Skocz do zawartości

Prosty wyłącznik czasowy.


Ociec

Rekomendowane odpowiedzi

 

Potrzebuje prostego wyłącznika czasowego. 240 V około 1000 W obciążenia.

Ma załączyć się 1 raz na czas 5 godzin i wyłączyć po zliczeniu tego czasu działania.( uwzględniając przerwy w dostawach prądu).

Zastartować mam ja fizycznie przyciskiem . Może być obrotowo jak w mechanicznych timerach. Nie zdalnie i nie po wifi.

Raz zaprogramowany ma zawsze tak samo działać. Nie może się włączyć samoczynnie, lub "zapominać" nastaw.

Coś ktoś może podpowiedzieć ?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, luccass napisał:

Ten chyba startuje od nowa przy zaniku napięcia, a tego bym nie chciał.

Ma odliczać czas  tylko jak jest prąd i kontynuować dalej po powrocie zasilania.

Chyba tylko stare modele z napędem mechanicznym by tu się sprawdziły.

Coś ze "sprzęgłem" może by zadziałało. Ale wypadłem z tematu i nie mogę znaleźć.

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, technix napisał:

Słabo opisane jego działanie.

To chyba nie jest to co mnie interesuje.

Nie wiadomo jak się zachowa przy zaniku prądu przy odmierzaniu czasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, chris_66 napisał:

taki programator do gniazdka , mechaniczny, czyli z tarczą i zapadkami dookoła gniazdka

 

działa tylko jak jest prąd , jak zanika to się zatrzymuje , potem kontynuuje

Też o takim pomyślałem, tylko on po odliczeniu tych 5 godzin wyłączy się i za kolejne 19 godzin włączy się ponownie. Autor chyba chce żeby włączał się tylko i wylacznie na życzenie

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.04.2021 o 00:07, Ociec napisał:

 

Coś ktoś może podpowiedzieć ?

 

 

Jak nie znajdziesz nic mechanicznego, to coś takiego da się prosto złożyć na Arduino, choć to trochę jak strzelanie z armaty do wróbla. Potrzebujesz Arduino, przekaźnik i zasilacz, myślę że w 40 zł się zmieścisz. 

Ja mam na podobnej zasadzie zrobiony sterownik do sauny - ustawiam czas opóźnienia załączenia i w razie braku prądu licznik zatrzymuje się, po powrocie prądu kontynuuje odliczanie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, Pito napisał:

Też o takim pomyślałem, tylko on po odliczeniu tych 5 godzin wyłączy się i za kolejne 19 godzin włączy się ponownie. Autor chyba chce żeby włączał się tylko i wylacznie na życzenie

Właśnie to miałem na  myśli.:yay:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Ociec napisał:

Właśnie to miałem na  myśli.:yay:

To jeszcze jedna szansa. Te mechaniczne wyłączniki z 24 h tarczą są napędzane małym silniczkiem synchronicznym i przekładnią. Już nie pamiętam dokładnie jak to w środku wyglądało, ale pewnie ta główna tarcza ma z tyłu koło zębate. Wystarczy wyłamać zęby na części tego koła i po odliczeniu 5 h tarcza zegarowa zatrzyma się. Jak będzisz potrzebował znowu włączyć, to przekrecasz ta tarcze o 19 h do jakiejś ustalonej pozycji i przekładnia znowu 'zazębia' i odlicza 5 h. Koszt takiego urządzenia to pewnie z 10 zł więc może warto zaryzykowac. Mam chyba gdzieś na strychu, tylko czasu brak :) sprawdze może przez weekend to dam ci znać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, e51 napisał:

Niestety wszystkie te przekaźniki zerują się i startują od zera przy zaniku napięcia.:nie_wiem:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.04.2021 o 22:05, Pito napisał:

To jeszcze jedna szansa. Te mechaniczne wyłączniki z 24 h tarczą są napędzane małym silniczkiem synchronicznym i przekładnią. Już nie pamiętam dokładnie jak to w środku wyglądało, ale pewnie ta główna tarcza ma z tyłu koło zębate. Wystarczy wyłamać zęby na części tego koła i po odliczeniu 5 h tarcza zegarowa zatrzyma się. Jak będzisz potrzebował znowu włączyć, to przekrecasz ta tarcze o 19 h do jakiejś ustalonej pozycji i przekładnia znowu 'zazębia' i odlicza 5 h. Koszt takiego urządzenia to pewnie z 10 zł więc może warto zaryzykowac. Mam chyba gdzieś na strychu, tylko czasu brak :) sprawdze może przez weekend to dam ci znać

Tarcza się może i zatrzyma, ale napęd będzie działał.

Muszę do tego ustrojstwa dodać sprytnie stycznik który to zatrzyma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.