Skocz do zawartości

Dopłata za ogrzewanie a zapowietrzone grzejniki.


Kovic

Rekomendowane odpowiedzi

Dostałem dopłatę do ogrzewania w bloku za kwartał w wysokości 450 zł, niby OK gdyż nowy blok i tak dalej... 
Skonsultowałem jednak dopłatę z właścicielami mieszkań o tych samych gabarytach i oni mieli niedopłaty po 10, 15 zł. Jeden z nich, akurat ten który mieszka pod nami grzał dopiero od listopada / grudnia więc w IV kw 2020 ta dopłata też wynika z nie dogrzewania przez niego. 

Czy powodem tak dużej dopłaty mogą być zapowietrzone- zimne grzejniki ? Tzn. w starym systemie gdzie czujnik znajdował się na grzejniku, czytał temp. i nie miało znaczenia czy jest zapowietrzony. Obecnie ( na mój chłopski rozum) w grzejniku znajduje się poduszka powietrzna, termostat ( automaty elektroniczne EQ3) otwiera się na 100% chcąc podbić temperaturę pomieszczenia - woda wlewa się, nie ma gdzie popłynąć więc szybko wraca gałązką powrotną - bez ogrzania płyt grzejnika. 
Owocuje to dużym zużyciem gorącej wody, która nie ogrzewa grzejnika. 

Dodam że mieszkanie na ostatnim piętrze i oczywiście zgłoszę zarządcy. 
Dziś zamontowałem automatyczne odpowietrzniki i płyta jest ciepła. Cały problem dotyczy salonu ( dwa grzejniki) oraz łazienki ( najwyższy punkt). 

Edytowane przez Kovic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, Kovic napisał:

Dostałem dopłatę do ogrzewania w bloku za kwartał w wysokości 450 zł, niby OK gdyż nowy blok i tak dalej... 
Skonsultowałem jednak dopłatę z właścicielami mieszkań o tych samych gabarytach i oni mieli niedopłaty po 10, 15 zł. Jeden z nich, akurat ten który mieszka pod nami grzał dopiero od listopada / grudnia więc w IV kw 2020 ta dopłata też wynika z nie dogrzewania przez niego. 

Czy powodem tak dużej dopłaty mogą być zapowietrzone- zimne grzejniki ? Tzn. w starym systemie gdzie czujnik znajdował się na grzejniku, czytał temp. i nie miało znaczenia czy jest zapowietrzony. Obecnie ( na mój chłopski rozum) w grzejniku znajduje się poduszka powietrzna, termostat ( automaty elektroniczne EQ3) otwiera się na 100% chcąc podbić temperaturę pomieszczenia - woda wlewa się, nie ma gdzie popłynąć więc szybko wraca gałązką powrotną - bez ogrzania płyt grzejnika. 
Owocuje to dużym zużyciem gorącej wody, która nie ogrzewa grzejnika. 

Dodam że mieszkanie na ostatnim piętrze i oczywiście zgłoszę zarządcy. 
Dziś zamontowałem automatyczne grzejniki i płyta jest ciepła. Cały problem dotyczy salonu ( dwa grzejniki) oraz łazienki ( najwyższy punkt). 

 

Chyba odpowietrzniki :hmm:

 

Ale zwykłe odpowietrzniki (zakładam, że masz normalne grzejniki płytowe) bez problemu się odpowietrza.

Powietrze zazwyczaj słychać w układzie - czasami zabulgocze w grzejniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Tomo napisał:

 

Chyba odpowietrzniki :hmm:

 

Ale zwykłe odpowietrzniki (zakładam, że masz normalne grzejniki płytowe) bez problemu się odpowietrza.

Powietrze zazwyczaj słychać w układzie - czasami zabulgocze w grzejniku.


Tak, poprawiłem. 
Odpowietrza się bez problemu ale ile kurka można jak odpowietrzam co tydzień... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Kovic napisał:


Tak, poprawiłem. 
Odpowietrza się bez problemu ale ile kurka można jak odpowietrzam co tydzień... 

