Skocz do zawartości

Pożar w kominie - jak to naprawić?


Josyp

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 9.04.2021 o 19:25, swienty napisał:

 

Brakło jednej literki - na prawdę nie potrafisz uruchomić mózgownicy, czy po prostu przywierdoliłeś się tak dla zasady? :hmm: 

Nie "[***] się". Tylko nie rozumiem. Sorki...Może tępy jestem? 
Ale zawsze grzeczny i nie obrażam innych. 
Powiedz - której literki brakło? Bo nie kojarzę
Z odwiecznym szacunkiem

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.04.2021 o 22:34, misiu napisał:

@Josypdaj jakieś fotki jak ten komin wygląda. Bo Twój szkic i opis bardzo mnie zaintrygował. :)

Tak wygląda obecnie, poprzednio te kanały kominowe były z rozsypujących się cegieł sklejonych gliną - ręką wszystko szło rozebrać nawet bez brechy, zrobiłem wylewkę betonową koło 8-10cm, mam nadzieję, że będzie dobrze, pierwsze rozpalenie wczoraj i chałupa dalej stoi. Tam gdzie wylewka były deski pokryte gliną, ale na tym fragmencie, co się zaczęło palić, gliny nie było.

IMG_20210410_115312.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.04.2021 o 18:52, mrBEAN napisał:

Najlepiej podłogówka żeby była lub stare żeliwne grzejniki, bo idealnie współpracują i wydajnie, wbrew pozorom. Zwykle grzejniki muszą być przewymiarowane.


Bufor ciepła też ciekawe rozwiązanie, ale to raczej przy małym i bardzo dobrze izolowanym domu. 


 

 

Kolego masz może informację jak hula takie połączenie. zastanawiałem się nad pompą ( mam cała instalację grawitacyjną na " żeliwie" piec zasypowy piątej klasy i palę w dosyć czysto w porównaniu do sąsiadów ale coraz mniej mi się chce bawić w węgiel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, bercikh napisał:

Kolego masz może informację jak hula takie połączenie. zastanawiałem się nad pompą ( mam cała instalację grawitacyjną na " żeliwie" piec zasypowy piątej klasy i palę w dosyć czysto w porównaniu do sąsiadów ale coraz mniej mi się chce bawić w węgiel.

Przez dużą pojemność układu i zazwyczaj mocno przewymiarowane grzejniki może chodzić na niższych temperaturach zbliżonych do podłogówki i przez to wydajnie. 
 

Jedna starsza Pani u nas ma podpięty gaz do takiej starej instalacji i dzięki niskiej temp. zasilania (kondensat) chodzi to zadziwiająco wydajnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Josyp napisał:

tak

No mega odważnie, do tego o ile się orientuję niezgodne z przepisami budowlanymi.

Pomyślałeś co się stanie podczas zanikania ciągu lub cofki z komina? Do tego jak będą zbyt szczelne okna i drzwi, to przy porządnym paleniu w piecu zaciągnie ci dym z komina przez wentylację.

    Według Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 2002 roku (par.141) zabrania się stosowania grawitacyjnych zbiorczych przewodów spalinowych i dymowych. W jednym przypadku dopuszcza się stosowanie zbiorczych przewodów - jeśli są przystosowane do pracy z urządzeniami z zamkniętą komorą spalania i wyposażone w zabezpieczenia przed zanikaniem ciągu kominowego.

Edytowane przez shapyr
  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.04.2021 o 07:13, delco napisał:

https://www.french-property.com/property/franche_comte/doubs/insight/

i poszukaj wyrażenia  "pyramid shaped big chimney"

 

Tylko że to są kominko-wędzarnie na parterze domu, a nie na strychu. Poza tym, jak już ktoś słusznie dalej zauważył, z racji masy komina, praktycznie zawsze je budowano od poziomu ziemi i tam dawano wyczystkę. Widziałem wyczystki w piwnicach, bo jeżeli domy były podpiwniczone, to kominy szły od piwnic. Natomiast nie spotkałem się z kominem murowanym od stropu piętra, w szczególności drewnianego, właśnie ze względu na masę i zagrożenie pożarowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Lucyfer napisał:

Tylko że to są kominko-wędzarnie na parterze domu, a nie na strychu.

