem ze wyjdzie ok 7zl. Co nie zmienia faktu, ze to ponad 2 razy mniej niz wczesniej Sceniciem na LPG i 3 razy mniej niz Ateca 1.4 TSI.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, zinger napisał:

Kalkulator roznych taryf i operatorow oraz marek i modeli.

 

Dla mojej skody, przy przebiegu rocznym 15kkm i taryfie G11 w Tauronie wyszlo mi 1450zl/rok, czyli 10zl/100km. 

Troche duzo, liczylem ze wyjdzie ok 7zl. Co nie zmienia faktu, ze to ponad 2 razy mniej niz wczesniej Sceniciem na LPG i 3 razy mniej niz Ateca 1.4 TSI.

 

Pytanie po co się trzymasz G11 mając EV?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, zinger napisał:

Kalkulator roznych taryf i operatorow oraz marek i modeli.

 

Dla mojej skody, przy przebiegu rocznym 15kkm i taryfie G11 w Tauronie wyszlo mi 1450zl/rok, czyli 10zl/100km. 

Troche duzo, liczylem ze wyjdzie ok 7zl. Co nie zmienia faktu, ze to ponad 2 razy mniej niz wczesniej Sceniciem na LPG i 3 razy mniej niz Ateca 1.4 TSI.

Nie liczyłeś sam tego wcześniej? 😁
 

ok, zajrzałem do tego „kalkulatora”.

Tam wszystko jest źle 😁

Od bazowego zużycia przyjętego, bo przykładowo brak taryfy G13 w Tauronie, po jakiś absurdalny wynik na końcu, też 10 zł/100 km. 
Także szkoda Waszego czasu w klikanie tego. 
 

Edytowane przez mrBEAN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, ppmarian napisał:

Ja przy phev miałem g12w

I chyba nawet bez ładowania auta tak zostawię

Wysłane z tel.
 

Imo to mialo by moze sens w normalnych czasach, tj jest praca z biura, dzieci w szkole, dom pusty miedzy 7-18. Ale teraz wszyscy jada z domu, 4 kompy non stop, grzanie, swiatlo itp.

Nie liczylem ale obstawiam, ze g12 srednio sie oplaci dla samego ladowania auta w obecnych okolicznosciach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, zinger napisał:

A co lepiej?

G12 z drozszym za dnia i tanszym nica odpada, bi poki co caly czas sie w domu siedzi i za dnia wiekszosc pradu idzie.

 

Tyle pisania i dalej jak krew w piach 😄

G12W, albo G13 i będzie Pan zadowolony.

 

Masz aktualnie elicznik może?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, zinger napisał:

Sa jakies kalkulatory w necie do tego?

 

A skąd te kalkulatory będą widzieć co i w jakich godzinach używasz? ;]

 

///

Dobra, chyba jednak trzeba pomóc.

 

Pierwsze podstawowe pytania:

1. Tauron Cię obłsługuje?

2. Czy masz może licznik elektroniczny, który wysyła do operatora? Czyli usługa eLicznik w Tauronie?

3. jakie masz roczne zużycie w kWh nie licząc auta i ile km autem EV rocznie szacujesz?

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, mrBEAN napisał:

Dobra, chyba jednak trzeba pomóc.

:blagam: :phi:

 

5 minut temu, mrBEAN napisał:

1. Tauron Cię obłsługuje?

Tak.

5 minut temu, mrBEAN napisał:

2. Czy masz może licznik elektroniczny, który wysyła do operatora? Czyli usługa eLicznik w Tauronie?

Chyba nie, przegladam teraz dane konta i umowy na eboku, ale nigdzie czegos takiego nie widze. Raz na pol roku chyba przyjezdzaja odczytac.

6 minut temu, mrBEAN napisał:

3. jakie masz roczne zużycie w kWh nie licząc auta i ile km autem EV rocznie szacujesz?

Za okres 06-12.2020 3400kWh, skoda byla wtedy miesiac w domu.

 

Mam limit roczny 15kkm na skode, wiec zalozmy, ze te 15kkm.

 

Poki co siedzimy cala rodzina w domu, czyli praca, szkola - 4 kompy + monitory non stop od 8-18 powiedzmy. Pranie w ciagu dnia, zmywarka, jak wypadnie, raz w dzien, raz w nocy, duzo uzywana plyta indukcyjna do gotowania, reszta jak pewnie u wiekszosci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, zinger napisał:

:blagam: :phi:

 

Tak.

Chyba nie, przegladam teraz dane konta i umowy na eboku, ale nigdzie czegos takiego nie widze. Raz na pol roku chyba przyjezdzaja odczytac.

Za okres 06-12.2020 3400kWh, skoda byla wtedy miesiac w domu.

 

Mam limit roczny 15kkm na skode, wiec zalozmy, ze te 15kkm.

 

Poki co siedzimy cala rodzina w domu, czyli praca, szkola - 4 kompy + monitory non stop od 8-18 powiedzmy. Pranie w ciagu dnia, zmywarka, jak wypadnie, raz w dzien, raz w nocy, duzo uzywana plyta indukcyjna do gotowania, reszta jak pewnie u wiekszosci.

 

To żeby nie robić za Ciebie całej roboty, to zapoznaj się z taryfami ich stawkami i godzinami, a szczególnie godzinami.

