Skocz do zawartości

rolety zewnętrzne - instalacja elektryczna


00Tom00

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

za jakiś miesiąc przyjdą Panowie montować rolety zewnętrzne w oknach. Sterowanie elektryczne, rolety będą miały tylko ok 1,3m kabla... no i muszę przygotować instalację pod nie.

Z racji tego, że środek domu mam wykończony, to nie chę robić demolki wewnątrz, tylko instalację chcę puścić na zewnątrz w elewacji (na razie jest styropian, sitaka i klej). Elewację mogę spokojnie ciąć, bo całość będzie jeszcze raz siatkowana, zaciągana klejem i tynkiem.

 

Planuję to zrobic w następujący sposób:
1. Tam gdzie w pokoju mam gniazdko elektryczne, przewiercić się na zewnątrz i po elewacji puścić kable do miejsca włącznika od rolety i znowu przewiercić się tym razem do środka (w tym miejscu będzie wywiercona puszka i zamontowany włącznik od rolet)

2. Od włącznika będę musiał puścić jeszcze kable bezpośrednio do rolety (również w elewacji) i tutaj mam dylematy - jak to najlepiej zrobić... Kable od rolet za krótkie (1,5m) żeby uniknąć ich łączenia, z tego co się dowiadywałem brak możliwości wymiany na dłuższe fabrycznie. Będę musiał je łączyć - myślę o kostkach żeby je porządnie skręcić - wówczas łączenie w puszcze.

Tylko wtedy muszę pożegnać sie z opcją ewentualnej wymiany przewodów przez przeciągniecie, gdyby coś się z nimi zadziało (odpukać).

 

A może są jakieś sprytne sposoby na łączenie przewodów bezpośrednio w peszlu, żeby nie utracić możliwości ich wymiany przez przeciągniecie??

 

Jeśli zastosuję puszki to zastanawiam się, czy jest sens puszczać przewód w peszlu w styropianie czy bez ?

 

Jeśli peszel to ciagnąć same żyły/druty , czy cały YDYP 3x1,5 ?

 

Może ktoś przerabiał podobny temat przewodów ciągniętych w elewacji na zewnątrz i podzieli się z doświadczenia jak to najlepiej ugryźć?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, Kiwal napisał:

Ja bym to przygotowal pod inteligentne sterowanie.
 

Albo na pilota. :ok:

 

Co do podłączenia, to nie można wymienić tego kabla?

Albo tamten skrócić i podłączyć dłuższy od razu w obudowie rolety?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, rwIcIk napisał:

Albo na pilota. :ok:

 

Co do podłączenia, to nie można wymienić tego kabla?

Albo tamten skrócić i podłączyć dłuższy od razu w obudowie rolety?

 

 

 

Pilot będzie oprócz włączników tradycyjnych + centralka do sterownia smartfonem. Robię uniwersalne rozwiązanie, bo samo sterwoanie pilotem/smartfonem nie zawsze jest wygodne (mówię tu o sobie).

 

Co do kabla - czy sterowanie z pilota, czy tradycyjne, kable z zasilaniem i tak trzeba pociągnąć :)

 

W kwesti przedłużenia - podobno się nie da - tzn kabel jest lutowany podobno od razu do silnika i jego wymiana = utrat gwarancji, a w obudowie podobno (bo nie widziałem tych rolet na żywo w całości) nie ma miejsca z uwagi na zamontowane dodatkowo moskitiery, które wypełniają  w 100% puszkę.

Dlatego kombinuję z przedłużeniem.

Edytowane przez 00Tom00
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety jak nie przemyślałeś tego wcześniej to nie ma dobrego rozwiązania.

Ja bym z gniazdek nie przewiercał, bo obwody zewn powinny być na innym zabezpieczeniu. W puszkach rolety jest przeważnie mało miejsca i roleta potrafi pojechać po przewodach, jak silniki nie mają wyłącznika przeciążeniowego też może powodować to wywalenie.

Cięcie siatki i stryro też jest średnim pomysłem. Może pociągnij zasilanie np ze strychu i zejdź przewodami w ok rolet. Masę roboty i piankowania, ale będzie zgodnie ze sztuką. 

Same sterowanie to albo przewiert do włącznika albo sterowalny przekaźnik w rolecie. Sprawdź natomiast czy znajdziesz na to miejsce i pamiętaj że do takich połączeń powinien być dostęp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Podłączę się pod temat. 

Potrzebuję przygotować instalację pod rolety. W grę wchodzi instalacja tylko na elewacji. Czy mogę przewody przymocować do elewacji np. takimi kołkami?

Nie chce mi się skakać na drabinie (przy aktualnej pogodzie) i nacinać elewację pod przewody, rolety będą na wszystkiego okna, ocieplenie i elewacja będzie dopiero robiona w okresie wakacyjnym (terminy ociepleniowców)  Ktoś przerabiał taką opcję? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.