Skocz do zawartości

Czy diesel ma sens?


angrius

Rekomendowane odpowiedzi

Byłem dzisiaj w małej trasie nowym nabytkiem. Jestem bardzo miłe zaskoczony. Z całej trasy wyszło spalanie 5.1 wg kompa. Zdjęcie poniżej. Średnia prędkość poniżej 50km/h, trasa bardzo zróżnicowana, ale z przewagą jazdy po obszarze zabudowanym, w tym po centrach miast.

Poniżej jeszcze spalanie z całego przebiegu, średnia w okolicy 40km/h.

Po takich danych to zastanawiam się czy diesel ma sens w dzisiejszych czasach? Bo nie oszukujmy się, ale większość kupuje diesel'a ze względu na niskie spalanie. Czy diesel spaliłby dużo mniej od tych wyników? Nie wydaje mi się. 

Dla nie wtajemniczonych silnik 1.0 tgdi 100KM kia stonic 

Zapraszam do dyskusji 😁

IMG_20210216_183600.jpg

IMG_20210216_184459.jpg

Edytowane przez angrius
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, swienty napisał:

 

Zdradzisz jaki to samochód czy to jakaś tajemnica?

 

4 minuty temu, pejus1982 napisał:


Denerwuje mnie od dłuższego czasu ta aura tajemniczości u niektórych kącikowiczów. Co to za problem napisać o jakie auto chodzi.

Żadna tajemnica. Kia Stonic. Tu bardziej chyba chodzi o silnik

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, angrius napisał:

Tu bardziej chyba chodzi o silnik

 

Nie tylko chodzi o silnik, ja akurat nie śledzę rynku nowych aut a litrowe silniki pojawiają się zarówno w małych pierdzidełkach jak i aucie pokroju Mondeo. Auto wygląda na wysokie więc zmierz spalanie przy ciągłej jeździe 140km/h i podaj wynik. ;) 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, angrius napisał:

Byłem dzisiaj w małej trasie nowym nabytkiem. Jestem bardzo miłe zaskoczony. Z całej trasy wyszło spalanie 5.1 wg kompa. Zdjęcie poniżej. Średnia prędkość poniżej 50km/h, trasa bardzo zróżnicowana, ale z przewagą jazdy po obszarze zabudowanym, w tym po centrach miast.

Poniżej jeszcze spalanie z całego przebiegu, średnia w okolicy 40km/h.

Po takich danych to zastanawiam się czy diesel ma sens w dzisiejszych czasach? Bo nie oszukujmy się, ale większość kupuje diesel'a ze względu na niskie spalanie. Czy diesel spaliłby dużo mniej od tych wyników? Nie wydaje mi się. 

Dla nie wtajemniczonych silnik 1.0 tgdi 100KM kia stonic 

Zapraszam do dyskusji 😁

IMG_20210216_183600.jpg

IMG_20210216_184459.jpg

 

Przy jezdzie jak dziadek to jasne ze nie ale jak ganiasz po polskich autostradach po 200kmh jak @Lupus to zobacz spalanie swojego i jakiegos diesla... 

Edytowane przez PawelWaw
  • Lubię to 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, angrius napisał:

Żadna tajemnica. Kia Stonic. Tu bardziej chyba chodzi o silnik

Chyba wszystkie benzyny z bezpośrednm wtryskiem paliwa tyle palą, oczywiście o podobnej pojemności i mocy.

Minus to problem z montażem instalacji gazowej-oczywiście jeśli to jest w planach...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, volf6 napisał:

Minus to problem z montażem instalacji gazowej-oczywiście jeśli to jest w planach...

Przy takim spalaniu LPG nie ma chyba większego sensu

1 minutę temu, volf6 napisał:

Chyba wszystkie benzyny z bezpośrednm wtryskiem paliwa tyle palą

Dlatego właśnie pytanie o sens dieseli

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 
Nie tylko chodzi o silnik, ja akurat nie śledzę rynku nowych aut a litrowe silniki pojawiają się zarówno w małych pierdzidełkach jak i aucie pokroju Mondeo. Auto wygląda na wysokie więc zmierz spalanie przy ciągłej jeździe 140km/h i podaj wynik.  
Ale to zruinuje cały plan autora wątku
  • Lubię to 4
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, angrius napisał:

Byłem dzisiaj w małej trasie nowym nabytkiem. Jestem bardzo miłe zaskoczony. Z całej trasy wyszło spalanie 5.1 wg kompa. Zdjęcie poniżej. Średnia prędkość poniżej 50km/h, trasa bardzo zróżnicowana, ale z przewagą jazdy po obszarze zabudowanym, w tym po centrach miast.

