Skocz do zawartości

płyta fundamentowa, drenaż płyty, działki - zaraz mnie trafi;)


62545tomasz

Rekomendowane odpowiedzi

czołem

wiem, że to nie forum muratora;)...

Postawiłem dom na płycie fundamentowej, opinia geologa po wykonaniu odwiertów była taka, że warunki ok, warunki wodne proste itp.

Po zdjęciu humusu okazało się, że glina, trzeba wymienić grunt pod płytą, nastąpiła wymiana  gruntu na piasek, grunt wymieniono metr poza szerokość płyty na głębokość około 80-100cm. Podcza wierceń nie stwierdzono wystepowania swobodnego czwartorzędowego zwierciadła wód gruntowych (co to znaczy???).

Dom postawiony, na działce po opadach, po roztopach robi się mały bajzel;)...Nie kazano mi robić drenaża...ale chciabym to zrobić i teraz nie wiem jak...

Orientuje się ktoś z Was?

Kierownik budowy domu mówi by zrobić opaskę wokół płyty fundamentowej na głębokości około 30 cm pod płytą wokół domu i po sprawie...robić w piasku.

Drugi ludek z którym rozmawiam, mówi by robić w piasku zaraz przy miejscu gdzie jest gunt rodzimy, ale by zrobić na poziomie wymiany gruntu.

Trzeci mówi by odsunąć się z metr od wymiany gruntu i robić na głębokości wymiany... bez sensu chyba?

 

Był jeszcze czwarty ludek, który mówił by robić jak mówił drugi czyli w piasku przy gruncie rozimym, ale rurę dać około 50 cm pod wymianą gruntu... 

i kogo słuchać?

 

Odwierciłem otwornica otwory to poziomu wymiany gruntu i nie ma wody, kilka dni temu pogłębiłem o około 40 cm czyli przebiłem się przez poziom wymiany gruntu, dowierciłem do około 130 cm i po około godzinie w otworach pojawia się woda...

co robić?

jak zrobić ten drenaż? Robić, nie robić?

kupiłem 150 mb rury pipelife z otuliną filtracyjną takim czarnym i teraz nie wiem jak się za to zabrać?

która z powyższych opcji?

 

 

Nie mam pojęcia kogo słuchać i jak to zrobić by szkoda nie narobić, czytam, że niby nie można na poziomie wymiany gruntu bo może niby piasek podmywać i dom może osiadać (płyta) chociaż dziwne to dla mnie bo na chłopski rozum zrobiłem wanne, dom stoi na piasku, a woda jest w takim razie pod poziomem wymiany gruntu więc jakbym dał na poziomie wymiany gruntu to woda przez piasek przesiąknie i ściągnie ją drenaż więc jakim cudem będzie się coś wypłukiwało?

Łeb mam pełny i nie wiem kogo posłuchac;)

poratujcie swoją opinią, może ktoś 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ulica ze spadkiem na modziej działce około 60 cm na 30 mb

są domy, sąsiad przede mną ma ławę fundamentową, zrobił drenaż poniżej ław, jak popada ma błotko, z kosiarką nie wjedzie

Sąsiad za mną ( w jednej lini, ja w środku) zrobił drenaż bo nie mógł zacząć budowy. Ja jak kosiłem działkę to w jednym miejscu jak popadało nie mogłem wjechać z kosiarką, lgnąłem.

Mamy kanalizację deszczową.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, 62545tomasz napisał:

ulica ze spadkiem na modziej działce około 60 cm na 30 mb

są domy, sąsiad przede mną ma ławę fundamentową, zrobił drenaż poniżej ław, jak popada ma błotko, z kosiarką nie wjedzie

Sąsiad za mną ( w jednej lini, ja w środku) zrobił drenaż bo nie mógł zacząć budowy. Ja jak kosiłem działkę to w jednym miejscu jak popadało nie mogłem wjechać z kosiarką, lgnąłem.

Mamy kanalizację deszczową.

 

 

Jesli masz gliniaste podłoże to drenaż tak srednio pomoże 

Glina ma problem z przepuszczaniem wody w związku z czym ona nie dojdzie do drenów którymi zostanie odprowadzona 

 

Najskuteczniejszym sposobem to zebranie warstwy gliny i wysypanie ziemką. Tylko koszta są niewspółmierne do zysków. 

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, 62545tomasz napisał:

czołem

wiem, że to nie forum muratora;)...

Postawiłem dom na płycie fundamentowej, opinia geologa po wykonaniu odwiertów była taka, że warunki ok, warunki wodne proste itp.

Po zdjęciu humusu okazało się, że glina, trzeba wymienić grunt pod płytą, nastąpiła wymiana  gruntu na piasek, grunt wymieniono metr poza szerokość płyty na głębokość około 80-100cm. Podcza wierceń nie stwierdzono wystepowania swobodnego czwartorzędowego zwierciadła wód gruntowych (co to znaczy???).

Dom postawiony, na działce po opadach, po roztopach robi się mały bajzel;)...Nie kazano mi robić drenaża...ale chciabym to zrobić i teraz nie wiem jak...

Orientuje się ktoś z Was?

