Skocz do zawartości

Ile jest w końcu obecnie na przerejestrowanie/zarejestrowanie auta?


Luke16

Rekomendowane odpowiedzi

Kurcze zlomowałem swoje auto nie dawno to facet mi mówił że nic się nie zmieniło i jest nadal 180 dni... Dzięki za info, w takim razie gnam do WK. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I mam jeszcze jedno pytanie czy jak jedna strona przerejestruje pojazd to druga też musi to zgłaszać? Widać to w mObywatel jak pojazd znika z mojego profilu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...
W dniu 20.02.2021 o 22:56, Maciejkubi napisał:

Pamiętaj, że możesz auto zarejestrowane w Pl tylko zgłosić przez internet, nie musisz przerejestrowywać. 

 

na pewno?

przecież wówczas 'dane w DR nie będą odpowiadać stanowi faktycznemu' - czyli właścicielem jest ktoś inny niż ten wpisany w DR.

Czy to nie przeszkadza w niczym?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 hours ago, exor said:

 

na pewno?

przecież wówczas 'dane w DR nie będą odpowiadać stanowi faktycznemu' - czyli właścicielem jest ktoś inny niż ten wpisany w DR.

Czy to nie przeszkadza w niczym?

 

 

Grzywna wymierzana administracyjnie (ta między 200zł a 1000zł) jest wymierzana za niedopełnienie obowiązku zgłoszenia zbycia lub nabycia pojazdu.

Przerejestrowanie to zupełnie inna - odrębna sprawa - chociaż sam fakt przerejestrowania jest też oczywiscie zgłoszeniem nabycia pojazdu.

 

Nieprzerejestrowanie pojazdu w terminie 30 dni od kupna, wiąże się jednak ze złamaniem obowiązku takiej rejestracji zapisanej w prawie o ruchu drogowym, a co za tym idzie może pociągnąć za sobą mandat lub grzywnę sądową. Tak było od bodajrze 1997 gdy obecna ustawa Prawo o ruchu drogwym weszła w życie. Nic sie w tym względzie ostatnio nie zmieniło.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 hours ago, exor said:

Czyli stwierdzenie "nie musisz przerejestrowywać" nie jest prawdą?

 

 

Ustawa wymaga aby przerejestrować w 30 dni.

Za niedopełnienie tego obowiązku jednak nie są wymierzane żadne administracyjne kary, a kary wymierzone przez policję w formie mandatu lub przez sąd są raczej żadkością.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 hours ago, alastair said:

a co w przypadku zakupu uszkodzonego pojazdu z zagranicy?

 

No i to jest wsumie ciekawe, bo jest obowiązek zarejestrowac pojazd sprowadzony z EU w ciągu 30 dni. A nie da się zarejestrować pojazdu który nie ma ważnego przeglądu. A nie da się zrobić przeglądu pojazdu który jest uszkodzony.

 

Także w dużym skrócie, sprowadzenie z EU uszkodzonego pojazdu którego nie da się naprawić w mniej niz 30 dni, prowadzi do niedotrzymania obowiązku zarejestrowania a co za tym idzie wymierzenia grzywny z urzędu (administracyjnie).

 

Edytowane przez CiniO
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, CiniO napisał:

 

No i to jest wsumie ciekawe, bo jest obowiązek zarejestrowac sprowadzony pojazd w ciągu 30 dni. A nie da się zarejestrować pojazdu który nie ma ważnego przeglądu. A nie da się zrobić przeglądu pojazdu który jest uszkodzony.

 

Także w dużym skrócie, sprowadzenie uszkodzonego pojazdu którego nie da się naprawić mniej niz 30 dni, prowadzi do niedotrzymania obowiązku zarejestrowania a co za tym idzie wymierzenia grzywny z urzędu (administracyjnie).

 

Gdzie jest taki obowiązek ?

