Skocz do zawartości

Kocioł termet gold + zasobnik


MarcG

Rekomendowane odpowiedzi

Wiecie może coś na temat jakości kotłów termet ?

U teściowej padł bojler gazowy i trzeba go wymienić, jeszcze dodatkowo do ogrzewania 20 letni immergas.

Koszt bojlera ariston to ok 3kpln.

Zastanawiam się czy od razu nie wymienić całego zestawu na kocił + wymiennik termet.

 

Edytowane przez MarcG
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiecie , nie wiecie.

Mam termeta z otwartą komorą dwufunkcyjny od 16 lat . NA początku zawór ciśnieniowy się zepsuł i został wymieniony.

W tym czasie serwisant do przeglądu był dwa razy, tak co rok ja czyszczę filtry i komorę spalania ale czy teraz są podobne produkty jak 16 lat temu ??

Ciężko mi odpowiedzieć , pewnie mają jeszcze więcej elektroniki.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, sherif napisał:

Mamy. Opisywałem kilkukrotnie. Co chcesz wiedzieć ?

Psuje się, działa bezproblemowo, jak długo masz ?

Ma być zestaw w ekonomiczny i w miarę niezawodny dla emerytki. Cena jest dosyć zachęcająca za cały zestaw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, MarcG napisał:

Psuje się, działa bezproblemowo, jak długo masz ?

Ma być zestaw w ekonomiczny i w miarę niezawodny dla emerytki. Cena jest dosyć zachęcająca za cały zestaw.

Ja mam od samego początku produkcji tego kotła, od ok 6lat. Miałem na początku problemy z regulacją i wywalaniem błędów, dopiero czwarty instalator ogarnął problem, zajęło to cały sezon 8-), przy okazji powymieniali mi połowę kotła szukając problemu. Od prawie 5lat działa bezproblemowo i ekonomicznie.

Rodzice mają też Golda ale zintegrowanego z zasobnikiem (chyba Solid to się nazywa) od ok 4lat. Jedynie pierwszy rok dział bezawaryjnie, potem podobnie jak u mnie sypał błędami. Drugi instalator walczył dwa lata i też masę rzeczy powymieniał i .. kocioł nagle zaczął sam z siebie dobrze pracować  a była już zamówiona płyta sterująca.

 

Bezawaryjne więc na pewno nie są, problem to jak zwykle serwisanci, który nie do końca ogarniają kocioł. Bardzo proste sterowanie i ograniczona liczba parametrów - jak dla mnie to minus. Plus to na pewno jego cena. Wiem, że nie każdy ma takie problemy, bo jeden z serwisantów mówił, że ma ten kocioł i działa bezproblemowo, aczkolwiek nie tylko ja miałem problemy z brakiem zapłonu. Części zamienne dość tanie są.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam crystala II i drugi raz bym go nie kupił.
Wziąłem bo mial niską moc minimalną a i tak non stop taktuje.
Instalatorów/serwisantów przerobilem kilkunastu, kotłownia wygląda jak pajęczyna a i tak albo wpada w wibracje albo inne akcje typu wymian sond, czyszczenie wymiennika z syfu, zaworki itp.

Generalnie w ciągu 5 lat dołożyłem do niego drugie tyle co kosztował albo i więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, MarcG napisał:

Wiecie może coś na temat jakości kotłów termet ?

U teściowej padł bojler gazowy i trzeba go wymienić, jeszcze dodatkowo do ogrzewania 20 letni immergas.

Koszt bojlera ariston to ok 3kpln.

Zastanawiam się czy od razu nie wymienić całego zestawu na kocił + wymiennik termet.

 

Co prawda pytasz o Termet, ale mogę Ci polecić Saunier Duval. Zarówno ja, jak i dwóch przyjaciół poszliśmy w te kotły i odpukać zero problemów przez ostatnie 8 lat (poza corocznym przeglądem i serwisem). Inny kolega poszedł w Termet i miał już mnóstwo awarii.

