Skocz do zawartości

Wymiana prawa jazdy - bezterminowe/terminowe


pejus1982

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

w 2000 roku uzyskałem bezterminowe prawo jazdy kat. B. W 2013 roku przeprowadziłem się i z tego powodu wymieniłem blankiet prawa jazdy. W nowym dokumencie mam już datę ważności prawa jazdy określoną na 2028 rok (kolumna 11 na blankiecie). I teraz sprawa wygląda tak: skoro uzyskałem bezterminowe prawo jazdy w 2000 roku to w takim wypadku blankiet z 2013 roku też powinien to potwierdzić. I teraz pismo do starosty o wydanie nowego dokumentu z ''wykreskowaniem'' kolumny 11?

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale masz na myśli uprawnienia, czy datę ważności dokumentu? Nawet jak masz dokument ważny bezterminowo, to przy jego zmianie (np. adres) dostajesz już terminowy, nie ma już bezterminowych dokumentów. 

A uprawnienia to co innego, jeżeli masz bezterminowe, to powinni byli bezterminowe zostawić. Niestety, jak już zmienili na terminowe to sprawa jest trudna do odkręcenia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minutes ago, pejus1982 said:

Witam,

 

w 2000 roku uzyskałem bezterminowe prawo jazdy kat. B. W 2013 roku przeprowadziłem się i z tego powodu wymieniłem blankiet prawa jazdy. W nowym dokumencie mam już datę ważności prawa jazdy określoną na 2028 rok (kolumna 11 na blankiecie). I teraz sprawa wygląda tak: skoro uzyskałem bezterminowe prawo jazdy w 2000 roku to w takim wypadku blankiet z 2013 roku też powinien to potwierdzić. I teraz pismo do starosty o wydanie nowego dokumentu z ''wykreskowaniem'' kolumny 11?

 

Uprawnienia masz bezterminowe, ale dokument jest wazny do 2028.

Ja z tego powodu nie wymienialem PJ przy zadnej przeprowadzce ale i tak za jakis czas pewnie bede zmuszony to zrobic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, stalan napisał:

 

Na moim jest ..."dokument ważny- bezterminowo " , data ważności prawa jazdy - "bezterminowo" , zacytowane z m-obywatela .

 

Ale jak zmienisz dokument (np. adres ci się zmieni), to już będziesz miał terminowy. Dokument. Uprawnienia możesz nadal mieć bezterminowe. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, wladmar napisał:

 

Ale jak zmienisz dokument (np. adres ci się zmieni), to już będziesz miał terminowy. Dokument. Uprawnienia możesz nadal mieć bezterminowe. 

 

To za kilka lat jak mój dokument straci ważność muszę iść na badanie lekarskie czy nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, pejus1982 napisał:

Witam,

 

w 2000 roku uzyskałem bezterminowe prawo jazdy kat. B. W 2013 roku przeprowadziłem się i z tego powodu wymieniłem blankiet prawa jazdy. W nowym dokumencie mam już datę ważności prawa jazdy określoną na 2028 rok (kolumna 11 na blankiecie). I teraz sprawa wygląda tak: skoro uzyskałem bezterminowe prawo jazdy w 2000 roku to w takim wypadku blankiet z 2013 roku też powinien to potwierdzić. I teraz pismo do starosty o wydanie nowego dokumentu z ''wykreskowaniem'' kolumny 11?

Uprawnienia w dalszym ciągu masz bezterminowe. Blankiet masz do 2028. Żadnych badań, nic z tych rzeczy.

Edytowane przez Adamro
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, stalan napisał:

Zapewne masz rację :ok: , nie znam się,  tylko cytowałem w/w aplikację .

W tej aplikacji chyba 3 krotnie jest coś związanego z terminem (nie mogę teraz sprawdzić bo se dostęp zablokowałem na 5 min).

Dwa razy mam datę dokumentu, a raz data uprawnień i wszędzie stoi ta sama data 2029.

Oczywiście uprawnienia miałem bezterminowe, ale w 2014 się przemeldowalem i zmieniłem PJ.

Po przemeldowaniu i zmianie PJ w 2007 nadal było bezterminowe.

 

Za to w mObywatel mam prawko od 1971 rodząc się w 1978. ;l

Edytowane przez ZUBERTO
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Adamro napisał:

Nie powinno się mówić nigdy, ale raczej się nie zmienią. To są prawa nabyte. Oczywiście zakładam, że nie zmienimy się w np. Białoruś ;]

Haha, prawa nabyte.

Nie rozśmieszaj.

Jedno głosowanie i po prawach nabytych.