Wiem, że ludzie sprowadzają auta do remontu np z US, remontują czasami latami a potem po otrzymaniu przeglądu rejestrują. Nie ma za to kar, bo nie da się przejść przeglądu jak auto jest nie sprawne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minutes ago, sherif said:

Gdzie jest taki obowiązek ?

Wiem, że ludzie sprowadzają auta do remontu np z US, remontują czasami latami a potem po otrzymaniu przeglądu rejestrują. Nie ma za to kar, bo nie da się przejść przeglądu jak auto jest nie sprawne.

 

Niedoprecyzowałem. Chodziło o sprowadzenie z EU. (juz poprawiony tekst).

Takze z USA wolno. Ale juz z Niemiec czy Hiszpanii nie.

 

Tutaj cyctat z ustawa z dnia 19 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw:

 

Quote

Art. 4. W ustawie z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2018 r. poz. 1990, z późn. zm.3) ) wprowadza się następujące zmiany: 1) w art. 71 ust. 7 otrzymuje brzmienie: „7. Właściciel pojazdu, niebędącego nowym pojazdem, sprowadzonego z terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej jest obowiązany zarejestrować pojazd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w terminie 30 dni od dnia jego sprowadzenia.”; 2) po art. 140ma dodaje się art. 140mb w brzmieniu: „Art. 140mb. Kto: 1) będąc właścicielem pojazdu sprowadzonego z terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej wbrew przepisowi art. 71 ust. 7 nie rejestruje pojazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, 2) będąc właścicielem pojazdu zarejestrowanego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej wbrew przepisowi art. 78 ust. 2 pkt 1 nie zawiadamia starosty o nabyciu lub zbyciu pojazdu – podlega karze pieniężnej w wysokości od 200 do 1000 zł.”; 3) w art. 140n: a) ust. 1 otrzymuje brzmienie: „1. Kary pieniężne, w sprawach określonych w art. 140m–140mb, są nakładane w drodze decyzji administracyjnej.”, b) ust. 2a otrzymuje brzmienie: „2a. Kary pieniężne, o których mowa w art. 140ma i art. 140mb, nakłada starosta.”, c) ust. 3a otrzymuje brzmienie: „3a. Kary pieniężne, o których mowa w art. 140ma i art. 140mb, stanowią dochód powiatu.”,

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, CiniO napisał:

Tutaj cyctat z ustawa z dnia 19 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw:

Nie mogę doszukać się treści zupełnej, dotyczy to tylko zarejestrowanych aut ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minutes ago, sherif said:

Nie mogę doszukać się treści zupełnej, dotyczy to tylko zarejestrowanych aut ?

 

Tutaj masz USTAWA z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym z późniejszymi zmianami.

http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20180001990/U/D20181990Lj.pdf

 

To jest właściwie to o co się tu rozchodzi:

Quote

Art. 71. 7. Właściciel pojazdu, niebędącego nowym pojazdem, sprowadzonego z terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej jest obowiązany zarejestrować pojazd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w terminie 30 dni od dnia jego sprowadzenia.

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, CiniO napisał:

To jest właściwie to o co się tu rozchodzi:

Cytat

Art. 71. 7. Właściciel pojazdu, niebędącego nowym pojazdem, sprowadzonego z terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej jest obowiązany zarejestrować pojazd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w terminie 30 dni od dnia jego sprowadzenia.

 

 

Czyli kolejny głupi przepis :facepalm:.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.03.2021 o 20:54, exor napisał:

 

na pewno?

przecież wówczas 'dane w DR nie będą odpowiadać stanowi faktycznemu' - czyli właścicielem jest ktoś inny niż ten wpisany w DR.

Czy to nie przeszkadza w niczym?

 

Tak, na 100%.

Masz obowiązek zgłoszenia nabycia pojazdu. 

Możesz to zgłosić lub przerejestrować, bo oczywiście przerejestrowanie jest rownowznaczne ze zgłoszeniem. 