 

G12W

https://www.tauron.pl/dla-domu/prad/taryfa-sprzedawcy/g12w

 

G13

https://www.tauron.pl/dla-domu/prad/taryfa-sprzedawcy/g13

 

i na koniec dla porównania G11:

https://www.tauron.pl/dla-domu/prad/taryfa-sprzedawcy/g11

 

Skoda pewnie ze stratami wyjdzie rząd 14 kWh/100 km czyli rocznie jakieś 2100 kWh.

Masz jakiś bojler albo inny duży odbiornik prądu?

Bo ogólnie te 3400 kWh to w sumie sporo jak za pół roku. 

 

Zapoznaj się i policzymy później szacunkowo.

Ewentualnie sam oszacuj swoje procentowe zużycie w strefach.

Nie zapomnij o lodówce, która chodzi całą dobę ;) 

I uwzględnij, że CAŁE weekendy są w najtańszej taryfie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, mrBEAN napisał:

To żeby nie robić za Ciebie całej roboty, to zapoznaj się z taryfami ich stawkami i godzinami, a szczególnie godzinami.

 

G12W

https://www.tauron.pl/dla-domu/prad/taryfa-sprzedawcy/g12w

 

G13

https://www.tauron.pl/dla-domu/prad/taryfa-sprzedawcy/g13

 

i na koniec dla porównania G11:

https://www.tauron.pl/dla-domu/prad/taryfa-sprzedawcy/g11

Widzialem, czytalem :ok:

 

1 godzinę temu, mrBEAN napisał:

Masz jakiś bojler albo inny duży odbiornik prądu?

Bo ogólnie te 3400 kWh to w sumie sporo jak za pół roku. 

Grzanie  i woda na gaz. Jak pisalem 4 osoby non stop w domu, kompy, swiatlo, kociol z pompami, lodowka, plyta, zmywarka, pralka, szuszarka, pompa do oczyszczalni non stop no i tak sie zbiera. Przez lockdownem roczne zuzycie mialem na poziomie 5000, teraz wyjdzie pod 7000 kiedy caly czas w domu jestesmy. A z autem pewnie skonczy sie na 8-9kkWh.

1 godzinę temu, mrBEAN napisał:

Zapoznaj się i policzymy później szacunkowo.

Ewentualnie sam oszacuj swoje procentowe zużycie w strefach.

Nie zapomnij o lodówce, która chodzi całą dobę ;) 

I uwzględnij, że CAŁE weekendy są w najtańszej taryfie.

Imo najwiecej korzystamy teraz miedzy 8-20, chodzi praktycznie wszystko co wyzej wymienilem. Potem troche swiatla, tv, kociol z pompami, czasami mlody na kompie gra, pralka, szuszarka itp. Kurde ciezko tak konkretnie pwoiedziec co kiedy pracuje, bo to zalezy jak potrzeba ;)

Najmniej powiedzmy miedzy 23-8, wtedy to chyba tylko lodowka, czasami zmywarke sie wlaczy, no i mozna przyjac ze by sie auto ladowalo.

Weekedny to tak jak w normalny dzien mozna przyjac.

 

I teraz jak patrze na te inne taryfy, to mi wychodzi, ze wiekszosc pradu uzywam wlasnie w godzinach szczytowych, stad zalozylem, ze przy obecnym trybie funkcjonowania to sie raczej nie bedzie spinac :nie_wiem:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Imo najwiecej korzystamy teraz miedzy 8-20, chodzi praktycznie wszystko co wyzej wymienilem. Potem troche swiatla, tv, kociol z pompami, czasami mlody na kompie gra, pralka, szuszarka itp. Kurde ciezko tak konkretnie pwoiedziec co kiedy pracuje, bo to zalezy jak potrzeba
Najmniej powiedzmy miedzy 23-8, wtedy to chyba tylko lodowka, czasami zmywarke sie wlaczy, no i mozna przyjac ze by sie auto ladowalo.
Weekedny to tak jak w normalny dzien mozna przyjac.
 
I teraz jak patrze na te inne taryfy, to mi wychodzi, ze wiekszosc pradu uzywam wlasnie w godzinach szczytowych, stad zalozylem, ze przy obecnym trybie funkcjonowania to sie raczej nie bedzie spinac :nie_wiem:
Zobrazuje Tobie to w ten sposób: przed zakupem plugin płaciliśmy rachunki w wysokości 200 zł plus minus 20 zł w taryfie G11

Jak zacząłem regularnie używać pluginy Przeszliśmy na taryfę G12W i dołożyłem licznik czasowy do bojlera 230v żeby pracował tylko w strefie niskiej oraz oczywiście samochód ładował się też tylko w niskiej strefie. Resztę urządzeń używaliśmy zgodnie ze starymi przyzwyczajeniami no może poza zmywarką którą najczęściej starałem się po prostu włączać na noc ale już bez konkretnie planowanej godziny

Po ponad rocznej próbie rachunki nadal były na poziomie 200 zł plus minus 20 także Na tym przykładzie idealnie widać że to się bardzo bardzo opłacało

Wysłane z tel.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, zinger napisał:

Imo to mialo by moze sens w normalnych czasach, tj jest praca z biura, dzieci w szkole, dom pusty miedzy 7-18. Ale teraz wszyscy jada z domu, 4 kompy non stop, grzanie, swiatlo itp.

