Skocz do zawartości

Dbanie o nowy trawnik


bielaPL

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

W zeszłym roku zasiałem trawę na działce. Zacząłem czytać jak teraz po zimie zadbać o nią.

Widzę że 

-wertykulacja odpada bo jest za młody i nie jest gęsty

-aeracja? w jaki sposób uzupełniacie dziury piaskiem?

-dosianie?

-nawóz - jaki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, Kiwal napisał:

Po co dosięgać, aż tak źle zniosła zime?
Po co piasek, podłoże nie było dobrze przygotowane?

Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka
 

 

źle raczej nie, ale jakoś wydaje mi się że gęsto nie była posiana i myślałem żeby trochę dosypać ziarenek

piasek wyczytałem że po aeracji się wsypuje w dziury (chyba że gleba piaszczysta jest to nie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym praktycznie nic nie robił a na pewno przez kolejne 2 lata nie wertykułował.

Nawóz syp jak już nie będzie przymrozków a trawa się zazieleni. Ja od lat stosuję Florovit, trawa ma ładny kolor kilka tygodni po nawożeniu, jest do kupienia w marketach w większych opakowaniach w dobrej cenie.

Jeżeli masz nierówności możesz delikatnie uzupełnić ziemią i ją zwałować. Tam gdzie jest wyraźnie rzadko można dosypać nasion.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skosić nisko na 2-3cm, wygrabić filc (ja lecę takimi grabiami wachlarzowymi to liści), jak temperatura się ustabilizuje można sypnąć nawozu np novatec nmax.
Aeracja jeśli ziemią mocno zbita, wtedy z piaskowaniem.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 przy użyciu Tapatalka



Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.03.2021 o 08:32, bielaPL napisał:

Widzę że 

-wertykulacja odpada bo jest za młody i nie jest gęsty

-aeracja? w jaki sposób uzupełniacie dziury piaskiem?

myślę, że po roku niepotrzebna wystarczy zgrabić, dziury ziemią piaskiem możesz wysypać całość ale to zależy co chcesz uzyskać.

W dniu 3.03.2021 o 08:32, bielaPL napisał:

-dosianie?

można

W dniu 3.03.2021 o 08:32, bielaPL napisał:

-nawóz - jaki?

wiosenny florovit może być. Jeśli masz na trawniku mech to ze zwiększoną ilością żelaza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.03.2021 o 09:45, bielaPL napisał:

 

źle raczej nie, ale jakoś wydaje mi się że gęsto nie była posiana i myślałem żeby trochę dosypać ziarenek

piasek wyczytałem że po aeracji się wsypuje w dziury (chyba że gleba piaszczysta jest to nie)

Nasyp porządnego nawozu i podlej. za młody masz trawnik żeby robić jakieś zabiegi typu wertykulator czy aerator. daj mu się najpierw ukorzenić.

Poza tym aerator to na pewno nie ten pseudo z "pazurkami" tylko normalny nakłuwający rurkami. To pewnie za 2-3 lata wszystko zależy od tego jaką masz glebę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja robiłem wertykulację na niespełna rocznym trawniku. Efekt był WOW.

 

Nic nie uszkodziłem, trawa wyraźnie odżyła po zabiegu oraz nawozie.

Ale ja robiłem ze względu na mocne odchwaszczanie i wielodziury w trawie, decyzja była dobra bo trawnik zaczął wyglądać pro ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.03.2021 o 21:09, HerrMajki napisał:

Nasyp porządnego nawozu i podlej. za młody masz trawnik żeby robić jakieś zabiegi typu wertykulator czy aerator. daj mu się najpierw ukorzenić.

Poza tym aerator to na pewno nie ten pseudo z "pazurkami" tylko normalny nakłuwający rurkami. To pewnie za 2-3 lata wszystko zależy od tego jaką masz glebę.

a jaki nawóz polecasz?

A ten aerator pokażesz przykładowy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, bielaPL napisał:

a jaki nawóz polecasz?

A ten aerator pokażesz przykładowy?

Jeśli chodzi o nawozy to używam Yara Vila- w zależności od pory roku - wiosna, lato - Pro Complex na jesień jesienny.

A w kwestii aeratorów to najpierw cel aeracji - napowietrzenie, rozluźnienie ziemi. Czyli w wersji budżet - walec z kolcami aczkolwiek kolce wbijają się w ziemię ją rozpychają, a prawidłowe robią tak:

Czyli robią dziurki w trawniku jednocześnie usuwając ziemię wydziurkowaną. Dlatego wg mnie na "co dzień" wystarczy walec z kolcami. Taki profesjonalny zabieg to raczej po kilku latach.

Jeśli chodzi aeratoro-wertykulatory tego typu - HECHT 1683 WERTYKULATOR DO TRAWY AREATOR 2w1 AERATOR + 2 WAŁKI 1600W |  489,00 zł | Ewimax.pl

to niestety z aeracją to ma tyle wspólnego co w zasadzie nic. Niemniej jednak posiadam podobne urządzenie i używam - pazurki do wygrabiania filcu, a wałek z nożami (tylko z nazwy) do wertykulacji. No właśnie - wałek z nożami  - ma noże tylko z nazwy bo raczej kawałek płaskownika o grubości 2,5 mm trudno nazwać nożem. Dopiero po potraktowaniu szlifierką kątową (upierdliwe ale skuteczne) i naostrzeniu krawędzi tnącej jest to nóż, który po pierwsze primo nacina darń, a po drugie primo jednocześnie usuwa też filc więc zastosowany na wiosnę robi podwójną robotę. Grabienia jest od jasnego ch...a bo ten pojemnik na trawę najlepiej zdjąć gdyż zapełnia się w 3 pikosekundy od włączenia maszyny.

Trawnik po tym wygląda jakby stado dzików urządziło sobie orgie ale po 2-3 tygodniach... jest piknie Panie. Po takiej obróbce nawóz i obfite podlanie, pisząc obfite mam na myśli ca 12 l/m2 aby woda dotarła do korzeni, a nie umyła liście.

Oczywiście są też tego typu urządzenia w wersji obsługi ręcznej, raczej do stosowania w przydomowej doniczce niż na trawniku.

Miłej pracy.

 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jaki nawóz polecasz?
A ten aerator pokażesz przykładowy?
Tez polecam. Bardzo ładnie się rozpuszcza.6b56db5178996e4e31dfbf8467b2fa99.jpg

Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.