Skocz do zawartości

Hak do bagaznika rowerowego a wpis do DR


Maciej__

Rekomendowane odpowiedzi

Czy wykorzystujac hak jedynie do przewozu rowerow, musze go wbijac do DR?

Z tego co widze, to (art. 71.p 4) PoRD mowi jedynie o obowiazku w przypadku ciagniecia przyczepy:


"Zespół pojazdów składający się z pojazdu samochodowego o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t i przyczepy albo autobusu i przyczepy może być dopuszczony do ruchu po uzyskaniu odpowiedniej adnotacji w dowodzie rejestracyjnym pojazdu silnikowego, dokonanej na podstawie przeprowadzonego badania technicznego. Przepis ten nie dotyczy motocykla"

 

Ogolnie to pewnie kiedys ten hak wbije w DR w wolnej chwili, ale obecnie to jest cyrk z wydzialami komunikacji i wolalbym z tym poczekac az sie sytuacja w WK troche unormuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś był zapis "Pojazd przystosowany do ciągnięcia przyczep", czyli musiał mieć wpis. Ten zapis umozliwiał montaż haka bez adnotacji o przytosowaniu. Obecnie jest zapis "Pojazd wyposażony w hak" i nie ma zmiłuj - masz hak, musisz mieć adnotację. Co prawda od 3 lat w pokraku nie mam i pojechałem z bagażnikiem na Węgry i jak na razie DR nie straciłem.

 

20170714_141025.jpg.59d45062d4fd9d9c3f3785a8902b6c36.jpg

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, PawelWaw napisał:

 

w pl ? hahaha

 

Cytat

ART 71 PORD

  1. Zespół pojazdów składający się z pojazdu samochodowego o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t i przyczepy albo autobusu i przyczepy może być dopuszczony do ruchu po uzyskaniu odpowiedniej adnotacji w dowodzie rejestracyjnym pojazdu silnikowego, dokonanej na podstawie przeprowadzonego badania technicznego. Przepis ten nie dotyczy motocykla.

Montaż haka jest zmianą konstrukcyjną samochodu. I po montażu trzeba zrobić badanie na SKP i zapłacić 35 zł.

Tyle przepisy. Jak jest wszyscy wiedzą.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dosyć ciekawie zagadnienie. Np. VW Up! nie ma homologacji na hak, a hak można do niego kupić jako mocowanie do bagażnika rowerowego. Do dowodu nic ci nie wbija, więc nie jedziesz na SKP po kwit.

Wysłane z mojego SM-A405FN przy użyciu Tapatalka

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 hours ago, Fili_P said:

Jedz na SKP zapłać 35 zł i będziesz miał kwit od diagnosty. Wpis do DR zrobisz "po pandemii"

 

Taki wlasnie mialem plan :ok:

Chcialem sie tylko dowiedziec, czy mozna sobie darowac ten wpis, jesli nie ciaga sie przyczepy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Maciej__ napisał:

 

Taki wlasnie mialem plan :ok:

Chcialem sie tylko dowiedziec, czy mozna sobie darowac ten wpis, jesli nie ciaga sie przyczepy.

 

Chodzi tylko o to że jak ktoś się przyczepi to będziesz się kopał z koniem. A na to po prostu szkoda życia.

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, szymiDG napisał:

Na przeglądzie mogą Cię odesłać jak nie będziesz miał wbitego haka, chyba że masz wypinany i się diagnosta nie zorientuje że hak jest na samochodzie 

Mnie kiedyś tak właśnie odesłał. Było to jakiś czas po zakupie auta i też miałem załatwić przy okazji a wypadł przegląd.

Miałem wypinany, ale diagnosta to nie idiota i tak wchodzi do kanału to widzi :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minutes ago, sherif said:

Mnie kiedyś tak właśnie odesłał. Było to jakiś czas po zakupie auta i też miałem załatwić przy okazji a wypadł przegląd.

Miałem wypinany, ale diagnosta to nie idiota i tak wchodzi do kanału to widzi :).

 

Przeglad mam za 1.5 roku, wiec chyba sie wyrobie :hehe:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Maciej__ napisał:

Czy wykorzystujac hak jedynie do przewozu rowerow, musze go wbijac do DR?