Nie liczylem ale obstawiam, ze g12 srednio sie oplaci dla samego ladowania auta w obecnych okolicznosciach?

 

Podpinasz ładowarkę przez zwykły włącznik czasowy i ładujesz 22-6 oraz 13-15. To wystarczy.

Mnie G12W się opłaca nawet w mieszkaniu gdzie od roku wszyscy pracują na home office, a i przez większość czasu dzieciaki nie chodziły do przedszkola. Obliczenia na podstawie danych zebranych przez onemeter z ostatniego roku z rozdzielczością 15 minut.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, zinger napisał:

I teraz jak patrze na te inne taryfy, to mi wychodzi, ze wiekszosc pradu uzywam wlasnie w godzinach szczytowych,

 

Zwróć uwagę, że przykładowo w G13 najniższa stawka jest 21-7 rano i 13-16 i/lub 22-7 i 13-19! + CAŁE weekendy, a to aż 2 dni z 7. Do tego jeszcze Święta, ale to ok. 11 dni w roku. 

I teraz tak, stawka za prąd w w tych najtańszych godzinach to prawie połowa stawki bazowej G11, poranna strefa to stawka równa tej z G11, a tylko ta wieczorna jest o ok. 40% wyższa od bazowej. Wieczorna to tylko: 16-21 i/lub 19-22. 

Do tego lodówka, pompy, kocioł chodzą non top, i tu już jest spory zysk. Do tego auto w zasadzie nie ma problemu by ładowało się 100% w tanich godzinach.

Jak będziesz chciał, to jakieś zmywarki i pralki też sobie włączysz gdy "tanio", ale to nie obowiązek, tylko ewentualność.

Tak czy inaczej testowane u różnych znajomych już i w najgorszym razie wychodziło 1:1 G11 = G13. Tylko tam nie było żadnego odbiornika dużego (u Ciebie jest EV).

W skrócie, spróbuj sobie G13, bo wychodzi trochę lepiej od G12W i daje większą swobodę. G12 jest najmniej korzystna.

Raz do roku zmiana jest bezpłatna.

 

U mnie jest dość skrajny przypadek, bo ogólnie zużywamy mało, a dodatkowo jest EV, które robi 30 kkm/rok i CWU z bojlera. 

I jeszcze ciut pomaga PV.

Wygląda to tak: (dane za 2020)

89A1E222-362B-4989-BED9-9AE09A2A4DA3.png

Edytowane przez mrBEAN
  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, zinger napisał:

A jeszcze pytanko, moze glupie, ale...czy fakt posiadanie fotowoltaiki ma jakies znaczenie w kontekscie taryfy? Czy to nie ma zadnego znaczenia z pkt widzenia taryf?

 

W skali makro nie ma.

W skali micro ma. Przy innych niż G11, są minimalnie większe opłaty stałe, rząd kilku zł miesięcznie.

Jeśli PV pokrywa CAŁOŚĆ zapotrzebowania, to wtedy wybierasz G11, bo ta ma najmniejsze opłaty stałe.

 

Także bez związku z grubsza.

Ja mam G13 i PV, która pokrywa 2/5 zapotrzebowania aktualnego.

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, mrBEAN napisał:

 

W skali makro nie ma.

W skali micro ma. Przy innych niż G11, są minimalnie większe opłaty stałe, rząd kilku zł miesięcznie.

Jeśli PV pokrywa CAŁOŚĆ zapotrzebowania, to wtedy wybierasz G11, bo ta ma najmniejsze opłaty stałe.

 

Także bez związku z grubsza.

Ja mam G13 i PV, która pokrywa 2/5 zapotrzebowania aktualnego.

 

No u mnie bedzie podobnie, bo zwolnila sie instalacja 3.1kWh w ramach gminnego programu i ja chyba wezme, a to mi wlasnie pokryje jakies 25% mojego zapotrzebowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, zinger napisał:

No u mnie bedzie podobnie, bo zwolnila sie instalacja 3.1kWh w ramach gminnego programu i ja chyba wezme, a to mi wlasnie pokryje jakies 25% mojego zapotrzebowania.

Ja mam 3.42 kWp.

Jeśli to instalacja jednofazowa, to najlepiej podepnij pod tą fazę, która ma "najszersze" obciążenie w ciągu dnia.

Najlepiej tam gdzie lodówka i inne pompy jakieś.

Czasem warto przepiąć coś.

Im większa autokonsumpcja tym lepiej, choć nie ma też co wariować z tym ;) 

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, zinger napisał:

A jeszcze pytanko, moze glupie, ale...czy fakt posiadanie fotowoltaiki ma jakies znaczenie w kontekscie taryfy? Czy to nie ma zadnego znaczenia z pkt widzenia taryf?

 

80% tego co wypchasz możesz odzyskać najpierw zużywając energię z taryfy w której ją wyprodukowałeś. Gdy natomiast wyprodukowanego prądu w taryfie wysokiej ci zostanie to nim możesz skompensować zużycie w taryfie nocnej, ale nie kwotowo tylko kilowatowo (oczywiście cały czas -20%). Tak więc pójście w G12/G12w/G13 może być nieopłacalne w sytuacji gdy masz dużą nadprodukcję w okresie szczytowym i jednocześnie duże zużycie poza szczytem.