Poniżej jeszcze spalanie z całego przebiegu, średnia w okolicy 40km/h.

Po takich danych to zastanawiam się czy diesel ma sens w dzisiejszych czasach? Bo nie oszukujmy się, ale większość kupuje diesel'a ze względu na niskie spalanie. Czy diesel spaliłby dużo mniej od tych wyników? Nie wydaje mi się. 

Dla nie wtajemniczonych silnik 1.0 tgdi 100KM kia stonic 

Zapraszam do dyskusji 😁

IMG_20210216_183600.jpg

IMG_20210216_184459.jpg

Czuje się wywołany do tablicy.

Przy jeździe w kapeluszu 2,0 TDI 150 KM paliło 4,4

Szybka jazda autostradowa to 10,1.

20180115_132311.jpg.e7426c272fe7f340dbed1cb6e0e20845.jpg20180111_212010.jpg.21749567a38e138f88845fca8b315797.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Współczesny diesel nie ma sensu do miasta, krótkie trasy, wiecznie niedogrzany i te EGR, DPF i inne duperele skutecznie odstraszają.

A na dodatek "oszczędności" co raz trudniej kupić.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, BOGUSS napisał:

Współczesny diesel nie ma sensu do miasta, krótkie trasy, wiecznie niedogrzany i te EGR, DPF i inne duperele skutecznie odstraszają.

A na dodatek "oszczędności" co raz trudniej kupić.

Turbo benzyna ma podobnie. Też mam GPF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Lupus napisał:

Czuje się wywołany do tablicy.

Przy jeździe w kapeluszu 2,0 TDI 150 KM paliło 4,4

Szybka jazda autostradowa to 10,1.

 

Mój dieselek 1,7 140 KM średnio 6,5. Sporo jazd po mieście.

Ale to stary kibel.

W kapeluszu do 5 można zejść.

Na autostradzie ponad 7.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, angrius napisał:

Byłem dzisiaj w małej trasie nowym nabytkiem. Jestem bardzo miłe zaskoczony. Z całej trasy wyszło spalanie 5.1 wg kompa. Zdjęcie poniżej. Średnia prędkość poniżej 50km/h, trasa bardzo zróżnicowana, ale z przewagą jazdy po obszarze zabudowanym, w tym po centrach miast.

Poniżej jeszcze spalanie z całego przebiegu, średnia w okolicy 40km/h.

Po takich danych to zastanawiam się czy diesel ma sens w dzisiejszych czasach? Bo nie oszukujmy się, ale większość kupuje diesel'a ze względu na niskie spalanie. Czy diesel spaliłby dużo mniej od tych wyników? Nie wydaje mi się. 

Dla nie wtajemniczonych silnik 1.0 tgdi 100KM kia stonic 

Zapraszam do dyskusji 😁

 

 

 

Golf 1.6 tdi, jazda na zderzaku ciężarówki max 90km/h. ;] 

 

121086571_2767700050171894_8613579535576891384_n.jpg.23518c2c884fc4d553140206e4e8922a.jpg

  • Lubię to 2
  • Dzięki 2
  • Haha 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, BOGUSS napisał:

Współczesny diesel nie ma sensu do miasta, krótkie trasy, wiecznie niedogrzany i te EGR, DPF i inne duperele skutecznie odstraszają.

A na dodatek "oszczędności" co raz trudniej kupić.

Podobnie benzyna z filtrem, który w końcu zapycha się. ;]

 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, angrius napisał:

Czy diesel spaliłby dużo mniej od tych wyników? Nie wydaje mi się. 