Dokąd sąsiady będą się urządzać / przerabiać dotąd będziesz miał te problemy. Miałem to samo. Dodatkowo jak część sąsiadów nie grzeje bo nie mieszka, to ci co mieszkają muszą się zrzucić na koszty CO, plus musisz grzać bardziej bo za ścianą masz lokal bez ogrzewania. Jak wszyscy będą mieszkać to się  "wyrówna". 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, akir napisał:

Dokładnie kolega pierwszej zimy jak wprowadził się do mieszkania na samej górze to miał dopłaty 2tys, reszta miała zwrot. Będzie lepiej na kolejny sezon

U mnie obyło się bez dopłaty, ale administrator nie miał lekko :phi:

Jak tylko coś było słychać,  lub wręcz jak nastawała cisza w grzejnikach, to niezależnie od pory dnia czy nocy był męczony o uzupełnienie wody :]

Edytowane przez Artur_W_wa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.03.2021 o 21:22, Kovic napisał:

Dostałem dopłatę do ogrzewania w bloku za kwartał w wysokości 450 zł, niby OK gdyż nowy blok i tak dalej... 
Skonsultowałem jednak dopłatę z właścicielami mieszkań o tych samych gabarytach i oni mieli niedopłaty po 10, 15 zł. Jeden z nich, akurat ten który mieszka pod nami grzał dopiero od listopada / grudnia więc w IV kw 2020 ta dopłata też wynika z nie dogrzewania przez niego. 

Czy powodem tak dużej dopłaty mogą być zapowietrzone- zimne grzejniki ? Tzn. w starym systemie gdzie czujnik znajdował się na grzejniku, czytał temp. i nie miało znaczenia czy jest zapowietrzony. Obecnie ( na mój chłopski rozum) w grzejniku znajduje się poduszka powietrzna, termostat ( automaty elektroniczne EQ3) otwiera się na 100% chcąc podbić temperaturę pomieszczenia - woda wlewa się, nie ma gdzie popłynąć więc szybko wraca gałązką powrotną - bez ogrzania płyt grzejnika. 
Owocuje to dużym zużyciem gorącej wody, która nie ogrzewa grzejnika. 

Dodam że mieszkanie na ostatnim piętrze i oczywiście zgłoszę zarządcy. 
Dziś zamontowałem automatyczne odpowietrzniki i płyta jest ciepła. Cały problem dotyczy salonu ( dwa grzejniki) oraz łazienki ( najwyższy punkt). 

 

Wszyscy się wypowiadają, a nikt nie zadał kluczowego pytania - czy w lokalu jest ciepłomierz podający zużycie w GJ, czy podzielniki wskazujące zużycie w bliżej nieokreślonych jednostkach rozliczeniowych.

 

Dla ciepłomierza zapowietrznie grzejnika nie ma znaczenia, a dla podzielnika ma.

Za to ze wskazaniem ciepłomierza nie powalczysz, a z podzielnikami możesz coś ugrać przy następnym obrachunku.

Edytowane przez maras77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, maras77 napisał:

Wszyscy się wypowiadają, a nikt nie zadał kluczowego pytania - czy w lokalu jest ciepłomierz podający zużycie w GJ, czy podzielniki wskazujące zużycie w bliżej nieokreślonych jednostkach rozliczeniowych.

Z tekstu zaryzykowałbym stwierdzenie, że blok jest nowy i chodzi o ciepłomierz.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ma ciepłomierz to to zapowietrzenie może mieć znaczenie gdy woda o wysokim parametrze wchodzi do mieszkania, nie ma jak oddać ciepła i wychodzi i tak w kółko z bardzo dużym przepływem. Ciepłomierz liczy tylko energię wpuszczoną i nie odejmuje powrotu, przynajmniej tak jest u mnie. Więc szybkość przepływu, jakość odbioru ciepła w grzejniku jest ważna. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Harp napisał:

Jak ma ciepłomierz to to zapowietrzenie może mieć znaczenie gdy woda o wysokim parametrze wchodzi do mieszkania, nie ma jak oddać ciepła i wychodzi i tak w kółko z bardzo dużym przepływem. Ciepłomierz liczy tylko energię wpuszczoną i nie odejmuje powrotu, przynajmniej tak jest u mnie. Więc szybkość przepływu, jakość odbioru ciepła w grzejniku jest ważna. 

Chyba pomyliłeś ciepłomierz z licznikiem ciepłej wody.

Ciepłomierz liczy przepływ oraz różnicę temperatur zasilania i powrotu.

Są dwa czujniki temperatury.

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.03.2021 o 21:22, Kovic napisał:



Dodam że mieszkanie na ostatnim piętrze i oczywiście zgłoszę zarządcy. 
Dziś zamontowałem automatyczne odpowietrzniki i płyta jest ciepła. Cały problem dotyczy salonu ( dwa grzejniki) oraz łazienki ( najwyższy punkt). 