Kierownik budowy domu mówi by zrobić opaskę wokół płyty fundamentowej na głębokości około 30 cm pod płytą wokół domu i po sprawie...robić w piasku.

Drugi ludek z którym rozmawiam, mówi by robić w piasku zaraz przy miejscu gdzie jest gunt rodzimy, ale by zrobić na poziomie wymiany gruntu.

Trzeci mówi by odsunąć się z metr od wymiany gruntu i robić na głębokości wymiany... bez sensu chyba?

 

Był jeszcze czwarty ludek, który mówił by robić jak mówił drugi czyli w piasku przy gruncie rozimym, ale rurę dać około 50 cm pod wymianą gruntu... 

i kogo słuchać?

 

Odwierciłem otwornica otwory to poziomu wymiany gruntu i nie ma wody, kilka dni temu pogłębiłem o około 40 cm czyli przebiłem się przez poziom wymiany gruntu, dowierciłem do około 130 cm i po około godzinie w otworach pojawia się woda...

co robić?

jak zrobić ten drenaż? Robić, nie robić?

kupiłem 150 mb rury pipelife z otuliną filtracyjną takim czarnym i teraz nie wiem jak się za to zabrać?

która z powyższych opcji?

 

Ja posłuchałbym się kierownika budowy.

W wymienionym gruncie wokół płyty dał drenaż. Do tego studnie chłonne gdzieś w oddali.

Jeśli wymieniony grunt to piasek, to nie trzeba chyba już dawać grubszego żwiru wokół rur drenażowych.

Co do problemów z wodą, to u mnie dom stoi w obniżeniu terenu i ziemia jest gliniasta, nieprzepuszczalna.

Po ulewie, miałem jezioro przed domem.

Podniosłem teren wokół domu, o jakieś 30-40 cm. Odpływy z 4 rynien dałem pod ziemię w rurach drenażowych zakopanych gdzieś na głębokość 0,5 m z odprowadzeniem do 2 studni. Rury obsypane żwirem. 

Wokół zasiana trawa i woda nie stoi, nie robi się grząsko :ok:

 

U rodziców jest spadek terenu, więc od strony napływu wody odkopali fundamenty aż po ławy, i dali rury na dwóch poziomach :ok:

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam kanalizację deszczową więc wodę z rur do kanalizacji odprowadzę. Tak, wymieniony grunt to piasek.

To może tak zrobię, że dam te drenarskie rury jakieś z 50 cm pod płytą w oddali około 1 metra od płyty, a na działce w miejscu gdzie mialem błotko po ulewach był widoczny lej, robił się jakby rów;) wezmę wkopię kolejną rurę drenarską i zrównam teren ziemią z wykopu, dam siatkę na krety, przysypie nową ziemią i po temacie,...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, 62545tomasz napisał:

miejscu gdzie mialem błotko po ulewach był widoczny lej, robił się jakby rów;) wezmę wkopię kolejną rurę drenarską i zrównam teren ziemią z wykopu, dam siatkę na krety, przysypie nową ziemią i po temacie,...

Bez sensu 

Zanim glina przepusci wodę do drenów minie sporo czasu 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, rwIcIk napisał:

W wykop trzeba dać żwir i dopiero w to rurę drenarską :ok:

 

Robert 

Zwir ma za zadanie przefiltrowanie wody żeby nie doszło do zamulenia drenażu 

Natomiast jesli mialo by to działać to trzeva by zasypać żwirem caly wykop az do poziomu dzialki

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, 4thelement napisał:

Robert 

Zwir ma za zadanie przefiltrowanie wody żeby nie doszło do zamulenia drenażu 

Natomiast jesli mialo by to działać to trzeva by zasypać żwirem caly wykop az do poziomu dzialki

Zasypać - oczywiscie.

Ale u siebie mam posianą trawę, więc na żwirze jest warstwa ziemi :ok:

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

będę robił chyba ten drenaż wokół płyty na pograniczu wymiany gruntu oraz kopnę na głębokość wymiany gruntu, zasypać kamyczkami, dać rurę drenarksą mam z jakimś filtrem cv, na to jeszcze raz kamyczek i czy dawać włóknine czy nie? Zasypywać kamyczkami czy nie?
zrobię to by chronić płytę, chociaż nie wiem po co;), bo beton dopłacony W8 jakiś antywoda oraz płyta zabezpieczona XPS + pomalowane dyserbitem czy jak to się nazywa + folia kubełowa... ale zrobię dla świętego spokoju, dać studzienki w każdym z narowzników? Czy bez srudzienek sam spad i prosto w kanalizację deszczową?

 

i teraz rodzi się kolejny temar - kostka brukowa;), na czym układac? Muszę sypnąć ok 50 cm... dolomit? jeden mówi przekrusz, frugu mówi kamień jakiś hutniczy, nie wiem w co iść....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, 62545tomasz napisał:

jak proponujecie zrobić mi ten drenaż wokół płyty?

 na jakiej głębokości? i jak?

Co ma dać ten drenaż wokół płyty pod domem? Gdzie masz ten ''bajzel''?

