Skocz do zawartości

Czas zrobić lejce - prawo jazdy kat. A


Cendra

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Zaczynam 3 sezon na 125 ccm i cel na ten rok to zrobić prawko.

Na razie nie będę zmieniał moto ale papier chciałbym już mieć. :)

Powiedźcie jak to najlepiej rozegrać.

 

Słyszałem, że najlepiej:

- wystąpić do urzędu o wydanie PKK,

- potem zrobić egz teoretyczny,

- zapisać się dopiero na kurs.

 

Kiedy powinienem zrobić lekarza i czy muszę skoro prawko na kat. B mam bezterminowe?

 

Gdzie znajdę najlepszą bazę pytań by przygotować się do testów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.04.2021 o 09:16, Cendra napisał:

Kiedy powinienem zrobić lekarza i czy muszę skoro prawko na kat. B mam bezterminowe?

 

Gdzie znajdę najlepszą bazę pytań by przygotować się do testów?

Lekarz obowiązkowo, zazwyczaj szkoła ma swojego. Bazę dostaniesz w szkole, każda ma taką samą. W Wawie będziesz robił czy w Ciechanowie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lekarz jest niezbedny żeby wyrobić PKK. PKK jest niezbedne żeby wogóle cos zacząć. mając PKK zrób egzamin teoretyczny ważny bezterminowo (kiedyś tylko 6 m-cy) i zapisz sie na kurs. Ja znalazłem kurs samych jazd, bez teorii bo juz ją zdałem eksternistycznie. Potem jazdy i egzamin. Na placu łatwo nie bedzie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.04.2021 o 09:16, Cendra napisał:

Cześć,

Zaczynam 3 sezon na 125 ccm i cel na ten rok to zrobić prawko.

Na razie nie będę zmieniał moto ale papier chciałbym już mieć. :)

Powiedźcie jak to najlepiej rozegrać.

 

Słyszałem, że najlepiej:

- wystąpić do urzędu o wydanie PKK,

- potem zrobić egz teoretyczny,

- zapisać się dopiero na kurs.

 

Kiedy powinienem zrobić lekarza i czy muszę skoro prawko na kat. B mam bezterminowe?

 

Gdzie znajdę najlepszą bazę pytań by przygotować się do testów?

 

Tak jak piszesz. Po zdanej teorii robisz kurs, egz praktyczny i wio :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najtrudniejszy dla mnie był zdecydowanie szybki slalom. Wolny slalom robiłem bez problemu na jedynce i bez gazu ale też bez hamulca. Po prostu cała uwaga na przerzucaniu motocykla pomiedzy pachołkami i działało. Wolny slalom robiłem najpierw na Gladiusie a potem na MT07 i na niej zdałem egzamin. MT07 na jedynce bez gazu ma 12 km/h i można się wyrobić pomiedzy pachołkami.

Edytowane przez 1Marek1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.04.2021 o 07:51, coenmz napisał:

A co jest trudnego na placu?
 

 

Nic. Absolutnie nic. Dlatego wszyscy zdają za pierwszym razem ;] 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Z tego co slyszalem, to bledne szkolenie jak przejechac szybki slalom.

 

Pic lezy w predkosci ktora musi byc " konstant " Jezeli ktos Cie bedzie uczyl, ze najpierw gaz, potem odpuscic i znowu gaz, to niuema pojecia o swojej robocie !

 

 

.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co slyszalem, to bledne szkolenie jak przejechac szybki slalom.
 
Pic lezy w predkosci ktora musi byc " konstant " Jezeli ktos Cie bedzie uczyl, ze najpierw gaz, potem odpuscic i znowu gaz, to niuema pojecia o swojej robocie !
 
 
.
To widać źle słyszałeś. Możesz przejechać że stałą, można w trakcie hamować. Efekt ma być a droga do tego efektu jest więcej niż jedna.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, coenmz napisał:

To widać źle słyszałeś. Możesz przejechać że stałą, można w trakcie hamować. Efekt ma być a droga do tego efektu jest więcej niż jedna.

 

Ilu motocyklistow w swoim zyciu wyszkoliles ?  

 

 

.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno mniej niz Ty. Tyle że nie ma to nic do rzeczy. Warunki jakie muszą być spełnione do uznania tego ćwiczenia za wykonane poprawnie są znane. A przynajmniej Ty jako instruktor działający aktywnie od bezmała 20 lat powinieneś je znać.
Podsumowując: aby zaliczyć trzeba wspomniane warunki spełnić. Zacytujesz je?