 

Jak zawsze diesel był tym lepszy im gorsze warunki, czyli:

- Ciężkie auto

- Wysokie auto z duzym oporem powietrza

- Przyczepa

- Duża prędkość

- Miasto (przed systemami start/stop)

 

Przy niewielkich obciażeniach benzyna teraz jest bardzo ekonomiczna, ale jakbyś wrzucił tryb przedstawiciela handlowego na trasie...

  • Lubię to 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, swienty napisał:

 

Golf 1.6 tdi, jazda na zderzaku ciężarówki max 90km/h. ;] 

 

121086571_2767700050171894_8613579535576891384_n.jpg.23518c2c884fc4d553140206e4e8922a.jpg

Piksel Ci sie wypalił miedzy 2 a 8 ..

 

No bo co to za sens chwalić sie ze auta tyle spala ze nic... znaczy sie ze Cie nie stac....natomiast spalanie 28 ... ooo szacun , mam takiego jednego kolege którego  auto tyle pali 

 

😂😁    

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Marcin79 napisał:

Bez przesady 200 , 140-160 wystarczy 

 

by taką średnią osiągnąć jechałem praktycznie non stop140-170km/h po Chorwackich autostradach , w tunelach zwalniałem do 80-90km/h

5 osób na pokładzie , pełen bagaż , klima .... 

Kuzyn w Mondeo 2.0 TDCI  150km miał wynik identyczny 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, mmaciejosss napisał:

 

by taką średnią osiągnąć jechałem praktycznie non stop140-170km/h po Chorwackich autostradach , w tunelach zwalniałem do 80-90km/h

5 osób na pokładzie , pełen bagaż , klima .... 

Kuzyn w Mondeo 2.0 TDCI  150km miał wynik identyczny 

 

@PawelWaw 170 rapidem 1.0 w 5 osób z bagażem po autostradach w cro ... proszę o komentarz 

  • Lubię to 2
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Marcin79 napisał:

@PawelWaw 170 rapidem 1.0 w 5 osób z bagażem po autostradach w cro ... proszę o komentarz 

a co tam da się, i to max nie był , momentami pod Dubrownikiem do 180 dobijałem bo mi się na browar śpieszyło 🙂 , spalanie Gdynia- Czarnogóra z 4,8kkm wyniosło 6,4l/100km średnio 

 

auto wbrew pozorom mocy na prawdę nieźle sobie radziło na autostradach ( 160km/h - 3,5krpm , przy 180kmh-4krpm ) , Obecna Vitara 1,4T MH ma jeszcze większy zapas mocy , póki co nie testowałem spalania na autostradach , ale buda większa jak i moc ( 129km + 10km elektryk ) więc spodziewam się wyższego spalania , ale czas pokaże 

Edytowane przez mmaciejosss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, angrius napisał:

Po takich danych to zastanawiam się czy diesel ma sens w dzisiejszych czasach?

 

Oczywiście że ma. Jak wsadzisz benzynę do dwutonowego SUVa to będzie paliła 15. To, że ci idioci z Brukseli najpierw pakowali diesla do klasy A a potem skazali go na śmierć, nie oznacza że jest zły. Tylko miał i ma zastosowanie w dużych i ciężkich autach, w wielkich limuzynach, SUVach itp.

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A teraz sprawdź ile wyjdzie przy jeździe autostradowej z prędkością przelotową~170km/h. Wtedy zadaj sobie jeszcze raz to samo pytanie. W 13 miesięcy przeleciałem 2.0 HDi 40kkm ze średnią 7l/100km. Ciekawe ile by spalił podobny silnik benzynowy, ale obstawiam, że poniżej 10l/100km by nie wyszło. 

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Przypal napisał:

A teraz sprawdź ile wyjdzie przy jeździe autostradowej z prędkością przelotową~170km/h. Wtedy zadaj sobie jeszcze raz to samo pytanie. W 13 miesięcy przeleciałem 2.0 HDi 40kkm ze średnią 7l/100km. Ciekawe ile by spalił podobny silnik benzynowy, ale obstawiam, że poniżej 10l/100km by nie wyszło. 

Raczej więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Przypal napisał:

teraz sprawdź ile wyjdzie przy jeździe autostradowej z prędkością przelotową~170km/h.

