Skocz do zawartości

Indukcja czy gazowa? Z cyklu remont w kuchni


mich89

Rekomendowane odpowiedzi

1 hour ago, mich89 said:

Plus tego że usunę cały gaz z domu, a no jakoś zaufania do niego nie mam. A jak to kosztowo wychodzi? Dużo więcej się za prąd płaci? Jakoś nie jesteśmy wielkimi miłośnikami gotowania i obiad robi się powiedzmy co 3 dni. 

Indukcja ma gdzieś 80-90-procentową efektywność, podczas gdy gaz co najwyżej 50%. Więc przy małym natężeniu gotowania nie powinno być zauważalnej różnicy. Gary mogą nie wszystkie działać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plus za indukcja jeszcze jest taki, że nie ma tego tłustego syfu na szafkach w kuchni.
Ale moja małża.po 10 latach używania indukcji chce gaz. Bo jej się lepiej na gazie gotuje. A gotuje dużo. Ale.ona od początku mówiła, że niby fajna ta indukcja niby super ale nie.

  • Lubię to 5
  • zszokowany 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gaz syfi w kuchni (tłuste osady będące produktami spalania) także jak chcesz mieć czysto dłużej to tylko prąd. 

Z drugiej strony jak ktoś jest profi kucharzem to nie gotuje na żadnej indukcji, także jak masz gwiazdkę Michelin to gaz. 🤣

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie tylko indukcja. Gaz ma oczywiście swoje zalety w gotowaniu, ale jednak minusów sporo więcej. Indukcja jest naprawdę świetna: krótki czas reakcji, czystość, w miarę ekonomiczna.
Dla mnie najważniejsze to precyzja w ustawieniu mocy, na gazie nigdy nie będzie to tak precyzyjne oraz funkcja timera.
Minus to dobór garnków.
Chociaż po wymianie Samsunga na Elektroluxa jest o niebo lepiej.

Wysłane z mojego ANE-LX1 przy użyciu Tapatalka

  • Lubię to 1
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minute ago, Raku said:

Dla mnie najważniejsze to precyzja w ustawieniu mocy, na gazie nigdy nie będzie to tak precyzyjne oraz funkcja timera.
Minus to dobór garnków.
Chociaż po wymianie Samsunga na Elektroluxa jest o niebo lepiej.
 

 

Z tymi garnkami to nie wiem o co chodzi... Przesiadlem sie na indukcje 2 lata temu i kazdy jeden, ktorego uzywalem wczesniej dzialal.

Moze jakies stare, babcine garnki faktycznie nie dzialaja, ale to pewnie margines.

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Maciej__ napisał:

Moze jakies stare, babcine garnki faktycznie nie dzialaja, ale to pewnie margines.

raczej odwrotnie. Jakaś marketowo tandeta nie będzie działać, stare babcine raczej działają. No chyba, że mówimy o peerelowskich wydmuszkach aluminowych, to też nie będzie ;)

 

Ja miałem jedną patelnię, która nie działała, ale i tak była dziadowska, to bez żalu się pozbyłem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, bergerac napisał:

Ja miałem jedną patelnię, która nie działała, ale i tak była dziadowska, to bez żalu się pozbyłem. 

 

ja jakiś czas temu kupiłem jedną, do indukcji, a jakże... Na jednym polu nie działa :] ;] Na innych tak, nie wiem, czary.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, tomecki napisał:

 

ja jakiś czas temu kupiłem jedną, do indukcji, a jakże... Na jednym polu nie działa :] ;] Na innych tak, nie wiem, czary.

żadne czary. Pewnie miała w środku dysk stalowy o określonym wymiarze i jedno z pól miało inne wymiary cewki i po prostu nie łapało. Niektórere z tańszych patelni "dostosowanych" do indukcji mają patent, że dno nie jest całe stalowe magnetyczne a tylko są dodane elementy, które mają zadziałać.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 
ja jakiś czas temu kupiłem jedną, do indukcji, a jakże... Na jednym polu nie działa :] ;] Na innych tak, nie wiem, czary.
Też tak miałem na Samsungu

Wysłane z mojego ANE-LX1 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Maciej__ napisał:

 

Z tymi garnkami to nie wiem o co chodzi... Przesiadlem sie na indukcje 2 lata temu i kazdy jeden, ktorego uzywalem wczesniej dzialal.