 

Duval jest właśnie rozsądny cenowo, bo jak dostałem ofertę na Vaillant to mnie lekko zbiła z tropu :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, krawiec napisał:

A jakiej mocy potrzebujesz bo ten vaillant to dość sporą moc ma. I do tego wysoka moc minimalną. 

Jakie tam masz ogrzewanie?

 

Krawiec

Dom pewnie przeszło 200m2 na razie nie ocieplony, wymienione okna, grzejniki bez podłogówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, MarcG napisał:

Duża moc minimalna u mnie Junkers schodzi połowę niżej i bardzo często ją wykorzystuje  12% z 24kw ;] A Valliant nie słynie z dobrego serwisu i tanich części ponoć. Pierw sprawdź do jakiego kotła masz dobry serwis w okolicy. Do mojego serwis ma wszystkie części na stanie i zrobią go nawet w niedzielę jak będzie potrzeba.

 

Edit. Do vallianta mam uraz po tym jak spawałem ich zasobnik który  miał max 4lata i zgnił koło koło kryzy rewizyjnej ;]

Edytowane przez cumel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, MarcG napisał:

Dom pewnie przeszło 200m2 na razie nie ocieplony, wymienione okna, grzejniki bez podłogówki.

a będzie działał w trybie kondensacji w takiej konfiguracji ogrzewania ? 

 

Bo kocioł wygląda na fajny. Ważne, żeby serwis był dostępny, bo najgorzej to zostać w zimie bez grzania i ciepłej wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, bergerac napisał:

a będzie działał w trybie kondensacji w takiej konfiguracji ogrzewania ? 

 

Bo kocioł wygląda na fajny. Ważne, żeby serwis był dostępny, bo najgorzej to zostać w zimie bez grzania i ciepłej wody.

Podobną mam konfigurację troszkę mniejsza powierzchnia, kocioł działa bezproblemowo nigdy nie widziałem więcej jak 40c na wyjściu ;] Rachunek za marzec właśnie dostałem 550zł ;]  uważam to za świetny wynik bo tonę węgla lekko bym spalił w zasypowym :phi:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, cumel napisał:

Podobną mam konfigurację troszkę mniejsza powierzchnia, kocioł działa bezproblemowo nigdy nie widziałem więcej jak 40c na wyjściu ;] Rachunek za marzec właśnie dostałem 550zł ;]  uważam to za świetny wynik bo tonę węgla lekko bym spalił w zasypowym :phi:

no to elegancko, koszty również akceptowalne. A jakie miałeś koszty w zimniejszych miesiącach ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym poszedł inną drogą ;]  Zapomniał bym o zasobniku z kompletu kupił nierdzewny i do tego kocioł.  U mnie taki zasobnik tylko 500l działał z kotłem węglowym na zasadzie rozpalam co 6dni grzeję do 70 i zapominam o cwu. Teraz działa z kotłem gazowym. Tylko czujnik przeniosłem wyżej żeby grzał mniejszą ilość wody do temp. zadanej w sumie nie wiem po co ;] Przez dwa miesiące raz się mi udało złapać kocioł na grzaniu cwu. ;] Przy nierdzewnym zasobniku zapominasz o anodzie i jest w zasadzie niezniszczalny ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, krawiec napisał:

A jakiej mocy potrzebujesz bo ten vaillant to dość sporą moc ma. I do tego wysoka moc minimalną. 

Jakie tam masz ogrzewanie?