 

"Zgodnie z art. 45a ust. 8 pkt 1 lit. a)-b) Prawa energetycznego zużycie ciepła w lokalach jest rozliczane meto­dą podzielników kosztów, zwanych po­tocznie podzielnikami ciepła, oraz przy użyciu indywidualnych liczników ciepła, zwanych ciepłomierzami, które powinny mieć przypisany współczynnik korekcyj­ny, niwelujący różnice niekorzystnego położenia lokalu w bryle bloku."

https://inzynierbudownictwa.pl/dziel-cieplo-z-glowa/

 

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, maras77 napisał:

 

"Zgodnie z art. 45a ust. 8 pkt 1 lit. a)-b) Prawa energetycznego zużycie ciepła w lokalach jest rozliczane meto­dą podzielników kosztów, zwanych po­tocznie podzielnikami ciepła, oraz przy użyciu indywidualnych liczników ciepła, zwanych ciepłomierzami, które powinny mieć przypisany współczynnik korekcyj­ny, niwelujący różnice niekorzystnego położenia lokalu w bryle bloku."

https://inzynierbudownictwa.pl/dziel-cieplo-z-glowa/

 

 


Właśnie o ten współczynnik korekcyjny mam zamiar powalczyć. 
Dzięki za podstawę prawną. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Harp napisał:

Jak ma ciepłomierz to to zapowietrzenie może mieć znaczenie gdy woda o wysokim parametrze wchodzi do mieszkania, nie ma jak oddać ciepła i wychodzi i tak w kółko z bardzo dużym przepływem. Ciepłomierz liczy tylko energię wpuszczoną i nie odejmuje powrotu, przynajmniej tak jest u mnie. Więc szybkość przepływu, jakość odbioru ciepła w grzejniku jest ważna. 


image.png.fcafd2998adde43b754b02c1e916da4a.png

 

Czujniki są tylko na wlocie, na powrocie nic nie ma co by mogło uwzględnić różnicę - wniosek taki że płacisz tylko za przepływ. 
Więc nie ma znaczenia np. ilość grzejników, jakby zrobić prosty bypass zapłaciło by się jeszcze więcej. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, maras77 napisał:

Chyba pomyliłeś ciepłomierz z licznikiem ciepłej wody.

Ciepłomierz liczy przepływ oraz różnicę temperatur zasilania i powrotu.

Są dwa czujniki temperatury.

 

Nie mam dostępu do szachty ale z tego co kiedyś widziałem to na powrotach nic nie było. Ale nie wykluczam mojego gapiostwa i przeoczenia podczepionego czujnika temperatury :hmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Harp napisał:

Nie mam dostępu do szachty ale z tego co kiedyś widziałem to na powrotach nic nie było. Ale nie wykluczam mojego gapiostwa i przeoczenia podczepionego czujnika temperatury :hmm:

Sprawdz, czy idzie dodatkowy kabelek od licznika do innej rury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Kovic napisał:

Czujniki są tylko na wlocie, na powrocie nic nie ma co by mogło uwzględnić różnicę - wniosek taki że płacisz tylko za przepływ. 
Więc nie ma znaczenia np. ilość grzejników, jakby zrobić prosty bypass zapłaciło by się jeszcze więcej.

 

A te czarne kabelki nie idą przypadkiem do czujników na powrocie? Ciepłomierz musi mierzyć temperaturę powrotu, to jest legalizowane urządzenie do pomiaru ciepła a nie po prostu wodomierz.

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Artur_W_wa napisał:

@Kovic czy możesz zrobić lepszej jakości fotkę, bo nie znam ciepłomierza ktory by nie miał  druguej czujki na powrocie.

Znane mi mierzą przepływ i różnicę temperatur zasilania i powrotu.

Masz rację, dokładnie przejrzałem instalację, na powrocie jest czujnik. 

 

Skoro tak to zapowietrzenie  instalacji nie ma znaczenia i płacę tylko za siebie. :)

 

image.png.39b1001a26cfd9ed76ecab76c2865142.png

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Kovic napisał:

Skoro tak to zapowietrzenie  instalacji nie ma znaczenia i płacę tylko za siebie. :)

Teoretycznie tak, plus jak Ty grzejesz a somsiady nie, to Ty ich ogrzewasz płacąc za to, stąd w mieszkaniach masz głowice z ograniczeniem minimum na 16°

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Kovic napisał:

Masz rację, dokładnie przejrzałem instalację, na powrocie jest czujnik. 

 

Skoro tak to zapowietrzenie  instalacji nie ma znaczenia i płacę tylko za siebie. :)

 

image.png.39b1001a26cfd9ed76ecab76c2865142.png

To pewnie i u mnie tak jest tylko słabo wypatrzyłem. Autokącik uczy :oki:

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.03.2021 o 10:45, Kovic napisał:


Właśnie o ten współczynnik korekcyjny mam zamiar powalczyć. 
Dzięki za podstawę prawną. 