Ale po co? Normalnie nie jeździ się z takimi prędkościami. 80-90% ludzi jeździ wokół komina z prędkościami srednimi 30-50 km/h. Jak tym autem z 3-4 razy pojadę taką prędkością to będzie dobrze. I tylko z ciekawości jak się prowadzi

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie oszukujmy sie, do miasta zaden dizel nie ma sensu wobec dzisiejsszych sprawnych 1.0-1.2 TSI i pochodnych. Srednia predkosc w miescie to 23-28kmh jak sa obwodnice. NIe czarujmy sie. Nawet jak ktos pokula sie 1-3 x w roku nad morze to przy ilosci A w polsce mozna spokojnie i 110-120kmh jechac i nie byc zawalidroga. Jak czytam to tu same orly kierownicy jadacy po 200kmh. Mam diesla 1.9 120KM a wystarczylby mi 1,6 120km,  spalalby ok 1,5 l mniej a do miasta az nadto. Wezcie pod uwage ze PH na w d ile pali, on ma wykonac plan dzienny i tyle, koszt paliwa jest pomijalny. MOja zona ma LPG w oplu i spalanie w miescie to ok 8,5 + cos tam benzyny wiec w mrozy szalu nie ma przy malych przebiegach. No ale jak czytam to wiekszosc ma SUVY, picupy i premium auta, a prawda chyba na drogach nieco inna. Mnie taki 1.2 np 150KM  wystarczylby az nadto.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, kravitz napisał:

 

Jak zawsze diesel był tym lepszy im gorsze warunki, czyli:

- Ciężkie auto

- Wysokie auto z duzym oporem powietrza

- Przyczepa

- Duża prędkość

- Miasto (przed systemami start/stop)

Dokładnie tak

Mam porównanie Tiguan ws kaszkaj

Diesel max 7l benzyna ponad 10l

1 godzinę temu, kravitz napisał:

Przy niewielkich obciażeniach benzyna teraz jest bardzo ekonomiczna, ale jakbyś wrzucił tryb przedstawiciela handlowego na trasie...

Teraz ?

Takie spalania koło 5l to ludzie astra 1gen robili ;)

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale po co? Normalnie nie jeździ się z takimi prędkościami. 80-90% ludzi jeździ wokół komina z prędkościami srednimi 30-50 km/h. Jak tym autem z 3-4 razy pojadę taką prędkością to będzie dobrze. I tylko z ciekawości jak się prowadzi
Zacząłeś źle od samego początku stawiając błędne założenie, zapewne z myślą wszczęcia niepotrzebnej kłótni.
Przemyśl i inaczej sformułuj pytanie..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, mmaciejosss napisał:

 

by taką średnią osiągnąć jechałem praktycznie non stop140-170km/h po Chorwackich autostradach , w tunelach zwalniałem do 80-90km/h

5 osób na pokładzie , pełen bagaż , klima .... 

Kuzyn w Mondeo 2.0 TDCI  150km miał wynik identyczny 

 

 

czyli srednia pewnie 120

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Koonrad napisał:

Teraz ?

Takie spalania koło 5l to ludzie astra 1gen robili

 

To jednak nie to ;)

Dało się mało, ale nie az tak.

 

Do obecnego Golfa z ekomomią spalania w trasie to może Daewoo Matiz miał podejście, ale chyba też nie.

W mieście Golf wygrywa zdecydowanie i to nawet bez Start/Stop

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, mmaciejosss napisał:

 

by taką średnią osiągnąć jechałem praktycznie non stop140-170km/h po Chorwackich autostradach , w tunelach zwalniałem do 80-90km/h

5 osób na pokładzie , pełen bagaż , klima .... 

Kuzyn w Mondeo 2.0 TDCI  150km miał wynik identyczny 

 

Teraz powinieneś zadać sobie pytanie, czy ten Rapid 1.0 tsi jest zbyt paliwożerny, czy Twoja jazda jest nieekonomiczna, czytaj szarpana i bezsensowna. Przejechałeś w 3 h 4 min 372 km spalając 6,2/100, a ja w ubiegłe lato większym Golfem z większym silnikiem 1.4 tsi na podobnej trasie w Cro (odcinek między Makarską, a Zagrzebiem) przejechałem w 3 h 4 min 390 km spalając 5,8/100. Ruch był całkiem spory, jechaliśmy w godz 10-13, tunele 100-110, reszta drogi 140. Z całości 4 kkm (Gdynia-Makarska-Gdynia) wyszło mi 6,0/100, ale kręciłem się też po Splicie, Trogirze i dwa razy po Bratysławie).