Moze jakies stare, babcine garnki faktycznie nie dzialaja, ale to pewnie margines.

 

Działać działają, ale ja mam np 3 patelnie w domu i na jednej z nich ewidentnie takie masło się roztapia dużo szybciej ;)

A na dwóch pozostałych pewnie idzie prąd w gwizdek ;)

 

Co do tematu wątku.

Ja gdzie tylko moge odłączam gaz.

Niewygodne, tłuste osady i dodatkowa opłata o której muszę myśleć.

No i przeglądy kominiarskie, szczególnie w blokach istotne, bo jak pominiesz to zaraz groźby że Ci gaz odetną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, ArcybiskupCanterbury napisał:

Gary mogą nie wszystkie działać.

Gary jak gary mało kto ma aluminiowe a stare z Olkusza śmigają aż miło.

Z patelniami może być problem, bo kupując lekkie to są właśnie z aluminium.

I trzeba wymyślić sposób na opalenie cebuli :phi:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minutes ago, Artur_W_wa said:

Gary jak gary mało kto ma aluminiowe a stare z Olkusza śmigają aż miło.

Z patelniami może być problem, bo kupując lekkie to są właśnie z aluminium.

I trzeba wymyślić sposób na opalenie cebuli :phi:

Mi się zdarzyło, że mama kupiła mi jakiś tam garnek w prezencie (typu Florina etc. z marketu) i nie działał. Patelnie też od czasu do czasu nie działają - jedna Ikea nie działa nam na najmniejszym polu, jakiś stary Tefal też powoduje czasem fochy. Aluminiowych garnków nie mam, bo jakoś nie bawi mnie zabawa w małego chemika w kuchni. ;]

Emaliowane gary wszystkie działają, ale prawie takich nie używamy.

 

@mich89 Warto też pamiętać o pokrywkach - gotowanie z pokrywką to też oszczędzanie energii i bardziej odczuwalne będzie przy indukcji niż przy gazie.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.03.2021 o 18:03, mich89 napisał:

Jaka kuchnia lepsza indukcja czy gaz? W garażu mam przyłącze 380V i obecnie gaz z sieci ale robię remont i się zastanawiamy z żoną co lepsze?

Każdy ma swoje przyzwyczajenia i preferencje. Ja wolałem gaz, mam płytę szklaną z gazem. Osadów brak i jest oszczędniejsza od indukcji. Garnki też są czyste w przeciwieństwie to tradycyjnej z palnikami. Niestety jest droższa niż płyta z indukcją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.03.2021 o 18:12, mich89 napisał:

Plus tego że usunę cały gaz z domu, a no jakoś zaufania do niego nie mam. A jak to kosztowo wychodzi? Dużo więcej się za prąd płaci? Jakoś nie jesteśmy wielkimi miłośnikami gotowania i obiad robi się powiedzmy co 3 dni. 

miałem taką sytuację i zapewniam Cię, że sumarycznie zaczniesz oszczędzać z indukcją. Kiedyś to liczyłem i pi razy drzwi gotowanie na indukcji wychodzi jakieś 20% drożej. Ale biorąc pod uwagę, że likwidując przyłącze gazowe przestajesz płacić opłatę comiesięczną to jesteś na tym zdecydowanie do przodu.

Co jeszcze z plusów indukcji- bardzo szybkie gotowanie wody, brak tłustego syfu na szafkach, bajecznie łatwe utrzymanie w czystości, trudniej o poparzenia, pożar, zapominasz o przeglądach gazowniczych.

Mieszkam teraz w domu gdzie znów mam kuchenkę gazową i tylko czekam aż będę mógł powrócić do indukcji

Żeby nie było to warto też wspomnieć o minusach- konieczność posiadania odpowiednich naczyń, niemożliwość opalenia cebuli, odpalenia papierosa czy (najgłupszy argument) co z obiadem jak akurat prąd wyłączą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, PawelWaw napisał:

 

wg mnie te jednak byly najglupsze ;]

z Twojego opisu to indukcja nie ma wad :)

z cebulą to nie takie głupie ale z fajkiem rzeczywiście. Takie słyszałem opinie, ja osobiście nie palę i nie widzę w tym problemu.