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka



Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy później...
W dniu 8.07.2021 o 13:24, coenmz napisał:

Na pewno mniej niz Ty. Tyle że nie ma to nic do rzeczy. Warunki jakie muszą być spełnione do uznania tego ćwiczenia za wykonane poprawnie są znane. A przynajmniej Ty jako instruktor działający aktywnie od bezmała 20 lat powinieneś je znać.
Podsumowując: aby zaliczyć trzeba wspomniane warunki spełnić. Zacytujesz je?

 

To niech Ci sie tak dalej wydaje !

 

JA nie mowie oszkoleniu aby zdac a o szkoleniu aby nauczyc sie to pokonywac tak, jak pokonywac sie powinno. Kaze jedno chamowanie i dodanie gazu to zmiana vektprow sil jakim podlega jednoslad. Musze Ci dodac, ze taki styl jazdy wprowadza  " niepokuj "( Unruhe ). 


Mowa o prawidlowym wykonaniu a nie o odwaleniu panszczczny i zaliczeniu egzaminu, a pozniej na drodze walisz czolowo w TIR'a bo glupiego slalomu nie potrafiles prawidlowo zrobic ! Albo po prostu w botanike w winklu wypadasz !

 

Wisienka na torcie pozostanie wypowiedz swiezaka w stosunku do kogos kto jezdzi od lat. - przemysl to sobie, bo troche pokory by Ci sie przydalo ! 

 

.

Edytowane przez andy7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wystarczy najechać na wjazd z prędkością wyższą niż zalecana, na odpuszczonym gazie, po czym odkręcić delikatnie manetkę żeby slalom pokonać - akurat to chyba najłatwiejszy element na placu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.07.2022 o 15:10, goden napisał:

Wystarczy najechać na wjazd z prędkością wyższą niż zalecana, na odpuszczonym gazie, po czym odkręcić delikatnie manetkę żeby slalom pokonać - akurat to chyba najłatwiejszy element na placu.

Akurat. Dlaczego kursanci szlifują głownie ten slalom a nie ruszanie pod górke czy awaryjne hamowanie? Czegos nie wiedzą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.07.2022 o 23:43, 1Marek1 napisał:

Akurat. Dlaczego kursanci szlifują głownie ten slalom a nie ruszanie pod górke czy awaryjne hamowanie? Czegos nie wiedzą?

Tego nie wiem, ja miałem największy problem z 8 i tych ósemek na kursie zrobiłem setki, reszta manewrów już z górki... Ale jak to bywa, każdy ma swoje problemy 😁 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 4.08.2022 o 12:10, Mr_Hyde napisał:

A kiedy najlepiej robić kurs i zdawać egzamin??

 

 

Bo powiem szczerze marzy mi się jakaś r6 albo cbr600rr:swiety:;]:cfaniak:

tak żeby w jednym sezonie zamknąć temat

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy później...
W dniu 17.04.2021 o 09:16, Cendra napisał:

Cześć,

Zaczynam 3 sezon na 125 ccm i cel na ten rok to zrobić prawko.

Na razie nie będę zmieniał moto ale papier chciałbym już mieć. :)

Powiedźcie jak to najlepiej rozegrać.

 

Słyszałem, że najlepiej:

- wystąpić do urzędu o wydanie PKK,

- potem zrobić egz teoretyczny,

- zapisać się dopiero na kurs.

 

Kiedy powinienem zrobić lekarza i czy muszę skoro prawko na kat. B mam bezterminowe?

 

Gdzie znajdę najlepszą bazę pytań by przygotować się do testów?

 

Zrob jak napisali poprzednicy, zapisz sie na kurs tam powinni Ci sporo wyjasnic.

 

Mysle, ze bezudiesz Pan zadowolony gdy juz lejce bedaw keiszeni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze swojego doświadczenia na kat. A. Najpierw poszedłem do szkoły. Tam mi powiedzieli co trzeba po kolei rocic tzn.: urząd i wyrobienie profilu, potem lekarz (bez znaczenia, że prawko było bezterminowe), potem zapisałem się do szkpły ale nie chodziłem na zajęcia tylko dostałem link i kod do testów na kat.A. I samemu testy robiłem w domu. Aaaa książkę też dostalem. Jak stwierdziłem, że więcej nie nauczę się to zarejestrowałem się w WORD na teorie* Po zdanym egzaminie miałem w szkole jazdy zajęcia z pierwszej pomocy- bez egzaminu, po prostu odbebnic trzeba bylo. No i dzisiaj mam pierwsza jazdę. 

* Do egzaminu teoretycznego ze mną przystąpiło parę osób. Oni do żadnej ze szkół jazdy nie zapisali się, stwierdzili w intrenerach są wszystkie testy. Owszem są, ale pytania wymieszane że wszystkich kategorii i dzialow- nie do przerobienia. Żaden nie zdał teorii.

Tyle z moich przemyśleń. 