 

508006801_20200817_125949(1).jpg.273db093a45b304e18f191af024b381c.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, kaczorek79 napisał:

Teraz powinieneś zadać sobie pytanie, czy ten Rapid 1.0 tsi jest zbyt paliwożerny, czy Twoja jazda jest nieekonomiczna, czytaj szarpana i bezsensowna. Przejechałeś w 3 h 4 min 372 km spalając 6,2/100, a ja w ubiegłe lato większym Golfem z większym silnikiem 1.4 tsi na podobnej trasie w Cro (odcinek między Makarską, a Zagrzebiem) przejechałem w 3 h 4 min 390 km spalając 5,8/100. Ruch był całkiem spory, jechaliśmy w godz 10-13, tunele 100-110, reszta drogi 140. Z całości 4 kkm (Gdynia-Makarska-Gdynia) wyszło mi 6,0/100, ale kręciłem się też po Splicie, Trogirze i dwa razy po Bratysławie).

 

508006801_20200817_125949(1).jpg.273db093a45b304e18f191af024b381c.jpg

Rapid nie był mój ( też kuzyna ) nie miałem go dobrze wyczutego , wiem że przy niskich prędkościach ( Czarnogóra - brak autostrad ) pali 5-5,5l/100km 

wynik a z filmiku uważam za zadowalający , jazda raczej szarpana i momentami pod 180kmh ( brak tempomatu ) , do 140km/h i to płynnej jazdy wynik pewnie byłby niższy .Rapid raczej cięższy od Golfa , tym bardziej , ze na pokładzie 5 osób i bagażnik 560l nabity do pełna jak i w kabinie co się dało to się upchało 

 

co jak co jak na 1.0TSI 95 bardzo dobry wynik z całej trasy , jak już pisałem ( albo i nie z całej trasy ) Mondeo 2,0 TDCI 150km spaliło 6,0l ( Rapid benzyna 1,0 minimalnie więcej 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minutes ago, kaczorek79 said:

Teraz powinieneś zadać sobie pytanie, czy ten Rapid 1.0 tsi jest zbyt paliwożerny, czy Twoja jazda jest nieekonomiczna, czytaj szarpana i bezsensowna. Przejechałeś w 3 h 4 min 372 km spalając 6,2/100, a ja w ubiegłe lato większym Golfem z większym silnikiem 1.4 tsi na podobnej trasie w Cro (odcinek między Makarską, a Zagrzebiem) przejechałem w 3 h 4 min 390 km spalając 5,8/100. Ruch był całkiem spory, jechaliśmy w godz 10-13, tunele 100-110, reszta drogi 140. Z całości 4 kkm (Gdynia-Makarska-Gdynia) wyszło mi 6,0/100, ale kręciłem się też po Splicie, Trogirze i dwa razy po Bratysławie).

 

 

Zeby takie porownanie mialo sens to musielibyscie jechac w tym samym czasie, po dokladnie tej samej trasie...

Ja mamdo rodzicow 180km i potrafie przy takiej samej sredniej spalic zarowno 8 jak i 10l na 100.

Pokonuje ta sama trase od X lat 1-2 razy w miesiacu i rozbieznosci 1-2l to norma.

Wystarczy, ze jest silniejszy wiatr, ruch albo cokolwiek i juz.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Maciej__ napisał:

 

Zeby takie porownanie mialo sens to musielibyscie jechac w tym samym czasie, po dokladnie tej samej trasie...

Ja mamdo rodzicow 180km i potrafie przy takiej samej sredniej spalic zarowno 8 jak i 10l na 100.

Pokonuje ta sama trase od X lat 1-2 razy w miesiacu i rozbieznosci 1-2l to norma.

Wystarczy, ze jest silniejszy wiatr, ruch albo cokolwiek i juz.

U mnie takie wahania przy podobnej średniej prędkości wynoszą 0,2-0,4/100. Bez znaczenia, czy na dworze jest -5, czy +25 stopni. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.