Tak ja to przynajmniej rozumiem, wygląda na to że jeszcze przez jakieś 2 lata będę teoretykiem-gawędziarzem w tej przestrzeni 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, format napisał:

 

80% tego co wypchasz możesz odzyskać najpierw zużywając energię z taryfy w której ją wyprodukowałeś. Gdy natomiast wyprodukowanego prądu w taryfie wysokiej ci zostanie to nim możesz skompensować zużycie w taryfie nocnej, ale nie kwotowo tylko kilowatowo (oczywiście cały czas -20%). Tak więc pójście w G12/G12w/G13 może być nieopłacalne w sytuacji gdy masz dużą nadprodukcję w okresie szczytowym i jednocześnie duże zużycie poza szczytem.

Tak ja to przynajmniej rozumiem, wygląda na to że jeszcze przez jakieś 2 lata będę teoretykiem-gawędziarzem w tej przestrzeni 😉

Tylko tu bedzie stosunkowo mala instalacja, wiec nadprodukcja chyba jej nie grozi?

Zebym jeszcze mial info ile w poszczegolnych porach dnia pradu zuzywam i "czym" to by mozna kombinowac a tak to troche wrozenie z fusow w moim przypadku.

Ale na logike najwieksze zuzycie generowane jest miedzy 7-23, przy czym najpierw to glownie sprzet biurowo-szkolny, potem wchodzi kuchnia.

Auto mozna z gory zalozyc ze bedzie ladowane noca/weekendy czyli tanie godziny.

Jeszcze musze te fazy wyczaic co i jak mam, tylko nie moge sie do elektryka dodzwonic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, zinger napisał:

Zebym jeszcze mial info ile w poszczegolnych porach dnia pradu zuzywam i "czym" to by mozna kombinowac a tak to troche wrozenie z fusow w moim przypadku

 

Rozumiem że inwestycja w onemeter nie wchodzi w grę?

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, format napisał:

 

80% tego co wypchasz możesz odzyskać najpierw zużywając energię z taryfy w której ją wyprodukowałeś. Gdy natomiast wyprodukowanego prądu w taryfie wysokiej ci zostanie to nim możesz skompensować zużycie w taryfie nocnej, ale nie kwotowo tylko kilowatowo (oczywiście cały czas -20%). Tak więc pójście w G12/G12w/G13 może być nieopłacalne w sytuacji gdy masz dużą nadprodukcję w okresie szczytowym i jednocześnie duże zużycie poza szczytem.

Tak ja to przynajmniej rozumiem, wygląda na to że jeszcze przez jakieś 2 lata będę teoretykiem-gawędziarzem w tej przestrzeni 😉

 

Nie mieszaj ;) 

Tauron rozlicza produkcję proporcjonalnie/procentowo wg. stref, ale wg. ZUŻYCIA.

Przy małej instalacji tym bardziej bez znaczenia jest, w jakiej wyprodukuje.

Mniejsza PV niż zapotrzebowanie i taryfa inna niż G11, działa wręcz na korzyść, bo przez autokonsumpcję zmniejsza zużycie w drogich strefach, a finalnie i tak większa część kWh pobierana jest z godzin "tanich".

Ogólnie to akademickie rozważania, bo rozmawiamy o ułamkach. Tak czy inaczej jak wyżej, przy sporym odbiorniku prądu typu EV, nawet nie ma co się zastanawiać, tylko wybrać G13. W szerokim gronie i na kilku przykładach już to przeliczaliśmy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, format napisał:

 

Rozumiem że inwestycja w onemeter nie wchodzi w grę?

Nie wiedzialem, ze cos takiego istnieje :)

 

Musze obczaic jaki mam licznik zeby sprawdzic kompatybilnosc, zgadza sie? Tylko jsk mam mic te panele to mi i tak licznik wymienia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, zinger napisał:

Nie wiedzialem, ze cos takiego istnieje :)

 

Musze obczaic jaki mam licznik zeby sprawdzic kompatybilnosc, zgadza sie? Tylko jsk mam mic te panele to mi i tak licznik wymienia?

 

Onemeter jest kompatybilny ze zdecydowaną większością nowych liczników. Musisz mieć tylko to okrągłe optyczne wyjście.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, zinger napisał:

Tylko tu bedzie stosunkowo mala instalacja, wiec nadprodukcja chyba jej nie grozi?

 

No nie :) 

 

Godzinę temu, zinger napisał:

Zebym jeszcze mial info ile w poszczegolnych porach dnia pradu zuzywam i "czym" to by mozna kombinowac a tak to troche wrozenie z fusow w moim przypadku.

Jak wskazał format, możesz zainwestować w onemeter.

Opcja druga, przy założeniu PV, wymienią licznik i dostaniesz dostęp do eLicznika, a w nim wszystkie dane godzinowe.

Opcja trzecia: zmieniasz na G13 i w najgorszym razie wyjdzie na to samo, choć jeśli robisz te 15000 km, to wyjdzie korzystniej raczej. 

 

Godzinę temu, zinger napisał:

Ale na logike najwieksze zuzycie generowane jest miedzy 7-23, przy czym najpierw to glownie sprzet biurowo-szkolny, potem wchodzi kuchnia.

