Skocz do zawartości

Holender chce kupić auto w Polsce - co dalej?


TIMMY

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie!

No właśnie, taka sytuacja.

Znajomy z Holandii upatrzył sobie furkę na Mobile.de. Obejrzeliśmy ją dla niego i jest OK.

Jeżeli zdecyduje się ją kupić to co dalej?

Co z papierologią?

Może sobie wyjechać nim z kraju na umowę kupna-sprzedaży?

Czy ubezpieczenie będzie obowiązywało?

Czy będzie obowiązywało jeżeli ktoś mu auto przewiezie przez granicę?

Czy zarejestruje je u siebie na naszą umowę?

 

Pomożecie? Nigdy nie robiłem tego w drugą stronę :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że nie tylko ty tego nie robiłeś w drugą stronę.

Tak mało ludzi sprzedaje auta do innych krajów EU że w necie praktycznie nie idzie znaleść nic sensownego.

 

Z wiekszosci krajów EU nikt ci nie sprzeda auta bez uprzedniego wyrejestrowania go (dlatego do nas auta z niemiec, francji, wloch, itp przyjezdzają na lawetach lub wywozowych blachach.

Ale tu ci zaraz wszyscy powiedzą, że jak sprzedajesz to przecież umowa kupna-sprzedaży, przekazujesz dowód rejestracyjny i karte pojazdu i załatwione.

 

I wsumie będą mieli rację, bo u nas świstek papieru zwany umową kupna-sprzedaży jest bardzo znaczący i dzięki niemu możesz się wykaraskać praktycznie od każdej odpowiedzialności za to co zrobi nowy własciciel z autem ciągle zarejestowanym na ciebie.

Na zachodzie nie ma tak łatwo, stąd też ludzie raczej nie sprzedają samochodów bez uprzedniego wyrejestrowania.

 

Moim zdaniem można spokojnie sprzedawać tak auto. Potem sprzedający zgłasza zbycie pojazdu w WK dając do wglądu umowę kupna sprzedaży.

Kupującemu z Holandii umowa kupna-sprzedazy + dowód rejestracyjny + karta pojazdu powinna spokojnie wystarczyć do zarejestrowania tam. Mam nadzieję, iż jest świadom ogromnie wysokiego podatku rejestracyjnego w Holandii, który będzie musiał zapłacić.

 

Jechać moim zdaniem może - skoro auto jest cały czas zarejestrowane w Polsce.

Jednak co z ubezpieczeniem to niewiem - ponieważ własność auta przechodzi na rezydenta innego kraju, więc nie wiem czy taka polisa jest w stanie nadal być ważną.

Może najlepiej jakby wykupił polisę w Honadii na takie auto (napewno się da na zagraniczny samochód cos w stylu na 30 dni czy coś).

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za konkretne odpowiedz!

Tak jak napisałeś CiniO, trudno znaleźć coś sensownego.

Namierzyłem taką informację: https://polisa.nl/blog/sprzedaz-auta-w-holandii-krok-po-kroku/

Wg nich, lepiej żeby nabywca wykupił ubezpieczenie w NL. Dzięki temu sprzedający uniknie problemów w razie jakiegoś fuckupu.

A tak nawiasem mówiąc, rozwalił mnie ten fragment:

Jeśli kupiec posiada już holenderskie prawo jazdy. Sprzedający (ciągle jako kierowca auta) z kupującym muszą razem wybrać się na Post NL – oddział poczty (znajdziesz je często w supermarketach lub księgarni Bruna) lub do innego, uznanego przez RDW punktu rejestracji. Tutaj zostanie wydrukowany tymczasowy dowód rejestracyjny dla nowego kierowcy. Dokument ten zawsze musi być w samochodzie. Nowy kierowca otrzyma na podany adres plastikową kartę oraz 9-cyfrowy meldcode, unikalny, na podstawie którego można sprzedać ponownie auto. Zmiana właściciela to koszt 10.40€ i odbywa się na koszt kupującego.

 

Drukowanie tymczasowego dowodu rejestracyjnego w księgarni lub na poczcie!!! 8] :panic:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.