Raz już miałem pewne uprawnienia bezterminowo, by po 8 latach musieć co 5 lat je odnawiać zdając egzamin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minutes ago, Adamro said:

Nie powinno się mówić nigdy, ale raczej się nie zmienią. To są prawa nabyte. Oczywiście zakładam, że nie zmienimy się w np. Białoruś ;]

 

Niby tak, ale co stoi na przeszkodzie zeby wprowadzic obowiazkowe badania dla kierowcow co 5 lat? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Maciej__ napisał:

 

Niby tak, ale co stoi na przeszkodzie zeby wprowadzic obowiazkowe badania dla kierowcow co 5 lat? ;)

Tutaj zgoda.

Chociaż nie chciałbym tego, to z drugiej strony czy nie miałoby to sensu? Prawko robiłem mając 16 lat. Dzisiaj na pewno zdrowie nie takie samo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, Adamro napisał:

To było przez pomyłkę. Zawsze było i będzie na 5 lat. Chociaż uważam, że bez sensu.

Chyba, że pracujesz na tym samym stanowisku w firmie, w ktorej Ci wygasły... wtedy pracodawca decyduje ile sa ważne. 

Przynajmniej u mnie w poprzedniej firmie to przerabiali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, OPAL napisał:

Chyba, że pracujesz na tym samym stanowisku w firmie, w ktorej Ci wygasły... wtedy pracodawca decyduje ile sa ważne. 

Przynajmniej u mnie w poprzedniej firmie to przerabiali.

Pierwsze słyszę, jakiś firmowy wymysł chyba.

Jak trza się w papierach wykazać to wpisują numer "przeterminowanej legitki"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, ZUBERTO napisał:

Pierwsze słyszę, jakiś firmowy wymysł chyba.

Jak trza się w papierach wykazać to wpisują numer "przeterminowanej legitki"?

Jak następnym razem pójdziesz "odnowić" to posłuchaj Pana, który tam zazwyczaj stoi na środku sali, a się dowiesz 👍

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Maciej__ napisał:

 

Uprawnienia masz bezterminowe, ale dokument jest wazny do 2028.

Ja z tego powodu nie wymienialem PJ przy zadnej przeprowadzce ale i tak za jakis czas pewnie bede zmuszony to zrobic.

 

Mam dokladnie tak samo i chyba mnie wymiana nie ominie. Musze poczytac jakie sa sankcje za brak zgodnosci adresu w PJ z melunkiem 😂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, technix napisał:

Jak następnym razem pójdziesz "odnowić" to posłuchaj Pana, który tam zazwyczaj stoi na środku sali, a się dowiesz 👍

U mnie nikt na środku nie stoi to 1.

2 - ludziom z SEP raczej nie zależy żeby przestać na egzaminy do nich chodzić, więc wątpię by takie rewelacje chętnie nagłaśniali.

3 - masz jakieś poparcie tego "na papierze", że nie trzeba?

4 - mimo, że wizja egzaminu to stres, to same egzaminy w miłej atmosferze przebiegają, zwłaszcza jak egzaminują znajomi ludzie

Jakoś nie wyobrażam sobie, że przykładowo podpiszę pomiary z nr uprawnień sprzed np. 12 lat, a jakiś kumaty zarządca obiektu się o to nie czepnie, nie mówiąc już o ubezpieczycielu w razie potrzeby.

Tym tokiem rozumowania będąc na DG mogę se świadczyć usługi do końca życia bez ponawiania egzaminu (na JDG stanowiska nie zmieniam przecież)?

U PHU MIREX na potrzeby wewnętrzne firmy to można i BHP i wszystkich innych szkoleń/uprawnień nie mieć, tako szef rzecze przecież.

U mnie nawet w ZE to nie przejdzie.

Edytowane przez ZUBERTO
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, technix napisał:

No, niestety, nie, nie jest to bez sensu.

Ale z tym jak z wszystkim & trzeba do tego dorosnąć

Uważasz, że mając m.in. SEP 37 lat, uprawnienia budowlane nie dorosłem? :hmm: Ciekawa teza :hehe:

Dokładnie tak uważam, że podstawowy SEP odnawiany co 5 lat jest bez sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, OPAL napisał:

Chyba, że pracujesz na tym samym stanowisku w firmie, w ktorej Ci wygasły... wtedy pracodawca decyduje ile sa ważne. 

Przynajmniej u mnie w poprzedniej firmie to przerabiali.