A duży masz blok? Ja się pytam co jakiś czas i para w gwizdek. Ale u mnie są tylko 2 piętra więc wyjdzie na to że na sąsiadach z 1 piętra skupi przekierowanie kosztów. Parter ma garaż podziemny więc współczynnik <1. Góra ma podobnie 0.8 chyba. Sąsiedzi Cię znienawidzą. Niby prawo prawem tylko z egzekwowaniem ciężko. Idealnie byłoby policzyć przenikanie ciepła przez przegrody. Wspólnoty i spółdzielnie nie chcą się w to bawić. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, lucash napisał:

A duży masz blok? Ja się pytam co jakiś czas i para w gwizdek. Ale u mnie są tylko 2 piętra więc wyjdzie na to że na sąsiadach z 1 piętra skupi przekierowanie kosztów. Parter ma garaż podziemny więc współczynnik <1. Góra ma podobnie 0.8 chyba. Sąsiedzi Cię znienawidzą. Niby prawo prawem tylko z egzekwowaniem ciężko. Idealnie byłoby policzyć przenikanie ciepła przez przegrody. Wspólnoty i spółdzielnie nie chcą się w to bawić. 

 

We w miarę nowych budynkach (a raczej w takich są ciepłomierze) położenie mieszkania nie ma aż takiego dużego znaczenia. A współczynniki podejrzewam że pochodzą z dokumentacji projektowej, od pewnego czasu muszą istnieć świadectwa energetyczne z projektowanym rocznym zużyciem ciepła na m2 więc opracowanie współczynników wydaje się proste. Jeśli wspólnota czy spółdzielnia ma taką dokumentację to raczej trudno będzie znaleźć powód żeby to podważać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, PawelW napisał:

 

We w miarę nowych budynkach (a raczej w takich są ciepłomierze) położenie mieszkania nie ma aż takiego dużego znaczenia. A współczynniki podejrzewam że pochodzą z dokumentacji projektowej, od pewnego czasu muszą istnieć świadectwa energetyczne z projektowanym rocznym zużyciem ciepła na m2 więc opracowanie współczynników wydaje się proste. Jeśli wspólnota czy spółdzielnia ma taką dokumentację to raczej trudno będzie znaleźć powód żeby to podważać.

ale nie chcą się do tego wogóle zabrać. Zarządcy nie mają wiedzy na ten temat albo udają że jej nie mają. Jak ich zmusić? Zaskarżyć uchwałę o zaliczkach do sądu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, lucash napisał:

ale nie chcą się do tego wogóle zabrać. Zarządcy nie mają wiedzy na ten temat albo udają że jej nie mają. Jak ich zmusić? Zaskarżyć uchwałę o zaliczkach do sądu?

 

Kto tą uchwałę uchwalił i kiedy?

Zapoznaj się z dokumentacją u zarządcy, jeśli współczynniki faktycznie są z czapy to skrzyknijcie się i przygotujcie nową uchwałę. Uwaga: nigdy nie będzie tak że będzie dla każdego lepsza, suma kosztów ogrzewania budynku jest jaka jest i jeśli ktoś ma zapłacić mniej to inni muszą się na to złożyć. Zatem przegłosowanie nowej uchwały prawdopodobnie będzie trudne. To może być główny powód dla którego nikt się nie chce za to brać.

A jeśli zarządca nie chce współpracować to zawsze można go zmienić.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kluczowe jest jeszcze pytanie- ile w zaliczkach płaciłeś ze ogrzewanie? Może w ogóle nie? ;] Różne babole czasem mogą się znaleźć w prognozach ;]

 

Ja swojego administratora pilnuję, bo już były różne opcje ;]

  • Lubię to 1
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, tomecki napisał:

Kluczowe jest jeszcze pytanie- ile w zaliczkach płaciłeś ze ogrzewanie? Może w ogóle nie? ;] Różne babole czasem mogą się znaleźć w prognozach ;]

 

Ja swojego administratora pilnuję, bo już były różne opcje ;]

Otóz to. Ja na taki przykład płacę male rachunki za prąd przez cały rok, ale raz w roku mam dużą, złodziejską dopłatę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.03.2021 o 13:24, maras77 napisał:

Otóz to. Ja na taki przykład płacę male rachunki za prąd przez cały rok, ale raz w roku mam dużą, złodziejską dopłatę.

Dlaczego złodziejską?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.