Indukcja ma wady, główna to koszt garów. Kolejna jeszcze sprawa to patelnie, obecnie mam większość aluminiowych i wygodnie się nimi operuje jak trzeba potrząsać a te do indukcji zawsze są ciężkie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Maciej__ napisał:

 

Moze nie gotuje zup...

U nas to nie wiem czy jedna na miesiac sie uzbiera ;]

Szczerze mówiąc u nas bardzo podobnie... Tak jak pisałem my i gotowanie... Ewentualnie obiad zamówi się na mieście w miesiącu około 7 razy, plus jakaś pizza czy fast food. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, Igorek said:

obiadem jak akurat prąd wyłączą?

Mi się całkiem niedawno zdarzyło wrócić do chaty bez prądu. Żona z synem do teściowej się wybrała, więc skoczyłem do Biedrony po boczek, karkówkę, Budweisera i wytaszczyłem z szopy starą kozę. ;] Sąsiad był zbulwersowany przyrządzaniem posiłku na powietrzu w środku zimy. ;]

  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, ArcybiskupCanterbury napisał:

Mi się całkiem niedawno zdarzyło wrócić do chaty bez prądu. Żona z synem do teściowej się wybrała, więc skoczyłem do Biedrony po boczek, karkówkę, Budweisera i wytaszczyłem z szopy starą kozę. ;] Sąsiad był zbulwersowany przyrządzaniem posiłku na powietrzu w środku zimy. ;]

 

i pewnie jak juz wracales z zzakupami z biedro to wlaczyli prad :)

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minutes ago, PawelWaw said:

 

i pewnie jak juz wracales z zzakupami z biedro to wlaczyli prad :)

Nie, 6 godzin planowanego wyłączenia. Jakieś muzeum budują niedaleko i co chwila albo nie ma jednej fazy (wtedy połówka indukcji mi działa), albo jakieś przerwy w dostawie prądu.

A jak zachowywać się w markecie nauczyłem się od mojego dawnego szefa z Krakowa. Wpadał do sklepu i zgięty wpół z niewiarygodną prędkością biegł do zapamiętanych półek, po czym do kasy i opuszczał sklep. ;] Problem pojawiał się, gdy robili jakieś przestawki i produkty zmieniały położenie. ;]

Edytowane przez ArcybiskupCanterbury
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.03.2021 o 20:45, amciek napisał:

Bo jej się lepiej na gazie gotuje.

Kup jej dobre garnki i patelnię.

Jakość gotowania na indukcji wybitnie zależy od jakości wkładki magnetycznej.

Najlepiej to widać na patelniach.

Tefal Easy Chief - słabo działa

Tefal Daily Cook - doskonale działa, na 2/3 mocy.

Patelnie różnią się tylko konstrukcją. Jedna alu z wkładką (beznadziejna) a druga z pełnej nierdzewki.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, maras77 napisał:

Jeżusie. Zapewne jak ktoś robi patelnię do indukcji, to użyje odpowiedniej stali.

Zapewne. Pytanie czy ta była czy nie była przewidziana:phi:

11 godzin temu, maras77 napisał:

Tefal Easy Chief - słabo działa

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, volf6 napisał:

Zapewne. Pytanie czy ta była czy nie była przewidziana:phi:

 

Easy chief słabo działa, bo jest z aluminium i ma wkładkę magnetyczną, która jest dość mała objętościowo, a dodatkowo przy grzaniu deformuje się dno patelni.

Daily Cook ma grube dno ze stali i różnica pomiędzy tymi patelniami jest kolosalna.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.03.2021 o 18:03, mich89 napisał:

Jaka kuchnia lepsza indukcja czy gaz? W garażu mam przyłącze 380V i obecnie gaz z sieci ale robię remont i się zastanawiamy z żoną co lepsze?

Schabowy na gazie jest znacznie smaczniejszy 🙂

  • Lubię to 3
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.03.2021 o 20:15, ArcybiskupCanterbury napisał:

Indukcja ma gdzieś 80-90-procentową efektywność, podczas gdy gaz co najwyżej 50%. Więc przy małym natężeniu gotowania nie powinno być zauważalnej różnicy. Gary mogą nie wszystkie działać.