Nie bardzo rozumiem, o czym piszesz. Jeszcze w zamierzchłych czasach, kiedy pracowałem w dużej firmie i było sporo osób którym się SEP kończył, to na koszt firmy przyjeżdżała komisja i robiła szkolenie kończące się egzaminem. Więc nie wiem, co pracodawca miał decydować o ważności :hmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Adamro napisał:

Uważasz, że mając m.in. SEP 37 lat, uprawnienia budowlane nie dorosłem? :hmm: Ciekawa teza :hehe:

Dokładnie tak uważam, że podstawowy SEP odnawiany co 5 lat jest bez sensu.

Ja się dziwię, że Izba jeszcze nie wpadła na to by przelobbować odnawianie uprawnień budowlanych co jakiś czas i stawka za egzamin z 1000 euro od każdych (choć teraz już chyba cenę egzaminów w złotówkach podają, nie twardej walucie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, ZUBERTO napisał:

Ja się dziwię, że Izba jeszcze nie wpadła na to by przelobbować odnawianie uprawnień budowlanych co jakiś czas i stawka za egzamin z 1000 euro od każdych (choć teraz już chyba cenę egzaminów w złotówkach podają, nie twardej walucie).

Ty nie mów tego głośno :spy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Adamro napisał:

Nie bardzo rozumiem, o czym piszesz. Jeszcze w zamierzchłych czasach, kiedy pracowałem w dużej firmie i było sporo osób którym się SEP kończył, to na koszt firmy przyjeżdżała komisja i robiła szkolenie kończące się egzaminem. Więc nie wiem, co pracodawca miał decydować o ważności :hmm:

http://www.sep.kro.net.pl/wyjasnienia-dotyczace-swiadectw/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Adamro napisał:

To zostało przedłużone ze względu na covid. Badań okresowych też nie trzeba robić. Myślisz, że to już tak zostanie na zawsze?

Ja tam w zeszłym roku na początku pandemii zdawałem.

Spóźniłem się deko, ale że z powodów zawodowych (akurat ciekawy temat był na tapecie, kilka km kabelka SN + światełko do jednego z największych zakładów w regionie, w tym np. 350m przewiertu pod rzeką wzdłuż gazociągu) to opowiedziałem starszym kolegom po fachu jak to współcześnie wygląda. :]

Edytowane przez ZUBERTO
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do głównego tematu wątku: dzwoniłem wczoraj do wydziału komunikacji i faktycznie jest tak, że ważność ma tylko sam blankiet, natomiast uprawnienia bezterminowe nie przepadały tylko jak wyrabiałem kilka lat temu nowy dokument prawa jazdy nie mieli w oprogramowaniu opcji wykreskowania kolumny ''11''.  Gdybym teraz starał się o nowy blankiet prawa jazdy to również będzie ważny 15 lat bez badań lekarskich.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Filipfm napisał:

 

 Musze poczytac jakie sa sankcje za brak zgodnosci adresu w PJ z melunkiem 😂

 

Jak doczytasz to napisz :) Bo w sumie przy braku obowiązku meldunkowego to jaki sens adresu na blankiecie prawa jazdy... Ale wiadomo - logika swoje, przepisy swoje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, tasiorek napisał:

 

Jak doczytasz to napisz :) Bo w sumie przy braku obowiązku meldunkowego to jaki sens adresu na blankiecie prawa jazdy... Ale wiadomo - logika swoje, przepisy swoje.

 

Obowiązek meldunkowy nie został zniesiony 😄 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, tasiorek napisał:

 

Jak doczytasz to napisz :) Bo w sumie przy braku obowiązku meldunkowego to jaki sens adresu na blankiecie prawa jazdy... Ale wiadomo - logika swoje, przepisy swoje.

Chyba coś pomieszałeś.

Obowiązek meldunkowy istnieje, nie ma adresu zameldowania w DO.

Z tego co czytam w necie wygląda na to, że teraz w PJ też adresu nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.04.2021 o 20:34, Adamro napisał:

To zostało przedłużone ze względu na covid. Badań okresowych też nie trzeba robić. Myślisz, że to już tak zostanie na zawsze?

"Ustawa Prawo energetyczne z dnia 19-08-2011r. wprowadziła zmiany:"

To nie tylko covid. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, OPAL napisał:

"Ustawa Prawo energetyczne z dnia 19-08-2011r. wprowadziła zmiany:"

To nie tylko covid. 

Co nie covid?

 

"W Ustawie z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. 2020, poz. 374, 567 i 568) wprowadza się następujące zmiany..."

 

Sam to wrzuciłeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Adamro napisał:

Co nie covid?

 

"W Ustawie z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. 2020, poz. 374, 567 i 568) wprowadza się następujące zmiany..."

 

Sam to wrzuciłeś.

A niżej masz ustawę, ktora tez o tym mowi

 

Ustawa Prawo energetyczne z dnia 19-08-2011r. wprowadziła zmiany

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.