Edytowane przez Kondi
.
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.04.2023 o 06:24, Kondi napisał(a):

Tam mi powiedzieli co trzeba po kolei rocic tzn.: urząd i wyrobienie profilu, potem lekarz (bez znaczenia, że prawko było bezterminowe),

No właśnie, pytanie czy jeśli mam na B bezterminowo to dalej zostanie mi bezterminowe:hmm:.

Ja się trochę zniechęciłem do zapisania na kurs po obejrzeniu filmu jak wygląda egzamin praktyczny na placu :panic: no i cena kursu. Poza tym szkoda mi ruszać moje bezterminowe prawo jazdy na B.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Mr_Hyde napisał:

No właśnie, pytanie czy jeśli mam na B bezterminowo to dalej zostanie mi bezterminowe:hmm:.

Ja się trochę zniechęciłem do zapisania na kurs po obejrzeniu filmu jak wygląda egzamin praktyczny na placu :panic: no i cena kursu. Poza tym szkoda mi ruszać moje bezterminowe prawo jazdy na B.

 

Z tego co obilomi sie o uszy to nadejdzie niedlugo taka wiekopomna chwila, w ktorej itak wszelakie bezterminowe PJ sie skoncza, bo prawodawca doszedl do wniosku, ze w dokumentach zdjecie musi byc aktualne.

 

Mozesz zglosic na policji, ze Ci zginelo, beudiesz mial na pamiontke  🤣

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Patryk SL napisał(a):

 

Z tego co obilomi sie o uszy to nadejdzie niedlugo taka wiekopomna chwila, w ktorej itak wszelakie bezterminowe PJ sie skoncza, bo prawodawca doszedl do wniosku, ze w dokumentach zdjecie musi byc aktualne.

 

Mozesz zglosic na policji, ze Ci zginelo, beudiesz mial na pamiontke  🤣

Mądrego to i miło posłuchać 🤦🏻‍♂️

Idź se na hp pisać głupoty i nabijać posty 👍🏻

Edytowane przez Mr_Hyde
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Mr_Hyde napisał:

Mądrego to i miło posłuchać 🤦🏻‍♂️

Idź se na hp pisać głupoty i nabijać posty 👍🏻

 

Moze napisz cos konkretnego, Akurat 3 tygodnie temu czytalem na ten temat artykul w prasie fachowej. Powpd decyzji podaem.

 

Masz lepsiejsze wiadomosci, chetnie sie doksztalce, 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Patryk SL napisał(a):

 

Z tego co obilomi sie o uszy to nadejdzie niedlugo taka wiekopomna chwila, w ktorej itak wszelakie bezterminowe PJ sie skoncza, bo prawodawca doszedl do wniosku, ze w dokumentach zdjecie musi byc aktualne.

 

Mozesz zglosic na policji, ze Ci zginelo, beudiesz mial na pamiontke  🤣

Piszesz o uprawnieniach, czy o dokumencie? Bo ludzie często mylą te dwa pojęcia. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Patryk SL napisał(a):

 

Uprawnienia sa dozywotnie a dokument to tylko zaswiadczenie urzedowe.

Ale przecież od dawna wiadomo, że wszyscy Ci co mają bezterminowe papiery i tak będą musieli je wymienić, więc nie rozumiem wogóle zagadnienia i problemu wokół niego. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, janusz napisał:

Ale przecież od dawna wiadomo, że wszyscy Ci co mają bezterminowe papiery i tak będą musieli je wymienić, więc nie rozumiem wogóle zagadnienia i problemu wokół niego. 

 

Tez nie rozumie, ale jak widac, nei wszyscy wiedza 🤣

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
5 godzin temu, BartoSMK napisał(a):

A czasem nie jest tak że jak ma się B bezterminowe to uprawniania zostają, jedynie wtedy wymieniamy sam dokument aby odświeżyć zdjęcie?

 

Czasem tak jest. A czasem, słyszałem, że wpisują automatycznie termin i trzeba się potem wykłócać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.05.2023 o 12:44, BartoSMK napisał(a):

A czasem nie jest tak że jak ma się B bezterminowe to uprawniania zostają, jedynie wtedy wymieniamy sam dokument aby odświeżyć zdjęcie?

Dorabiałem b+e bo zależało mi na tym by móc jeździć traktorem.  (Z automatu po zdaniu B plus E otrzymujemy T). Akurat mam bezterminowo Kat B. Dalej w dokumentach mam bezterminowo Kat B resztę inne mam termin. Zmieniła się jedną rzecz otóż kiedyś dokument był bezterminowy jak i kategoria. Dziś dawne uprawnienia są niby bezterminowe.  Jednak czy to A czy B-E te kategorie są w jednej grupie i jak lekarz wstawi ci termin w jednej z tych grup kategorii to i tak masz problem. Najlepiej jest chyba nie dorabiać kategorii jeśli ktoś chce mieć dokument i kategorie na wieczność. Nie będę się spierał nad sensem tego bo to nie miejsce na to. 