 

I teraz sobie policz choćby tylko ten okres wzmożonego poboru.

tydzień ma 7 dni, z tych 7 dni 2 odpadają CAŁKIEM, bo jest najniższa stawka, 50% bazowej G11. --> czyli przez 2 dni jesteś już 50% do przodu

Zostaje 5 dni, między 7-23 jest 16 godzin.  Z tych 16 godzin każdego dnia od 7 do 13 masz tą samą stawkę co w G11, czyli 6 godzin nam już odpada, są neutralne.

Zostaje 10 godzin: w okresie letnim z tych 10, aż 7! godzin masz o 50% taniej niż w G11. Zostają tylko 3 godziny na dobę przez 5 dni w tygodniu, które są droższe o 40% niż w G11. To daje 15 godzin w skali CAŁEGO TYGODNIA w okresie letnim.

W okresie zimowym jest trochę gorzej, co nie znaczy, że źle.

Z 10 godzin, 5 godzin masz o 50% taniej, a 5 godzin o 40% drożej. To daje 50 godzin droższych w skali całego tygodnia.

 

Wyciągając arytmetyczną średnią dla całego roku to: (15+50)/2= ~ 33 godziny droższe o 40% w skali CAŁEGO TYGODNIA.

Cały tydzień ma 168 godzin.

Chyba bardziej obrazowo się nie da ;) 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, format napisał:

 

Ej, ale ja przecież mówię o tym samym.

To chyba  wnioski masz złe:

"Tak więc pójście w G12/G12w/G13 może być nieopłacalne w sytuacji gdy masz dużą nadprodukcję w okresie szczytowym i jednocześnie duże zużycie poza szczytem."

 

To może mieć sens, ale w sytuacji, gdy i bez PV inna taryfa niż G11 nie ma sensu. 

Ogólnie takie ułamki łatwiej się liczy mając dane z całego roku. Wtedy sobie łatwo można podstawić i wyliczyć szczegółowo.

 

edit:

Ciekawszym jest, że mając G13 czy G12W i spore zużycie w niskich strefach, spada opłacalność fotowoltaiki, bo średnio mamy tańszą kWh.

W moim przypadku 1 kWh godzina wychodzi poniżej 0,40 zł i każda próba kalkulacji w celu dołożenia kolejnej PV wychodzi tak średnio, tak średnio bym powiedział ;) 

Edytowane przez mrBEAN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jeszcze w kwestii rozliczania PV przez Tauron, akurat mam świeżą fakturę rozliczeniową za okres lipiec-grudzień 2020.

@format

@zinger

I może kolega @kravitzprzejrzy, bo swego czasu bardzo się martwił o używanie czajnika, indukcji i innych w drogich strefach ;) 

 

obraz_2021-02-17_194136.png.8c3bcee7f82fb0d4a850950bcc34800a.png

 

I teraz jak oni to liczą :)

Sumują ilość energii pobranej czyli w moim przypadku: 42 + 137 + 3060 = 3239 kWh

Liczą sobie procentowe zużycie w strefach:

Czyli:

1. 42 / 3239*100 = 1,3% :swiety:

2. 137/3239*100 = 4,2% :skromny:

3. 3060/3239*100 = 94,5% ;]

 

Biorą sumę produkcji z magazynu: 457 + 3 + 402 = 862 kWh

Dzielą na strefy te 862 kWh, wg. procentowego zużycia, czyli:

1. 862*0,013 = 11 kWh

2. 862*0,042 = 36 kWh

3. 862*0,945 = 815 kWh

 

Następnie rozliczają strefy:

1. 42 - 11 = 31 kWh do zapłaty

2. 137 - 36 = 101 kWh do zapłaty

3. 3060 - 815 = 2245 kWh do zapłaty

 

I teraz sobie można wszystko ładnie policzyć, tylko mój przypadek jest dość skrajny, więc wyjdzie tendencyjnie ;) 

Stawki za kWh: (widzę, że ciut się pozmieniały, i kwestia też liczenia procentów od góry lub od dołu)

G11: 0,3734 + 0,2330 = 0,6064 zł za kWh

 

G13

1. 0,4116 + 0,1812 = 0,5928 zł za kWh (2% taniej niż w G11)

2. 0,6391 + 0,2982 = 0,9373 zł za kWh (55% drożej niż w G11)

3. 0,2777 + 0,0491 = 0,3268 zł za kWh  (46% taniej niż w G11)

 

Czyli u mnie w G13:

1. 31 x 0,5928 = 18,38 zł

2. 101 x 0,9373 = 94,67 zł

3. 2245 x 0,3268 = 733,67 zł

SUMA: 18,38 + 94,67 + 733,67 = 846,72 zł

 

(Gdyby było G11: 31 + 101 + 2245 = 2377 x 0,6064 = 1441,41 zł)

 

Średnia w zł za kWh przy G13: 846,72/2377 = 0,3562 zł za kWh vs 0,6064 zł przy G11

 

Opłat stałych przy rozliczeniu półrocznym jest w moim przypadku: 

składnik stały + opłata przejściowa = 9,63 zł / mc x 6 = 57,78 zł za 6 miesięcy

abonament: 0,93 zł / mc x 6 = 5,58 zł za 6 miesięcy

RAZEM: 57,78 + 5,58 = 63,36 zł za 6 miesięcy

Czyli 0,0266 zł do każdego kWh w moim przypadku. 