Wiesz różnica pomiędzy nami jest taka że ja taki komin widziałem i nawet wlazłem do srodka ;)

Ale OK zgoda że zastosowanie tej wiedzu we współczesnym świecie jest znikome ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, shapyr napisał:

No mega odważnie, do tego o ile się orientuję niezgodne z przepisami budowlanymi.

Pomyślałeś co się stanie podczas zanikania ciągu lub cofki z komina? Do tego jak będą zbyt szczelne okna i drzwi, to przy porządnym paleniu w piecu zaciągnie ci dym z komina przez wentylację.

    Według Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 2002 roku (par.141) zabrania się stosowania grawitacyjnych zbiorczych przewodów spalinowych i dymowych. W jednym przypadku dopuszcza się stosowanie zbiorczych przewodów - jeśli są przystosowane do pracy z urządzeniami z zamkniętą komorą spalania i wyposażone w zabezpieczenia przed zanikaniem ciągu kominowego.

Chałupa sprzed pierwszej wojny rządzi się swoimi prawami :P

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Josyp napisał:

Chałupa sprzed pierwszej wojny rządzi się swoimi prawami :P

W chałupach sprzed pierwszej wojny wentylację zapewniały nieszczelne okna i drzwi i nie o prawa chodzi tylko o to, żeby przedwczesnej zrzutki na wieniec nie było.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, shapyr napisał:

No mega odważnie, do tego o ile się orientuję niezgodne z przepisami budowlanymi.

Pomyślałeś co się stanie podczas zanikania ciągu lub cofki z komina? Do tego jak będą zbyt szczelne okna i drzwi, to przy porządnym paleniu w piecu zaciągnie ci dym z komina przez wentylację.

    Według Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 2002 roku (par.141) zabrania się stosowania grawitacyjnych zbiorczych przewodów spalinowych i dymowych. W jednym przypadku dopuszcza się stosowanie zbiorczych przewodów - jeśli są przystosowane do pracy z urządzeniami z zamkniętą komorą spalania i wyposażone w zabezpieczenia przed zanikaniem ciągu kominowego.

poczekaj, ale kolega chyba ma jeden komin ale różne kanały. Nie sądzę, żeby ktokolwiek był takim wariatem, żeby podłączyć do jednego przewodu spaliny i wentylację :)

 

 

@Josyp - czy masz odbiór instalacji przez kominiarza z uprawnieniami ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, bergerac napisał:

poczekaj, ale kolega chyba ma jeden komin ale różne kanały.

 

No nie sądzę.

 

21 godzin temu, irekw napisał:

   Czy tu są wloty kilku pieców?

 

15 godzin temu, shapyr napisał:
16 godzin temu, Josyp napisał:

obecnie przerobiłem przewody na wentylacyjne i dym idzie tylko z dwóch kratek

Czy dobrze zrozumiałem, że do tego samego komina masz podłączony piec i przewody wentylacyjne?

 

15 godzin temu, Josyp napisał:

tak

 

Z tej wymiany zdań zrozumiałem, że kolega zrobił to sobie w ten sposób:

komin.jpg.1565adaaac340a1d34a2a99e4fb3ffce.jpg

:panic:

Edytowane przez shapyr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.04.2021 o 11:06, shapyr napisał:

 

No nie sądzę.

 

 

 

 

Z tej wymiany zdań zrozumiałem, że kolega zrobił to sobie w ten sposób:

komin.jpg.1565adaaac340a1d34a2a99e4fb3ffce.jpg

:panic:

Dla formalności odwrotnie opis jak na zdjęciu, ale tak.

 

Na dniach robię sobie daszek nad kominem, a za miesiąc zmieniam piec na ekogroszek z podajnikiem. Czy dobrym pomysłem będzie wstawienie rury od wylotu spalin w górę, do końca komina? Obecnie drzwiczki rewizyjne są dosyć nieszczelne i nieraz czuć w chałupie taki pył, zmiana pieca ma spowodować czystość i bezobsługowość, stąd pojawił się taki pomysł - tylko jak wówczas czyścić ten przewód ewentualnie, jakbym go sobie wmurował od tego wylotu? Są przewody z jakimiś otworami rewizyjnymi, czy całkiem od góry komina wówczas? Tylko czy wycior się nie zaklinuje w tym miejscu, gdzie będzie to wmurowane (wyżej gładka rura, a niżej kanał z cegieł i pod lekkim kątem).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minutes ago, Josyp said:

tylko jak wówczas czyścić ten przewód ewentualnie, jakbym go sobie wmurował od tego wylotu?