Samochód z zagranicy nie da się zgłosić przez epuap, więc w tym wypadku nie masz wyboru i musisz je normalnie przerejestrować. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie: czy ktoś z tu obecnych, w czasie trwania pandemii dostał karę za niewykonanie obowiązku zgłoszenia nabycia lub przerejestrowania samochodu? Obiło mi się o uszy od znajomego, że kary nie są stosowane z uwagi na obecną sytuację i to jak urżędy pracują, ale niestety nie ma na to przepisu.

Zastanawiam się czy się czegoś nie spodziewać, bo w tym okresie nabyłem 2 pojazdy z czego jeden ma miekki dowód (ważny był do lipca 2020), drugi zgłosiłem nabycie z opóźnieniem większym niż 180 dni, przez epuap (mam EPP  urządu, że doszło) i choć minęło już parę miesięcy to urząd nie zaprosił mnie z tablicami, w celu przerejestrowania pojazdu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Manx napisał:

choć minęło już parę miesięcy to urząd nie zaprosił mnie z tablicami, w celu przerejestrowania pojazdu. 

 

Bo to  Twój obowiązek, żeby to załatwić. Czemu tak długo czekasz? Przecież wszystkie urzędy pracują. Umawiasz sie przez internet na konkretny dzień i godzinę, 30 minut i po sprawie...

Co do kary... zastanawia mnie najbardziej sytuacja, ze np. Jest wypadek, masz nieprzerejestrowane auto z ubezpieczeniem na poprzedniego właściciela, i co wtedy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Maciejkubi napisał:

Tak, na 100%.

Masz obowiązek zgłoszenia nabycia pojazdu. 

Możesz to zgłosić lub przerejestrować, bo oczywiście przerejestrowanie jest rownowznaczne ze zgłoszeniem. 

Samochód z zagranicy nie da się zgłosić przez epuap, więc w tym wypadku nie masz wyboru i musisz je normalnie przerejestrować. 

 

A nie ma w przepisach wzmianki o tym, że w przypadku zmiany danych zawartych w DR należy te dane poprawić w ciągu 30 dni?

W przypadku zakupu auta z drugiej ręki zmieniły się dane właściciela.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, blue_ said:

 

Co do kary... zastanawia mnie najbardziej sytuacja, ze np. Jest wypadek, masz nieprzerejestrowane auto z ubezpieczeniem na poprzedniego właściciela, i co wtedy?

 

NIc, przeciez auto ubezpieczasz niezaleznie od rejestracji...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Maciej__ napisał:

 

NIc, przeciez auto ubezpieczasz niezaleznie od rejestracji...

 

no wiem. Ale chodzi mi o sytuacje, że polisa nie jest na Ciebie, tylko na poprzedniego właściciela. kiedyś było tak, że trzeba było przepisać polisę na siebie. nie wiem czy dalej tak jest i co w razie ''w''

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minute ago, blue_ said:

 

no wiem. Ale chodzi mi o sytuacje, że polisa nie jest na Ciebie, tylko na poprzedniego właściciela. kiedyś było tak, że trzeba było przepisać polisę na siebie. nie wiem czy dalej tak jest i co w razie ''w''

 

Polisa OC przechodzi na siebie w momencie podpisania umowy kupna.

Nawet jesli bedzie w polisie poprzedni wlasciciel, to ochrona ubezpieczeniowa dziala do konca okresu na jaki zostala zawarta.

To akurat definiuje ustawa i TU nie ma pola manewru.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.03.2021 o 16:55, Manx napisał:

Pytanie: czy ktoś z tu obecnych, w czasie trwania pandemii dostał karę za niewykonanie obowiązku zgłoszenia nabycia lub przerejestrowania samochodu? Obiło mi się o uszy od znajomego, że kary nie są stosowane z uwagi na obecną sytuację i to jak urżędy pracują, ale niestety nie ma na to przepisu.