Z tego co widze, to (art. 71.p 4) PoRD mowi jedynie o obowiazku w przypadku ciagniecia przyczepy:


"Zespół pojazdów składający się z pojazdu samochodowego o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t i przyczepy albo autobusu i przyczepy może być dopuszczony do ruchu po uzyskaniu odpowiedniej adnotacji w dowodzie rejestracyjnym pojazdu silnikowego, dokonanej na podstawie przeprowadzonego badania technicznego. Przepis ten nie dotyczy motocykla"

 

Ogolnie to pewnie kiedys ten hak wbije w DR w wolnej chwili, ale obecnie to jest cyrk z wydzialami komunikacji i wolalbym z tym poczekac az sie sytuacja w WK troche unormuje.

 

Ja sobie wyobrażam taka sytuację.

Jedziesz sobie z rowerami i bagaznik jakoś się obluzował z tego haka. Może przez Twoje roztargnienie, a może "bo tak miało być". 

Bagaznik z rowerami, leci w siną dal i akurat uderza w jakiegoś przechodnia.

Ty nie masz haka wbitego w dowód.

 

Ubezpieczyciel będzie stawał na rzęsach, aby nie płacić odszkodowania, a Ty mu dałes wymówkę. :ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minute ago, kravitz said:

 

Ja sobie wyobrażam taka sytuację.

Jedziesz sobie z rowerami i bagaznik jakoś się obluzował z tego haka. Może przez Twoje roztargnienie, a może "bo tak miało być". 

Bagaznik z rowerami, leci w siną dal i akurat uderza w jakiegoś przechodnia.

Ty nie masz haka wbitego w dowód.

 

Ubezpieczyciel będzie stawał na rzęsach, aby nie płacić odszkodowania, a Ty mu dałes wymówkę. :ok:

 

Teoretycznie jest to oczywscie mozlwie, ale jesli hak byl montowany "legalnie" + masz zaswiadczenie o przegladzie z SKP to raczej nic by tu nie ugrali...

Musieliby chyba udowodnic, ze brak wpisu w DR bezposrednio przyczynil sie do zdarzenia :hehe:

W najgorszym razie skonczyloby sie pewnie w sadzie :ok:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Maciej__ napisał:

 

Teoretycznie jest to oczywscie mozlwie, ale jesli hak byl montowany "legalnie" + masz zaswiadczenie o przegladzie z SKP to raczej nic by tu nie ugrali...

Musieliby chyba udowodnic, ze brak wpisu w DR bezposrednio przyczynil sie do zdarzenia :hehe:

W najgorszym razie skonczyloby sie pewnie w sadzie :ok:

 

 

A przejdzie przegląd bez wpisu w DR?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Maciej__ napisał:

 

Mialem na mysli przeglad haka po montazu, ktory jest niezbedny zeby pani w okienku wpisala w DR.

 

Jak robiłem przegląd swojego haka, zamontowanego w aso do nowego samochodu to wnikliwy gość nawet nie wyszedł na parking. Pytałem go czy można jeździć bez wbitego powiedział, że tak, mam tylko wozić zaświadczenie z przeglądem.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest hak to musi być w DR.
No nie koniecznie.
Mam hak tylko do podpinania platformy rowerowej i mam wbite w dowód bagażnik rowerowy
To auris hybrid gdzie bez specjalnego pakietu chłodzenia baterii za 10k nie wolno ciągać przyczep

Wysłane z mojego ANE-LX1 przy użyciu Tapatalka

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.03.2021 o 06:25, Maciej__ napisał:

 

Taki wlasnie mialem plan :ok:

Chcialem sie tylko dowiedziec, czy mozna sobie darowac ten wpis, jesli nie ciaga sie przyczepy.

 

Powiem Ci ciekawe co piszesz , w ubiełym roku zamontowałem sobie hak własnie pod rowery ale normalnie podjechałem na SKP aby mi dali zaświadczenie . Inna sprawa że mój gminny WK w dowodzie wpisał mi ---HAK--- i dopisek bagażnik tak prawdę mówiąc nie wiem po co. I teraz się zastanawiam czy mogę legalnie ciągnąc przyczepkę ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.03.2021 o 00:18, Marko33 napisał:

No nie koniecznie.
Mam hak tylko do podpinania platformy rowerowej i mam wbite w dowód bagażnik rowerowy
To auris hybrid gdzie bez specjalnego pakietu chłodzenia baterii za 10k nie wolno ciągać przyczep

Wysłane z mojego ANE-LX1 przy użyciu Tapatalka
 

no właśnie mam coś podobnego ale ja nie mam hybrydy tylko zwykłe PB mam teraz zagwostkę czy małą przyczepkę moge podpiąć 😏

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no właśnie mam coś podobnego ale ja nie mam hybrydy tylko zwykłe PB mam teraz zagwostkę czy małą przyczepkę moge podpiąć 
Podpiąć możesz ale jak będziesz uczestniczył np w kolizji to może być nieciekawie.
Ja się nie odważyłem choć kilka sytuacjj było kiedy bym chętnie coś podpiął.