Czyli kWh brutto całościowo wychodzi u mnie: 0,3562 + 0,0266 = 0,3828 zł za kWh

 

 

Edytowane przez mrBEAN
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, mrBEAN napisał:

Tak jeszcze w kwestii rozliczania PV przez Tauron, akurat mam świeżą fakturę rozliczeniową za okres lipiec-grudzień 2020.

@format

@zinger

I może kolega @kravitzprzejrzy, bo swego czasu bardzo się martwił o używanie czajnika, indukcji i innych w drogich strefach ;) 

 

obraz_2021-02-17_194136.png.8c3bcee7f82fb0d4a850950bcc34800a.png

 

I teraz jak oni to liczą :)

Sumują ilość energii pobranej czyli w moim przypadku: 42 + 137 + 3060 = 3239 kWh

Liczą sobie procentowe zużycie w strefach:

Czyli:

1. 42 / 3239*100 = 1,3% :swiety:

2. 137/3239*100 = 4,2% :skromny:

3. 3060/3239*100 = 94,5% ;]

 

I teraz biorą sumę produkcji z magazynu: 457 + 3 + 402 = 862 kWh

I teraz dzielą na strefy te 862 kWh, wg. procentowego zużycia, czyli:

1. 862*0,013 = 11 kWh

2. 862*0,042 = 36 kWh

3. 862*0,945 = 815 kWh

 

Następnie rozliczają strefy:

1. 42 - 11 = 31 kWh do zapłaty

2. 137 - 36 = 101 kWh do zapłaty

3. 3060 - 815 = 2245 kWh do zapłaty

Czyli do ostatecznego rozrachunku nie ma znaczenia ile wyprodukujesz w poszczegolnych strefach bo potem oni i tak to sobie przeliczaja, dobrze rozumiem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, zinger napisał:

Czyli do ostatecznego rozrachunku nie ma znaczenia ile wyprodukujesz w poszczegolnych strefach bo potem oni i tak to sobie przeliczaja, dobrze rozumiem?

Chyba lepiej tego rozpisać już nie potrafię :phi:

 

Odpowiedź brzmi: TAK

Niezależnie od stref sumują całą produkcję i dzielą ją procentowo, wg. zużycia w danych strefach.

Powyżej wszystko jest rozpisane czarno na białym, na konkretnym przykładzie ;) 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, mrBEAN napisał:

I może kolega @kravitzprzejrzy, bo swego czasu bardzo się martwił o używanie czajnika, indukcji i innych w drogich strefach

 

Starałeś sie rozpisać jak mogłeś, ale ja chyba jestem zbyt ograniczony, więc musze zadac kilka pytań.

 

Z tego co wiem to masz auto elektryczne.

A w/g tabelki zużywasz mniej więcej tyle samo w szczycie i poza szczytem.

Auto "tankujesz" w szczycie? Bo jak inaczej wytłumaczyć że masz podobne zużycie w tych dwóch okresach?

 

A jeśli tankujesz jednak w nocy, to jak ja miałbym osiągnąć podobne zużycie w obu okresach, mają dwa auta na benzynę, brak pompy ciepła i kuchnię indukcyjną (a teraz gotuje się dużo, bo ciągle home office).

 

Zmierzam do tego, jak mi kiedyś pisałeś, że mi by się opłacała ta taryfa chyba G12w czy jakos tak, a ja pisałem, że zuzywam prąd głównie w dzień, a w nocy tylko lodówka i może ładowarka do telefonu. Nawet zmywarki nie mogę puścić w nocy, bo dziennie idą ze trzy :(

 

Swoją drogą covid sprawił, że dla takich "Jauszy" jak ja, elektryk jeszcze mniej się opłaca, bo licznik kilometrów jakby stoi, a raty leasingowe płaciłbym większe ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, mrBEAN napisał:

Jak wskazał format, możesz zainwestować w onemeter.

Opcja druga, przy założeniu PV, wymienią licznik i dostaniesz dostęp do eLicznika, a w nim wszystkie dane godzinowe.

Opcja trzecia: zmieniasz na G13 i w najgorszym razie wyjdzie na to samo, choć jeśli robisz te 15000 km, to wyjdzie korzystniej raczej. 

Jest jeszcze inna opcja. Normalny licznik 3fazowy na szyne DIN z szyną cyfową. Można z niego zczytywać dane i porównywać np z produkcją PV.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, mrBEAN napisał:

Odpowiedź brzmi: TAK

Niezależnie od stref sumują całą produkcję i dzielą ją procentowo, wg. zużycia w danych strefach.

Powyżej wszystko jest rozpisane czarno na białym, na konkretnym przykładzie ;)

Oj chyba tak wszędzie nie jest. Taki był plan ale gdzieś czytałem, że rózni sprzedawcy mogą różnie do tego podchodzić. Moi (Innogy) nawet nie wiedzą jak licznik liczy zużycie, więc wątpie żeby wiedzieli  jak to rozliczać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, sherif napisał:

Oj chyba tak wszędzie nie jest. Taki był plan ale gdzieś czytałem, że rózni sprzedawcy mogą różnie do tego podchodzić. Moi (Innogy) nawet nie wiedzą jak licznik liczy zużycie, więc wątpie żeby wiedzieli  jak to rozliczać.

