Skocz do zawartości

niby przepisy to określają... DMC przyczepy


cezar55

Rekomendowane odpowiedzi

no właśnie... niby jest to jasne ale nie do końca...

przykładowo:

DMC przyczepy lekkiej bez hamulca najazdowego to 750 kg

 

w dowodzie rejestracyjnym jest w:

F.1 i F.2 wartość 2065 kg

O.2 wartość 600 kg

suma nie przekracza dla przyczepy DMC 600 kg = 2665 kg, a dla DMC 750 kg = 2815 kg

 

to mogę ?? czy nie mogę pociągnąć lekką bez hamulca o DMC 750 kg ??

 

moim zdaniem nie mogę, mogę tylko do 600 kg...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, cezar55 napisał:

no właśnie... niby jest to jasne ale nie do końca...

przykładowo:

DMC przyczepy lekkiej bez hamulca najazdowego to 750 kg

 

w dowodzie rejestracyjnym jest w:

F.1 i F.2 wartość 2065 kg

O.2 wartość 600 kg

suma nie przekracza dla przyczepy DMC 600 kg = 2665 kg, a dla DMC 750 kg = 2815 kg

 

to mogę ?? czy nie mogę pociągnąć lekką bez hamulca o DMC 750 kg ??

 

moim zdaniem nie mogę, mogę tylko do 600 kg...

 

Nie możesz, święta jest pozycja O2 w DR i DMC przyczepy bez hamulca. Raz zapytałem diagnosty co w wypadku jak DMC przyczepy przekracza poz. O2 z DR a ciągnę pustą przyczepę która na pewno waży mniej niż poz. O2. Odpowiedział mi "Powiedz im Pan żeby Cię zważyli":phi: Oczywiście część osób myśli jak ten diagnosta ze liczy się rzeczywista masa przyczepy w chwili kontroli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, steyr said:

 

Nie możesz, święta jest pozycja O2 w DR i DMC przyczepy bez hamulca. Raz zapytałem diagnosty co w wypadku jak DMC przyczepy przekracza poz. O2 z DR a ciągnę pustą przyczepę która na pewno waży mniej niż poz. O2. Odpowiedział mi "Powiedz im Pan żeby Cię zważyli":phi: Oczywiście część osób myśli jak ten diagnosta ze liczy się rzeczywista masa przyczepy w chwili kontroli.

 

Bo tak powinno być. Niestety logika w narodzie niedomaga...

 

Pozycja O2 to jak mnie pamięć nie myli, 'maksymalna masa całkowita przyczepy'. Nie 'maksymalna dopuszczalna masa całkowita', jak to jest powszechnie interpretowane.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozycje O1 i O2 są brane z danych homologacyjnych producenta, który określa jaką maksymalnie cięzką przeczę dany samochdód może ciągnąć.

Jest to ograniczenie fizyczne które producent samochodu uznaję za maksyamlne aby zachować bezpieczeństwo podróży.

 

Oczywistym jest więc, że jeśli producent auta zadeklarował 500kg dla przyczepy bez hamulca, to jeśli ciągnę przyczepę DMC750kg ale pustą czyli ważącą np 300kg, to jest to bezpieczne. 

I tak też jest to interpretowane w znakomitej większości krajów Europy.

 

Oczywiscie w Polsce z jakiegos niewytłumaczalnego powodu musi być inaczej.

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
W dniu 30.03.2021 o 00:29, CiniO napisał:

Pozycje O1 i O2 są brane z danych homologacyjnych producenta, który określa jaką maksymalnie cięzką przeczę dany samochdód może ciągnąć.

Jest to ograniczenie fizyczne które producent samochodu uznaję za maksyamlne aby zachować bezpieczeństwo podróży.

 

Oczywistym jest więc, że jeśli producent auta zadeklarował 500kg dla przyczepy bez hamulca, to jeśli ciągnę przyczepę DMC750kg ale pustą czyli ważącą np 300kg, to jest to bezpieczne. 

I tak też jest to interpretowane w znakomitej większości krajów Europy.

 

Oczywiscie w Polsce z jakiegos niewytłumaczalnego powodu musi być inaczej.

 

cenne info, dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według przepisów w Polsce nawet pustej przyczepy nie możesz ciągnąć. Według rzeczywistości, jeśli nie będziesz przeładować tej przyczepy, będzie to rozsądne, żaden policjant nie doczepi się do tego właściwie mogę Ci to zagwarantować. No chyba, że będziesz łamać wsystkie możliwe przepisy, to wiadomo dodatkowy powód do ukarania ;)

 

Właściwie wszystkie przyczepy w wypożyczalniach są na dmc 750kg, a w praktyce mało które auto ma możliwość ciągnięcia przyczepy 750kg. 

Martwy chory przepis po prostu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.