Przecież to nie osuszy gliniastej ziemi na całej działce a w najgorszym przypadku spowoduje problemy z płytą (wymycie piasku spod płyty)...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem co ma dać, kierownik mówił by zrobić drenaż wokół płyty, zabieram się za kostkę i chcę to zrobić...

mam już rurę z filtrem, sypnie się kamyczkami, rura, kamyczki, zawinie jeszcze włókniną i powinno być ok chyba....

wodę mam na głębokości koło 140 cm, podczas robienia odwiertów nie było nic na 3 metrach w październiku...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, 62545tomasz napisał:

wodę mam na głębokości koło 140 cm, podczas robienia odwiertów nie było nic na 3 metrach w październiku...

No to z tym drenażem chyba trochę przerost formy nad treścią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, 62545tomasz napisał:

możesz jaśniej?

Kiero mówi by zrobić wokół płyty...

wtedy wody nie było, teraz jest na 140

ja już nic nie wiem co mam zrobić;)

 

Ja bym nic nie robił.

Teren wokół domu uformuj tak, by był lekki spadek od domu.

Odpływ z rynien będziesz miał do kanalizacji deszczowej.

Do tego obłożysz kostką, posiejesz trawę i powinno być sucho wokół domu.

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.04.2021 o 00:12, 62545tomasz napisał:

Ja jak kosiłem działkę to w jednym miejscu jak popadało nie mogłem wjechać z kosiarką, lgnąłem.

 

koś jak obeschnie... a na poważnie przyzwyczaj się do charakterystyki gruntu, jak posiejesz trawę i wszystko się ukorzeni i zastoi przez kilka lat to też będzie na plus, podłoża piaskowego z tego nie zrobisz, za to nie musisz tak często podlewać latem ;) 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co zrozumiałem zrobiłeś sobie wannę z piaskiem pod płytą fundentową i łapiesz w nią wodę opadową i ewentualne sączenia wody z warstwy gliny. Zrobił bym drenaż na poziomie dna wymiany w warstwie piasku (słowo klucz- drenażfrancuski), możliwie daleko od domu żeby nie podkopać płyty. Podłączyć drenaż do deszczówki a powierzchnię terenu wokół budynku uszczelnić gliną ze spadkiem od budynku (łatwo nie będzie, trzeba bedzie walcować bo inaczej nie zagościsz w prosty sposób). Powinno załatwić temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, 62545tomasz napisał:

ale ten drenaż zrobić w piasku? mam wymianę gruny na około metr od płyty...po szerokości.

chcę zrobić opaskę z kostki i kamyczka wokół domu...

 

Tak, w piasku. Masz grunt nieprzepuszczalny, wykopałeś w nim dziurę którą zasypałeś piaskiem który dobrze przepuszcza wodę. Po opadach woda spływa do tej dziury wypełnionej piaskiem i utrzymuje się w nim tak długo jak długo wsiąka w glinę. Żeby się tej wody z piasku pozbyć musisz jak najgłębiej w nim ułożyć drenaż, woda nim odpłynie do kanalizacji. 

Edytowane przez krecha
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a i krecha wymianę mam na głębokości około 90 cm, wody nie było w wannie;), dopiero jak kopnąłem na  2 metry otwór to po kilku dniach pojawiła się na około 140.

czyli tym 140 się nie martwię, a spuszczam tylko wodę z basenu? czemu pseudokierownik budowy mówił by kopać na max 20 cm pod płytą?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.04.2021 o 07:45, 62545tomasz napisał:

krecha to jest sensowne co piszesz, a co z tym podmywaniem płyty? Przecież to niemożliwe by tak się działo jak zrobię drenaż?

 

Podmywanie może wystąpić jak drenaż nie bedzie miał włókniny. Chodzi o to żeby odpłynęła sama woda nie zabierając że sobą piasku. Jak będzie to zrobione zgodnie ze sztuką nic się nie może stać. 

Edytowane przez krecha
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.04.2021 o 07:47, 62545tomasz napisał:

a i krecha wymianę mam na głębokości około 90 cm, wody nie było w wannie;), dopiero jak kopnąłem na  2 metry otwór to po kilku dniach pojawiła się na około 140.

czyli tym 140 się nie martwię, a spuszczam tylko wodę z basenu? czemu pseudokierownik budowy mówił by kopać na max 20 cm pod płytą?

 

 

Woda na tym poziomie w gruncie rodzimym bym się nie przejmował. Drenaż 20 cm pod płytą cos pomoże ale nie jest to do końca prawidłowe rozwiązanie. Pozostanie woda w wannie pod drenażem, która będzie uplastyczniala glinę. Budynek jest na płycie i nie ma od niego dużych nacisków, nie powinno się dziać raczej nic złego ale różnie może być. Nie było drenażu w projekcie? Była wogole robiona opinia geotechniczna na potrzeby projektu? Kierownik pewnie nie chce podkopywać za głęboko fundamentu żeby nie obsypał się piasek spod plyty. Takie kompromis...

Edit

Doczytałem że opinia była. IMO projektant dal ciała jeśli nie zaprojektował drenażu przy takim posadowieniu. 

Edytowane przez krecha
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.