 

Pogadaj z kominiarzem. Oni najczęściej się znają ;)

Przy kotle na paliwo stałe nie ma czyszczenia "ewentualnie" tylko jest w regularnych interwałach. Na dole musi być wyczystka żeby można było wygarnąć sadzę po czyszczeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.04.2021 o 08:51, kiziuk napisał:

 

Pogadaj z kominiarzem. Oni najczęściej się znają ;)

Przy kotle na paliwo stałe nie ma czyszczenia "ewentualnie" tylko jest w regularnych interwałach. Na dole musi być wyczystka żeby można było wygarnąć sadzę po czyszczeniu.

Kolega zaproponował w mej opinii genialne rozwiązanie - wmurować kawałek rury do wylotu i spiąć to opaskami zaciskowymi z dalszą częścią idącą do wylotu komina - wmurowane będzie na stałe, a jednocześnie do czyszczenia spokojnie się rozbierze i z poziomu tych drzwiczek rewizyjnych można czyścić i w górę i w dół.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.04.2021 o 08:06, Josyp napisał:

nie

to koniecznie to zrób. To niewiele kosztuje, a kominiarz przyjdzie wystawi kwit i masz pewność, że to co zrobisz będzie miało ręce i nogi :ok: 

 

W dniu 14.04.2021 o 08:12, Josyp napisał:

Na dniach robię sobie daszek nad kominem, a za miesiąc zmieniam piec na ekogroszek z podajnikiem. Czy dobrym pomysłem będzie wstawienie rury od wylotu spalin w górę, do końca komina? Obecnie drzwiczki rewizyjne są dosyć nieszczelne i nieraz czuć w chałupie taki pył, zmiana pieca ma spowodować czystość i bezobsługowość, stąd pojawił się taki pomysł - tylko jak wówczas czyścić ten przewód ewentualnie, jakbym go sobie wmurował od tego wylotu? Są przewody z jakimiś otworami rewizyjnymi, czy całkiem od góry komina wówczas? Tylko czy wycior się nie zaklinuje w tym miejscu, gdzie będzie to wmurowane (wyżej gładka rura, a niżej kanał z cegieł i pod lekkim kątem).

po prostu najlepiej z wyczystką poniżej wejścia rury ze spalinami do komina. Sadza musi mieć gdzie opadać na dół.

 

75-1536x1536.png

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podejrzewam, że ta komora to jakiś rodzaj suszarni albo wędzarni.

Gdy palono drewnem, nie było takiego problemu sadzy, ponadto komin był ciągle ciepły. Obecnie nie ma sensu bytu i zabiera tylko miejsce.

 

Do kolegi autora - jeśli życie ci miłe, natychmiast oddziel od siebie te przewody kominowe i wentylacyjne, możesz się kiedyś nie obudzić... Zastosuj np. wkłady z kwasiaka do wentylacji, a dymowy podmuruj wyżej, dając wyczystkę, tutaj rozwiązań mnogo.

 

Co do komina od piętra - sam taki mam, wstawiony w jedną ze ścian.

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.04.2021 o 23:27, Josyp napisał:

 

243947698_Beztytuu.png.d68cef89a3a671472f4d2055c754cda6.png

 

 

Tak to wygląda na strychu - na dole w linii prostej jest piec, na strychu drzwi rewizyjne i wnętrze komina, zaś podłoga komina jest stropem parteru - w całości drewniana

 

fajny patent...

jako alternatywa do reanimacji obecnego rozwiązania zastanów się czy nie zrobić komina z kwasówki i puścić go na zewnątrz domu, jest to też dobry patent np żeby przenieść kotłownie

Dla kogo zewnętrzne kominy stalowe? - 4budowlani.pl

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.