Wysłane z mojego ANE-LX1 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.03.2021 o 00:18, Marko33 napisał:

No nie koniecznie.
Mam hak tylko do podpinania platformy rowerowej i mam wbite w dowód bagażnik rowerowy
To auris hybrid gdzie bez specjalnego pakietu chłodzenia baterii za 10k nie wolno ciągać przyczep

Ale masz coś wbite, a tu mowa o tym czy wogóle coś wbijać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, eryko napisał:

no właśnie mam coś podobnego ale ja nie mam hybrydy tylko zwykłe PB mam teraz zagwostkę czy małą przyczepkę moge podpiąć 😏

Czymś fizycznie różni się normalny hak do przyczepki od tego do platformy rowerowej?

Pomijając ograniczenia wynikające z konstrukcji auta, jak w przypadku hybrydy, o której pisał @Marko33?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.03.2021 o 21:29, Maciej__ napisał:

Z tego co widze, to (art. 71.p 4) PoRD mowi jedynie o obowiazku w przypadku ciagniecia przyczepy:

Kiedyś ktos linkował jakieś orzeczenie mówiace że bagażnik  rowerowy na hak traktowany jest jak przyczepa lekka - ale o tyle mnie sie to nie zgadza że przyczepa zawsze musi być zarejestrowana - a platformy do przewozu rowerów się nie rejestruje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minutes ago, ppmarian said:

A jak traktować taką specyficzną formę przewozu rowerów?
 

 

Wg mnie tak samo jak bagaznik rowerowy na dach czy na klape...

Przeciez w bagazniku na hak, problemem nie jest platforma, tylko ewentualnie sam hak, ktorego w tym rozwiazaniu nie widze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach




 
Wg mnie tak samo jak bagaznik rowerowy na dach czy na klape...
Przeciez w bagazniku na hak, problemem nie jest platforma, tylko ewentualnie sam hak, ktorego w tym rozwiazaniu nie widze.


Taki bagażnik jest homologowany razem z autem więc chyba odpada wbijanie czegokolwiek w dowód. Taki sam ma np mokka.

A mini Cooper + bagażnik rowerowy jak go traktować??
Z Toyot/lex już chyba podchodzi pod hak.
  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam dwa wpisy pierwszy, to bagaznik. Został wpisany do DR w momencie rejestracji samochodu w WK i ten wpis dotyczy trzeciej tablicy do platformy. Haka w aucie jeszcze nie było. Gdy go zamontowałem, to wizyta w SKP i później w WK i kolejny wpis - hak. Dwa wpisy mam również w karcie pojazdu.
Sam wpis bagażnik, to pp prostu trzecia tablica rejestracyjna montowana do platformy. We wcześniejszym aucie nie zdążyłem założyć haka, a 3 tablice juz miałem i też byl wpis bagażnik.

Wysłane z mojego SM-G960F przy użyciu Tapatalka





  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, delco napisał:

Kiedyś ktos linkował jakieś orzeczenie mówiace że bagażnik  rowerowy na hak traktowany jest jak przyczepa lekka - ale o tyle mnie sie to nie zgadza że przyczepa zawsze musi być zarejestrowana - a platformy do przewozu rowerów się nie rejestruje.

 

Fakt, ktoś "mądry" kiedyś wpadł na taki idiotyczny pomysł, ale raczej do żadnego orzeczenia linku być nie mogło, ponieważ ten pomysł to bardziej w kategorii bredni można było klasyfikować ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, futrzak napisał:

Fakt, ktoś "mądry" kiedyś wpadł na taki idiotyczny pomysł, ale raczej do żadnego orzeczenia

Może było to "orzeczenie" w znaczeniu wypowiedzi "znawcy i fachowca" - nie pamiętam i nie mam zamiaru się dokopywać ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.