 

Krawiec

To właśnie kolejna zaleta Termetu, który już kilka lat temu miał jedne z lepszych parametrów na rynku. Pamiętaj że taką modulacją mógł się wtedy równać jedynie Viessman, który był ok x2 droższy. Vaillant miał kiepskie parametry (wtedy) i był niewiele droższy niż Termet. Kolega poszedł w tą opcję, też miał problemy na początku z ustawieniem/serwisantem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, cumel napisał:

Ja bym poszedł inną drogą ;]  Zapomniał bym o zasobniku z kompletu kupił nierdzewny i do tego kocioł.  U mnie taki zasobnik tylko 500l działał z kotłem węglowym na zasadzie rozpalam co 6dni grzeję do 70 i zapominam o cwu. Teraz działa z kotłem gazowym. Tylko czujnik przeniosłem wyżej żeby grzał mniejszą ilość wody do temp. zadanej w sumie nie wiem po co ;] Przez dwa miesiące raz się mi udało złapać kocioł na grzaniu cwu. ;] Przy nierdzewnym zasobniku zapominasz o anodzie i jest w zasadzie niezniszczalny ;]

Imho niepotrzebne straty, grzania tak dużej ilości wody. Jeżeli to starsza osoba/osoby tj u moich rodziców to i 100l w zupełności wystarczy przy kotle w ok 20kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, sherif napisał:

Imho niepotrzebne straty, grzania tak dużej ilości wody. Jeżeli to starsza osoba/osoby tj u moich rodziców to i 100l w zupełności wystarczy przy kotle w ok 20kW.

Swoje 500l oczywiście będę wymieniał na taki jak zalinkowałem 160l bo to przesada przy kotle gazowym. A 160l to takie optimum by mieć komfort.  Czy straty to nie wiem ten mój jest ocieplony niesamowicie ;] koło 20cm wełny jest na nim ;] Oglądało tą instalację kilku instalatorów i każdy twierdzi weź go zostaw albo ostatecznie wymień na taki tylko mniejszy bo nic lepszego nie wykombinujesz. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, cumel napisał:

Swoje 500l oczywiście będę wymieniał na taki jak zalinkowałem 160l bo to przesada przy kotle gazowym. A 160l to takie optimum by mieć komfort.  Czy straty to nie wiem ten mój jest ocieplony niesamowicie ;] koło 20cm wełny jest na nim ;] Oglądało tą instalację kilku instalatorów i każdy twierdzi weź go zostaw albo ostatecznie wymień na taki tylko mniejszy bo nic lepszego nie wykombinujesz. 

To kup biwalentny :). Mam coś takiego u siebie 650l, z czego 180l dla CWU. Gaz grzeje tylko część górną czyli 180l CWU, reszta to bufor pod który mam podpięty kominek, jest też wejscie na kolektory/grzałkę. Straty są mniejsze bo gaz grzeje mniejszą ilość litrów wody.

Trzeba też pamiętać, że przy CWU kocioł ma min kondensację, bo grzeje czynnikiem ok 70C, przy większej ilości wody są to niepotrzebne straty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podłączę się pod temat ale pod kątem kondensacyjny kontra otwarta komora

 

bo jest teraz otwarta komora i boiler oddzielnie

myślę nad wymianą na dwufunkcyjny

 

zostać przy otwartej komorze bez przeróbek komina czy wymienić na kondensacyjny i związany z tym grubszy pierdolnik

 

czy oszczędności będa zauważalne żeby zainwestować w kondensacyjny czy nie warto ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Teres napisał:

Wymieniaj na kondensat, w stosunku do otwartej komory powinieneś zyskać jakieś 15-20%. Tylko nie wiem czemu chcesz 2 funkcyjny, do zasobnika bierze się kotły 1 funkcyjne. Nazwa może trochę jest myląca.

oszczędności na paliwie 15-20%, czyli inwestycja zwróci się za 10 lat, zakładając, ze koszt serwisu jest ten sam.

Gdy jednak okaże się, że za serwis kotła z otwartą komorą płaciliśmy 0 zł rocznie, a za kondensacyjny będzie to 500 zł rocznie, to biznes plan upada.