 

Ja się zgodzę, że indukcja ma wiele zalet w stosunku do gazu (sam będę zmieniał gaz na indukcję przy remoncie) ale na pewno nie jest to niższy koszt eksploatacji. Grzejnik elektryczny ma pewnie sprawność 100% (cała dostarczona energia idzie w ciepło) co nie znaczy, że grzanie domu prądem jest tańsze niż gazem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minutes ago, torelek said:

 

Ja się zgodzę, że indukcja ma wiele zalet w stosunku do gazu (sam będę zmieniał gaz na indukcję przy remoncie) ale na pewno nie jest to niższy koszt eksploatacji. Grzejnik elektryczny ma pewnie sprawność 100% (cała dostarczona energia idzie w ciepło) co nie znaczy, że grzanie domu prądem jest tańsze niż gazem.

No ale przecież tak nie napisałem. Gaz będzie nieco tańszy, plus płyta indukcyjna też raczej krócej pożyje jako urządzenie "bardziej elektroniczne" niż kuchenka gazowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, ArcybiskupCanterbury napisał:

No ale przecież tak nie napisałem. Gaz będzie nieco tańszy, plus płyta indukcyjna też raczej krócej pożyje jako urządzenie "bardziej elektroniczne" niż kuchenka gazowa.

 

Wprost nie napisałeś ale osoba, która zapomni/nie wie, że sprawność należy pomnożyć przez koszt energii z danego źródła może tak zrozumieć. Mam inż. po mgr, więc mnie takie rzeczy kolą 😉

Edytowane przez torelek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.03.2021 o 12:04, Artur_W_wa napisał:

Gary jak gary mało kto ma aluminiowe a stare z Olkusza śmigają aż miło.

Z patelniami może być problem, bo kupując lekkie to są właśnie z aluminium.

I trzeba wymyślić sposób na opalenie cebuli :phi:

 
opalarka jak do kremu brule lub rozpalania ogniska .)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Andon napisał:

A jak to jest teraz ze współczesnymi sprzętami? Chodzi mi o zasilanie.

Lepiej siła czy 1 faza spokojnie daje radę?

Normalne, duże indukcje cztero- czy więcej polowe "chodzą" na dwóch fazach. Niektóre nawet na trzech, ale to rzadko.  Zazwyczaj jest opcjonalna możliwość podpięcia pod jedną fazę, ale zawsze jest to gorsza opcja, bo nie można uzyskać pełnej mocy. A więc zwykle dajemy dwie fazy pod indukcję a trzecią na piekarnik, czajnik i inne sprzęty o dużym poborze.

Edytowane przez Wasylek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.03.2021 o 20:15, ArcybiskupCanterbury napisał:

Indukcja ma gdzieś 80-90-procentową efektywność, podczas gdy gaz co najwyżej 50%. Więc przy małym natężeniu gotowania nie powinno być zauważalnej różnicy. Gary mogą nie wszystkie działać.

Tak z fizyki: ilość energii do zagotowania wody potrzebna jest zawsze taka sama. Ja mam ceramiczną kuchnię i poza dłuższym czasem gotowania ale przy mniejszym poborze mocy na minutę to efekt jest dokładnie taki sam. Słowo klucz to korzystanie z pokrywek ;) 

@mich89 Moim zdaniem to smak dań z indukcji jest ciut inny i trzeba trochę poćwiczyć żeby wyszło tak dobre jak z gazu. Gaz owszem zostawia osad na meblach ale indukcja czy ceramiczna też. Tylko czaso-okresy pomiędzy czyszczeniem mebli się wydłużają. Gary trzeba mieć solidne z grubym płaskim dnem bo powierzchnia styku musi być równa i dobrze przylegać. Dlatego często troche wypaczone garnki używane z powodzeniem na gazie mogą się nie nadawać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 hours ago, lucash said:

Tak z fizyki: ilość energii do zagotowania wody potrzebna jest zawsze taka sama. Ja mam ceramiczną kuchnię i poza dłuższym czasem gotowania ale przy mniejszym poborze mocy na minutę to efekt jest dokładnie taki sam. Słowo klucz to korzystanie z pokrywek ;) 

Myślę, że nie powinniśmy się krępować i niech jeszcze przynajmniej 3 osoby mi to napiszą... ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.