Zastanawiam się czy się czegoś nie spodziewać, bo w tym okresie nabyłem 2 pojazdy z czego jeden ma miekki dowód (ważny był do lipca 2020), drugi zgłosiłem nabycie z opóźnieniem większym niż 180 dni, przez epuap (mam EPP  urządu, że doszło) i choć minęło już parę miesięcy to urząd nie zaprosił mnie z tablicami, w celu przerejestrowania pojazdu. 

przepis o karach obowiązuje od 1 stycznia 2021

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, blue_ napisał:

 

no wiem. Ale chodzi mi o sytuacje, że polisa nie jest na Ciebie, tylko na poprzedniego właściciela. kiedyś było tak, że trzeba było przepisać polisę na siebie. nie wiem czy dalej tak jest i co w razie ''w''

W Polsce to polisa jest raczej na pojazd a nie na osobę, jak by była na osobę to ubezpieczyciele by mocno płakali;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Polsce to polisa jest raczej na pojazd a nie na osobę, jak by była na osobę to ubezpieczyciele by mocno płakali;]

Ubezpieczyciele by zgarneli tyle samo...
Za tych co maja po killa aut, zaplacilaby cala reszta ;]


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 3/31/2021 at 12:18 PM, blue_ said:

 

Bo to  Twój obowiązek, żeby to załatwić. Czemu tak długo czekasz? Przecież wszystkie urzędy pracują. Umawiasz sie przez internet na konkretny dzień i godzinę, 30 minut i po sprawie...

Co do kary... zastanawia mnie najbardziej sytuacja, ze np. Jest wypadek, masz nieprzerejestrowane auto z ubezpieczeniem na poprzedniego właściciela, i co wtedy?

Ja swój obowiązek dopełniłem, ale co mam zrobić jeśli 1. do urzędu nie wpuszczą mnie bez umówienia 2. przez telefon nie mogę się dodzwonić (zajęte albo nikt nie odbiera, bo obsługujący tel. jednocześnie obsługuje interesantów) 3. przez internet nie mogę się umówić, bo jak tylko w kalendarzu pojawi się kolejny dostępny dzień, by się zapisać, to w ciągu minuty (chyba floty i firmy leasingowe opanowały stronę urzędu i nie nie da się umówić tą drogą).

 

A co do twojego zastanawiania się. Auta mam zgłoszone, że nabyłem, w obu mam ubezpieczenie na siebie. W jednym mam swoje pozwolenie czasowe, w drugim mam dowód poprzedniego właściciela.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minutes ago, blue_ said:

 

No to nie wiem. Ja ostatnio byłem 2 razy. Bez problemu zaklepałem wizyte przez strone, wszystko poszło bardzo gładko. Próbuj

wytrwale toego próbuję kiedy znajdę luźniejsza chwilę. Dziś z rana sprawdziłem i niby przyjmują rezerwcje wizyt do 21.04... ale nie ma numerków 😠

Niestety fatalny urząd, a ja znajomości w urzędzie nie mam, więc pewno skończy się któregoś dnia tym, że kiedy dostanę za to mandat, to się wścieknę i wtargnę do urzędu i nie wyjdę stamtąd dopóki nie załatwię, albo mnie policja nie wyprowadzi. 

Kuriozalne - XXI wiek, kraj UE, a rejestracja pojazdu wymaga akrobacji....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zgłosiłem przez neta zakup samochodu i już widzę na swoim profilu pułapowym ten wóz to znaczy, że trafiło to do starosty?

Co ciekawe - nie mogę pokazać szczegółów samochodu, bo mam info 'zarejestruj na siebie to zobaczysz'.

 

Mandaty z fotoradarów to do kogo będą przychodzić? Do poprzedniego właściciela czy do mnie?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, exor said:

Jak zgłosiłem przez neta zakup samochodu i już widzę na swoim profilu pułapowym ten wóz to znaczy, że trafiło to do starosty?

Co ciekawe - nie mogę pokazać szczegółów samochodu, bo mam info 'zarejestruj na siebie to zobaczysz'.

 

Mandaty z fotoradarów to do kogo będą przychodzić? Do poprzedniego właściciela czy do mnie?

 

 

Do Ciebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.