 

IMO - zmiana na kondensacyjny ma sens, gdy stary kocioł wyzionie ducha totalnie

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, maras77 napisał:

oszczędności na paliwie 15-20%, czyli inwestycja zwróci się za 10 lat, zakładając, ze koszt serwisu jest ten sam.

Gdy jednak okaże się, że za serwis kotła z otwartą komorą płaciliśmy 0 zł rocznie, a za kondensacyjny będzie to 500 zł rocznie, to biznes plan upada.

 

IMO - zmiana na kondensacyjny ma sens, gdy stary kocioł wyzionie ducha totalnie

20% to bardzo optymistyczny wynik. Patrząc na roczne rachunki za powiedzmy 300 zł miesięcznie to daje 720 zł oszczędności w roku. Mało realne raczej, zwłaszcza przy niedostosowanej instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Teres napisał:

Wymieniaj na kondensat, w stosunku do otwartej komory powinieneś zyskać jakieś 15-20%. Tylko nie wiem czemu chcesz 2 funkcyjny, do zasobnika bierze się kotły 1 funkcyjne. Nazwa może trochę jest myląca.

Rodzice kilka lat temu zmienili starego Junkersa na Golda. Rachunki za lpg spadły sporo, nawet więcej niż 20%, tylko że przy okazji lata docieplone zostały dwie elewacje (było 9cm, dodali 6cm). Ojciec nawet podawał mi cyferki, imho te 20% jest realne przy dobrze ustawionym kotle. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.04.2021 o 02:03, maras77 napisał:

oszczędności na paliwie 15-20%, czyli inwestycja zwróci się za 10 lat, zakładając, ze koszt serwisu jest ten sam.

Gdy jednak okaże się, że za serwis kotła z otwartą komorą płaciliśmy 0 zł rocznie, a za kondensacyjny będzie to 500 zł rocznie, to biznes plan upada.

 

IMO - zmiana na kondensacyjny ma sens, gdy stary kocioł wyzionie ducha totalnie

 

tak na szybko popatrzyłem na ofertę termetu

 

otwarta komora - 2300 i nie ma innej ofery

kondensat 3000+ i jest wybór

 

instalacja, podejrzewam że w podobnej cenie da radę oganąć

przeróbka komina/wentylacji  to dodaktowy koszt - bliżej nieokreślony

 

jeżeli mam liczyć na wyzerowanie inwestycji po 10 latach, a przy przeróbce komina powiedzmy 12-13 to raczej nie widzę sensu

 

obecnie termet do CO działa bez zająknięcia mimo 10 lat na karku

trochę brakuje CWU wieczorem przy kąpielach

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiecie może coś na temat jakości kotłów termet ?
U teściowej padł bojler gazowy i trzeba go wymienić, jeszcze dodatkowo do ogrzewania 20 letni immergas.
Koszt bojlera ariston to ok 3kpln.
Zastanawiam się czy od razu nie wymienić całego zestawu na kocił + wymiennik termet.
 

Mam Silvera od 4 - 5 lat. Działa całkowicie bezawaryjnie. Kupiłbym bym ponownie. Tani i ekonomiczny.


Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk
  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, mayster_tcz napisał:

Komin nie zawsze trzeba przerabiać, powietrze do spalania można brać z pomieszczenia, zależy od warunków 

 

tego nie brałem pod uwagę, muszę przedyskutować temat czy dało by się np zassać to z garażu obok (taka namiastka zamkniętej komory spalania)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, chris_66 napisał:

 

tego nie brałem pod uwagę, muszę przedyskutować temat czy dało by się np zassać to z garażu obok (taka namiastka zamkniętej komory spalania)

Otwarta czy zamknięta to już w kotle, natomiast powietrze do spalania można brać z komina podwójnego, można z pomieszczenia, są też takie "trójniki", że robisz np. czerpnię w kotlowni, a wylot normalnie na dach. Warto dopytać, bo instalatorowi wygodniej niekiedy wymienić cały wkład i tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.