Tak, różni operatorzy mają różne zasady gry. Co więcej, te zasady mogą się zmienić w trakcie gry. I ogólnie w przyszłości będzie to szło w stronę zachęt do większej autokonsumpcji, a najlepiej własnego magazynu energii. Bo obecny układ jest wielce niekorzystny dla energetyki.

 

Ale tu rozpatrujemy i „doradzamy” koledze, który jest na terenie Tauronu, i ten wątek jest poruszany. 
 

Opisz jak jest u Ciebie konkretnie, chętnie skorzystamy z tej wiedzy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, sherif napisał:

Jest jeszcze inna opcja. Normalny licznik 3fazowy na szyne DIN z szyną cyfową. Można z niego zczytywać dane i porównywać np z produkcją PV.

 

Zdecydowanie taniej, prościej i znacznie więcej danych wyciągniesz onemeterem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, format napisał:

Zdecydowanie taniej, prościej i znacznie więcej danych wyciągniesz onemeterem

Jak budowałem swój system kilka lat temu, to nie było (albo nie widziałem) czegoś takiego. Poza tym co da mi więcej niż licznik trójfazowy ?

Mam dostęp do wszelkich parametrów od amperarzu po częstotliwość per faza. Nie potrzebne mi też jakieś ich wykresy i obróbka danych tylko możliwość integracji i przesłania podstawowych danych.

Kolejna sprawa to swój licznik mam w skrzynce rozdzieczej, ma swój LCD więc niezależnie można sprawdzić/zczytać parametry i jest on niezależny od licznika ZE, więc zawsze mogę ich w ten sposób skontrolować (u ojca np padł licznik i zaczął przekłamywać).

No i sama instalacja, u mnie szafka z licznikiem jest na zewn, ok 40m od wejscia, a licznik jest zamknięty.

 

1 godzinę temu, mrBEAN napisał:

Tak, różni operatorzy mają różne zasady gry. Co więcej, te zasady mogą się zmienić w trakcie gry. I ogólnie w przyszłości będzie to szło w stronę zachęt do większej autokonsumpcji, a najlepiej własnego magazynu energii. Bo obecny układ jest wielce niekorzystny dla energetyki.

 

Ale tu rozpatrujemy i „doradzamy” koledze, który jest na terenie Tauronu, i ten wątek jest poruszany. 
 

Opisz jak jest u Ciebie konkretnie, chętnie skorzystamy z tej wiedzy. 

Wiesz idee są piękne i ... co z tego :). Mój operator jeszcze nie potrafi prosumentów rozliczać prawidłowo, co pół roku przesyłając prognozy na podstawie tylko zużycia.

Z nimi już miałem tyle kłótni, że nie chce mi się drążyć tematu. Zapewne jak będą odgórne regulacje odnośnie rozliczania to będą musieli się dostosować.

Jak trafię na art który porusza ten temat to wrzucę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, sherif napisał:

Jak budowałem swój system kilka lat temu, to nie było (albo nie widziałem) czegoś takiego. Poza tym co da mi więcej niż licznik trójfazowy ?

Mam dostęp do wszelkich parametrów od amperarzu po częstotliwość per faza. Nie potrzebne mi też jakieś ich wykresy i obróbka danych tylko możliwość integracji i przesłania podstawowych danych.

 

Podstawą jest to że masz raport poboru prądu na każdej fazie, w każdą stronę, z rozdzielczością 15-minutową. To, jeśli samo raportowanie na www nie jest dla ciebie sexy, możesz sobie wyeksportować do excela, a co możesz zrobić w excelu z danymi takiej jakości to sam wiesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, format napisał:

Podstawą jest to że masz raport poboru prądu na każdej fazie, w każdą stronę, z rozdzielczością 15-minutową. To, jeśli samo raportowanie na www nie jest dla ciebie sexy, możesz sobie wyeksportować do excela, a co możesz zrobić w excelu z danymi takiej jakości to sam wiesz.

Czyli więcej danych nie dostanę niż w liczniku. Ja akurat integruję się pod Modbusie z licznikiem.

Aha i jeszcze jeden problem, takie urządzenie rejestruje tylko przepływ energii pomiędzy użytkownikiem a siecią. Natomiast licznik który się samemu dostawia zlicza też auto konsumpcję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, sherif napisał:

Czyli więcej danych nie dostanę niż w liczniku. Ja akurat integruję się pod Modbusie z licznikiem.

Aha i jeszcze jeden problem, takie urządzenie rejestruje tylko przepływ energii pomiędzy użytkownikiem a siecią. Natomiast licznik który się samemu dostawia zlicza też auto konsumpcję.

 

No wszystko zależy gdzie go wstawiasz 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, sherif napisał:

ale ten czytnik impulsów sobie za różnicówką nie wstawię ;)

 

Jak ty to masz podłączone tak swoją drogą że jesteś w stanie zmierzyć jednocześnie przepływy z sieci do siebie i PV do siebie? Ten licznik ma trzy źródła trójfazowe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, format napisał:

 

Jak ty to masz podłączone tak swoją drogą że jesteś w stanie zmierzyć jednocześnie przepływy z sieci do siebie i PV do siebie? Ten licznik ma trzy źródła trójfazowe?

Licznik ma wejście trzech faz i zero, więc może zczytywać z każdej fazy wszelkie parametry + suma. Ma też impulsator, więc to co podałeś też pewnie mozna na niego dopiąć jak nie chce się samemu tego ogarnąć.