 

Jednak jeśli dojdzie do takiego kuriozum że lekarz wystawi badania na pięć lat w związku z kat A to po 5 latach taki człowiek nie dość że traci możliwość jazdy motorem jak i możliwość porusza ja się po drodze autem osobowym na które miał bezterminowe. 

 

 

Ale to każdy musi wybrać co chce. Inni szanują swoje kategorie i nic nie dorabiają. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, snoopi_lubin napisał(a):

Kuzyn miał kategorię B bezterminową.

Dorobił sobie na motocykle to A+B ma terminowe teraz. 

To urzędnik złamał prawo. Coś co było bezterminowe musi takie pozostać. To że mam magistra to moje świadectwo dojrzałości nie traci przecież ważności. Wiele było przypadków i moja szwagierka miała prawko bezterminowe uprawnienia jak i dokument. Zmieniła nazwisko i raptem prawo ma z datą ważności. Po paru latach nie może niestety tego odkręcić. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.05.2023 o 21:53, wojteq85 napisał(a):

To urzędnik złamał prawo. Coś co było bezterminowe musi takie pozostać. To że mam magistra to moje świadectwo dojrzałości nie traci przecież ważności. Wiele było przypadków i moja szwagierka miała prawko bezterminowe uprawnienia jak i dokument. Zmieniła nazwisko i raptem prawo ma z datą ważności. Po paru latach nie może niestety tego odkręcić. 

 

Dokument jest wydawany terminowo, a nie uprawnienia. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę z innej beczki... Do napisania tego posta skłoniła mnie odbyta przed chwilą rozmowa z instruktorem. Tu pytanie do tych, którzy kurs mają za sobą lub są w trakcie jazdy. Jak wygląda sytuacja z jazdami gdy pada deszcz? Odwołuje się? Zaciskacie zeby i jeździcie mimo opadu? Robicie tylko plac manewrowy? Pytam,  bo leje od rana bez przerwy a instruktor sapie, do słuchawki, że "o co mi chodzi, że pada". Kurde, dwie godziny jazdy  to na wylot przemokne. A i chyba bezpieczne to nie jest. Jak to widzicie? Miękka faja jestem czy jednak jezdziliscie bez względu na aurę? 

Edytowane przez Kondi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.05.2023 o 12:42, Olas1 napisał(a):

 

Dokument jest wydawany terminowo, a nie uprawnienia. 

Czyli jak przy kategorii B w rubryce 11 nie masz daty, a przy kategorii A masz wpisany 2027rok to i tak po  wygaśnięciu terminu uprawnienia kat A możesz dalej jeździć autem na B? Przecież dokument jest nieważny. 

 

Dochodząc do pewnego koriozum lekarz też może stwierdzić że ktoś nie może jeździć motorem. Jednak w w tym przypadku zaświadczenie lekarskie lekarz wydaje dla grupy kategorii a nie dla konkretnej. Więc zostajemy pozbawieni tego co kiedyś było nam dane. Zresztą każdy lekarz medycyny pracy czy lekarz stricte od badań kierowców to powie.

Edytowane przez wojteq85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, wojteq85 napisał(a):

Czyli jak przy kategorii B w rubryce 11 nie masz daty, a przy kategorii A masz wpisany 2027rok to i tak po  wygaśnięciu terminu uprawnienia kat A możesz dalej jeździć autem na B? Przecież dokument jest nieważny. 

 

Dochodząc do pewnego koriozum lekarz też może stwierdzić że ktoś nie może jeździć motorem. Jednak w w tym przypadku zaświadczenie lekarskie lekarz wydaje dla grupy kategorii a nie dla konkretnej. Więc zostajemy pozbawieni tego co kiedyś było nam dane. Zresztą każdy lekarz medycyny pracy czy lekarz stricte od badań kierowców to powie.


Data ważności prawa jazdy , czyli dokumentu. Masz rubrykę 4a i 4b.

Chodzi o blankiet. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4b - data ważności prawa jazdy. Interpretacja w tym momencie jest dowolna. Tu  nie pisze że  to data ważności dokumentu. Gdyby to chodziło o dokument to tak by napisali. :)

 

 

Edytowane przez wojteq85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.05.2023 o 12:42, Olas1 napisał(a):

 

Dokument jest wydawany terminowo, a nie uprawnienia. 

u mnie jest B bezterminowo, a A do 2035 - nie dokument, a kategorie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.