Jump to content

30 dni na rejestracje auta,w praktyce

kris1983
 Share

Recommended Posts

heja,niestety nie bylem w stanie po akupie auta w kraju dostac sie do urzedu i przejestrowac auta.Pani poinformowala mnie o mozliwej karze 200-1000zł.Czy ktos cos slyszal czy tez mial z tym jakies doswiadczenie czy takie kary faktycznie daja?

W dniu 20.03.2021 o 16:58, Prami napisał:

Wystarczyło zgłosić zakup pojazdu przez internet. Kara nie jest za nieprzerejestrowanie a za brak zgłoszenia zakupu.

https://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/8077392,2021-zgloszenie-zbycia-nabycia-pojazdu-samochodu-termin-formalnosci-procedury.html

I w sumie wyczerpuje to temat :)

Ja nie zglosilem (chociaz kupione w okresie bez-karnym) ale i tak jak wejde na epuap to widze to auto u siebie :) odkrylem przypadkiem, jak chcialem przez internet zglosic sprzedaz innego, wchodze a tam na liscie ten nieprzerejestrowany. Zglaszajac sprzedaz trzeba podac dane kupujacego. I jak widac jakos ten obieg informacji funkcjonuje bo podpieli to auto pode mnie

Edited by Filipfm

Just now, Filipfm said:

Ja nie zglosilem (chociaz kupione w okresie bez-karnym) ale i tak jak wejde na epuap to widze to auto u siebie :) odkrylem przypadkiem, jak chcialem przez internet zglosic sprzedaz innego, wchodze a tam na liscie ten nieprzerejestrowany. Zglaszajac sprzedaz trzeba podac dane kupujacego. I jak widac jakos ten obieg informacji funkcjonuje. 

To raczej znaczy, ze ten co kupil to go jeszcze nie przerejstrowal ;)

1 minutę temu, Maciej__ napisał:

To raczej znaczy, ze ten co kupil to go jeszcze nie przerejstrowal ;)

Auto kupilem ja - nie przerejestrowalem go na siebie, ba, nawet nie zglosilem nabycia. Ale po zalogowaniu na epuap widze je u siebie na liscie pojazdow.

• Like 2

Just now, Filipfm said:

Auto kupilem ja - nie przerejestrowalem go na siebie, ba, nawet nie zglosilem nabycia. Ale po zalogowaniu na epuap widze je u siebie na liscie pojazdow.

Myslalem, ze sprzedales auto i dalej wisi na Twoim koncie ;]

Teraz, Maciej__ napisał:

Myslalem, ze sprzedales auto i dalej wisi na Twoim koncie ;]

nie. Fakt przypisania do mnie tego auta odkrylem sprzedajac swoje. I w formularzu zgloszenia mialem opcje wyboru tego nieprzerejestrowanego :) i zrobilem duze 8]

11 minut temu, Filipfm napisał:

nie. Fakt przypisania do mnie tego auta odkrylem sprzedajac swoje. I w formularzu zgloszenia mialem opcje wyboru tego nieprzerejestrowanego :) i zrobilem duze 8]

Czyli sprzedający zgłosił, a system zadziałał tak, jak powinien. Budzi zdziwienie, że działa jak powinno. 😄 W PL to nie jest normalny stan 😄 😄 😄 

• Haha 2

6 minut temu, ghost2255 napisał:

Czyli sprzedający zgłosił, a system zadziałał tak, jak powinien. Budzi zdziwienie, że działa jak powinno. 😄 W PL to nie jest normalny stan 😄 😄 😄 

Dokladnie tak 😄 szok i niedowierzanie. 

• 2 weeks later...

Art. 78 ust. 2 ustawy prawo o ruchu drogowym

2.  Właściciel pojazdu zarejestrowanego jest obowiązany zawiadomić w terminie nieprzekraczającym 30 dni starostę o:

1) nabyciu lub zbyciu pojazdu;
2) zmianie stanu faktycznego wymagającej zmiany danych zamieszczonych w dowodzie rejestracyjnym.

Art. 140mb ust. 2 ustawy prawo o ruchu drogowym

Kto będąc właścicielem pojazdu zarejestrowanego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej wbrew przepisowi art. 78 ust. 2 pkt 1 nie zawiadamia starosty o nabyciu lub zbyciu pojazdu
– podlega karze pieniężnej w wysokości od 200 do 1000 zł.

Ale czy w praktyce nakładają, to nie wiem 😉