Ja mam to podpięte na wejściu zasilania do domu, za różnicową i za PV. Czyli widzę faktyczne zużycie w domu. Z tym samym interwałem zczytuje dane z inwertera PV, więc widzę jaka jest produkcja. Różnica w zależności od znaku jest poborem lub oddaniem energii względem ZE.

Mając zużycie oraz przepływ energii można już sobie dowolnie prezentować dane, jak np tak (widać dobrze kiedy auto się ładowało :) ):

image.png.77d1b77c8fa62df9da7cc1ae5dbe68a8.png

 

Głównie używam tych danych do rozliczenia bilansu z ZE, czyli wiem w jakim punkcie jestem w danym dniu (na + czy na - )

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, sherif napisał:

Ja mam to podpięte na wejściu zasilania do domu, za różnicową i za PV. Czyli widzę faktyczne zużycie w domu. Z tym samym interwałem zczytuje dane z inwertera PV, więc widzę jaka jest produkcja. Różnica w zależności od znaku jest poborem lub oddaniem energii względem ZE.

 

No to skoro masz realnie dwa mierniki to przecież onemeterem na liczniku załatwisz to samo. To co wyprodukowałeś z EV a nie pchnąłeś do sieci jest twoim domowym zużyciem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, format napisał:

 

No to skoro masz realnie dwa mierniki to przecież onemeterem na liczniku załatwisz to samo. To co wyprodukowałeś z EV a nie pchnąłeś do sieci jest twoim domowym zużyciem.

O ile da sie zsynchronizować czasu odczytu /zapisu. Ja w swoim liczniku mogę to sobie dowolnie ustawić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, sherif napisał:

O ile da sie zsynchronizować czasu odczytu /zapisu. Ja w swoim liczniku mogę to sobie dowolnie ustawić.

 

Jak masz czas zsynchronizowany z ntp w falowniku to bez problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, kravitz napisał:

A w/g tabelki zużywasz mniej więcej tyle samo w szczycie i poza szczytem.

Auto "tankujesz" w szczycie? Bo jak inaczej wytłumaczyć że masz podobne zużycie w tych dwóch okresach?

 

Gdzie to wypatrzyłeś, bo ja tego nie widzę!?

 

20 godzin temu, kravitz napisał:

A jeśli tankujesz jednak w nocy, to jak ja miałbym osiągnąć podobne zużycie w obu okresach, mają dwa auta na benzynę, brak pompy ciepła i kuchnię indukcyjną (a teraz gotuje się dużo, bo ciągle home office).

 

Odniosłem się do Twoich obaw i tez, że mając EV zmieniam specjalnie pod to taryfę, i zyskam trochę na ładowaniu auta, a stracę w innych godzinach i w najlepszym razie na jedno wyjdzie. 

 

20 godzin temu, kravitz napisał:

Zmierzam do tego, jak mi kiedyś pisałeś, że mi by się opłacała ta taryfa chyba G12w czy jakos tak, a ja pisałem, że zuzywam prąd głównie w dzień, a w nocy tylko lodówka i może ładowarka do telefonu. Nawet zmywarki nie mogę puścić w nocy, bo dziennie idą ze trzy :(

 

Raczej było to dyskutowane w kwestii Twojego ewentualnego posiadania EV, wtedy korzyść pewna. 

Jeśli pisałem, że tak czy inaczej ma szansę być lepiej lub nie gorzej, to też w tym dużo prawdy, bo jeśli się zagłębisz w ten wpis: 

to wyczytasz, że to nie jest takie 0-1, że tylko noc i dzień. 

 

Inną sprawą jest, że z moich bardzo pobieżnych porównań, Tauron jest najbardziej litościwy. Inni operatorzy robią pod górkę mocno, choćby w kwestii uzyskania pełnych stawek w konkretnych taryfach. I tu może być różnie, szczególnie jak ma się umowę przez jakiegoś pośrednika, bo tam już golą równo. 

Dlatego każdy musi indywidualnie badać temat, ale też nie jest tak, że inna taryfa niż G11 jest dla kosmitów, bo takie jest przeświadczenie. 

Jak zmieniałem pierwszy raz na G13, to babka w Tauronie kilka razy się mnie pytała "czy na pewno?", bo "tego nikt nie bierze proszę Pana" :hehe:

 

20 godzin temu, kravitz napisał:

Swoją drogą covid sprawił, że dla takich "Jauszy" jak ja, elektryk jeszcze mniej się opłaca, bo licznik kilometrów jakby stoi, a raty leasingowe płaciłbym większe ;)

Widzisz jakie szczęście :) 

 

Kończąc, przedstawiłem konkretne twarde dane, na których widać, że bufor jest spory, a każdy niech robi tak, żeby było dla niego dobrze :) 

 

Co więcej jeden znajomy zmienił na G12W (po rozmowach), bo był na kupnie EV.

U niego ogólnie sytuacja niekorzystna, bo w 4 osoby wracają na chatę ok. 15-16 godziny i wtedy jest wszystko, gotowanie, komputerowanie, tv, światła, itd.

Taryfę zmienił, a EV nie kupił :hehe: Tzn. kupił, pół roku później ;] Wyszło mu 1:1 kosztowo z G11. A na logikę można by spodziewać się pleców konkretnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.